Τουριστικά Επαγγέλματα

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Εδώ τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.Πολλοί νέοι αρχίζουν,από τα πρακτορεία που πλησιάζουν
τους μαθητές για τις σχολικές εκδρομές.Αποκτούν επαφή με το πρακτορείο,βλέπουν τον τρόπο
που σκέφτονται οι πράκτορες.Με λίγα λόγια υπάρχουν πρακτορεία που ψαρεύουν κόσμο
μέσα από τα σχολεία-λύκεια για να έχουν πρόσβαση στην διοργάνωση της εκδρομής.
Αν οι εμπλεκόμενοι μαθητές αποκτήσουν κολλητιλίκι με τον διοργανωτή υπάρχει η πιθανότητα
να τον πάρει σαν μαθητευόμενο στο γραφείο του για να έχει πρόσβαση το γραφείο στο σχολείο
για την επόμενη χρονιά.Εκεί είναι στο χέρι σου να 'γίνεις' απαραίτητος.
Έτσι θα γνωρίσεις το αντικείμενο της δουλειάς,θα κάνεις γνωριμίες και ενδεχομένως θα γνωρίσεις κάποιους προορισμούς με έξοδα του γραφείου.
Για να το κανει αυτο θα πρεπει να ναι στο 15μελες δε παει κανενα γραφειο στο ξεκουδουνο να πιασει τυχαια ατομα απο το καθε σχολειο για να προμοταρει τις εκδρομες του!ασε που πλεον απο εμπειρια το τελευταιο χρονο βλεπω οτι λειτουργουν οι εκδρομες αναλογα με το πιο διευθυντη και καθηγητη εχεις κονε,παρα μαθητη! :haha:
@Ευαγγελία Σκουρ επειδη γενικα ειναι πολυ μεγαλος ο κλαδος και θελει οντως κονε και εσυ μαλλον το εχεις,σου προτεινω αρχικα(οπως και οι αλλοι)να αποφασισεις αν θα ασχοληθεις με το κομματι του ξεναγου ή του συνοδου...αν δε ξερεις σε τι απ τα 2 θες,σπουδασε απλα υπαλληλος τουριστικου γραφειου και με το κονε σου ξεκινα δουλεια γραφειου ετσι ωστε να δεις πως βγαινει μια εκδρομη και ζητα να πας ως βοηθος συνοδου σε καποια εκδρομη να δεις τι εστι συνοδος και τι δυσκολιες εχει...ετσι ισως καταλαβεις και τι θες και δειξεις και στο γραφειο που θα εισαι αν κανεις για να σου αναθεσουν εκδρομη ειτε οχι ανεξαιρετως ηλικιας
 

Nikolas087

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Καλησπερα σας.Ειμαι φοιτητης ιστορικου κ αρχαιολογικου 19 ετων και ψαχνομαι για την δουλεια του ξεναγου.Γνωριζω αγγλικα και αλλη μια γνωστη γλωσσα σε επιπεδο Β2 και τα δυο.Τι σπουδες πιστευετε θα πρεπει να ακολουθησω?Να μπω σε καποιο ιεκ ή κολλεγιο?Με το οικονομικο δεν υπαρχει θεμα μπορω να το καλυψω.Σκεφτομαι την σχολη ξεναγου του υπουργειου τουρισμου αλλα βλεπω οτι ελαχιστοι μπαινουν.Να σημειωσω οτι δεν εχω κανενα κονε ή μεσο.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπερα σας.Ειμαι φοιτητης ιστορικου κ αρχαιολογικου 19 ετων και ψαχνομαι για την δουλεια του ξεναγου.Γνωριζω αγγλικα και αλλη μια γνωστη γλωσσα σε επιπεδο Β2 και τα δυο.Τι σπουδες πιστευετε θα πρεπει να ακολουθησω?Να μπω σε καποιο ιεκ ή κολλεγιο?Με το οικονομικο δεν υπαρχει θεμα μπορω να το καλυψω.Σκεφτομαι την σχολη ξεναγου του υπουργειου τουρισμου αλλα βλεπω οτι ελαχιστοι μπαινουν.Να σημειωσω οτι δεν εχω κανενα κονε ή μεσο.
Καλημέρα!
Ποια είναι η δεύτερη γλώσσα που γνωρίζεις αν επιτρέπεται; Το επίπεδο Β2 είναι καλό αλλα αν έχεις επίπεδο Γ1 θα είναι ακόμα καλύτερα.Υπάρχουν σχολές ξεναγών και στην Ρόδο,στην Κέρκυρα και στο Ρέθυμνο. Για την σχολή της Ρόδου γνωρίζω σίγουρα ότι έγιναν χιλιάδες αιτησεις οπότε φαντάζεσαι πόσο μεγάλος είναι ο ανταγωνισμός. Αν δεν έχεις πρόβλημα χρημάτων υπάρχει και σχολή ξεναγών στην Κύπρο. Εγώ θα σε συμβουλευα να αρχίσεις μαθήματα εκμάθησης ακόμα μιας γλώσσας.
Από την άλλη αν θέλεις να ασχοληθείς με τον τουρισμό ,μπορείς να προσπαθήσεις να μπεις σε μια από τις τουριστικές σχολές της Ελλάδας ώστε να μπορέσεις σιγά σιγά να εισελθεις στον τουριστικο τομέα.
Ο,τι και αν αποφασίσεις,σου εύχομαι καλή σταδιοδρομία και γερό στομάχι!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπορείς να ψάξεις ονλαιν να δεις με πόσα μόρια μπαίνουν στις σχολές Ξεναγών, το μίνιμουμ που θα χρειαστείς είναι 3 γλώσσες σε επίπεδο Γ2 και δε μιλάω για Αγγλικά, Γαλλικά κλπ αλλά πιο σπάνιες που δίνουν περισσότερα μόρια.

Επίκειται νόμος με τον οποίο θα επιτρέπεται και σε ιδιωτικές σχολές να δίνουν άδεια ξεναγου, θα δούμε αν και πότε.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Μπορείς να ψάξεις ονλαιν να δεις με πόσα μόρια μπαίνουν στις σχολές Ξεναγών, το μίνιμουμ που θα χρειαστείς είναι 3 γλώσσες σε επίπεδο Γ2 και δε μιλάω για Αγγλικά, Γαλλικά κλπ αλλά πιο σπάνιες που δίνουν περισσότερα μόρια.

Επίκειται νόμος με τον οποίο θα επιτρέπεται και σε ιδιωτικές σχολές να δίνουν άδεια ξεναγου, θα δούμε αν και πότε.
Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή,πιστεύω αν γίνει θα γίνουν.. μαχες! Κάποια στιγμή παλαιοτερα είχε γίνει μια προσπάθεια ,αν θυμάμαι καλά,αλλά δεν είχε ευδοκιμήσει. Δύσκολος κλαδος και να μπεις και να επιβιώσεις.
 

Nikolas087

New Member
Μηνύματα
0
Likes
2
Πολύ σημαντική πληροφορία αυτή,πιστεύω αν γίνει θα γίνουν.. μαχες! Κάποια στιγμή παλαιοτερα είχε γίνει μια προσπάθεια ,αν θυμάμαι καλά,αλλά δεν είχε ευδοκιμήσει. Δύσκολος κλαδος και να μπεις και να επιβιώσεις.
Ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου.Ισπανικα ειναι η δευτερη γλωσσα.Σκεφτομουν απο του χρονου να κοιταξω για καποιο δημοσιο ιεκ με ειδικοτητα στην θρησκευτικη περιηγηση αλλα δεν ξερω και αν αξιζει σαν πτυχιο.Επισης θελω να αρχισω ρωσικα γτ απο οτι εχω ακουσει προκειται για πολυ σημαντικη γλωσσα στον τομεα του τουρισμου.Παντως την ιστορια κ αρχαιολογια την διαλεξα καθαρα για μαθηματα ξεναγων που κανουν το τελευταιο 6μηνο.Μαλιστα κοιταξα να παρω απολυτηριο με οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαθμο για να μπω στην σχολη ξεναγων και να παρω μορια.
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες σου.Ισπανικα ειναι η δευτερη γλωσσα.Σκεφτομουν απο του χρονου να κοιταξω για καποιο δημοσιο ιεκ με ειδικοτητα στην θρησκευτικη περιηγηση αλλα δεν ξερω και αν αξιζει σαν πτυχιο.Επισης θελω να αρχισω ρωσικα γτ απο οτι εχω ακουσει προκειται για πολυ σημαντικη γλωσσα στον τομεα του τουρισμου.Παντως την ιστορια κ αρχαιολογια την διαλεξα καθαρα για μαθηματα ξεναγων που κανουν το τελευταιο 6μηνο.Μαλιστα κοιταξα να παρω απολυτηριο με οσο το δυνατον μεγαλυτερο βαθμο για να μπω στην σχολη ξεναγων και να παρω μορια.
Καλημερα! Κοίταξε να ανεβάσεις το επίπεδο των δύο γλωσσών που ήδη ξέρεις λοιπόν και να μάθεις και την τρίτη σε πολύ καλό επίπεδο για να ανεβάσεις τις πιθανότητες σου. Θρησκευτικό τουρισμό επιλέγουν οι Ρώσοι και οι Σέρβοι κατά κύριο λόγο. Νομίζω εξαρτάται και από την περιοχή που θέλεις να δραστηριοποιηθεις. Έχεις κάποιους μήνες ακόμα να βελτιώσεις το επίπεδο των ξένων γλωσσών που ξερεις, η κατασταση είναι ρευστή λόγω του ιού, οπότε έχεις χρόνο για να αποφασισεις και να το ψάξεις περισσότερο. Καλή συνέχεια!
 

Argy_si

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά! Έχω κάνει αίτηση για εισαγωγή στις σχολές Ξεναγών... δεν μπήκα με τη πρωτη κατανομη αλλα εχουν γινει 4 μεχρι τωρα και ειμαι πολυ ψηλα στους επιλαχοντες στη σχολη της Ροδου . Κανονικά ενημερώνουν κάθε 2 βδομάδες περίπου, αλλά πλέον έχουν να βγάλουν ανακοίνωση απ τις 9 Νοεμβρίου... ξέρει κανείς τι γίνεται ;;
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιταλία
Καλησπέρα, θα ήθελα να συνεργαστώ με κάποιον απόφοιτο διοίκησης τουρισμού με εμπειρία σε τουριστικά γραφεία . Εγώ ακόμα σπουδάζω οπότε θα ήθελα απλώς να μιλήσουμε σχετικά με τον κλάδο κ να με βοηθήσει στο πώς να κινηθώ επαγγελματικα κ επειδή σκέφτομαι να κάνω κάτι σε ταξιδιωτικό να με καθοδηγήσει.επι πληρωμή φυσικά .. Δεν ξέρω που να απευθυνθώ οπότε το γράφω εδώ σε περίπτωση που υπάρχει κάποιος ή αν ξέρετε να μου προτείνετε κάποιο μέρος /σάιτ να ρωτήσω ...

Ευχαριστώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Οι καθηγητες σου πως βλεπουν την ιδεα να πληρωσεις καποιον αγνωστο για μεντορα που λεει οτι "ξερει την πιατσα" καλυτερα απο αυτους?
 

Soozy

Member
Μηνύματα
56
Likes
57
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιταλία
Οι καθηγητες σου πως βλεπουν την ιδεα να πληρωσεις καποιον αγνωστο για μεντορα που λεει οτι "ξερει την πιατσα" καλυτερα απο αυτους?
Έχω συζητήσει κ με καθηγητές μου αφενός έχουν επιλέξει να ασχοληθούν με την εκπαίδευση κ όχι με τα τουριστικά γραφεία οπότε έχουν μείνει πίσω αφετέρου αλλά μου λέει ο ένας κ άλλα ο άλλος
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom