Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Χρηστο ,δεν ξέρεις ποσο σε καταλαβαινω....ειμαι και γω απο αυτους που απο οταν πηγαν στην Πολη για πρωτη φορα ,κολλησαν,και θελουν να πηγαινουν και να ξαναπηγαινουν...
πολύ ωραιες φωτο και αναφορες .....:clap:
επειδη θα ξαναπαω σε λιγες μερες,για τριημερακι,ήθελα να σε ρωτησω ποσο χρονο παιρνει η επισκεψη στα πριγκηπονησα και τη χαλκη?δε το βλέπω κι αυτη τη φορα να πηγαινω:(,γιατι οσο κι αν το θελω μου φαινεται πολυ να ξοδεψω εστω και μερικες ωρες απο τις δυομισι μερες που θα έχω στην ουσια...εχει τοσα να χαρεις η Κωσταντινουπολη.....

Ευχαριστώ Δάφνη που με καταλαβαίνεις ;).

Λοιπόν αφού όπως λές δεν είναι η πρώτη σου φορά στην Κωνσταντινούπολη νομίζω οτι λόγω εποχής θα σου αρέσει πάρα πολύ .

Τα πλοία απο Kabatas κάνουν 1 ωρα να πάνε και άλλη μια ώρα για την επιστροφή στο ίδιο μέρος .
αεκεί αφού φτάσεις ΄΄εχεις δυο επιλογές χρονικά
Η Πρώτη είναι να κάνεις την μικρή βόλτα με την άμαξα 40-50' στην ουσία και να πάρεις μια καλή γευση του νησιού .
Η δευτερη είναι να νοικιάσετε ποδήλατα και να κάνετε τον γύρω μόνοι σας !!!( δεν το συνιστώ αν δεν έχετε καλή φυσική κατάσταση ,πολύ ανηφόρα !!! ) .

Θεωρώ οτι 4 ωρες συνολικά έιναι μια χαρά για την Μεγάλη Πρίγκηπο .

Χάλκη δεν πήγαμε ουτε αυτήν την φορά .
Αν πάτε και χαλκη τοτε αλλες 2 ωρες σίγουρα πιστέυω
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι να λεμε ..η Πολη σε κερδιζει καθε φορα ολο και περισσοτερο ...τα φαγητα και τα γλυκα δεν εχουν περιγραφη ...σιγουρα θελω να ξαναπαω ανοιξη πλεον.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Την επόμενη φορά σίγουρα πρέπει να μπει στο πρόγραμμα Πρίγκιπος και Χάλκη!! Ευχαριστούμε Χρήστοοο για τις εικόνες...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
1 / 9 /2011

Σήμερα το πρόγραμμα είχε Πατριαρχείο -ΤΖαμιά -Αγια Σοφιά -Βόσπορος tour και πέριξ των μεγάλων παζαριών.


Ξεκινήσαμε με ταξί πρωί πρωί για Πατριαρχείο. Η 1η Σεπτεμβρίου είναι η αρχή της Ινδίκτου (έναρξη του εκκλησιαστικού Ετους ) .Πατριαρχική λειτουργία απο τον Πατριάρχη και προσκεκλημένους απο όλα σχεδόν τα Πατριαρχεία.

Παρακολουθήσαμε ενα μεγάλο μέρος της λειτουργίας και απο εκεί φύγαμε και ανεβήκαμε πρός το Τζαμί του Σουλειμανιγιέ.
Προσωπικά το ομορφότερο και ωραιότερο εσωτερικά και απο θέση τζαμί απο αυτά που έχω πάει .

ΣΗΜΕΙΩΣΗ .Σε όλες τις δημόσιες τουαλέτες και κυρίως σε αυτές που είναι δίπλα σε τζαμιά υπάρχει φύλακας -εισπράκτορας . 1 TL για χρήση τουαλέτας .
Στις τουαλέτες του Σουλειμάν που έιμασταν τώρα το ταμπελάκι έγραφε 0,75 TL !!!!
Ωπα λέμε εδω κάνουν και έκπτωση . Η Ισπανίδα φίλη μου βγάινοντας την βλέπω να γελάει !!! Τι ρωτάω τι συμβάινει και μου περιγράφει δυο περιστατικά .Το πρώτο είναι οτι η τιμή 0,75 είναι επειδή εδώ δεν συμπεριλαβάνει χαρτι τουαλέτας !!!!!!
Και το δευτερο που μου λεει έιναι το ΣΟΚ που έπαθε οταν στους νυπτίρες που έπλενε τα χέρια της πήγε δίπλα της μια τουρκάλα σύκωσε τα φουστάνια και άρχισε να πλένει τα πόδια της και οχι μόνο !!!!!!.
Πρίν βγεί μπαίνει και μια κινέζα που βλέποντας αυτήν την εικόνα έπιασε το κεφάλι της και μονολογούσε ''Oh my God !!!!!!!!!!.......Oh my God !!!!!!!!!!! ''.
Σουρεάλ καταστάσεις ....................
Μετά με taxi πάμε στην Μονή της Χώρας για τα καλύτερα Βυζαντινά ψιφιδωτά ίσως ??( Η Ερση ξέρει να μας πεί ). Η Εκκλησία είναι μαγεία αν και μου την έδινε που έβλεπα γάτες να σουλατσάρουν εντός .
Στο Κατάστημα που πουλάει τα αναμνηστικά εντός υπάρχει ενα υπέροχο βιβλίο και στα Ελληνικά με κείμενα και εικόνες απο Αγια Σοφιά και Μονή της Χώρας .Αξίζει τις 45 TL 1000% .(Το χείμώνα το ίδιο βιβλίο το πήρα 40 λίρες !! ).

Οι γειτονιές γυρω απο το πατριαρχείο και την μονή της χώρας είναι με οτι έχω δει ως τώρα στην Κωνσταντινούπολη ο ''Ορισμός της υποβάθμισης ''

Στην Συνέχεια ανηφορίζουμε πρός τα τοίχοι και περνάμε και απο την εβραική συνοικία μέχρι να καταλήξουμε σε κεντρικό δρόμο για ταξί και να κατηφορίζουμε προς Σουλταναχμέτ και Αγία Σοφιά
Κόσμος ουρές τρέεεεεεεεεεεεελα :shock::shock::shock:
Αλλά είπαμε το μελαχρινό βοηθάει ,π'αω κατευθείαν απο την αριστερή είσοδο που βλέπω περισσότερους μελαμψούς που δεν είχε καθόλου κόσμο.Ο Security στην πόρτα με κοιτάει και μου λέει σε άπταιστα τουρκικα να πάω σε ταμείο που ήταν άδειο.
Ακόμα και τώρα δεν κατάλαβα γαιτί στην άλλη ουρά γινόταν Ο ΧΑΜΟΣ απο τουρίστες και απο την άλλη δεν υπήρχε κανείς !!!!

Αφού και εδω σταθήκαμε τυχεροί ( κέρδος χρόνου ) καθήσαμε να φάμε σε ενα πολύ καλό μαγαζί στο sultanahmet και κατηφορίσαμε πρός το Αιγυπτιακό παζάρι αφου πρίν κάναμε ενα πέρασμα απο το ξενοδοχείο .

Το Απόγευμα ήταν η κατάλληλη ώρα για Tour Bόσπορος.
Πήραμε ενα μεγαλήτερο αυτή την φορά σκάφος αλλά με ϊδιο πλήρωμα για την βόλτα μας στα στενά .
Αυτήν την φορά η βόλτα ήταν διάρκειας σχεδόν 2 1/2 ωρών πέρασε το Rumeli Hisari και την γέφυρα του Fatih Sultan και λίγο πρίν κάνει την αριστερή στροφή γυρίσαμε πρός τα πίσω .
Τον Μαρτη που είχαμε ξανακάνει το tour θυμαμαι μόλις περάσαμε το κάστρο Rumeli είχαμε γυρίσει πρός τα πίσω !!!!.
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Αφιερωμένες ιδιαίτερα στην φίλη μου Renata που ξέρω πως της αρέσουν τα παζάρια της Πόλης ;).
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
τι ομορφες φωτογραφιες Χρηστο! σ ευχαριστουμε που μας ταξιδευεις σ αυτα τα μαγικα μερη !
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ελενα τα μέρη έιναι όμορφα όχι οι φωτογραφίες .
Σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom