Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
τσοκ γκιουζελ το χαμάμ Χρηστο αλλά πολύ τσιμπημενο ...
κατι σε κανονική τιμή εχουμε ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
σε ευχαριστω πολύ Χρηστο , το κατεχεις το θεμα Πόλη ...
Τι μου θυμισες τωρα ....
Στο 1ο ειχα παει με το συζυγο , ωραιο αλλά δεν μου αρεσουν τα μικτά ...
στο 3ο ειχα παει για πρωτη φορά πριν 20 χρονια , ηταν τελεια και ατμοσφαιρικά, αλλου τα αγορακια αλλου τα κοριτσακια , μας εφεραν καφε διπλα στις γουρνες και κουβεντιαζαμε με τις κυριες τις Τουρκαλες τα οικογενειακα μας , τωρα που ακουω για γκρινιες μάλλον πολυδιαφημιστηκε πλακωσαν οι τουριστες παει και αυτό ;
Θα παω και θα κρινω ....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οι γκρίνιες είναι οτρι καρφί δεν έχει μπει από την εποχή του Σουλειμάν του Μεγαλοπρεπούς. Οπότε κάποιοι το βρίσκουν αυθεντικό και κάποιοι άλλοι θλιβερό!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Όπως έχω γράψει και σε άλλο topic για την Πόλη, όσες φορές έχω πάει για χαμάμ πηγαίνω στο Cinili Hamam το οποίο βρίσκεται στην ασιατική πλευρά της Κωνσταντινούπολης, στην περιοχή του Uskudar. Η περιοχή είναι συντηρητική στο φουλ, τουρίστες σχεδόν καθόλου και οι τιμές στο χαμάμ εξευτελιστικές. Τελευταία φορά, πριν ένα μήνα μου πήραν για φουλ σέρβις (με μασάζ και κεσέ) 15 λίρες ( 6,5 ευρώ) και άφησα και 10 λίρες μπαχτσίσι. Εννοείται ότι συνεννόηση βγάζεις μόνο στα τούρκικα (με τα λίγα που ξέρω) και με νοήματα. Αλλά ήταν καταπληκτικά, το χαμάμ είναι του 17ου αιώνα, φοβερή αίσθηση ανατολίτικου παρελθόντος.

Αν σκοπεύετε μια βόλτα προς την ασιατική ακτή (έχει καραβάκια για Uskudar συνεχώς από το Kabatas και το Besiktas το συγκεκριμένο χαμάμ λέει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom