Τουρκία Τουρκία - διαβατήριο ή ταυτότητα ??

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα! Έχω ήδη μιλήσει με το προξενείο και έμαθα ότι με νόμο του Καραμανλη του τελευταίου οι Έλληνες όλοι ταξιδεύουν με ταυτότητα στην Τουρκία ενώ οι Τούρκοι χρειάζονται διαβατήριο (καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες).
Από ποιο προξενείο σου απάντησαν αυτήν τη βλακεία; Το τουρκικό ή το ελληνικό στην Κωνσταντινούπολη; Όποιος υπάλληλος σου το είπε είναι επιεικώς άχρηστος (εκτός κι αν είναι υποχρεωμένος να λέει τέτοιες μπούρδες λόγω εκλογών).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Έχω ήδη μιλήσει με το προξενείο και έμαθα ότι με νόμο του Καραμανλη του τελευταίου οι Έλληνες όλοι ταξιδεύουν με ταυτότητα στην Τουρκία ενώ οι Τούρκοι χρειάζονται διαβατήριο (καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες). Φίλες που επέστρεψαν πρόσφατα βέβαια μου είπαν ότι όταν είδαν ότι δεν έχουν διαβατήρια τις πέρασαν από κόσκινο μέχρι να τις αφήσουν να περάσουν μέχρι και φωτογραφίες τους έβγαζαν...με αρκετά σοβινιστική συμπεριφορά. Βέβαια το διαβατήριο που ήθελα να το ανανεώσω πήγαινε €84, οπότε αποφάσισα να πάω με ταυτότητα. Μεγάλο Σάββατο φτάνω Κωνσταντινούπολη, όποτε...θα δείξει!!! Καλό ταξίδι να έχεις!
Μην ξαναμιλήσετε με το προξενείο, προφανώς δεν ξέρουν τι λένε ή εσείς δεν καταλάβατε καλά ή και τα δυο. Ακούς εκεί με νόμο του Καραμανλή ορίστηκε το τι θα ζητάνε οι Τουρκικές αρχές....
Φωτογραφίες στην είσοδο της Τουρκίας βγάζουν πάντα σε όλους.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
To τι έγγραφο απαιτείται για την είσοδο το αποφασίζει η Τουρκική κυβέρνηση, δεν είναι κάτι που μπορεί να αποφασίσει κανένας Έλληνας υπουργός.

Εν προκειμένω, και όπως αναγράφεται στο λινκ, Έλληνες εισέρχονται και με ταυτότητα
mfa.gov.tr/countries-whose-citizens-are-allowed-to-enter-turkey-with-their-national-id_s.en.mfa
Αυτό το λινκ είναι πολύ χρήσιμο για όσους ταξιδεύουν με ταυτότητα στην Τουρκία, συνιστώ να το επισκεφθείτε, να αλλάξετε έπειτα τη γλώσσα στα τουρκικά και να το εκτυπώσετε για να το έχετε μαζί σας.
Σε όποιον από άγνοια (και είναι πολλοί αυτοί) σας πει μετά ότι δεν δέχεται ταυτότητες παρά μόνο διαβατήριο (σε μαγαζιά τηλεφωνίας, ξενοδοχεία, σε κάποιο τυχαίο έλεγχος κλπ.), απλά δείξτε το του...
 

SophiArt*

Member
Μηνύματα
8
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη -Καππαδο
Μην ξαναμιλήσετε με το προξενείο, προφανώς δεν ξέρουν τι λένε ή εσείς δεν καταλάβατε καλά ή και τα δυο. Ακούς εκεί με νόμο του Καραμανλή ορίστηκε το τι θα ζητάνε οι Τουρκικές αρχές....
Φωτογραφίες στην είσοδο της Τουρκίας βγάζουν πάντα σε όλους.
Καλησπέρα! Εννοείτε ότι χρειάζεται οπωσδήποτε διαβατήριο; Σήμερα μου έστειλαν και εγγράφως επιβεβαιωση από το προξενείο (γιατί δεν ξέρω η αίτηση που έκανα για διαβατήριο, αν θα προλάβω μέχρι την Μ.Πέμπτη να το έχω)
Πάντως το έχω εγγράφως το έχω και από το προξενείο και από την Turkish Airlines, ότι η ελληνική ταυτότητα αρκεί για να ταξιδέψω οπουδήποτε στην Τουρκία, όποτε σε κάθε περίπτωση πιστεύω πως δεν θα έχω πρόβλημα. Το ιδανικό είναι να έχει βγει το διαβατήριο, σίγουρα. Αλλά ο νόμος ισχύει, έχω μιλήσει με Υπουργεία, προξενείο και αεροπορική. Τι να πω όλοι λένε κοτσάνες;
 

Attachments

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Νομίζω ότι έχει γίνει σαφές από μαρτυρίες δεκάδων, μη πω εκαντοντάδων φίλων, ότι η ταυτότητα γίνεται δεκτή για είσοδο στην Τουρκία χωρίς κανένα πρόβλημα, εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων που μπορεί κάποιος να στραβομουτσουνιάσει.

Προσωπικά πηγαίνω εκεί τα τελευταία 19 χρόνια 4 με 5 φορές το χρόνο, από το 2006 είμαι μόνο και πάντα με ταυτότητα χωρίς κανένα πρόβλημα, ούτε στα σύνορα, ούτε σε καμία άλλη συναλλαγή μου στην Τουρκία.
 

elias74gr

Member
Μηνύματα
51
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη.

Από Μεγάλη Παρακευή στην Πόλη.

Εγω είχα διαβατήριο η γυναίκα μου ταυτότητα (είχαν περάσει 15 χρόνια από την έκδοση και έβγαλε σε μια μέρα γρήγορα και εύκολα νεα).

Στο Βενιζέλος είχαμε καθυστέρηση λόγω της ταυτότητας μια και ελέγχεται από αστυνομικό ενώ απο διαβατήριο περνάς αυτοματοποιημένα.

Στην Τουρκία όλοι είτε με διαβατήριο είτε με ταυτότητα περνάνε από έλεγχο.

Μόνο σε όσους έχουν ταυτότητα δίνουν ένα χαρτάκι που το επιστρέφεις στην αναχώρηση.

Φωτογραφίες τραβάνε σε όλους ανεξαιρέτως.
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Καλησπέρα σας ,πήγαμε πρόσφατα κωνσταντινουπολη με ταυτότητα και όλα μια χαρά.
Αλλά θελω να ρωτήσω τι ισχύει για Καππαδοκία και για παραλια όπως τσανακαλε ,Σμύρνη ,Αϊβαλί κτλ.
Πάλι είναι οκ η ταυτότητα ή θέλει διαβατήριο ;
Επισης θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο πιυ σκέφτηκα .κάπου διάβασα ότι αν μπεις με αμάξι Τουρκία δεν μπορείς να το αφήσεις και να πετάξεις για να πας εκτός Τουρκίας.
Τι ισχύει όμως για μέσα στην Τουρκία ;
Πχ να πας με αμάξι μέχρι κωνσταντινουπολη και μετά να πεταχτείς Καππαδοκία για λίγες μέρες και επιστροφή κωνσταντινουπολη.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Από όποια είσοδο και να μπεις στην Τουρκία (οδικώς μέσω Έβρου, αεροπορικώς ή ακτοπλοϊκώς από τα νησιά του Αν. Αιγαίου) είναι δεκτή η ταυτότητα.

Για το θέμα της χρήσης αεροπλάνου εσωτερικά στην Τουρκία, αφού έχεις εισέλθει οδικώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
 

Elenats94

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Από όποια είσοδο και να μπεις στην Τουρκία (οδικώς μέσω Έβρου, αεροπορικώς ή ακτοπλοϊκώς από τα νησιά του Αν. Αιγαίου) είναι δεκτή η ταυτότητα.

Για το θέμα της χρήσης αεροπλάνου εσωτερικά στην Τουρκία, αφού έχεις εισέλθει οδικώς δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
οποτε το θέμα όπως διάβασα είναι να βγεις εκτός Τουρκίας με αεροπλάνο ενώ έχεις μπει με αμάξι ,σωστά ;
Και κάτι ακόμα ,στα παραλια είναι τόσο φιλοξενοι όσο στην κωνσταντινουπολη;
Γιατι στο ταξιδι μας στην πόλη ήταν παραπάνω από φιλόξενο , ήταν παρά πολύ πρόσχαροι σε κάθε πρόβλημα που είχαμε.
Έχεις πάει στα παραλια εσυ ;
 
Last edited by a moderator:

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
οποτε το θέμα όπως διάβασα είναι να βγεις εκτός Τουρκίας με αεροπλάνο ενώ έχεις μπει με αμάξι ,σωστά ;
Και κάτι ακόμα ,στα παραλια είναι τόσο φιλοξενοι όσο στην κωνσταντινουπολη;
Γιατι στο ταξιδι μας στην πόλη ήταν παραπάνω από φιλόξενο , ήταν παρά πολύ πρόσχαροι σε κάθε πρόβλημα που είχαμε.
Έχεις πάει στα παραλια εσυ ;
Στα παράλια είναι ακόμα πιο φιλόξενοι!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
οποτε το θέμα όπως διάβασα είναι να βγεις εκτός Τουρκίας με αεροπλάνο ενώ έχεις μπει με αμάξι ,σωστά ;
Και κάτι ακόμα ,στα παραλια είναι τόσο φιλοξενοι όσο στην κωνσταντινουπολη;
Γιατι στο ταξιδι μας στην πόλη ήταν παραπάνω από φιλόξενο , ήταν παρά πολύ πρόσχαροι σε κάθε πρόβλημα που είχαμε.
Έχεις πάει στα παραλια εσυ ;
Μια χαρά είναι και στα παράλια, προσωπικά πηγαίνω κάθε χρόνο λόγω οικογενειακής κατάστασης. Ειδικά στο Αϊβαλί που πηγαίνω έχει απόγονους τουρκοκρητικών που ξέρουν και λίγα σκόρπια ελληνικά.

Επίσης απ' ότι έχω διαβάσει υπάρχει τρόπος να μπεις στην Τουρκία με αυτοκίνητο και να βγεις με άλλο μέσο (αεροπλάνο, πλοίο) αρκεί να κάνεις κάποια δήλωση για το αυτοκίνητο και για την ημερομηνία επιστροφής στην Τουρκία. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά επειδή αυτό το καλοκαίρι παίζει να το επιχειρήσω (είσοδο στην Τουρκία από Έβρο με ΙΧ και έξοδο από Κουσάντασι στη Σάμο χωρίς ΙΧ) θα το ψάξω και φυσικά θα ενημερώσω.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Επίσης απ' ότι έχω διαβάσει υπάρχει τρόπος να μπεις στην Τουρκία με αυτοκίνητο και να βγεις με άλλο μέσο (αεροπλάνο, πλοίο) αρκεί να κάνεις κάποια δήλωση για το αυτοκίνητο και για την ημερομηνία επιστροφής στην Τουρκία. Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά επειδή αυτό το καλοκαίρι παίζει να το επιχειρήσω (είσοδο στην Τουρκία από Έβρο με ΙΧ και έξοδο από Κουσάντασι στη Σάμο χωρίς ΙΧ) θα το ψάξω και φυσικά θα ενημερώσω.
Επειδή το είχα ψάξει παλιά (καθώς την είχα πατήσει παλιότερα), ο τρόπος για να γίνει αυτό είναι μόνο μέσω τελωνείου. Παλιά ήταν χρονοβόρα και πολύ γραφειοκρατική διαδικασία, τώρα ελπίζω να είναι πιο εύκολα -δεν το έχω δοκιμάσει.
Είτε αφήνεις το αυτοκίνητο αυτοπροσώπως στο πλησιέστερο τελωνείο (αναλαμβάνοντας την υποχρέωση να πληρώσεις τα έξοδα στάθμευσης στον τελωνειακό χώρο όταν επιστρέψεις), είτε -πολύ πιο εύκολα- υποβάλλεις ηλεκτρονικά μια σχετική δήλωση στο τελωνείο (βλ. υπόδειγμα παρακάτω, η μετάφραση είναι αυτούσια από το υπόδειγμα του υπουργείου) που αναφέρεις τα στοιχεία σου και τη διεύθυνση που θα βρίσκεται το αυτοκίνητο σταθμευμένο όσο λείπεις.

Το πρόβλημα είναι ότι καθώς η δήλωση αυτή πλέον υποβάλλεται ηλεκτρονικά (στο αντίστοιχο με το δικό μας gov.tr) οι ξένοι δεν έχουν τη δυνατότητα να δημιουργήσουν λογαριασμό, οπότε και αυτός ο τρόπος γίνεται αναγκαστικά μέσω υπαλλήλου τελωνείου.

Τώρα, αν πρόκειται να έρθεις Τουρκία για να πετάξεις από εκεί από το αεροδρόμιο, ούτε καν καταλαβαίνεις κάτι καθώς η αίτηση διεκπεραιώνεται άμεσα από τους υπαλλήλους των γκισέ που συνεργάζονται με το τελωνείο.

Αν είναι όμως για λιμάνι, θέλει λίγο τρέξιμο παραπάνω και να είσαι -υποθέτω- μια μέρα τουλάχιστον πιο μπροστά εκεί, να είναι εργάσιμη ώστε να βρεις τον τελωνειακό, να θέλει να υποβάλλει στο όνομά σου τη δήλωση, να προλάβει να εγκριθεί η αίτηση ώστε να σβήσει ο αριθμός του αυτοκινήτου από το σημείωμα εισόδου κλπ. Αν το δοκιμάσεις, ενημέρωσέ μας...

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom