Αυστρία Τουρ στην Αυστρία με low budget?

dominique

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Καλησπέρα με πολλά ερωτήματα από ανερχόμενη ταξιδιώτισσα. Έχουμε και λέμε. Σε μια καθημερινή αναζήτηση αεροπορικών και προσφορών ανακάλυψα πολύ καλή τιμή για Βιέννη για δεκέμβριο. Όμως επειδή όποιος ψάχνει ανακαλύπτει, θα πας Βιέννη αλλά δε θα πεταχτείς ένα Σαλτσμπουργκ ρε παιδάκι μου? ΄Η ένα Χάλστατ? Και θέτω τα εξής ερωτήματα:
1) Οικονομικά συμφέρει να πας βιέννη σαλτσ με νοικιασμένο αμάξι? είδα σχετικές τιμές 40,50 ευρω/ μέρα +βενζίνες? (οι οποίες παρεπιμπτόντως σε τί τιμές κυμαίνονται?)
2) Μήπως συμφέρει πιο πολύ το τρένο? Βιέννη-σαλτσ-χαλστατ και πίσω βιέννη υπάρχει κάτι να μας εξυπηρετεί και σε καλή τιμή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να σημειώσω ότι έχω διαβάσει ΌΛΑ τα θέματα του φόρουμ απλά επειδή είμαι ολίγον τι μπερδεμένη και αρχάρια συγκέντρωσα τα ερωτήματα μου εδώ.
 

dominique

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Πάντως οποιαδήποτε άλλη πρόταση που έχουμε τη δυνατότητα να εντυπωσιαστούμε απο γραφικές τοποθεσίες, προσβάσιμες και με τοπική κουλτούρα κάνοντας ενα τουρ είναι αποδεκτή. Όπως καταλάβατε δεν έχω αποφασίσει ακόμα, απλά θέλω ένα ταξίδι οικονομικό σχετικά που μου δίνει τη δυνατότητα να γνωρίσω την ομορφιά της επαρχίας με εύκολη πρόσβαση σε αυτή
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πάντως το Hallstatt είναι πανέμορφο.
Μην το χάσετε.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.957
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη περίπτωση είναι να νοικιάσετε αυτοκίνητο.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η βενζινη, τουλαχιστον πριν καποιο διαστημα που ημουν τελευταια φορα στη χωρα, ηταν απο τις πιο φθηνες στη Δυτικη Ευρωπη. Οσοι Γερμανοι μενουν κοντα στα Αυστριακα συνορα, βαζουν στην Αυστρια βενζινη, θυμαμαι ειχε γυρω στο 1,30€ το λιτρο, τωρα μπορει βεβαια και να εχει αλλαξει.

Καλες χρυσες οι μονοημερες και οι εκδρομες εκτος πολης, αλλα αν δεν εχετε ξαναπαει στη Βιεννη επικεντρωθειτε στη πολη, ειναι μια απο τις ομορφοτερες στην Ευρωπη και δεν αξιζει να την ξεπεταξετε στα γρηγορα για να πατε πχ Σαλτσμπουργκ στο οποιο πατε κι αλλη φορα αμα πατε Μοναχο...
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμείς κάναμε αυτό το ταξίδι τέλος Νοεμβρίου πέρσι. Βέβαια ήταν η 2η φορά μας στη Βιέννη. Οπότε μείναμε 4 νύχτες Βιέννη, μετά νοικιάσαμε αμάξι και πήγαμε Σάλτσμπουργκ. Μείναμε εκεί 2 νύχτες, όπου και επισκεφτήκαμε Χάλστατ (που είναι φοβερό!) αλλά και αλατορυχείο στο Χαλέιν. Για μονοήμερη δεν αξίζει. Εμείς είμασταν 2 ζευγάρια και μας βγήκε πολύ καλά. Απο τα πιο ωραία ταξίδια μου!
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Για βενζινη καλο ειναι να μην αγοραζετε στην εθνικη οδο αλλα στις πολεις.Αυτη την στιγμη κοστιζει 1.30-1.40 αναλογα την περιοχη,στην εθνικη οδο 1.60.
Το προβλημα με το αυτοκινητο ειναι οτι ελευθερο παρκιγκ δεν υπαρχει πουθενα στην Αυστρια.Ενα επιπλεον κοστος λοιπον ειναι το παρκιγκ.Υποψιν οτι σε ολες τις πολεις το κεντρο παντου ειναι πεζοδρομημενο,οποτε παρκαρεις στους κοντινους δρομους.
Μια λυση ειναι το τραινο,μπορειτε να δειτε το σαιτ των Αυστριακων σιδηροδρομων http://www.oebb.at/en/index.jsp οπου ειναι και στα αγγλικα.Οι τιμες ειναι αρκετα οικονομικες.
 

dominique

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
.
Η βενζινη, τουλαχιστον πριν καποιο διαστημα που ημουν τελευταια φορα στη χωρα, ηταν απο τις πιο φθηνες στη Δυτικη Ευρωπη. Οσοι Γερμανοι μενουν κοντα στα Αυστριακα συνορα, βαζουν στην Αυστρια βενζινη, θυμαμαι ειχε γυρω στο 1,30€ το λιτρο, τωρα μπορει βεβαια και να εχει αλλαξει.

Καλες χρυσες οι μονοημερες και οι εκδρομες εκτος πολης, αλλα αν δεν εχετε ξαναπαει στη Βιεννη επικεντρωθειτε στη πολη, ειναι μια απο τις ομορφοτερες στην Ευρωπη και δεν αξιζει να την ξεπεταξετε στα γρηγορα για να πατε πχ Σαλτσμπουργκ στο οποιο πατε κι αλλη φορα αμα πατε Μοναχο...
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα καθίσουμε αρκετές μέρες και είπαμε να μην τις σπαταλήσουμε όλες στη Βιέννη αλλά να πάμε και μερικές εκδρομές επειδή τα ταξίδια μας πια είναι επιλεγμένα μια φορά το χρόνο, οπότε θέλουμε να αρπάξουμε ό,τι εικόνα και εμπειρία υπάρχει.

Εμείς κάναμε αυτό το ταξίδι τέλος Νοεμβρίου πέρσι. Βέβαια ήταν η 2η φορά μας στη Βιέννη. Οπότε μείναμε 4 νύχτες Βιέννη, μετά νοικιάσαμε αμάξι και πήγαμε Σάλτσμπουργκ. Μείναμε εκεί 2 νύχτες, όπου και επισκεφτήκαμε Χάλστατ (που είναι φοβερό!) αλλά και αλατορυχείο στο Χαλέιν. Για μονοήμερη δεν αξίζει. Εμείς είμασταν 2 ζευγάρια και μας βγήκε πολύ καλά. Απο τα πιο ωραία ταξίδια μου!
Και εμείς θα πάμε ίδια εποχή σχεδόν. Η διαδρομλη για το Σαλτσμπουργκ πώς ήταν?

Για βενζινη καλο ειναι να μην αγοραζετε στην εθνικη οδο αλλα στις πολεις.Αυτη την στιγμη κοστιζει 1.30-1.40 αναλογα την περιοχη,στην εθνικη οδο 1.60.
Το προβλημα με το αυτοκινητο ειναι οτι ελευθερο παρκιγκ δεν υπαρχει πουθενα στην Αυστρια.Ενα επιπλεον κοστος λοιπον ειναι το παρκιγκ.Υποψιν οτι σε ολες τις πολεις το κεντρο παντου ειναι πεζοδρομημενο,οποτε παρκαρεις στους κοντινους δρομους.
Μια λυση ειναι το τραινο,μπορειτε να δειτε το σαιτ των Αυστριακων σιδηροδρομων http://www.oebb.at/en/index.jsp οπου ειναι και στα αγγλικα.Οι τιμες ειναι αρκετα οικονομικες.
Οταν λέμε πουθενά εννοούμε πουθενά?? Εξάλλου το αυτοκίνητο εμείς θα το νοικιάσουμε όχι για να κάνουμε βόλτες στις πόλεις απλά και μόνο για την μετακίνηση μας απο Βιέννη Σάλτσμπουργκ και γιατί μας φάνηκε ακριβό το τραίνο και θέλαμε να είμαστε ευέλικτοι (να σταματάμε όπου θέλουμε, να φύγουμε ό,τι ώρα θέλουμε)
 

nikiforos111

Member
Μηνύματα
54
Likes
13
Πουθενα κοντα στο κεντρο,μονο σε γειτονιες μακρια.
Η Βιεννη τα Σαββατα εχει ελευθερο παρκινγκ στο κεντρο,αλλα οχι παντου.Σε πολλες πολεις της Αυστριας Σαββατα το παρκινγκ πληρωνεται μεχρι της 13.00 και μετα ειναι ελευθερο μεχρι την Δευτερα.
Αυτος ειναι και ο μεγαλος μπελας με το αυτοκινητο σε πολλες ευρωπαικες πολεις,οχι μονο στην Αυστρια.Μονο στην Ελλαδα υπαρχει πολυ τσαμπα παρκινγκ,εκτος κοντα σε πλατειες.
Προσοχη μην το παρατησεις το αυτοκινητο στα παρκινγκ των σουπερ μαρκετ,γιατι ειναι για καμια ωρα μονο και παρακολουθουν και αν το αυτοκινητο μεινει εκει 2-3 ωρες ερχεται γερανος και το παιρνει.
Μια αλλη λυση ειναι να αφησεις το αυτοκινητο παραεξω και να κατεβεις κεντρο με τραμ-λεωφορειο που κοστιζει 2.50-3 ευρω το ατομο η κανα ταληρο για 24 ωρες.
 

dominique

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Πουθενα κοντα στο κεντρο,μονο σε γειτονιες μακρια.
Η Βιεννη τα Σαββατα εχει ελευθερο παρκινγκ στο κεντρο,αλλα οχι παντου.Σε πολλες πολεις της Αυστριας Σαββατα το παρκινγκ πληρωνεται μεχρι της 13.00 και μετα ειναι ελευθερο μεχρι την Δευτερα.
Αυτος ειναι και ο μεγαλος μπελας με το αυτοκινητο σε πολλες ευρωπαικες πολεις,οχι μονο στην Αυστρια.Μονο στην Ελλαδα υπαρχει πολυ τσαμπα παρκινγκ,εκτος κοντα σε πλατειες.
Προσοχη μην το παρατησεις το αυτοκινητο στα παρκινγκ των σουπερ μαρκετ,γιατι ειναι για καμια ωρα μονο και παρακολουθουν και αν το αυτοκινητο μεινει εκει 2-3 ωρες ερχεται γερανος και το παιρνει.
Μια αλλη λυση ειναι να αφησεις το αυτοκινητο παραεξω και να κατεβεις κεντρο με τραμ-λεωφορειο που κοστιζει 2.50-3 ευρω το ατομο η κανα ταληρο για 24 ωρες.
Χίλια ευχαριστώ, με βοήθησες πολύ με τις πληροφορίες σου. Τελευταία ερώτηση: ξέρουμε κάποιο καλό σαιτ για ενοικίαση αυτοκινήτου? Όσα έχω βρει είναι αρκετά ακριβά τολμώ να πω. Δηλαδή τουλάχιστον 40 ευρω/μέρα ενώ είχα ακούσει από γνωστό ότι η ενοικίαση δεν του κόστισε πάνω από 25ευρώ στη Βιέννη

Πολύ καλή! Γραφική με πολύ πράσινο.
Δύσκολη, εύκολη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom