Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

xrysakaragianni

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Να πας.Έτσι και αλλιώς διαβατήριο δεν προλαβαίνεις να βγάλεις.Το πολύ πολύ να καθυστερήσεις περισσότερο στον έλεγχο εισόδου.
Εν τω μεταξυ αλλο ταξιδιωτικο που ρωτησα εδω ζωγραφου μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα κανενα.απο το ταξιδιωτικο της δουλειας μου ειπανε σε μια εποχη πολεμου που ολα ανατρεπονται σας συστηνουμε να μην πατε...οτι να ναι ομως;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Εν τω μεταξυ αλλο ταξιδιωτικο που ρωτησα εδω ζωγραφου μου ειπε δεν υπαρχει προβλημα κανενα.απο το ταξιδιωτικο της δουλειας μου ειπανε σε μια εποχη πολεμου που ολα ανατρεπονται σας συστηνουμε να μην πατε...οτι να ναι ομως;
Η είσοδος με ταυτότητα ισχύει.Σίγουρα το διαβατήριο είναι πιο ισχυρό.Τώρα ο πόλεμος είναι άλλη ιστορία....
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Εφόσον είναι νέου τύπου η ταυτότητα με τυπωμένους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά το διαβατήριο είναι πιο ισχυρό ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.937
Likes
40.784
Καλησπερα σας,

SOS:εχει ταξιδεψει κανεις προσφατα για Τουρκια με ταυτοτητα νεου τυπου μονο;:ενω απο το προξενειο της τουρκιας μου ειπανε οτι ταξιδευω κανονικα με ταυτοτητα απο το ταξιδιωτικο πρακτορειο που συνεργαζεται η εταιρια που δουλευω μου συστησανε να μην το διακινδυνευσω γιατι ενδεχεται να αντιμετωπισω προβλημα στην εισοδο στην χωρα και εχω μπερδευτει..Επειγον το ταξιδι ειναι για την δευτερα και δεν ξερω τι να κανω
3 φορες με ταυτοτητα πηγα, κανεις δεν εμεινε εξω απο τη χωρα επειδη η ταυτοτητα δεν ηταν "ισχυρη". Οι διακρατικες συμφωνιες ειναι πιο ισχυρες απο τις αποψεις αγνωστων στα φορουμ.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Καλημέρα καλη εβδομάδα σε όλους.
Πρόκειται να ταξιδέψουμε σύντομα στην Πόλη αεροπορικώς. Η γυναίκα μου δεν έχει διαβατήριο και η ταυτότητα της αναγράφει μεν λατινικούς χαρακτήρες αλλά έχει εκδοθεί το 2007 οπωτε έχει παρέλθει η 15ετια περισυ.
Θα έχουμε πρόβλημα στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη μας;
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα καλη εβδομάδα σε όλους.
Πρόκειται να ταξιδέψουμε σύντομα στην Πόλη αεροπορικώς. Η γυναίκα μου δεν έχει διαβατήριο και η ταυτότητα της αναγράφει μεν λατινικούς χαρακτήρες αλλά έχει εκδοθεί το 2007 οπωτε έχει παρέλθει η 15ετια περισυ.
Θα έχουμε πρόβλημα στον έλεγχο διαβατηρίων στο αεροδρόμιο κατά την άφιξη μας;
Πήγα τον προηγούμενο Δεκέμβρη με επίσης ταυτότητα του 2007. Δε μου είπαν τίποτα. Στο Ελ. Βελ. γκρίνιαξαν λιγο.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Για να μην έχουμε τίποτα θέματα. η γυναίκα μου πήγε σήμερα στο ΑΤ και αυριο θα έχει την νέα ταυτότητα.
Δεν έχω καμία όρεξη να αφήσω τέτοιες εκκρεμότητες και να επαφίομαι στην καλη διάθεση του ελεγκτή.
 

thrykika

Member
Μηνύματα
102
Likes
304
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για να μην έχουμε τίποτα θέματα. η γυναίκα μου πήγε σήμερα στο ΑΤ και αυριο θα έχει την νέα ταυτότητα.
Δεν έχω καμία όρεξη να αφήσω τέτοιες εκκρεμότητες και να επαφίομαι στην καλη διάθεση του ελεγκτή.
Από το να υπάρξουν παρατράγουδα καλύτερα!

Κι εμείς για να ανανεώσουμε διαβατήριο πρώτα αλλάξαμε ταυτότητα, μια λόγω φθοράς και παλαιότητας , η άλλη μόνο λόγω παλαιότητας και όλα καλά
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Από το να υπάρξουν παρατράγουδα καλύτερα!

Κι εμείς για να ανανεώσουμε διαβατήριο πρώτα αλλάξαμε ταυτότητα, μια λόγω φθοράς και παλαιότητας , η άλλη μόνο λόγω παλαιότητας και όλα καλά
Σωστή κίνηση. και εγώ αυτό έκανα - αλλαγή ταυτότητας, και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παντού
Αν και στο forum διάβασα ότι καταργήθηκε πλέον ο HES Code ωστόσο διαβάζοντασ στο
https://airport.online/istanbul-airport/en/hes-code
φαίνεται ότι είναι σε ισχύ ακόμα και εξάγεται μετά τη συμπλήρωση της φορμας εισόδου.
 

SophiArt*

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη -Καππαδο
Καλησπέρα σας . Ψαχνω μερες κατι εγκυρο ωστε να μαθω αν χρειάζεται διαβατήριο για να παω τουρκια ή απλα νεα ταυτότητα. Και γενικά τι συνθηκες ισχύουν.. Η βοηθειά σας θα ητανε πολύτιμη! Ευχαριστω!
Καλησπέρα! Έχω ήδη μιλήσει με το προξενείο και έμαθα ότι με νόμο του Καραμανλη του τελευταίου οι Έλληνες όλοι ταξιδεύουν με ταυτότητα στην Τουρκία ενώ οι Τούρκοι χρειάζονται διαβατήριο (καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες). Φίλες που επέστρεψαν πρόσφατα βέβαια μου είπαν ότι όταν είδαν ότι δεν έχουν διαβατήρια τις πέρασαν από κόσκινο μέχρι να τις αφήσουν να περάσουν μέχρι και φωτογραφίες τους έβγαζαν...με αρκετά σοβινιστική συμπεριφορά. Βέβαια το διαβατήριο που ήθελα να το ανανεώσω πήγαινε €84, οπότε αποφάσισα να πάω με ταυτότητα. Μεγάλο Σάββατο φτάνω Κωνσταντινούπολη, όποτε...θα δείξει!!! Καλό ταξίδι να έχεις!
 

stavrogin

New Member
Μηνύματα
2
Likes
10
To τι έγγραφο απαιτείται για την είσοδο το αποφασίζει η Τουρκική κυβέρνηση, δεν είναι κάτι που μπορεί να αποφασίσει κανένας Έλληνας υπουργός.

Εν προκειμένω, και όπως αναγράφεται στο λινκ, Έλληνες εισέρχονται και με ταυτότητα (mfa.gov.tr/countries-whose-citizens-are-allowed-to-enter-turkey-with-their-national-id_s.en.mfa)

Countries whose citizens are allowed to enter Türkiye with their national ID’s

1. Germany
2. Belgium
3. France
4. Georgia
5. The Netherlands
6. Spain
7. Switzerland
8. Italy
9. Turkish Republic of Northern Cyprus
10. Liechtenstein
11. Luxemburg
12. Malta
13. Portugal
14. Ukraine
15. Greece
16- Poland
17- Bulgaria
18- Hungary
19- Moldova
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.767
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom