Τουριστικά Επαγγέλματα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια σου Ευαγγελία. Καταρχήν να πούμε ότι άλλο ξεναγός (θέλει πτυχίο, πανδυσκολη η πρόσβαση στη σχολή, απασχολείται μόνο εντός Ελλάδος) κι άλλο συνοδός, που απασχολείται συνοδεύοντας γκρουπ στο εξωτερικό. Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να γίνει συνοδός ο οποιοσδήποτε, αλλά θέλει αλλα προσόντα και είναι δύσκολη η απόκτηση της πρώτης εμπειρίας. Στην πρώτη, η είσοδος στη σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Για ξεναγούς χρειάζεσαι πολλά μόρια, αρκετές γλώσσες και μάλιστα σπάνιες , βοηθάει πτυχίο αρχαιολογίας κλπ κι οι σπουδές διαρκούν αρκετά εξάμηνα.

Για συνοδός απαιτουνται:
Καπατσοσυνη, ηγετικές ικανότητες και γνώσεις ψυχολογίας, ευρυμαθεια ( το φάσμα γνώσεων είναι πολύ πιο ευρύ, απείρως), υπομονή και ισχυρή προσωπικότητα. Σε δεύτερο βαθμό χρειάζεσαι γνώση προορισμών και βοηθάνε και οι γλώσσες. Η ΒΑΣΙΚΉ δυσκολία, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, είναι ότι η είσοδος στο χώρο είναι πανδυσκολη. Ο συνοδός είναι το βασικότερο κομμάτι μιας εκδρομής , πιο σημαντικό από την ποιότητα γευμάτων, μετακινήσεων, καταλυμάτων και κάθε γκρουπ είναι τζίρος έως και 150.000 ευρώ σε μια μόλις εβδομάδα. Δύσκολο να εμπιστευθεί κάποιο γραφείο άπειρο άνθρωπο και ειδικά νέο για τέτοια αποστολή. Αν έχεις τύχη, διασυνδέσεις και τσαγανό, γίνεται.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.558
Likes
12.639
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Για συνοδός απαιτουνται:
Καπατσοσυνη, ηγετικές ικανότητες και γνώσεις ψυχολογίας, ευρυμαθεια ( το φάσμα γνώσεων είναι πολύ πιο ευρύ, απείρως), υπομονή και ισχυρή προσωπικότητα. Σε δεύτερο βαθμό χρειάζεσαι γνώση προορισμών και βοηθάνε και οι γλώσσες.
Πολύ καλά τα λες!! Το επάγγελμα του ξεναγού απαιτεί μόρφωση άρα οπωσδήποτε σχολή και ξένες γλώσσες. Προσωπικά επειδή είμαι συνοδός εκδρομών (έστω περιστασιακά) σέβομαι άπειρα το έργο του ξεναγού που απαιτεί γνώσεις, ιστορία και πολλές πολλές λεπτομέρειες όπως και εμπειρία.
Συνοδός όπως είπες μπορεί να γίνει ο καθένας αν το θέλει χωρίς ειδικές γνώσεις απλά κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στην προσωπικότητα. Γνώμη μου είναι ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο σε ηλικία κάτω των 30 γιατί δεν σε σέβεται και δεν σε υπολογίζει κανείς. Θα χρειαστεί να λύσεις πολλά και απίθανα από έναν εκνευρισμένο, μόνιμα γκρινιάρη πελάτη, να μην υπάρχουν δωμάτια για όλους στο ξενοδοχείο, ο συνοδός καλείται να λύσει τα προβλήματα και τα λάθη ΟΛΩΝ! Όταν δεν βρίσκεται εύκολα λύση το χιούμορ βοηθάει....
Επειδή είσαι μικρούλα ακόμη πάρε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς ταξίδεψε, κάνε εράσμους κ πρακτική σε πρακτορείο αν μπορείς και βλέποντας τα πράγματα από κοντά θα είναι πιο εύκολο να βρεις το δρόμο σου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Να πω ότι ο διορθωτής από λάθος μου διόρθωσε το "πανδυσκολη " σε "πανεύκολη ". Το διόρθωσα, αλλά το ξαναξεκαθαριζω: Η πρόσβαση στη σχολή ξεναγων είναι πολύ δυσκολη, τεραστιος ο ανταγωνισμός, πολλα τα μορια που απαιτουνται και δεν είναι κανένα φοβερό προσόν να μιλάς Αγγλικά γαλλικά γερμανικά, θέλει περισσότερες και πιο σπάνιες γλώσσες με αναγνωρισμένα και επιπέδου πτυχία. Επειδή στις γλώσσες είσαι πίσω, μάλλον ως συνοδός θα έπρεπε να ξεκινήσεις. Πι εποχές πάντως που τα γραφεία εμπιστεύονταν 20χρόνους δεν υφίστανται πια. Και προφανώς θα ξεκινήσεις από κοντινούς προορισμούς, όπου οι πελάτες συνήθως είναι πιο δύσκολοι και άπειροι.
 
Μηνύματα
0
Likes
1
Καλησπέρα Ευαγγελία και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Σαν πρώτη κίνηση που πρέπει να κάνεις ,είναι να βελτιώσεις το επίπεδο των αγγλικών σου
και να προσθέσεις μια ακόμα γλώσσα.
Μια περίπτωση είναι να ψάξεις σε πρακτορεία την δυνατότητα να γίνεις μαθητευόμενη τους.
Είναι μια δύσκολη περίπτωση όμως γιατί υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός και κόσμος που περιμένει
στην ουρά.Θα πρέπει να χτίσεις με τον καιρό ένα όνομα για να σε προτιμήσουν.
Δυστυχώς κι εδώ υπάρχει το πρόβλημα με τις γνωριμίες .Αν αποφασίσεις να συνοδεύεις γκρουπ
στο εξωτερικό θα πρέπει να γνωρίσεις τους προορισμούς με δικά σου έξοδα,γιατί κανένα γραφείο
δεν επενδύει σε νέους,που στο φινάλε μπορεί να τους φύγουν.
Είναι μια δύσκολη δουλειά που όλοι νομίζουν ότι ο συνοδός κάνει εκδρομή με το γκρουπ,αλλά
στην ουσία εκείνος δουλεύει και πρέπει να είναι στην τσίτα για να προλάβει τυχόν δύσκολες καταστάσεις.Βρες γκρουπ συνοδών που έχουν δημιουργηθεί στο φβ και ρώτα την γνώμη τους.
Ίσως εδώ στο φόρουμ να υπάρχουν κάποιοι συνοδοί που θα μπορέσουν σου πουν περισσότερες
λεπτομέρειες .Πάντως θέλει γερό στομάχι.
Αρχικά ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου γράψετε, γνωρίζω ότι η δουλειά μπορεί να είναι δύσκολη αλλά δεν πτωουμαι, εμένα μαρεσει και θα το κάνω Δυστυχώς δεν βρίσκω καμία ομάδα με γκρουπ ξεναγων στο φβ . Τώρα αυτό με τα πρακτορεία θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες αν μπορείτε στο πως να γίνω μαθητευομενη τους, δηλαδή υπάρχουν κάποια κριτήρια εισαγωγής;

Γεια σου Ευαγγελία. Καταρχήν να πούμε ότι άλλο ξεναγός (θέλει πτυχίο, πανδυσκολη η πρόσβαση στη σχολή, απασχολείται μόνο εντός Ελλάδος) κι άλλο συνοδός, που απασχολείται συνοδεύοντας γκρουπ στο εξωτερικό. Στη δεύτερη περίπτωση μπορεί να γίνει συνοδός ο οποιοσδήποτε, αλλά θέλει αλλα προσόντα και είναι δύσκολη η απόκτηση της πρώτης εμπειρίας. Στην πρώτη, η είσοδος στη σχολή είναι πάρα πολύ δύσκολη.

Για ξεναγούς χρειάζεσαι πολλά μόρια, αρκετές γλώσσες και μάλιστα σπάνιες , βοηθάει πτυχίο αρχαιολογίας κλπ κι οι σπουδές διαρκούν αρκετά εξάμηνα.

Για συνοδός απαιτουνται:
Καπατσοσυνη, ηγετικές ικανότητες και γνώσεις ψυχολογίας, ευρυμαθεια ( το φάσμα γνώσεων είναι πολύ πιο ευρύ, απείρως), υπομονή και ισχυρή προσωπικότητα. Σε δεύτερο βαθμό χρειάζεσαι γνώση προορισμών και βοηθάνε και οι γλώσσες. Η ΒΑΣΙΚΉ δυσκολία, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, είναι ότι η είσοδος στο χώρο είναι πανδυσκολη. Ο συνοδός είναι το βασικότερο κομμάτι μιας εκδρομής , πιο σημαντικό από την ποιότητα γευμάτων, μετακινήσεων, καταλυμάτων και κάθε γκρουπ είναι τζίρος έως και 150.000 ευρώ σε μια μόλις εβδομάδα. Δύσκολο να εμπιστευθεί κάποιο γραφείο άπειρο άνθρωπο και ειδικά νέο για τέτοια αποστολή. Αν έχεις τύχη, διασυνδέσεις και τσαγανό, γίνεται.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Να ρωτήσω, για τουριστική συνοδός εκτός από τα προσόντα που πρέπει να διαθέτω, τι άλλο χρειάζεται; Έχω βύσμα μέσα σε γραφείο αλλά μου είπαν ότι πρέπει πρώτα να τελειώσω σχολή,τι σχολή δεν κατάλαβα

Πολύ καλά τα λες!! Το επάγγελμα του ξεναγού απαιτεί μόρφωση άρα οπωσδήποτε σχολή και ξένες γλώσσες. Προσωπικά επειδή είμαι συνοδός εκδρομών (έστω περιστασιακά) σέβομαι άπειρα το έργο του ξεναγού που απαιτεί γνώσεις, ιστορία και πολλές πολλές λεπτομέρειες όπως και εμπειρία.
Συνοδός όπως είπες μπορεί να γίνει ο καθένας αν το θέλει χωρίς ειδικές γνώσεις απλά κάποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά στην προσωπικότητα. Γνώμη μου είναι ότι είναι κάτι πολύ δύσκολο σε ηλικία κάτω των 30 γιατί δεν σε σέβεται και δεν σε υπολογίζει κανείς. Θα χρειαστεί να λύσεις πολλά και απίθανα από έναν εκνευρισμένο, μόνιμα γκρινιάρη πελάτη, να μην υπάρχουν δωμάτια για όλους στο ξενοδοχείο, ο συνοδός καλείται να λύσει τα προβλήματα και τα λάθη ΟΛΩΝ! Όταν δεν βρίσκεται εύκολα λύση το χιούμορ βοηθάει....
Επειδή είσαι μικρούλα ακόμη πάρε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς ταξίδεψε, κάνε εράσμους κ πρακτική σε πρακτορείο αν μπορείς και βλέποντας τα πράγματα από κοντά θα είναι πιο εύκολο να βρεις το δρόμο σου.
Ευχαριστώ που μου απαντήσατε όταν λέτε ότι πρέπει να έχω γνώσεις για την ιστορία και προορισμούς κλπ εννοείται να τα έχω αποστηθίσει απ'εξω; δεν σου δίνουν τι πρέπει να μάθεις για κάθε προορισμό που πρόκειται να ξεναγήσεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ που μου απαντήσατε όταν λέτε ότι πρέπει να έχω γνώσεις για την ιστορία και προορισμούς κλπ εννοείται να τα έχω αποστηθίσει απ'εξω; δεν σου δίνουν τι πρέπει να μάθεις για κάθε προορισμό που πρόκειται να ξεναγήσεις;
ΘΑ πρέπει να τα γνωρίζεις εσύ, δε θα σου τα πει κανείς και δεν πρόκειται περί αποστήθισης αλλά περί αφομοίωσης, να γνωρίζεις την κουλτούρα και την ιστορία του κάθε τόπου, εξ ου και απαιτείται όχι απλά μεγάλη εμπειρία σε ταξίδια, αλλά ιδανικά να έχεις ζήσει στο μέρος όπου θα συνοδεύεις. Τώρα το κάθε γραφείο λειτουργεί διαφορετικά, σε πολλά ο συνοδός δεν ανακατεύεται καθόλου με την ξενάγηση και τα ιστορικά κλπ στοιχεία τα δίνει μόνο ο ξεναγός σε κάθε μουσείο, αρχαιολογικό χώρο κλπ, σε άλλα ο αρχηγός/συνοδός καλείται εκτός μουσείων και αρχαιολογικών χώρων να δίνει τουλάχιστον γενικές πληροφορίες.

Σε ό,τι αφορά τη σχολή που πρέπει να βγάλεις, τυπικό τέτοιο προσόν δεν υπάρχει, αλλά φαντάζομαι ότι μια προτίμηση προς αποφοίτους πανεπιστημίου θα υπάρχει , ειδικά αν είναι απόφοιτοι "σχετικών" σχολών (τουριστικών, φιλολογιών, μετάφρασης, αρχαιολογίας/ιστορίας κλπ, ξέρω ας πούμε αρχηγό στην Ινδία που είναι θεολόγος και προσδίδει πολλά στον τρόπο που κάνει τη δουλειά του). Καλύτερα να ρωτήσεις το γραφείο σε τι σχολή αναφέρεται. Αλλά φοβάμαι πως αναφέρονται σε οποιαδήποτε σχολή, με το σκεπτικό ότι παραείσαι νέα και μέχρι να βγάλεις μια σχολή δε θα είσαι σε ηλικία ή θέση να εμπνέεις σεβασμό στους πελάτες. Εγώ πάντως αν είχα πρακτορείο δε θα προσλάμβανα τόσο νέο αρχηγό, άπειρο όχι μόνο στη δουλειά, αλλά στα ταξίδια και τη ζωή γενικότερα. Είναι μεγάλη ευθύνη να κουμαντάρεις 30-40 άτομα και να είσαι υπεύθυνος για το αν τραυματιστούν, πεθάνουν ή τσακίσουν την επιχείρηση στις μηνύσεις.

Τέλος, αν σου μίλησαν για σχολή ξεναγών τότε ψάχνουν ξεναγό κι όχι συνοδό. Ξαναλέω ότι είναι τεράστια η διαφορά ανάμεσα στα δύο, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι από τα δύο σε ενδιαφέρει και τι ψάχνει το συγκεκριμένο πρακτορείο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πως γίνεται αυτό? Πες μας στο περίπου πώς προκύπτουν τα 150000 €
Ένα γκρουπ 40 ατόμων που έχουν πληρώσει από 4.000 ευρώ ο καθένας έχει πληρώσει στο πρακτορείο πάνω από 150.000€. Κι έχει ταξίδια που κοστίζουν πολύ παραπάνω από 4.000 ανά άτομο.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Πως γίνεται αυτό? Πες μας στο περίπου πώς προκύπτουν τα 150000 €
Υπάρχουν γκρουπ μεγάλα,που θα πρέπει να πληρωθούν αεροπορικά ,ξενοδοχεία,λεωφορεία,
ξεναγήσεις,πολλές φορές τοπικές κρουαζίερες ,κάποια πρακτορεία κλείνουν πτήσεις τσάρτερ,
να είναι τα ταξίδια πολυήμερα κλπ.Δεν μιλάμε για γκρουπ εκδρομής στη Ρώμη,ή οδικό στο Μπάνσκο.
 
Μηνύματα
0
Likes
1
ΘΑ πρέπει να τα γνωρίζεις εσύ, δε θα σου τα πει κανείς και δεν πρόκειται περί αποστήθισης αλλά περί αφομοίωσης, να γνωρίζεις την κουλτούρα και την ιστορία του κάθε τόπου, εξ ου και απαιτείται όχι απλά μεγάλη εμπειρία σε ταξίδια, αλλά ιδανικά να έχεις ζήσει στο μέρος όπου θα συνοδεύεις. Τώρα το κάθε γραφείο λειτουργεί διαφορετικά, σε πολλά ο συνοδός δεν ανακατεύεται καθόλου με την ξενάγηση και τα ιστορικά κλπ στοιχεία τα δίνει μόνο ο ξεναγός σε κάθε μουσείο, αρχαιολογικό χώρο κλπ, σε άλλα ο αρχηγός/συνοδός καλείται εκτός μουσείων και αρχαιολογικών χώρων να δίνει τουλάχιστον γενικές πληροφορίες.

Σε ό,τι αφορά τη σχολή που πρέπει να βγάλεις, τυπικό τέτοιο προσόν δεν υπάρχει, αλλά φαντάζομαι ότι μια προτίμηση προς αποφοίτους πανεπιστημίου θα υπάρχει , ειδικά αν είναι απόφοιτοι "σχετικών" σχολών (τουριστικών, φιλολογιών, μετάφρασης, αρχαιολογίας/ιστορίας κλπ, ξέρω ας πούμε αρχηγό στην Ινδία που είναι θεολόγος και προσδίδει πολλά στον τρόπο που κάνει τη δουλειά του). Καλύτερα να ρωτήσεις το γραφείο σε τι σχολή αναφέρεται. Αλλά φοβάμαι πως αναφέρονται σε οποιαδήποτε σχολή, με το σκεπτικό ότι παραείσαι νέα και μέχρι να βγάλεις μια σχολή δε θα είσαι σε ηλικία ή θέση να εμπνέεις σεβασμό στους πελάτες. Εγώ πάντως αν είχα πρακτορείο δε θα προσλάμβανα τόσο νέο αρχηγό, άπειρο όχι μόνο στη δουλειά, αλλά στα ταξίδια και τη ζωή γενικότερα. Είναι μεγάλη ευθύνη να κουμαντάρεις 30-40 άτομα και να είσαι υπεύθυνος για το αν τραυματιστούν, πεθάνουν ή τσακίσουν την επιχείρηση στις μηνύσεις.

Τέλος, αν σου μίλησαν για σχολή ξεναγών τότε ψάχνουν ξεναγό κι όχι συνοδό. Ξαναλέω ότι είναι τεράστια η διαφορά ανάμεσα στα δύο, πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι από τα δύο σε ενδιαφέρει και τι ψάχνει το συγκεκριμένο πρακτορείο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση θα το ψάξω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Αρχικά ευχαριστώ που μπήκατε στον κόπο να μου γράψετε, γνωρίζω ότι η δουλειά μπορεί να είναι δύσκολη αλλά δεν πτωουμαι, εμένα μαρεσει και θα το κάνω
Μπράβο ,είσαι σε καλό δρόμο.Εμένα μ'αρέσουν τα άτομα και κυνηγάνε το όνειρο τους.
Δυστυχώς δεν βρίσκω καμία ομάδα με γκρουπ ξεναγων στο φβ .
https://www.facebook.com/Συνοδοί-Εκδρομών-Εξωτερικού-143552759047549/
Τώρα αυτό με τα πρακτορεία θα ήθελα περισσότερες λεπτομέρειες αν μπορείτε στο πως να γίνω μαθητευομενη τους, δηλαδή υπάρχουν κάποια κριτήρια εισαγωγής;
Εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Πολλοί νέοι αρχίζουν,από τα πρακτορεία που πλησιάζουν
τους μαθητές για τις σχολικές εκδρομές.Αποκτούν επαφή με το πρακτορείο,βλέπουν τον τρόπο
που σκέφτονται οι πράκτορες.Με λίγα λόγια υπάρχουν πρακτορεία που ψαρεύουν κόσμο
μέσα από τα σχολεία-λύκεια για να έχουν πρόσβαση στην διοργάνωση της εκδρομής.
Αν οι εμπλεκόμενοι μαθητές αποκτήσουν κολλητιλίκι με τον διοργανωτή υπάρχει η πιθανότητα
να τον πάρει σαν μαθητευόμενο στο γραφείο του για να έχει πρόσβαση το γραφείο στο σχολείο
για την επόμενη χρονιά.Εκεί είναι στο χέρι σου να 'γίνεις' απαραίτητος.
Έτσι θα γνωρίσεις το αντικείμενο της δουλειάς,θα κάνεις γνωριμίες και ενδεχομένως θα γνωρίσεις κάποιους προορισμούς με έξοδα του γραφείου.
 
Μηνύματα
0
Likes
1
Μπράβο ,είσαι σε καλό δρόμο.Εμένα μ'αρέσουν τα άτομα και κυνηγάνε το όνειρο τους.

https://www.facebook.com/Συνοδοί-Εκδρομών-Εξωτερικού-143552759047549/
Εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Πολλοί νέοι αρχίζουν,από τα πρακτορεία που πλησιάζουν
τους μαθητές για τις σχολικές εκδρομές.Αποκτούν επαφή με το πρακτορείο,βλέπουν τον τρόπο
που σκέφτονται οι πράκτορες.Με λίγα λόγια υπάρχουν πρακτορεία που ψαρεύουν κόσμο
μέσα από τα σχολεία-λύκεια για να έχουν πρόσβαση στην διοργάνωση της εκδρομής.
Αν οι εμπλεκόμενοι μαθητές αποκτήσουν κολλητιλίκι με τον διοργανωτή υπάρχει η πιθανότητα
να τον πάρει σαν μαθητευόμενο στο γραφείο του για να έχει πρόσβαση το γραφείο στο σχολείο
για την επόμενη χρονιά.Εκεί είναι στο χέρι σου να 'γίνεις' απαραίτητος.
Έτσι θα γνωρίσεις το αντικείμενο της δουλειάς,θα κάνεις γνωριμίες και ενδεχομένως θα γνωρίσεις κάποιους προορισμούς με έξοδα του γραφείου.
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ξέρω πως τουλάχιστον ένα γραφείο στην Ελλάδα είχε, αν δεν έχει ακόμη, σχολή αρχηγών. Ή τέλος πάντων κύκλο σεμιναρίων για αρχηγούς. Από τη μια κάτι θα μάθεις εκεί , από την άλλη ειναι πρωτης τάξεως ευκαιρίας να δικτυωθεις με ιδιοκτήτες, έμπειρους αρχηγούς , διοργανωτές κλπ. Φανταζομαι πως εχει κόστος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom