Τουρκία Τουρκία με λεωφορείο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να πας από Θεσσαλονίκη- Κωνσταντινούπολη με λεωφορείο;
Είδα ότι το ΚΤΕΛ έχει 77€ εισιτήριο με επιστροφή αλλά το δρομολόγιο είναι κοντά στις 14 ώρες γιατί πάει μέσω Σόφιας. Κάποια ταξιδιωτικά γραφεία από την άλλη το έχουν 110€ το εισιτήριο με επιστροφή. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία να γράψει εντυπώσεις;
Το πιο οικονομικο εισιτηριο το βγαζεις Κων/πολη Θεσσαλονικη απο τουρκικο γραφειο.
Για μεταβαση δεν ξερω, ειχαμε παει αεροπορικως.
Αν βρεις καποιον να σε παει Ξανθη, κοστιζει 50 πηγαινε ελα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Γνωρίζει κανείς ποιος είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να πας από Θεσσαλονίκη- Κωνσταντινούπολη με λεωφορείο;
Είδα ότι το ΚΤΕΛ έχει 77€ εισιτήριο με επιστροφή αλλά το δρομολόγιο είναι κοντά στις 14 ώρες γιατί πάει μέσω Σόφιας. Κάποια ταξιδιωτικά γραφεία από την άλλη το έχουν 110€ το εισιτήριο με επιστροφή. Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία να γράψει εντυπώσεις;
Υπάρχουν και απευθείας λεωφορεία από Θεσσαλονίκη με στάσεις (συνήθως) σε Καβάλα, Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξ/πόλη στα 80 με επιστροφή (δεν ξέρω αν ακρίβυναν τελευταία). Ενδεικτικά Συμεωνίδης-Alpar. Κοντά στις 9 ώρες.
Υπάρχει σχετικό thread, είμαι εκτός αυτή τη στιγμή, δυσκολεύομαι να το βρω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Υπάρχουν και απευθείας λεωφορεία από Θεσσαλονίκη με στάσεις (συνήθως) σε Καβάλα, Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξ/πόλη στα 80 με επιστροφή (δεν ξέρω αν ακρίβυναν τελευταία). Ενδεικτικά Συμεωνίδης-Alpar. Κοντά στις 9 ώρες.
Υπάρχει σχετικό thread, είμαι εκτός αυτή τη στιγμή, δυσκολεύομαι να το βρω
Α μπραβο με Alpar ειχαμε επιστρεψει. Ειχε αρκετη διαφορα το εισιτηριο απο τον Συμεωνιδη που αρνηθηκε να κλεισει το δρομολογιο αναποδα δηλ Κων/πολη Θεσσαλονικη και δεν καταλαβα γιατι.
Εκλεινες με μειλ στα γραφεια τους, το πληρωνες εκει πριν την αναχωρηση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Υπάρχουν και απευθείας λεωφορεία από Θεσσαλονίκη με στάσεις (συνήθως) σε Καβάλα, Ξάνθη, Κομοτηνή, Αλεξ/πόλη στα 80 με επιστροφή (δεν ξέρω αν ακρίβυναν τελευταία). Ενδεικτικά Συμεωνίδης-Alpar. Κοντά στις 9 ώρες.
Υπάρχει σχετικό thread, είμαι εκτός αυτή τη στιγμή, δυσκολεύομαι να το βρω
Ευχαριστώ πολύ. Το έψαξα. Υπάρχει όντως θέμα με τίτλο "Τουρκία με λεωφορείο".
80€ έχει με το Συμεωνίδης και κάνει 10 ώρες περίπου. Η ώρα αναχώρησης είναι λίγο άβολη νομίζω. 8 το βράδυ και φτάνεις 6 το πρωί. Δεδομένου ότι στα ξενοδοχεία κάνεις τσεκιν γύρω στις 12 το μεσημέρι η και αργότερα και θα είσαι κομμάτια μετά από τόσες ώρες διαδρομή μέσα στην νύχτα και θα πρέπει να περιμένεις και κάποιες ώρες για το τσεκιν
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Ευχαριστώ πολύ. Το έψαξα. Υπάρχει όντως θέμα με τίτλο "Τουρκία με λεωφορείο".
80€ έχει με το Συμεωνίδης και κάνει 10 ώρες περίπου. Η ώρα αναχώρησης είναι λίγο άβολη νομίζω. 8 το βράδυ και φτάνεις 6 το πρωί. Δεδομένου ότι στα ξενοδοχεία κάνεις τσεκιν γύρω στις 12 το μεσημέρι η και αργότερα και θα είσαι κομμάτια μετά από τόσες ώρες διαδρομή μέσα στην νύχτα και θα πρέπει να περιμένεις και κάποιες ώρες για το τσεκιν
Στα περισσότερα ξενοδοχεία στην Πόλη σε βάζουν κατευθείαν στο δωμάτιο και νωρίς το πρωί, σε κάνα 2 μας προσέφεραν και δωρεάν πρωινό
 

japetus

Member
Μηνύματα
576
Likes
1.068
Στα περισσότερα ξενοδοχεία στην Πόλη σε βάζουν κατευθείαν στο δωμάτιο και νωρίς το πρωί, σε κάνα 2 μας προσέφεραν και δωρεάν πρωινό
Όλοι επιτρέπουν early check-in αν υπάρχει διαθεσιμότητα σε άδεια δωμάτια. Αυτό συμβαίνει συνήθως στα μεγαλύτερα που έχουν αρκετά δωμάτια και ίσως για το λόγο αυτό να είναι προτιμότερα.. Αν είναι κάποιο μπουτίκ με λίγα δωμάτια ή τύπου αιρμπνμ δυσκολοτερα τα πράγματα... Την έχω πατήσει κάποιες φορές παρόλο που πάντα ρωτάω για early check-in.
Στο σέρβις πάντως και τις παροχές στο ταξίδι, η ozikizler είναι σαφώς ανώτερη, αλλα με την αλπαρ γλυτώνεις ολόκληρη μέρα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Σας ευχαριστώ πολύ. Το αρχικό πλάνο ήταν με παρέα και αυτοκίνητο αλλά κάνανε πίσω μετά από συζητήσεις μηνών και με έχει πάρει λίγο από κάτω και προσπαθώ να βρω το θάρρος τώρα αλλά και πληροφορίες για να πάω μόνος με λεωφορείο
 

connnn

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Ξερει κανεις αν υπαρχει λεωφορείο απο τσεσμε σμυρνη . Εψαξα στο cesmeseyahat αλλα δεν βρηκα κανενα δρομολογιο ουτε για την 1η αυγουστου που θα παω αλλα ουτε και την βδομαδα γενικα. Η αλλη επιλογη ειναι το havas αλλα σε αφηνει στο αεροδρομιο και μετα πρεπει να πας κεντρο με αλλα μεσα
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.421
Likes
4.405
Ξερει κανεις αν υπαρχει λεωφορείο απο τσεσμε σμυρνη . Εψαξα στο cesmeseyahat αλλα δεν βρηκα κανενα δρομολογιο ουτε για την 1η αυγουστου που θα παω αλλα ουτε και την βδομαδα γενικα. Η αλλη επιλογη ειναι το havas αλλα σε αφηνει στο αεροδρομιο και μετα πρεπει να πας κεντρο με αλλα μεσα
Δες εδώ: ÇEŞME(0TOGAR) - Otobüs Bileti Satın Al | Mercan Turizm
Σε αφήνει για ηλεκτρονική κράτηση για τις επόμενες 2 ημέρες μόνο.
Έχει συχνά δρομολόγια, μην ανησυχείς
 

lenapap7

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Στα περισσότερα ξενοδοχεία στην Πόλη σε βάζουν κατευθείαν στο δωμάτιο και νωρίς το πρωί, σε κάνα 2 μας προσέφεραν και δωρεάν πρωινό
Καλησπέρα,
διαβάζοντας κριτικές για τις γραμμές λεωφορείων Θεσσαλονίκη - Κωνσταντινούπολη, στην Google εχω φριξει. Τελικά υπαρχει καποιο λεωφοριο να ειναι εντάξει? Θελω να κλεισω αμεσα για την επόμενη εβδομάδα και εχω πελαγωσει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom