Τουριστική Visa για Σαουδική Αραβία

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Όλα καλά αυτά που γράφει (και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας, το είχαμε γράψει εδώ - βλέπε ποστ #18 - πριν 10 μέρες... οι αναγνώστες του travelstories.gr είναι ενημερωμένοι αναγνώστες! ) αλλά αυτό το "...οι Αρχές αποσκοπούν στους 100 εκατ. (!!!) τουρίστες ανά χρόνο ως το 2030" μου φαίνεται λιιιιίγο υπερβολικό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.622
Likes
50.273
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και το Ιράν θυμάμαι Όταν άνοιξε την Visa on arrival έλεγε ότι θα έχει 20εκ σε 3 χρόνια. Ε αυτοί είναι πιο large.
Όλα καλά αυτά που γράφει (και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας, το είχαμε γράψει εδώ - βλέπε ποστ #18 - πριν 10 μέρες... οι αναγνώστες του travelstories.gr είναι ενημερωμένοι αναγνώστες! ) αλλά αυτό το "...οι Αρχές αποσκοπούν στους 100 εκατ. (!!!) τουρίστες ανά χρόνο ως το 2030" μου φαίνεται λιιιιίγο υπερβολικό.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όλα καλά αυτά που γράφει (και για να ευλογήσουμε και τα γένια μας, το είχαμε γράψει εδώ - βλέπε ποστ #18 - πριν 10 μέρες... οι αναγνώστες του travelstories.gr είναι ενημερωμένοι αναγνώστες! ) αλλά αυτό το "...οι Αρχές αποσκοπούν στους 100 εκατ. (!!!) τουρίστες ανά χρόνο ως το 2030" μου φαίνεται λιιιιίγο υπερβολικό.
υπαρχει λινκ με τις δηλωσεις των Αρχων? γιατι το ρουτερς ειπε για 100εκατ επισκεψεις, οχι επισκεπτες. τωρα εχουν 40 εκατ. αρα απολυτα εφικτος στοχος σε 11 χρονια με τη σχετικη δουλεια κ τα διαθεσιμα κονδυλια. αν κ οι επισκεπτες, αν υλοποιηθουν τα προτζεκτ τους περι νησιων κλπ, θα εκτοξευθουν τα νουμερα απο περιπου 20 εκατ που εχουν τωρα.
https://www.reuters.com/article/us-saudi-tourism-idUSKBN1WB2VV
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
υπαρχει λινκ με τις δηλωσεις των Αρχων? γιατι το ρουτερς ειπε για 100εκατ επισκεψεις, οχι επισκεπτες. τωρα εχουν 40 εκατ. αρα απολυτα εφικτος στοχος σε 11 χρονια με τη σχετικη δουλεια κ τα διαθεσιμα κονδυλια. αν κ οι επισκεπτες, αν υλοποιηθουν τα προτζεκτ τους περι νησιων κλπ, θα εκτοξευθουν τα νουμερα απο περιπου 20 εκατ που εχουν τωρα.
https://www.reuters.com/article/us-saudi-tourism-idUSKBN1WB2VV
Το λινκ που παρέθεσες λέει: "...The government wants to attract 100 million annual visits in 2030, up from about 40 million currently."
Ε, τι "visits", τι "visitors" ... χάθηκαν λίγο στη μετάφραση οι του Lifo (αν και ούτε το "visitors" είναι "tourists" αλλά τι ψάχνεις τώρα) :)

Πάντως, αν υλοποιηθούν τα πρότζεκτ που έχουν (απ'ό,τι διαβάζω σε σχόλια ντόπιων επαγγελματιών του τουρισμού) μάλλον δεν θα θέλουμε καθόλου να πάμε. Από τα μέχρι τώρα υλοποιημένα, μάλλον κάτι σαν της νέας Κίνας θα τα κάνουν τα μνημεία, τουτέστιν "όποιος πρόλαβε πριν την υλοποίηση".
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Πάντως, αν υλοποιηθούν τα πρότζεκτ που έχουν (απ'ό,τι διαβάζω σε σχόλια ντόπιων επαγγελματιών του τουρισμού) μάλλον δεν θα θέλουμε καθόλου να πάμε. Από τα μέχρι τώρα υλοποιημένα, μάλλον κάτι σαν της νέας Κίνας θα τα κάνουν τα μνημεία, τουτέστιν "όποιος πρόλαβε πριν την υλοποίηση".
:shock::icon_evil:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το λινκ που παρέθεσες λέει: "...The government wants to attract 100 million annual visits in 2030, up from about 40 million currently."
Ε, τι "visits", τι "visitors" ... χάθηκαν λίγο στη μετάφραση οι του Lifo (αν και ούτε το "visitors" είναι "tourists" αλλά τι ψάχνεις τώρα) :)
οι βιζιτες (τα visits) περιλαμβανουν μαλλον κ τον εσωτερικο τουρισμο. δηλ αν ενας ντοπιος παει 10 φορες στη Μεκκα καταγραφονται 10 βιζιτες...γενικα τα νουμερα χωρις αναλυση τι ακριβως περιγραφουν εχουν μικρη αξια. σιγουρα θα εχουν μεγαλη εκρηξη στον τουρισμο.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Σε πρόσφατη πτήση μου με την Emirates έπαιζε διαφήμιση στο ψυχαγωγικό της σύστημα για τη Σαουδική Αραβία από τον εθνικό της οργανισμό.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.983
Likes
12.038
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Έχω 10-11 ώρες stopover στην Τζέντα. Αξίζει να βγάλω βίζα για μια γρήγορη επίσκεψη ή καλύτερα να την περάσω στο αεροδρόμιο ή χρειάζεται βίζα ούτως ή άλλως (βγω δεν βγω έξω);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.608
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom