Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Οπωσδήποτε καινούρια ταυτότητα νέου τύπου , σε άριστη κατάσταση , με τυπωμένους ελληνικούς και λατινικούς χαρακτήρες , αλλά καλύτερα εγώ προσωπικά θα πρότεινα το διαβατήριο , πιο σίγουρο . Με διαβατήριο εγώ είχα ταξιδέψει στη Τουρκία το 2014 .
Πηγα σημερα απο το Αστυνομικο Μεγαρο της πολης μου και ρωτησα μου ειπαν αφου ειναι καινουργιου τυπου με Λατινικους χαραχτηρες και δεν εχει περασει 15ετια εμενα ειναι στα 12 χρονια απο το 2009 μου ειπαν ολα οκ.Βεβαια στην φωτο ειμαι λιγο μικροτερος που δειχνω αλλα οχι τεραστια διαφορα. Ελπιζω ναναι ολα οκ μακαρι!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
758
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Πηγα σημερα απο το Αστυνομικο Μεγαρο της πολης μου και ρωτησα μου ειπαν αφου ειναι καινουργιου τυπου με Λατινικους χαραχτηρες και δεν εχει περασει 15ετια εμενα ειναι στα 12 χρονια απο το 2009 μου ειπαν ολα οκ.Βεβαια στην φωτο ειμαι λιγο μικροτερος που δειχνω αλλα οχι τεραστια διαφορα. Ελπιζω ναναι ολα οκ μακαρι!
@Alkis_93 Μακάρι να πάνε όλα καλά και να απολαύσεις το ταξίδι σου ... Θα πας Κωνσταντινούπολη ή σε άλλες πόλεις της Τουρκίας ;;;
 

Alkis_93

Member
Μηνύματα
27
Likes
16
Last edited by a moderator:

Iris_90

Member
Μηνύματα
758
Likes
3.828
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Θα παω Ατταλεια σε 2 φιλους Τουρκους απο Ερασμους που ειχα παει το 2014 στο Εσκισεχιρ.Ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι εχω να ταξιδεψω 2 χρονια λογω με την φαση που περναμε και εχω αγχωθει με τα παντα!! Εχω ανταποκριση με ιδια εταιρεια απο Πολη-Ατταλεια σε διαφορα 1.5 ωρας.Γνωριζεις μολις κατεβω τι πρεπει να κανω ακριβως και αν η αποσκευη παει απευθειας Ατταλεια? Θα προλαβω στο χρονο της 1.5 ωρας ?Εχω κατα αγχωθει
@Alkis_93 Πολύ ωραία !!!
 
Last edited by a moderator:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημέρα σας. Εχω την ελληνική ταυτοτητα - μη μηχανογραφιμένη, σε πολύ καλή κατασταση. Θα εχω προβλημα για την Κωνσταντινούπολη ή θα πρέπει να πάω να βγαλω διαβατήριο ?
Θα πρέπει να είναι μετά το 2006 (αν θυμάμαι καλά) και να έχει λατινικούς χαρακτήρες.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Εκδόθηκε Νοέμβρη 2005 και εχει λατινικοούς χαρακτήρες. Μπορώ να το μάθω κάπου επίσημα ?
"Για την είσοδο Ελλήνων υπηκόων στην Τουρκία, είναι απαραίτητη είτε ταυτότητα νέου τύπου (μηχανογραφική με λατινικά στοιχεία), είτε έγκυρο διαβατήριο με ελάχιστη ισχύ 6 μηνών από την ημερομηνία εισόδου
".
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ο Τούρκος αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να καταγράψει την είσοδο σου στη χώρα ηλεκτρονικά στο σύστημα. Από τη στιγμή που μπορεί να διαβάσει την ταυτότητα και να καταχωρήσει αριθμό και όνομα στον υπολογιστή του με το λατινικό πληκτρολόγιο που διαθέτει, είσαι οκ. Κάποιες παλιές ταυτότητες είχαν μεν το όνομα με λατινικούς αλλά ο αριθμός τους άρχιζε από Φ, Ψ, Ω. Αυτές δεν μπορούν να τις καταχωρησουν.
Γι αυτό και προτιμάται αν υπάρχει το διαβατήριο καθώς απλά σκαναρουν το barcode και τέλος.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Ο Τούρκος αστυνομικός είναι υποχρεωμένος να καταγράψει την είσοδο σου στη χώρα ηλεκτρονικά στο σύστημα. Από τη στιγμή που μπορεί να διαβάσει την ταυτότητα και να καταχωρήσει αριθμό και όνομα στον υπολογιστή του με το λατινικό πληκτρολόγιο που διαθέτει, είσαι οκ. Κάποιες παλιές ταυτότητες είχαν μεν το όνομα με λατινικούς αλλά ο αριθμός τους άρχιζε από Φ, Ψ, Ω. Αυτές δεν μπορούν να τις καταχωρησουν.
Γι αυτό και προτιμάται αν υπάρχει το διαβατήριο καθώς απλά σκαναρουν το barcode και τέλος.
Το θέμα ειναι μην μας βγει ξινη η εκδρομή με την κλασική χειρόγραφη ταυτοτητα !!!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Το θέμα ειναι μην μας βγει ξινη η εκδρομή με την κλασική χειρόγραφη ταυτοτητα !!!
Νομίζω η νέα ταυτότητα εκδίδεται άμεσα, απλά θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία να ενημερώσεις όπου χρειάζεται.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Νομίζω η νέα ταυτότητα εκδίδεται άμεσα, απλά θα πρέπει να μπεις στη διαδικασία να ενημερώσεις όπου χρειάζεται.
Ναι μολις πήρα τηλ το ΑΤ της περιοχής μου. Εκδίδεται τσακ μπαμ και δεν χρειαζεται να πληρώσεις το παράβολο των 84ε .... Βεβαια ειναι αυτο που αναφέρεις και εσυ ότι πρέπει να ενημερωσεις διάφορες υπηρεσίες με τον νεο αριθμό - πλυν Εφορίας που ενημερώνεται αυτόματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom