Ισπανία Το Ισπανικό ντέρμπι! Madrid - Barcelona! Guest star Toledo & Girona!

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.769
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μέχρι πριν λίγες μέρες έβλεπα τον τίτλο "Το ισπανικό ντέρμπι" στα τελευταία μηνύματα και επειδή δεν το έχω καθόλου με το ποδόσφαιρο δεν το άνοιγα. Υπέθετα ότι κάποιος θα ήθελε να πάει σε αγώνα στην Ισπανία και ρωτούσε πότε είναι η καλύτερη εποχή για να κλείσει εισιτήρια ή κάτι τέτοιο. Προφανώς όμως το άνοιξα κάποια στιγμή, γιατί το έβλεπα συχνά.

Πολύ ωραία η προσέγγιση με τη σύγκριση των δύο πόλεων σε επιμέρους θεματικές. Πάντα πρωτότυπος και περιεκτικός!

Δεν έχω πάει Ισπανία, αλλά θα ήθελα περισσότερο να πάω κι εγώ όταν θα έχουν Πάσχα, κατά προτίμηση στην Ανδαλουσία ή και στη Μαδρίτη. Η Βαρκελώνη για κάποιο λόγο δε μου έχει κάνει ακόμα το κλικ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μέχρι πριν λίγες μέρες έβλεπα τον τίτλο "Το ισπανικό ντέρμπι" στα τελευταία μηνύματα και επειδή δεν το έχω καθόλου με το ποδόσφαιρο δεν το άνοιγα. Υπέθετα ότι κάποιος θα ήθελε να πάει σε αγώνα στην Ισπανία και ρωτούσε πότε είναι η καλύτερη εποχή για να κλείσει εισιτήρια ή κάτι τέτοιο. Προφανώς όμως το άνοιξα κάποια στιγμή, γιατί το έβλεπα συχνά.

Πολύ ωραία η προσέγγιση με τη σύγκριση των δύο πόλεων σε επιμέρους θεματικές. Πάντα πρωτότυπος και περιεκτικός!

Δεν έχω πάει Ισπανία, αλλά θα ήθελα περισσότερο να πάω κι εγώ όταν θα έχουν Πάσχα, κατά προτίμηση στην Ανδαλουσία ή και στη Μαδρίτη. Η Βαρκελώνη για κάποιο λόγο δε μου έχει κάνει ακόμα το κλικ.
χαχα έχεις δίκιο. λογικό να μπερδευτείς. Όταν έβαλα αυτόν τον τίτλο το σκέφτηκα ότι πολλοί θα νομίζουν ότι είναι αθλητικό θέμα. Σ'ευχαριστώ. Κι εμένα γενικά δεν μου έκαναν το κλικ αυτές οι πόλεις πριν το ταξίδι. Ήθελα όμως να πάρω μια γεύση και από τις δύο. Και θα προσπαθήσω να τις αναλύσω.
Σύντομα....στις 25 πετάω χαχα.
Ελπίζω μέχρι τις 25 να το έχω ανεβάσει!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τα τάπας ακούγονται φτηνά τα 2€ το ένα αλλά θες 5 για να ευχαριστηθείς!
Αν βρω χρονο αυριο μεθαυριο θα γραψω μια μικρη ιστορια για την πρωτη φορα που εφαγα ταπας και το ποσο "ακριβα" μου ειχαν φανει πριν απο 19 χρονια.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Αν βρω χρονο αυριο μεθαυριο θα γραψω μια μικρη ιστορια για την πρωτη φορα που εφαγα ταπας και το ποσο "ακριβα" μου ειχαν φανει πριν απο 19 χρονια.
Και εδώ μέσα να τη γράψεις no problem.
Πριν 19 χρόνια ε? Είσαι παλιός Βαρκελωνόπληκτος!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μαδρίτη: Centro

Απ’ όπου κι αν ξεκινήσεις στο κέντρο το σίγουρο είναι ότι θα μπλεχτείς στα δαιδαλώδη γραφικά πλακόστρωτα στενά της πόλης και θα συναντήσεις τις πλατείες της. Η Μαδρίτη μας υποδέχτηκε ηλιόλουστη και ζεστή με 20 βαθμούς και ήμασταν τυχεροί γιατί λίγες μέρες πριν είχε βροχές με θερμοκρασία 8-10 βαθμούς! Η πρώτη εικόνα ανεβαίνοντας από το μετρό, ήταν η πιο πολυσύχναστη πλατεία, η Plaza de la Puerta del Sol όπου μπροστά στο Δημαρχείο υπάρχει το ''χιλιόμετρο 0'', από όπου μετριούνται όλες οι αποστάσεις της Μαδρίτης με την υπόλοιπη Ισπανία. Χαμός! Υπερβολικός κόσμος, πολύς τουρισμός και μια αίσθηση χαλαρότητας να πλανάται παντού! Η αρκουδίτσα που τρώει φράουλες από το δέντρο (El Oso y el Madrono), αντιπροσωπεύει το Εθνόσημο της Μαδρίτης από τα μεσαιωνικά χρόνια μέχρι και σήμερα και πέρσι συμπλήρωσε 50 χρόνια από την εγκαινίαση της, δηλαδή είναι χρονολογίας του 1967. Την αρκουδίτσα τη παρενοχλούσαν οι τουρίστες για να φωτογραφηθούν μαζί της. Εμείς όμως ήμασταν κύριοι, και της φερθήκαμε πιο κόσμια!







Στην πλατεία ένα πλήθος με στολές και σημαίες πανηγύριζε. Μου φάνηκε πως ήταν της ομάδας της Barcelona. Αλλά πανηγυρισμοί της Barcelona στην κεντρική πλατεία της Μαδρίτης? Δεν ξέρω!

page.jpg


Δεν είχα μεγάλο άγχος για τη Μαδρίτη. Δηλαδή δεν με πίεζε στο να τρέξω για να δω τα αξιοθέατα της και να γνωρίζω τις γειτονιές της. Χαλαρά και θα βρεθούνε όλα μπροστά μας σκεφτόμουν. Όχι ότι δεν έβλεπα το χάρτη στο κινητό, αλλά ήμουν πεπεισμένος πως σε περίπου δυο μέρες θα καταφέρουμε να δούμε το μεγαλύτερο μέρος του κέντρου και τα περισσότερα γνωστά και άγνωστα must σημεία της πόλης. Μπορεί η Μαδρίτη να είναι μια σύγχρονη πόλη, αλλά έχει διατηρήσει την όψη και την αισθητική πολλών από τις ιστορικές γειτονιές και οδούς. Τα στενά γύρω από την Puerta del Sol είναι γραφικά με μια αίσθηση παλιού. Τα μικρά tapas bar και τα παραδοσιακά εστιατόρια με τα διακοσμητικά πλακάκια στις προσόψεις τους και τα κτίρια με τα μικρά μπαλκόνια τα αγάπησα.

Calle de la Cruz


La Fontana de Oro, Calle de la Victoria


Alhambra - Calle de la Victoria


Calle de Espoz y Mina


Taberna La Tercera - Calle Nunez de Arce


Calle Nunez de Arce


page1.jpg


Untitled_Panorama1.jpg


Από τα πιο αγαπημένα μου μέρη στη Μαδρίτη, και σχεδόν δίπλα από το ξενοδοχείο μας ήταν η Plaza de Santa Ana. Στην μια πλευρά της πλατείας δεσπόζει το Teatro Espanol, το παλαιότερο θέατρο της Μαδρίτης και στην άλλη πλευρά, το απαστράπτον κατάλευκο Reina Victoria Hotel του 1916.Σε πρώτο πλάνο το μνημείο του ισπανού ποιητή, Federico Garcia Lorca. Η Plaza de Santa Ana είναι δημοφιλής και ένα μέρος για χαλάρωση ειδικά όταν έχει ζεστό καιρό, ότι πρέπει για να απολαύσεις έναν καφέ, ένα κρασί ή κάποιο σνακ σε κάποιο από τα πολλά καφέ-εστιατόρια ή για να λιαστείς σε κάποιο παγκάκι. Από την πλατεία περάσαμε αρκετές φορές και τη χαρήκαμε και στις δυο παραλλαγές της!


Untitled_Panorama2.jpg






page2.jpg




Πολύ κοντά η Plaza de Jacinto Benavente. Η πλατεία δεν είναι κάτι σπουδαίο, κι έτσι την προσπεράσαμε γρήγορα. Τα μοναδικά που τράβηξαν την προσοχή μας ήταν το Teatro Calderon του 1917, ένα από τα πιο όμορφα κτίρια στο κέντρο της Μαδρίτης και το άλλο ήταν το χάλκινο άγαλμα του καθαριστή απορριμμάτων!


page3.jpg


Από την Calle de Atocha στην Plaza de la Provincia. Εδώ συναντήσαμε την εκκλησία Santa Cruz και το μπαρόκ Palacio de Santa Cruz που στεγάζει το Υπουργείο Εξωτερικών.
page4.jpg






Από την Plaza de la Provincia είδαμε μπροστά μας μια μικρή αψίδα.
Κατάλαβα πως φτάσαμε σε μια από τις εισόδους της περιβόητης Plaza Mayor!


page5.jpg


Συμφωνώ και επαυξάνω πως η Plaza Mayor είναι μια από τις ομορφότερες πλατείες στην Ευρώπη. Μια τεράστια ορθογώνια κλειστή συμμετρική πλατεία περιτριγυρισμένη από τριώροφα κτίρια κατοικιών, τα οποία έχουν 237 μπαλκόνια! Η Πλάθα Μαγιόρ έχει χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν για πολλές διαφορετικές περιστάσεις: αγορές, ταυρομαχίες, ποδοσφαιρικούς αγώνες αλλά και δημόσιες εκτελέσεις. Τρελή ποικιλία δραστηριοτήτων! Είναι μάλλον το πιο διάσημο αξιοθέατο της Μαδρίτης και όπως ήταν φυσικό είχε πάρα πολύ κόσμο αλλά επειδή είναι μεγάλη δεν φαινόταν τόσο η πολυκοσμία. Οι στοές της είναι γεμάτες με παλιά παραδοσιακά μαγαζιά και καφενεία.

page6.jpg




page7.jpg


Το πιο χαρακτηριστικό και όμορφο σημείο στην πλατεία είναι το Casa de la Panaderia,
ένα δημοτικό και πολιτιστικό κτίριο με εξαιρετική ζωγραφισμένη πρόσοψη.






Τα tapas bar και τα καφέ μας φώναζαν για μια πρώτη στάση για bocadillo de calamares δηλαδή αφράτη μπαγκέτα με καλαμάρι, αλλά τα φαγοπότια μας σε ξεχωριστό κεφάλαιο! Η πλατεία έχει συνολικά εννέα εισόδους, και αυτή που μου άρεσε περισσότερο όσο αφορά την οπτική έξω από την πλατεία είναι η οδός Calle de Toledo.


page8.jpg






Χωρίς να με έχει εξτασιάσει, ώρα με την ώρα έβρισκα τη Μαδρίτη αρκετά ενδιαφέρουσα πόλη. Δεν μας συνεπήρε με την ομορφιά της αλλά είχε κάτι! Είχε τέλειο καιρό, ιδανικό για τσάρκες αλλά μάλλον ήμασταν σκουριασμένοι γιατί κουραστήκαμε γρήγορα από τις πρώτες κιόλας ώρες. Και είχαμε συνολικά 7 μέρες! Γολγοθάς μας περιμένει και ποιος ακούει τον Rose. Μεταξύ μας, εγώ πιο πολύ τα έφτυσα! Ας πάμε τώρα στην διάσημη αγορά της πόλης. Από την Plaza Mayor μέσω της Calle Cdad. Rodrigo φτάσαμε στο Mercado de San Miguel.



Τελικά η Mercado de San Miguel είναι μια τουριστική παγίδα ή ένα μέρος που δεν πρέπει να χάσεις? Πλήθη επισκεπτών γεμίζουν αυτή την περίφημη αγορά για να πάρουν μια γεύση από την κουζίνα της Ισπανίας. Το ερώτημα λοιπόν είναι, αξίζει μια επίσκεψη? Όπως και όλα τα διάσημα τουριστικά μέρη, θα πω πως είναι ένα must-see της Μαδρίτης οπότε ναι αξίζει.


Η ίδια η αγορά είναι πραγματικά ένα έργο τέχνης. Άνοιξε το 1916, ήταν μία από τις πρώτες σκεπαστές αγορές της πόλης και είναι ένα κλασικό παράδειγμα της πρώιμης αρχιτεκτονικής του 20ου αιώνα. Στη δεκαετία του 1980 έπεσε σε παρακμή, μέχρι το 2003 που αγοράστηκε από ιδιώτες επενδυτές, ανακαινίσθηκε και επαναλειτούργησε το 2009 κι έτσι μετατράπηκε σε γαστρονομικό ναό της πόλης.


Από το καλύτερο ζαμπόν μέχρι τα πιο φρέσκα θαλασσινά, ή τα πιο ιδιαίτερα τυριά. Προϊόντα και εκλεκτά κρασιά που προέρχονται από όλες τις γωνιές της Ισπανίας και φυσικά οι τιμές είναι αρκετά τσιμπημένες διότι το κατά τ’ άλλα λαχταριστό χωνάκι με καλαμαράκια σε τιμή 17€ το λες και ακραίο! Η αγορά San Miguel είναι πολύ μικρότερη της αντίστοιχης La Boqueria της Βαρκελώνης. Τουρίστες αλλά και ντόπιοι απολάμβαναν το όμορφο περιβάλλον της αγοράς και τα διάφορα εδέσματα της. Αφού εξερευνήσαμε τους διάφορους μπάγκους με τις λιχουδιές, επιλέξαμε κι εμείς να φάμε το κατιτίς μας μαζί με κρύα μπύρα, κάνοντας την πρώτη απαραίτητη στάση της ημέρας.









Plaza San Miguel


Συνεχίζουμε από την Calle Mayor και λίγο μετά βρισκόμαστε στην ομορφότερη μικρή πλατεία της Μαδρίτης, την γοτθική και μπαρόκ Plaza de la Villa. Η πλατεία ήταν ένα από τα κύρια κέντρα της μεσαιωνικής Μαδρίτης και το πιο χαρακτηριστικό κτίριο είναι το εντυπωσιακό Casa de la Villa που ήταν το Δημαρχείο της Μαδρίτης από τον 17ο αιώνα έως το 2008. Πάρα πολύ όμορφη για ένα μικρό πέρασμα και συνεχίζουμε παρά κάτω!
Untitled_Panorama3.jpg








page9.jpg


Η Calle Mayor








Καθεδρικός Ναός των Ενόπλων Δυνάμεων / Iglesia Catedral de las Fuerzas Armadas


Η Calle Mayor διασταυρώνεται με τη λεωφόρο Calle de Bailen που περνάει πάνω από τη γέφυρα Segovia. Στην Μαδρίτη αναφέρεται ως τη γέφυρα της αυτοκτονίας. Αυτό κορυφώθηκε στη δεκαετία του ενενήντα, όταν γινόντουσαν τουλάχιστον τέσσερις αυτοκτονίες ανά μήνα! Γι’ αυτό και από το 1998, έχουν τοποθετήσει ένα χοντρό Ακρυλικό γυαλί μεγάλου ύψους για ασφάλεια , για να αποτρέψουν τις αυτοκτονίες! Η γέφυρα είναι από τα λίγα σημεία της Μαδρίτης με πανοραμική θέα, όμως λόγω του προστατευτικού, με το ζόρι έβγαλα 2 φωτογραφίες στην τύχη, έχοντας τη μηχανή μου ψηλά. Δεν βγήκαν κι άσχημες, όχι ότι ή πανοραμική άποψη από αυτό το σημείο είναι κάτι σπουδαίο.








Για να δούμε τη γέφυρα από κοντά, κατεβήκαμε τα σκαλιά προς τη χαράδρα σε ένα πολύ όμορφο προσεγμένο
μικρό πάρκο. Ένα διαμερισματάκι εδώ θα το ήθελα!








Η οδογέφυρα Σεγκόβια (Viaducto de Segovia) κατασκευής 1978 είναι η τρίτη στη σειρά μετά την πρώτη γέφυρα που κατασκευάστηκε το 1874 και τη δεύτερη του 1934. Και για να γυρίσω στο θέμα των αυτοκτονιών, να πω πως ακόμα και η πρώτη οδογέφυρα του 1874 έπρεπε να είναι περιφραγμένη λόγω πολλών αυτοκτονιών. Το σύνολο είναι άγνωστο, αλλά υπολογίζεται σε πάνω από 500 αυτοκτονίες μόνο για τον 20ο αιώνα.


Κάτω από τη γέφυρα η λεωφόρος, calle de Segovia. Αν και ο χρόνος ήταν αμείλικτος, είπαμε να πάμε μια βόλτα μέχρι τον ποταμό Manzanares (Μανθανάρες με προφορά), να δούμε την παλαιότερη γέφυρα της Μαδρίτης, την τοξωτή Puente de Segovia χρονολογίας του 1584!
2.jpg


1.jpg

Το μέρος αυτό είναι σχετικά άγνωστο στους τουρίστες. Ο ταπεινός ποταμός Μανθανάρες είναι μικρός και είχε συχνά πολύ λίγο νερό. Ουσιαστικά η Μαδρίτη ήταν μια πόλη χωρίς ποτάμι και ο Manzanares φάνηκε να έχει ξεχαστεί τελείως. Αυτό άλλαξε τη δεκαετία του 2000 όπου μετά από χρόνια σχεδιασμού και κατασκευής, από το 2011 η περιοχή στην όχθη του ποταμού είναι ακόμα ένας πνεύμονας πρασίνου, μια όμορφη πεζοδρομημένη περιοχή αναψυχής με σιντριβάνια με ''παραλία'' και πολύ πράσινο, ενώ το τελευταίο τμήμα του πάρκου παραδόθηκε το 2015.

Ήθελα πάρα πολύ να εξερευνήσουμε όλη την περιοχή αυτού του νέου πάρκου στο ποτάμι (Parque Madrid Rio), να ανακαλύψουμε τα μονοπάτια, τις γέφυρες και τους χώρους αναψυχής όμως φοβήθηκα το χρόνο! Τώρα που το σκέφτομαι μετανιώνω γιατί θα μπορούσαμε να του αφιερώσουμε δύο ώρες χωρίς να χάσουμε κάτι άλλο. Αν το έψαχνα καλύτερα και το προγραμμάτιζα πιο σωστά δεν θα έχανα αυτό το μέρος. Μου αρέσει να βλέπω πόλεις να αλλάζουν και να απολαμβάνω νέους χώρους ανάπλασης. Νομίζω πως είναι το νέο must to see της Μαδρίτης γι’ αυτό και προτείνω όποιος πάει στη Μαδρίτη να το συμπεριλάβει στο πρόγραμμά του.

Εδώ να αναφέρω και το εξής: Είχα την εντύπωση πως η Μαδρίτη δεν είναι και η πιο πράσινη πόλη, όμως εγώ είδα μια πόλη γεμάτη από άφθονα τεράστια καταπράσινα πάρκα, θαυμάσιους δεντροφυτεμένους λεωφόρους, λουλούδια, εμβληματικά πράσινα τοπία και κήπους. Και είναι γεγονός πως η Μαδρίτη, έχει κάνει τεράστια άλματα όσον αφορά τους χώρους πρασίνου και θεωρείται μια Πράσινη Αναγέννηση του 21ου αιώνα . Με τους δρόμους της γεμάτα με δέντρα, έχει το δεύτερο υψηλότερο αριθμό ευθυγραμμισμένα δέντρα στον κόσμο. Με 298.000 μονάδες, μόνο το Τόκιο έχει περισσότερα. Χώροι πρασίνου αναπτύσσονται συνεχώς και αυξάνονται ξεπερνώντας τον ευρωπαϊκό μέσο όρο.

Μερικές φωτό της περιοχής από το ίντερνετ
page11.jpg


View_of_Madrid_and_Río_Manzanares_from_Téleferico_20111029_1.jpg


Park_space,_Madrid_Rio.jpg


20170430_170507.jpg


26eff499d5cc9e45273597925bcfb73b.jpg


Έτσι επιστρέψαμε ξανά πάνω στην πόλη, και στην διασταύρωση της Calle Mayor με την Calle de Bailen. Φάτσα φόρα ο καθεδρικός ναός της Σάντα Μαρία λα Ρεάλ δε Αλμουδένα ή απλά Καθεδρικός Ναός Almudena! Ο ναός άρχισε να χτίζεται γύρω στο 1879 αλλά έπρεπε να περάσουν πάνω από 110 χρόνια για να ολοκληρωθεί!


Ο Καθεδρικός Ναός καθαγιάστηκε από Τον Πάπα Ιωάννη Παύλο ΙΙ το 1993




Και μιας και διανύουμε μεγάλη βδομάδα των Καθολικών, μπαίνουμε μέσα να παρακολουθήσουμε τη λειτουργία της Μ. Τρίτης! Θαυμάσαμε το Νεο-γοτθικό μοντέρνο εσωτερικό του, και εκκλησιαστήκαμε για λίγα λεπτά!








Η κύρια πρόσοψη του Καθεδρικού ναού, ακριβώς απέναντι από τα Βασιλικά ανάκτορα


Στο Palacio Real de Madrid, εξ αρχής είχα αποφασίσει ότι δεν θα πάμε. Το Βασιλικό Ανάκτορο δεν είναι το πιο όμορφο ή πιο κομψό που υπάρχει αλλά δεν το λες και του πεταματού! Η απογευματινή προσφορά με τη δωρεάν είσοδο θα μπορούσε να με πείσει να το επισκεφτούμε αλλά και πάλι δεν με δελέασε γιατί θα απαιτούσε αρκετό από τον πολύτιμο χρόνο μας. Ένα γεια ήθελα να πω στην Σοφία και την νύφη της Λετίσια, αλλά οι σχέσεις ανάμεσα στη βασίλισσα της Ισπανίας και την πεθερά της βασίλισσα Σοφία δεν είναι οι καλύτερες και είπα να μη τις κάνω να νοιώσουν άβολα. Όπως έμαθα, την Κυριακή του Πάσχα, η κόντρα τους καταγράφηκε on camera και έγιναν ρεζίλι στον διεθνή τύπο. Όλοι υποστηριξαν τη Σοφία και τα έβαλαν με την ξινή νύφη της τη Λετίσια! Βασιλικά gossip!

Αρκεστήκαμε λοιπόν στο να αράξουμε για λίγο στην Plaza de la Armeria, και να χαζέψουμε το παλάτι από έξω και τη μεγάλη αυλή του. Όχι για πολλή ώρα βέβαια γιατί είχε πολύ ήλιο και ζέστη εκείνη τη στιγμή.




Η βόλτα συνεχίστηκε στον πεζόδρομο δίπλα στο παλάτι, στην Plaza de Oriente και τους κήπους Jardines del Cabo Noval ακριβώς δίπλα. Ο Rose πήρε έναν μικρό υπνακο σε ένα παγκάκι, κι εγώ βολτάρισα τριγύρω. Δίπλα στο ανάκτορο, η Plaza de Oriente (Πλάθα δε Οριέντε), που γύρω της στέκουν 20 αγάλματα μοναρχών της Ισπανίας. Τα συγκεκριμένα αγάλματα αρχικά είχαν προοριστεί να κοσμήσουν την οροφή του Βασιλικού Παλατιού. Στους βασιλικούς κήπους Oriente, βρίσκεται και η Βασιλική Όπερα της Μαδρίτης.








page12.jpg






Η μπροστά πρόσοψη της Βασιλικής όπερας στην Plaza de Isabel II




Calle de la Escalinata


Από την Plaza de Isabel II, περπατήσαμε την Calle del Arenal, έναν από τους πιο ωραίους πεζόδρομος που απόλαυσα και μία από τις παλαιότερες περιοχές στη Μαδρίτη. Στο δρόμο αυτό βρίσκεται και μια εκκλησία του
1641 η Iglesia de San Gines de Arles.






page13.jpg






Η Calle del Arenal μας έβγαλε και πάλι στον χαμό της πολύβουης Puerta del Sol. Η Λαοθάλασσα στην πλατεία
και τους κάθετους δρόμους της αυξάνεται και η Μαδρίτη ζεσταίνεται όλο και περισσότερο!


Calle del Carmen


Next stop Plaza del Callao και Gran Via!
 
Last edited:

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Μαδριταρα πανεμoρφη!!! Αν είχε το μαρκετινγκ της Βαρκελώνης και χωριζε τις γειτονίες σε μεσαιωνικές, γαλλικές, ανδαλουσιανές, modern, μπαροκ, αρτ ντεκο, θα ηταν ΑΑΑ προορισμος σε όλη την Ευρώπη! Κτήρια αριστουργήματα, συντριβάνια αντάξια της Ρώμης, πάρκα λονδρέζικα, βουλεβάρτα παριζιάνικα, μουσεία παγκόσμιας κλάσης, τι να λέμε τώρα! Αγαπάμε Μαδρίτη!!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μαδριταρα πανεμoρφη!!! Αν είχε το μαρκετινγκ της Βαρκελώνης και χωριζε τις γειτονίες σε μεσαιωνικές, γαλλικές, ανδαλουσιανές, modern, μπαροκ, αρτ ντεκο, θα ηταν ΑΑΑ προορισμος σε όλη την Ευρώπη! Κτήρια αριστουργήματα, συντριβάνια αντάξια της Ρώμης, πάρκα λονδρέζικα, βουλεβάρτα παριζιάνικα, μουσεία παγκόσμιας κλάσης, τι να λέμε τώρα! Αγαπάμε Μαδρίτη!!!
Συμφωνώ για τη Μαδρίτη. Υπέροχη πόλη και αρκετά υποτιμημένη.
Βέβαια η επιτυχία της Βαρκελώνης προφανώς και δεν έχει να κάνει με το πως είναι χωρισμένη αρχιτεκτονικά. Όπως όλες οι πόλεις, και η Μαδρίτη έχει τις διαφορετικές γειτονιές της. Η γοτθική συνοικία της Βαρκελώνης ήταν όντως ένα καλό πρότζεκτ που τελειοποιήθηκε το 1929 αλλά ξέρουμε πως η Βαρκελώνη έγινε παγκόσμιος προορισμός μετά το 1992. Οι ολυμπιακοί αγώνες, ο Γκαουντί, οι παραλίες της, η υψηλή γαστρονομία, ακόμα και η ομάδα της Barcelona συνέβαλαν στην τρελή διαφήμιση της. Δεν υστερεί πάντως σε επισκεψιμότητα και η Μαδρίτη. Είχε πάρα πολύ τουρισμό.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μαδρίτη: Centro - Gran Via

Από τις πιο αγαπημένες μου πλατείες στη Μαδρίτη είναι η εντυπωσιακή Plaza del Callao. Θα έλεγα πως είναι το Piccadilly Circus ή η Times Square της Μαδρίτης! Οκ μπορεί να είναι αυτό που λέμε ''πέρασε και δεν ακούμπησε'' αλλά οι οθόνες στα γύρω κτίρια της πλατείας όπως το κτίριο του Cine Callao, σε συνδυασμό με την πολυκοσμία μου θύμισαν αυτές τις πλατείες. Ακριβώς δίπλα του είναι ένα από τα πιο εμβληματικά χαρακτηριστικά κτίρια της Gran Via, το κτίριο Carrion. Το κτίριο είναι μια αναγνωρίσιμη εικόνα ενός ολόκληρου αιώνα της ισπανικής αρχιτεκτονικής. Στην Plaza del Callao άλλο ένα διάσημο κτίριο και ένα από τα πιο ψηλά στη Μαδρίτη κατά τη δεκαετία του 1930 είναι το Palacio de la Prensa, όπου η εξωτερική εμφάνιση του είναι πολύ επηρεασμένη από την αμερικανική αρχιτεκτονική!

Untitled_Panorama4.jpg




Η λεωφόρος Gran Via, είναι ένα σημαντικό ορόσημο της πόλης από την κατασκευή της στις αρχές του 20ου αιώνα. Τα καταπληκτικά επιβλητικά κτίρια της Gran Via χτίστηκαν από το 1910 μέχρι το 1955, δημιουργώντας έτσι την Μαδρίτη του μέλλοντος! Η λεωφόρος περιλαμβάνει πολλά ψηλά κτίρια, μερικά από αυτά θεωρούνται ουρανοξύστες και ήταν τα ψηλότερα κτίρια της Μαδρίτης μέχρι τη δεκαετία του 1980. Η ατμόσφαιρά της και η εικόνα της παραπέμπει ξεκάθαρα σε λεωφόρο αμερικανικής πόλης! Μάλιστα επειδή είναι το κέντρο ψυχαγωγίας της Μαδρίτης με πληθώρα από κινηματογράφους και θέατρα την αποκαλούν Broadway!

Τέλεια η Gran Via, αλλά ακόμα καλύτερα να την βλέπεις από ψηλά! Και μάλιστα δωρεάν! Στην Plaza del Callao, βρίσκεται το πολυώροφο εμπορικό κέντρο El Corte Ingles. Η Μαδρίτη δεν έχει λόφους και σημεία με πανοραμική θέα, οπότε αυτό το εμπορικό είναι μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για μια από τις καλύτερες θέες που προσφέρει η πόλη.


Ασανσέρ δεν υπάρχει (ή δεν το εντοπίσαμε εμείς), κι έτσι πήγαμε στον τελευταίο όροφο, ανεβαίνοντας έναν έναν τους ορόφους από τις κυλιόμενες σκάλες! Στον τελευταίο όροφο είναι το καφέ-εστιατόριο με μεγάλη τζαμαρία αλλά και βεράντα με απρόσκοπτη πανοραμική θέα. Πάρα πολύς ο κόσμος αλλά χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς συνωστισμό απολαύσαμε την εξαιρετική θέα της πόλης. Η ωραιότερη θέα, και αυτή που είχα δει σε πολλές φωτογραφίες, ήταν η πανοραμική άποψη της Gran Via, με πρώτο πλάνο το ρετρό και φουτουριστικό κτίριο Carrion και το Palacio de la Prensa. Μια εικόνα που θυμίζει ξεκάθαρα Νέα Υόρκη ή Τόκιο!









Περπατήσαμε όλο το μπαλκόνι του εμπορικού και θαυμάσαμε την Μαδρίτη προς κάθε κατεύθυνση. Υπάρχει τζάμι αλλά δεν εμποδίζει την θέα. Το εμπορικό αυτό, το βρήκα μόνος μου ψάχνοντας στο google μέρη με πανοραμική θέα στη Μαδρίτη. Η στάση εδώ επιβάλλεται. Διότι εκτός από την φοβερή και δωρεάν πανοραμική άποψη, το ίδιο το εμπορικό και το εστιατόριο στον τελευταίο όροφο είναι εξαιρετικό.



Untitled_Panorama1.jpg








Η συνέχεια είχε Gran Via με κατεύθυνση την Plaza de Espana
Untitled_Panorama2.jpg


Η Plaza de Espana μου άρεσε για πολλούς λόγους. Κατ’ αρχήν έχει πράσινο και γρασίδι που λιαζόταν ο κόσμος, έχει δύο πολύ όμορφα και ιδιαίτερα σιντριβάνια με μια λιμνούλα και περιβάλλεται από δυο εμβληματικά κτίρια ορόσημα της πόλης, που για χρόνια ήταν από τα ψηλότερα κτίρια στην Ευρώπη. Ο 142 μέτρων Torre de Madrid που χτίστηκε το 1957, είναι το 6ο ψηλότερο κτίριο στην πόλη και μέχρι το 1967 ήταν το ψηλότερο κτίριο στην Ευρώπη. Αυτό που ξεχωρίζει όμως στην πλατεία είναι το εντυπωσιακό Edificio Espana 117 μέτρων χρονολογίας 1953 που όμως ήταν καλυμμένο με σκαλωσιές. Και πάλι βέβαια φαινόταν επιβλητικό με την συμμετρία και τον όγκο του!



Untitled_Panorama3.jpg






page.jpg


Τα δέντρα και η σκιά στο πάρκο μας προκάλεσαν να ξαπλάρουμε λίγο κι εμείς οι ταλαίπωροι. Χαλαρώσαμε κάτω στο γρασίδι δίπλα στην μικρή λίμνη, παρατηρώντας και το μνημείο του ισπανού λογοτέχνη Μιγκέλ ντε Θερβάντες που κοιτάει μπροστά του τα χάλκινα αγάλματα των δύο ηρώων του Δον Κιχώτη, που έγραψε ο ίδιος το 1605 που αποτελεί ένα από τα καλύτερα έργα της παγκόσμιας λογοτεχνίας.








Άνοιξη!




Πολύ κοντά στην Plaza de Espana είναι το Parque de la Montana μέρος του μεγάλου Parque del Oeste. Ένα από τα ελάχιστα υπερυψωμένα σημεία της πόλης. Δεν υπήρχε περίπτωση να το χάσουμε, αν και όπως λένε η καλύτερη ώρα για να το επισκεφτείς είναι κατά το ηλιοβασίλεμα για τη μαγική ατμόσφαιρα που προσφέρει ο Αιγυπτιακός ναός Templo de Debod που βρίσκεται στο λόφο. Κι όμως υπάρχει τέτοιος ναός στη Μαδρίτη και μάλιστα αυθεντικός. Ο ναός αυτός κτίστηκε τον 2ο αιώνα π.Χ. 15 χιλιόμετρα νότια του Ασουάν. Το 1960, λόγω της κατασκευής του μεγάλου φράγματος του Ασουάν και την απειλή από την δεξαμενή για πολυάριθμα μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους, η UNESCO έκανε μια διεθνή έκλυση για να σωθεί αυτή η πλούσια ιστορική κληρονομιά. Ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για τη βοήθεια που παρείχε η Ισπανία στους ναούς του Αμπού Σιμπέλ, το αιγυπτιακό κράτος δώρισε το ναό του Debod στην Ισπανία το 1968.



page1.jpg




Ο ναός Debod αποτελεί ένα από τα λίγα αρχαία έργα αιγυπτιακής αρχιτεκτονικής που μπορεί να δει κανείς έξω από την Αίγυπτο και φυσικά το μοναδικό του είδους του στην Ισπανία. Ήθελα να ξανάρθουμε κατά το ηλιοβασίλεμα αλλά φοβήθηκα την κατακραυγή του Rose, όμως και κάτω από τον λαμπερό ήλιο ο ναός ήταν εξίσου εντυπωσιακός. Εκτός από τον ναό, το ίδιο το πάρκο είναι από μόνο του λόγος επίσκεψης. Είχε πολύ κόσμο, νεολαία, άραγμα στο γρασίδι, πολύ πράσινο και φυσικά μια πανοραμική θέα της ευρύτερης περιοχής με τις άχαρες πολυκατοικίες!









Επιστροφή και πάλι στην Plaza de Espana και την Gran Via. Ήταν η στιγμή να διασχίσουμε τα 1,3 χλμ. της ωραιότερης λεωφόρου της Μαδρίτης που είναι ένα κομψοτέχνημα αρχιτεκτονικής! Τα κτίρια της Gran Via, που αποτελούν μέρος ενός ενιαίου σχεδίου, είναι όλα παρόμοιου ύψος, ωστόσο, επειδή έχουν κατασκευαστεί μεταξύ 1910 και 1955, παρουσιάζουν μια προφανή εξέλιξη στην αρχιτεκτονικής. Για μένα είναι από τους ωραιότερους δρόμους της Ευρώπης και περπατώντας τον δεν σταματήσαμε να χαζεύουμε κάθε αριστοκρατικό επιβλητικό κτίριο.





Το κτίριο της Telefonica είναι από τα πιο εμβληματικά κτίρια της Gran Via. Χτίστηκε μεταξύ 1926 και 1929, και ήταν ένας από τους πρώτους ουρανοξύστες στην Ευρώπη. Με ύψος 89 μέτρα είναι μόλις το 18ο ψηλότερο κτίριο στη Μαδρίτη.






Και φτάνουμε στο τέλος της Gran Via (μάλλον στην αρχή της. Στη γωνία με την λεωφόρο calle de Alcala βρίσκεται το ωραιότερο κτίριο και από τα πιο παλιά της Gran Via. Το διάσημο κτίριο Metropolis με τη γαλλική φινέτσα που στον θόλο του στέκεται η μπρούτζινη ''φτερωτή νίκη''.




calle de Alcala


Κι αυτό εδώ είναι το ωραιότερο κτίριο της Μαδρίτης!


Ναι πολύ καλά βλέπετε, είναι καλυμμένο ολόκληρο με σκαλωσιές. Όχι δεν έβγαλα αφρούς από τα νεύρα μου γιατί πριν το ταξίδι, τυχαία είχα δει στο ίντερνετ ότι στο Palacio de Comunicaciones που στεγάζει το Δημαρχείο, από τέλη Φεβρουαρίου 2018 γίνονται εργασίες αποκατάστασης της πρόσοψης που θα διαρκέσουν τουλάχιστον μέχρι τέλη Ιουνίου 2018. Έτσι το πιο εντυπωσιακό μέγαρο της Μαδρίτης έμελε να το δω σ’αυτά τα χάλια. Και σαν να μην έφτανε αυτό, εξαιτίας των εργασιών είναι κλειστή και η ταράτσα στον 8ο όροφο και χάσαμε την ωραία θέα της Plaza de Cibeles και της calle Alcala. Να δώσω την πληροφορία λοιπόν ότι το δημαρχείο προσφέρει μια από τις καλύτερες πανοραμικές θέες από τον 8ο όροφο με κόστος μόνο 2€. Ωστόσο, είναι δωρεάν την πρώτη Τετάρτη κάθε μήνα, 2 και 15 Μαΐου και στις 12 Οκτωβρίου. Από Τρίτη έως Κυριακή από τις 10:30 έως 13:30 και από τις 16:00 έως τις 19:00. Στον 6ο όροφο λειτουργεί το εστιατόριο - μπαρ που η βεράντα του επίσης έχει θέα αλλά πιο περιορισμένη, αλλά υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 6€ +2€ η είσοδος που αφαιρείται όμως από τον λογαριασμό. Διαλέγετε και παίρνετε. Αφού δεν μπόρεσα να πάω εγώ, πάτε εσείς για μένα. Είπαμε η Μαδρίτη δεν έχει πολλές ευκαιρίες για πανοραμική άποψη οπότε μη το χάσετε!



Η Plaza de Cibeles έχει στο κέντρο της την περίφημη κρήνη (Fuente de Cibeles) του 1782, την οποία για να πλησιάσω θα έπρεπε μάλλον να πετάξω πάνω από τα αυτοκίνητα! Στο βάθος αχνοφαίνεται η Puerta de Alcala.




Calle de Alcala


Ξανά η Gran Via και η calle de Alcala με το κτίριο Metropolis




Μπορεί να ήμασταν άτυχοι και να χάσαμε την πανοραμική θέα από το Δημαρχείο, όμως δεν θα χάναμε με τίποτα την θέα από την ταράτσα του Circulo de Bellas Artes. Το κτίριο αυτό βρίσκεται σε περίοπτη θέση στο κέντρο της πόλης, στη συμβολή των οδών Gran Via με Calle Alcala, στον αριθμό 42 απέναντι από το Metropolis. Όπως το εμπορικό El Corte Ingles, έτσι και το κτίριο Circulo de Bellas Artes το βρήκα μετά από έρευνα που έκανα στο google για σημεία με πανοραμική θέα στη Μαδρίτη. Η είσοδος είναι από την οδό Calle del Marques de Casa Riera, και δεν ήταν τόσο απλή όσο θα θελαμε! Η ουρά ήταν πολύ μεγάλη και η αναμονή για το ασανσέρ κουραστική. Αν κι εκείνη τη στιγμή με πέθαινε η μέση μου δεν υπήρχε περίπτωση να υποχωρήσουμε! Ο υπάλληλος στην είσοδο έβαζε τα άτομα ανά 8αδες στο εσωτερικό στο ισόγειο. Μετά από ένα 20λεπτο περίπου μπήκαμε επιτέλους στο λόμπι και σε αυτόματο μηχάνημα πληρώσαμε με κάρτα τα εισιτήρια μας 8€ και οι δύο. Υπάρχει υπάλληλος στο εκδοτήριο αλλά παίρνει μόνο μετρητά. Μικρή αναμονή ξανά στο ασανσέρ και επιτέλους ανεβαίνουμε πάνω στην ταράτσα. Την πιο ιδανική ώρα που σουρούπωνε!



Στη βεράντα του τελευταίου ορόφου είναι το εστιατόριο με ένα κοκτέιλ μπαρ το Azotea del Circulo. Ένας εξαιρετικός μεγάλος και προσεγμένος χώρος με καναπέδες και σταντ που έχει γίνει ένα από τα πιο πολυσύχναστα στέκια στη Μαδρίτη τις βραδιές του καλοκαιριού. Επειδή είχε καλή θερμοκρασία είχε πολύ κόσμο και η ατμόσφαιρα ήταν σαν καλοκαιρινή. Οπότε φαντάζομαι το χειμώνα όσοι ανεβαίνουν θα είναι καθαρά και μόνο για να βγάλουν φωτογραφίες, άρα περισσότερο τουρίστες. Το μπαρ στην ταράτσα είναι ανοιχτό από τις 9:00 το πρωί μέχρι περίπου τις 2:00 το βράδυ κάθε μέρα.



Ο όμορφος προσεγμένος χώρος βέβαια περνάει σε δεύτερη μοίρα, γιατί από αυτή την τεράστια βεράντα, η πανοραμική θέα 360 μοιρών είναι η ωραιότερη της Μαδρίτης και προσφέρει στους επισκέπτες της μια μοναδική προοπτική του αστικού τοπίου της πόλης. Αυτή τη θέα λοιπόν δεν πρέπει να τη χάσει κανείς αν βρεθεί στη Μαδρίτη. Θυμηθείτε το!
Untitled_Panorama5.jpg










Επειδή ο χώρος είναι πολύ μεγάλος, δεν υπάρχει περίπτωση να δυσκολευτείς να βρεις ένα καλό σημείο να βγάλεις φωτογραφίες. Μικρός συνωστισμός επικρατεί μόνο σε ένα μέρος της ταράτσας, ένα στενό σημείο του μπαλκονιού, εκεί που η θέα είναι η πιο εντυπωσιακή και κοιτάει την Gran Via. Έτσι τα κοράκια μαζεύτηκαν και κάποιοι αναίσθητοι δεν έλεγαν να φύγουν από το σημείο. Τσατίστηκα περισσότερο με μια κινέζα που έβγαζε τη φίλη της απανωτά φωτογραφίες σε κάθε πόζα με φόντο το κτίριο Metropolis. Αυτή να χαζογελάει κι εγώ να φουντώνω από τα νεύρα. Απαθέστατη αδιαφορούσε αν περίμενε κι άλλος κόσμος να βγάλει φωτογραφία το τοπίο. Κι επειδή δεν φημίζομαι για την υπομονή μου και κάτι τέτοια μου ανάβουν τα λαμπάκια, την σπρώχνω σχετικά ευγενικά, της λέω ένα sorry και χώθηκα κι εγώ εκεί για να φωτογραφίσω. Μα απηύδησα ο άνθρωπος. Ορίστε λοιπόν η εκπληκτική θέα της Μαδρίτης. Αυτή που σίγουρα έχετε δει πολλές φορές στο διαδίκτυο!





Αν έχετε τρέλα με τις πανοραμικές θέες όπως εγώ υπάρχουν και άλλες λύσεις. Στις βεράντες τους, κάποια ξενοδοχεία της Μαδρίτης έχουν ανοίξει μπαρ με δωρεάν πρόσβαση στο κοινό χωρίς την ανάγκη να διαμένει στο ξενοδοχείο. Όπως το hotel Emperador στην Gran Via, το ME Madrid Reina Victoria στην plaza de Santa Ana ή το H10 Puerta de Alcala στην calle de Alcala. Επίσης ορισμένοι ουρανοξύστες όπως ο Torre Picasso και ο Torre Sacyr στην λεωφόρο Paseo de la Castellana, ανοίγουν για το κοινό σε κάποιες περιπτώσεις, όπως κατά τη διάρκεια της εβδομάδας αρχιτεκτονικής (Semana de la Arquitectura) που πραγματοποιείται κάθε χρόνο αρχές Οκτωβρίου. Ψάξτε το!

Στην οροφή ένα χάλκινο άγαλμα, που απεικονίζει τη ρωμαϊκή θεά της Σοφίας και της τέχνης,
έμβλημα του Circulo de Bellas Artes από την ίδρυσή του



Δείτε σε πραγματικό χρόνο από κάμερες, τη θέα από την ταράτσα του κτιρίου
http://www.circulobellasartes.com/azotea/

Κι επειδή το μπαρ είχε πολύ κόσμο και επικρατούσε μια ωραία ζωντανή ατμόσφαιρα, καθίσαμε για ένα ποτό να χαλαρώσουμε από την έντονη και κουραστική πρώτη ημέρα στη Μαδρίτη. Η νύχτα έπεσε και η Μαδρίτη άναψε τα φώτα της!




Επιστρέψαμε και πάλι μέσω της κοσμοπολίτικης Gran Via με τα καταπληκτικά φωτισμένα της κτίρια. Αυτός ο δρόμος είναι πραγματική απόλαυση να τον περπατάς μέρα και νύχτα!






Η times square της Μαδρίτης, η Plaza del Callao




Η πλατεία Puerta del Sol


Έχουμε ακόμα αρκετά να δούμε από τη Μαδρίτη!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έστειλα τις καρτ ποστάλ μου από το (πρώην) κεντρικό ταχυδρομείο στο Palacio de Comunicaciones. Το πιο εντυπωσιακό ταχυδρομείο που έχω πατήσει το πόδι μου. Το εσωτερικό του με είχε αφήσει χάνο :D. Επίσης τόσο παλιά που είχα πάει δεν υπήρχε ακόμα η μόδα με τις ταράτσες, οπότε και πανοραμικές γιοκ.
Ευχαριστούμε για τη βόλτα στη Μαδρίτη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Έστειλα τις καρτ ποστάλ μου από το (πρώην) κεντρικό ταχυδρομείο στο Palacio de Comunicaciones. Το πιο εντυπωσιακό ταχυδρομείο που έχω πατήσει το πόδι μου. Το εσωτερικό του με είχε αφήσει χάνο :D. Επίσης τόσο παλιά που είχα πάει δεν υπήρχε ακόμα η μόδα με τις ταράτσες, οπότε και πανοραμικές γιοκ.
Ευχαριστούμε για τη βόλτα στη Μαδρίτη!
Gracias katkats! Άσε, άσε μου στοίχησε αυτή η ανακαίνιση του Palacio de Comunicaciones, αλλά τι να κάνω το ξεπέρασα:D Πάντως αξίζει η θέα του!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Αψογη η περιγραφη σου & οι φωτογραφιες σου, παρεπιπτοντως με €9 η €10 εχεις 10 διαδρομες στην Βαρκελωνη, με το λεωφορειο η το μετρο (για το 2ο δεν βαζω το χερι μου στην φωτια). Κατι παρομοιο με το [Nationale] Strippenkaart που ειχε μεχρι το 2011 στην Ολλανδια. Μια ζωνη σφραγιζεις για διαδρομη αναλογα της αποστασης/διαρκειας. Πχ εμεις απο το Castelldefels σια το κεντρο της Βαρκελωνης 1 σφραγιδα/1 ζωνη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom