Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Ναι μολις πήρα τηλ το ΑΤ της περιοχής μου. Εκδίδεται τσακ μπαμ και δεν χρειαζεται να πληρώσεις το παράβολο των 84ε .... Βεβαια ειναι αυτο που αναφέρεις και εσυ ότι πρέπει να ενημερωσεις διάφορες υπηρεσίες με τον νεο αριθμό - πλυν Εφορίας που ενημερώνεται αυτόματα.
Και οι Τράπεζες ενημερώνονται εύκολα μέσω e-banking/eGov.Και ο ΕΦΚΑ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.089
Likes
23.822
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εκδόθηκε Νοέμβρη 2005 και εχει λατινικοούς χαρακτήρες. Μπορώ να το μάθω κάπου επίσημα ?
Νομίζω πως θα έχεις πρόβλημα γιατί οι ταυτότητές μας ισχύουν για 15 χρόνια.
 

Kostass

Member
Μηνύματα
213
Likes
362
Εκδόθηκε Νοέμβρη 2005 και εχει λατινικοούς χαρακτήρες. Μπορώ να το μάθω κάπου επίσημα ?
εδω http://www.ypes-dt.gr/index.php?option=ozo_content&lang=GR&perform=view&id=2367&Itemid=365 Εληξε,μην μπαινεις στον κοπο να το ρισκαρεις. Βγαλε καινουργια σε μολις 10' χωρις κοστος η διαβατηριο αν το χρειαζεσαι και για αλλου.
Εξαλου πριν 1,5 χρονο οταν η γυναικα μου εδειξε στο αεροδρομιο της Κων/λης την κοντοληξιμη ταυτοτητα της αρχισαν λιγο να ζοριζονται και να ρωτανε διαφορα και μιας και δεν ειχαμε υπομονη για ατερμονες συζητησεις αλλα ειχαμε και διαβατηρια σε ισχυ,απλα τα δειξαμε και προχωρησαμε.
 
Last edited:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Πέρα απο το κόστος νομιζω ότι για ταξιδια πιο χρήσιμο ειναι το διαβατηριο ....
Έτσι κι αλλιώς, για να εκδοθεί διαβατήριο θα πρέπει πρώτα να αντικατασταθεί η ταυτότητα...
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Το 2016 έχουμε περάσει κανονικά με ταυτότητα που έχει το Φ μπροστά και τα στοιχεία χειρόγραφα ελληνικά & αγγλικά.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Έβγαλα πρόσφατα διαβατήριο, ναι, ισχύει ότι αν έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που εκδόθηκε η ταυτότητα σου δεν μπορείς να βγάλεις διαβατήριο.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.256
Likes
7.786
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
....επίσης.....με Φ
 

giorgos vzr

Member
Μηνύματα
75
Likes
259
Επόμενο Ταξίδι
?
εγω θα αλλαζα ταυτοτητα γρηγορα και ευκολα να ειμαι ησυχος. δεν ειναι κ εε!
 

connnn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
εγω θα παω κωνσταντινουπολη αλλα προσγειωθω στο αεροδρομιο sabiha , χρειαζομαι εκει διαβατηριο ή μονο ταυτοτητα. Και πρεπει να συμπληρωσω το τουρκικο plf και ζηταει αριθμο διαβατηριου ενω δεν εχω διαβατηριο
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
εγω θα παω κωνσταντινουπολη αλλα προσγειωθω στο αεροδρομιο sabiha , χρειαζομαι εκει διαβατηριο ή μονο ταυτοτητα. Και πρεπει να συμπληρωσω το τουρκικο plf και ζηταει αριθμο διαβατηριου ενω δεν εχω διαβατηριο
Μπορείς και με ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες), η οποία τυπικά θα πρέπει να έχει εκδοθεί την τελευταία 15ετία (αλλά και με παλαιότερη συνήθως δε δημιουργείται θέμα). Δες το παρόν topic προς τα πίσω.
PLF οι Τούρκοι δεν έχουν, εκτός αν εννοείς το HES, στο οποίο θα βάλεις τον αριθμό ταυτότητας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.406
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom