Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
ελα δεν θα την κανουμε την ιστορια "Τολμη και Γοητεια" !!
Συνεχισε Χρηστο , ας μη πλατιαζουμε... Στο ζουμι περικαλω
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
'' .
Μου έλεγαν οι φιλοι μου ''πάλι εκεί θα πάς ??'' ''σε τόσες άλλες πόλεις δεν εχετε πάει ''

Εχω διαφορετική αντίληψη για τα ταξίδια .Οταν πάω σε ενα μέρος πρώτη φορά και μου αρέσει θα ξαναπάω ξανά και ξανά .Το μικρόβιο του πορτοκαλί χάρτι δεν το έχω :haha:.
...
Xristo μου μοιάζουμε πολύ σ αυτό..
και όχι μονο μιά φορά ακόμα στην ίδια χώρα -πόλη αλλα πολλάκις!!!!!!
περιμένω την παραγραφο με τα γλυκά...:bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Tωωωωωωωώρα φίλε Χρήστο τι μου χρωστάς, το κατόπιν εορτής λίγο είναι να το πω! Χαχαχα πλάκα έχεις! Περιμένω ωστόσο να γράψεις για να συγκρίνω απόψεις.. Έχω κι εγώ κάτι στο μυαλό μου, ελπίζω να βρω χρόνο κάποια στιγμή!
1600 χλμ κάναμε σε 10 μέρες, καταλαβαίνεις...
Αντε βρε φιλαρακια γραψτε και οι 2 ..θα εχει μεγαλο ενδιαφερον να δω τις γνωμες σας .Συμβουλη...αν θελετε να περασετε καλα στο παρτυ ,γραψτε τα μετα:bleh::bleh:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
χα χα φοβερος τιτλος! περιμενω μ αγωνια τα update σου , τον αλλο μηνα τελνω την "πεθερα" στην Πολη:cool:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ελα δεν θα την κανουμε την ιστορια "Τολμη και Γοητεια" !!
Συνεχισε Χρηστο , ας μη πλατιαζουμε... Στο ζουμι περικαλω

Το τόλμη κια γοητεία μάλλον εσένα αφορά και τα γαμπρουδάκια του ξενοδοχείου όπως θα διαβάσεις αργότερα :haha::haha:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ξεκινήσαμε Δευτέρα 29/8 με την πρωινή της ΟΑ.
Αναχώρηση 08:20 και άφοιξη 9:20 στο Ataturk .

Θυμάστε τον πιτσιρίκο με το καρτελάκι με το όναμα μας στις αφοίξεις απο την προηγούμενη ιστορία .....ε .... ο ίδιος ήταν πάλι .
Κίνηση καθόλου και 'άφοιξη στο ξενοδοχείο 10:00 .

Αυτήν την φορά μας έδωσαν δωμάτιο μπροστά στο δρόμο ( χέχρι τις 12-12¨30 μμ έχει μια μικρή φασαρία με ανοικτα τζάμια απο τα μαγαζιά που είναι τριγύρω .)

Οταν πάς σε μια πόλη για δευτερη φορά όλα σου φαίνονται τόσο γνώριμα τόσο εύκολα που δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι καθε λίγο και λιγάκι για το ποτ θα πάς ,πώς θα πάς .
Ετσι ενέλαβα να κάνω και χρέη προσωπικού ξεναγού .

Το Τοπ καπί απο το ξενοδοχείο είναι 150 μ οπότε ξεκινήσαμε από εκεί την βόλτα μας .
Καλοκαίρι high season και φυσικό ο κόσμος να είναι υπερβολικά πολύς .
Group και αρχηγοί με καρτελάκια -ομπρελίτσες -χαρτάκια ψηλά για να ξεχωρίζουν ,μέχρι και group με ασορτί μπλουζάκια είδαμε.:shock:

Στην συνέχεια περάσαμε απο Αγια Σοφιά ( κλειστά καθε δευτέρα )
πήγαμε Mπλέ ΤΖαμί Βασιλική Κινστέρνα Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης ιππόδρομος .
Η Βασιλική για μένα είναι απο τα ωραιότερα και πιο φθηνό αξιοθέατο της Πόλης 10 ΤL
Παραδόξως είχε ελάχιστο κόσμο την ωρα που πήγαμε ( 2μμ-2,30μμ)

Ωρα φαγητού για μεσημέρι ,πήγαμε να κάτσουμε εδω www.sultanahmetkoftesi.com.
Ουρά ο κόσμος έξω απο το μαγαζί ( Τουρίστες κυρίως αλλά και τούρκοι )
Ενας σερβιτόρος στην πόρτα προσπαθεί να βάλει μια σειρά και μια τάξη στον ποιός μπαίνει και βγαίνει .
Βλέπω οτι μερικοί Τούρκοι με οικογένειες πάνε εκτός σειράς και μπαίνουν μέσα !!!:shock:.
Βγάινω απο την σειρά και πάω δίπλα του ,κάτι με ρωτάει του δείχνω 2 άτομα και έιμαστε εντός καταστήματος :cool:.
Είναι περιττό να αναφέρω οτι επί 5 μέρες όπου πήγαμε πάντού με πέρναγαν για ανατολίτη με την ευρωπαία συνοδό μου και μου μιλούσαν στα τούρκικα και εγώ απλά κουνούσα το κεφάλι και πέταγα και καμιά τουρκική λέξη και κάναμε την δουλειά μας ;).
 

Attachments

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
πω πω , τι μας κάνεις πρωί πρωί με αυτά τα γλυκά!!!!!!!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μετα απο 2 επισκέψεις και άπειρες δοκιμές εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι τα καλύτερα σιροπιαστά τα εχω φάει εδώ και το προτείνω 100%

www.baklavacisaid.com

Γλυκά πήρα απο το κατάστημα στο sirkeci και αυτό που είναι δίπλα στο hamam Cemberlitas επί της οδού Divanyolu No 88
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.109
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom