Τουριστοπαγίδες

turms

Member
Μηνύματα
2.089
Likes
2.903
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Δε συμφωνώ καθόλου με τον turms: Η Ελλάδα μια χαρά προνομιούχο οικόπεδο είναι - απλά έχουν κάνει κατάληψη και στήσει τσαντήρια οι γύφτοι (ας με συγχωρήσουν οι συμπαθείς αθίγγανοι - καταλαβαίνετε τι εννοώ).

Σαν προορισμό, κάτι ανάλογο με το Ντουμπάι θα θεωρούσα τη Σινγκαπούρη (άντε, ας αφήσω έξω το Sentoza Park και το Βοτανικό κήπο) και τις Μαλδίβες - με την έννοια ότι βασικά δεν έχουν ενδοχώρα, "παγιδεύεσαι" σε μια πόλη ή σ' ένα νησί, μ' ελάχιστες δραστηριότητες και επιλογές, βιώνοντας κάτι που μπορείς να βρεις και κάπου΄αλλού σε συνδυασμό με πολλά άλλα περισσότερα.
λοιπον...αρχικα δεν το εννοω και τοσο...πιο πολυ το λεω για την πικρα που με βγαζει αυτη η χωρα λογω της καταστασης που επικρατει σε ολους τους τομεις και φυσικα στον τουρισμο...

εγω δεν θεωρω ΚΑΝΕΝΑΝ προορισμο ως τουριστοπαγιδα....μπορει να παω πχ Ντουμπάι ή Μαλδίβες και να ξετρελαθω....
μπορει εκει που λεει ο αλλος οτι ειναι τελεια εγω να ξενερωσω...ολα ειναι σχετικα.
Οι ανθρωποι ομως κανουν την διαφορα....οταν λοιπον ενα ωραιο μερος το εχουν καταλαβει οι ¨"γυφτοι" οπως το εννοεις, τοτε ναι..αυτο το μερος ειναι προς αποφυγη....
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Μη με βρίσετε πολύ, αλλά για κάποιο λόγο θεωρώ τουριστοπαγίδα την Πράγα. (ειδικά τα Χριστούγεννα!) Είχα πάει το '98 και ήδη ήταν πολλοί οι τουρίστες, τώρα ξέρω ότι γίνεται το αδιαχώρητο. Είναι πανέμορφη πόλη, σύμφωνοι, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί έχει διαφημιστεί τόσο πολύ και σπεύδουν εκεί υπερβολικά πολλοί τουρίστες για μια πόλη τέτοιου μεγέθους, προτιμώντας τη μάλιστα από πόλεις όπως το Παρίσι και το Λονδίνο. Και λέω τουρίστες γιατί παντού τους βλέπεις με τον οδηγό τους μπροστά να κρατάει μια ομπρέλα και όλοι να τον ακολουθούν. Σε πολλές πόλεις συμβαίνει αυτό, επειδή όμως η Πράγα είναι μικρή είναι πολύ έντονο και κουραστικό το φαινόμενο.
Την επόμενη φορά που θα πας, ειδοποίησε μας να έχουμε αδειάσει την πόλη .
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Η φορά που αισθάνθηκα ότι παρασύρθηκα σε κάτι τελείως τουριστικό και ανούσιο ήταν όταν επισκέφθηκα το άγαλμα του Βούδα στο νησί Lantau του Hong Kong. Εμπιστεύτηκα την παρέα και πήγα να δω το δήθεν μεγαλύτερο άγαλμα του Βούδα στον κόσμο (κάναμε μακρινή διαδρομή αποκλειστικά γι αυτό). Φτάνοντας εκεί δεν εντυπωσιάστηκα καθόλου από το μέγεθος του αγάλματος (το έχουν τοποθετήσει σε ψηλό σημείο πάντως). Απορώντας πώς γίνεται αυτό να είναι ο μεγαλύτερος Βούδας, το έψαξα και ιδού η απάντηση: είναι το μεγαλύτερο στον κόσμο μπρούντζινο άγαλμα καθιστού Βούδα σε εξωτερικό χώρο! Επιπλέον διάβασα στην πλακέτα στη βάση του, ότι ανεγέρθη το 1993, προφανώς για να δώσει πνοή στο ξεχασμένο μέρος του κρατιδίου. Τώρα αυτό είναι κοροϊδία ή όχι; Να σημειώσω ότι ακόμη κι αυτό δεν ισχύει πλέον (το 2005 που πήγα ίσχυε), προφανώς κάποιος έφτιαξε ένα μεγαλύτερο άγαλμα με αυτές τις προδιαγραφές....

α, και η Madame Tussauds είναι ο ορισμός της τουριστοπαγίδας. δε συνιστούσα σε κάποιον να πάει, ούτε αν η είσοδος ήταν ελεύθερη και η τεράστια ουρά δεν υπήρχε!
 

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ταξίδι-Όνειρο
Trans-African Highways
Σκέφτομαι καμμιά φορά πώς είναι δυνατόν κάποιος που ψάχνει και διαβάζει να πέσει θύμα τουριστοπαγίδας, ειδικά σήμερα που υπάρχει το ίντερνετ και μπορείς τόσο εύκολα να πάρεις ένα σωρό γνώμες. Δηλαδή πώς είναι δυνατόν να πας κάπου και να περιμένεις κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά υπάρχει; Πέρασαν οι εποχές που σου έδειχνε ο πράκτορας μια φωτογραφία μιας ερημικής παραλίας και σου υποσχόταν ονειρεμένες εξωτικές διακοπές, και όταν έφτανες έβλεπες ότι δεν υπήρχε χώρος ούτε για να απλώσεις την πετσέτα. Αν το ψάξεις λιγάκι αποκλείεται να πέσεις τόσο θύμα.

Από την άλλη όμως βλέπω πόσο πολύ διαφέρουν οι γνώμες για το ίδιο ακριβώς μέρος, και διαπιστώνω ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις ποιανού η γνώμη έχει την μεγαλύτερη πιθανότητα να ταιριάζει με τη δική σου. Π.χ. βλέπεις μια παραλία και ο ένας λέει "δεν έχει κόσμο" ενώ ο άλλος λέει "είναι τίγκα". Λογικό, διαφορετικές αντιλήψεις. Αλλά αυτές οι διαφορές όμως είναι που συντηρούν κάποιες τουριστοπαγίδες. Προφανώς υπάρχουν κάποιοι που πάνε και τους αρέσει. Κάπου αλλού είχε αναφερθεί ως τουριστοπαγίδα ο Πύργος του Άϊφελ και χωρίς να έχω πάει, νιώθω ότι προσωπικά θα συμφωνούσα με μια τέτοια άποψη. Ξέρω όμως πολλούς που πήγαν εκεί και πραγματικά χάζεψαν.

Επομένως νομίζω ότι το πιο σημαντικό είναι όταν βλέπουμε κάποιο μέρος να χαρακτηρίζεται ως "τουριστοπαγίδα", να προσπαθούμε να αξιολογήσουμε κατά πόσον ο κριτής έχει τα ίδια γούστα και τις ίδιες απαιτήσεις με μας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κάπου αλλού είχε αναφερθεί ως τουριστοπαγίδα ο Πύργος του Άϊφελ και χωρίς να έχω πάει, νιώθω ότι προσωπικά θα συμφωνούσα με μια τέτοια άποψη
Που όμως θα δεις όταν πας (απλώς μπορεί να μην ανέβεις) ακόμα κι αν πιστεύεις αυτό που λες εδώ.Γιατί κάποια πράγματα όσο κι αν είναι εμφανείς τουριστοπαγίδες είναι και σημεία κατατεθέν μιας πόλης ή και χώρας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Νομίζω είναι λίγο υπερβολικό να χαρακτηρίζεται μια ολόκληρη πόλη τουριστοπαγίδα επειδή και μόνο την προωθούν οι τουριστικοί πράκτορες.

Αν υπάρχει μια πόλη που θα μπορούσε πάντως να κερδίσει επάξια τον τίτλο,αυτή είναι το Las Vegas κατά τη γνώμη μου.

Απ' στο στόμα μου το πήρες! Ίσως να ακουστεί υπερβολικό αλλά το θεωρώ το Dubai της Αμερικής! Το μόνο που το σώζει είναι ότι αποτελεί ορμητήριο για Grand Canyon!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.617
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom