Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Με έπιασαν οι λιγούρες μου πρωί πρωί φάτσα κάρτα ο μπακλαβάς. Δεν ντρέπεσαι λιγάκι; Ψυχοβγάλτη. :shock:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Το βραδάκι κάναμε βόλτα γύρω απο την Αγια Σοφιά όπου λόγω του Ραμαζανιού έιχαν φτιάξει υπάιθριες αγορές με φαγητά , γλυκά , είδη για το σπίτι ( τσίμπησα 2 ωραιότατα πορτατίφ σε χαμηλή τιμή ).Παραδίπλα είχαν στήσει stage με ζωντανή παραδοσιακή μουσική και χορούς παραδίπλα πλανώδιοι καλλιτέχνες έδιναν τις δικές τους παραστάσεις .Πάγκοι με φαγητό με φρούτα με χυμούς ενα σορό !!!!!!Μου ήρθαν στο μυαλό εικόνες Covent Garden σε εορταστική περίοδο .Πάντως τα μνημεία φωτισμένα το βραδυ είναι δυνατή εμπειρία
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μεταξύ Αγιάς Σοφιάς και Μπλέ τζαμί λειτουργεί ενα ανακαινισμένο πλήρως xamam και στον περίβολο του ενα ωραιότατο εστιατόριο - καφετέρια με υπέροχη θέα την Αγια Σοφιά.
Τον Μάρτη ακόμα ήταν σε φάση ανακαίνισης

Οι τιμές ξεκινούν απο 70 ευρώ και φτάνουν σχεδόν στα διπλά
βέβαια οι εσωτερικοί του χώροι είναι φοβεροί αλλά και τα 70 είναι πολλά !!!!!
Ayasofya H?rrem Sultan Hamam?
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
30/8/2011 και τέλος του Ραμαζανιού
Εθνική εορτή και όλες οι μαντίλες και οι μπούρκες εχουν βγεί βόλτα .
Εμείς σήμερα θα πάμε στην (τουρκ. Büyükada = μεγαλονήσι) για εμάς απλά
Μεγάλη Πρίγκηπος .

Απο το Kabatas με 5 λίρες πήραμε το ταχύπλοο και με μια στάση στην Χάλκη σε μια ωρα είμαστε εκεί .

Στην Πρίγκιπο πήγα για 2 λόγους .ο πρώτος ήταν να δεί η '' Ισπανίδα '' φίλη μου το νησάκι και τα υπέροχα σπίτια και ο δέυτερος να πάρουμε αυτά τα υπέροχα στεφανάκια με λουλουδάκια για τα μαλλιά για τις κόρες !!!!!!!!!!!
Την ίδια ιδέα με μας βεβαια είχε και η μισή Κωνστατινούπολη οπότε το νησί ηταν ενα βήμα πρίν βουλιάξει .Η αναμονή για άμαξα την ωρα που φτάσαμε ήταν τουλάχιστον 1 ώρα όπότε είπαμε να περπατήσουμε μέσα στα στενάκια και αργότερα να ξαναδοκιμάσουμε ( σοφή επιλογή !)
Πήραμε τα παγωτάκια μας ήπιαμε τις λιμονάτες μας και περπατήσαμε για αρκετή ώρα φάγαμε και κάτι υπέροχα σύκα !!!!!!!!
Με μικρή αναμονή ΄πήραμε και την άμαξα για την μικρή βόλτα ( 60 λίρες ).

Τον Μάρτη στο νησί πρέπει να είμασταν γυρώ στα 100 άτομα όλοι και όλοι ,σήμερα πρέπει να είχε τουλάχιστον μερικές δεκάδες χιλιάδες !!!!!!!!!

ΥΓ. η φωτογραφία με τον ''ομορφάντρα'' που περιμένει να κατέβει απο το πλοίο του λαού είναι αφιερωμένη εξαιρετικά στην φίλη μου την Ευαγγελία που γουστάρει αλλοδαπά γαμπρουδάκια !!!!!!!!!!
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ιδιαίτερη αναφορά θα κάνω σε ενα περιστατικό που είδαμε γυρνώντας πίσω .
Με το που φύγαμε στα μισά της διαδρομής ακριβώς πίσω μας για ωρα ακολουθούσε ενα σκάφος με ενα ζευγάρι που λιαζόταν .Μεχρι εδω καλά ,ελα ντε όμως που ήθελαν και φωτογραφίες και ο captain άφησε το τιμόνι για να κάνει χρεη φωτογράφου !!!!!!!!

Η μεγάλη πλάκα ηταν οτι το σκάφος χωρίς έλεγχο άλλαξε πορεία και πέρασε κάθετα απο τα απόνερα του δικού μας πλοίου ,οπότε είδαμε ξαφνικά το ζευγάρι ξάπλα απο την τούμπα και τον τιμονιέρη να τρέχει πίσω για σωσει την κατάσταση !!!!
Γέλαγε όλο το πλοίο

Η παρακάτω φωτό είναι πρίν την τούμπα .
Το δε ζευγάρι ηταν βγαλμένο απο εκπομπή της Σίας Λιαροπούλου ( που την θυμήθηκα τωρα αυτήν )
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Φτάνοντας Kabatas η επιλογή για φαγητό ηταν να πάμε στο Οrtakoy για πατάτα ψητή γεμιστή ( το είχα αποθημενο απο την προηγούμενη φορά που πήγα πρωί και ηταν όλα κλειστά) .
ΤΗν προηγούμενη φορά είχα την τρομε΄ρη εμπειρία με δημόσιο λεοφωρείο και τα κόκκινα φανάρια !!.Αυτήν την φορά πήγαμε με ταξί
Εκεί να δείτε κόσμο ...σωστή λαοθάλασσα ......εννοείται και εκεί είχε στημένους πάγκους που πούλαγαν οτι θές ;).

Πάντως κάτι χειροποίητα τρισδιάστατα καδράκα που μου άρεσαν ο καλλιτέχνης τα πουλούσε οσο μια διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο !!!!!!!!

Πάντως η επιλογή του φαγητού ήταν 100% απολαυστική και αν θέλαμε να κάνουμε και την υπέρβαση θα δοκιμάζαμε και Βάφλες ......
next time .....
 

Attachments

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
σαν να μην την πολυγεμισες την πατατα σου ή η ιδεα μου??
η δικια μου θυμαμαι ηταν τουμπανιασμενη!:haha:

το χαμαμ που λες, το θυμαμαι κεγω κλειστο και να ανακαινιζεται το μαρτη..

πες μας, η ισπανιδα φιλη σου ενθουσιαστηκε??θα εχουμε και 3ο χτυπημα στην πολη??:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ξέχασα να αναφέρω οτι οταν πήραμε ταξί ( η απόσταση είναι μικρή και παράλληλη με τον Βόσπορο ) ο πονηρός ταρίφας έιχε όρεξη για κύκλους και βόλτες αλλά επειδή το πράγμα το είχαμε ξανακάνει δεν μάσησα και αφενός του είπα οτι μας πάει λάθος και φυσικά του έδωσα λιγότερα απο αυτα που έγραφε το ταξίμετρο .

Απο εκεί λόγω τρελού μποτιλιαρίσματος αποφασίσαμε να γυρίσουμε με τα πόδια πρός το Ciragan Saray για το απογευματινό μας τσάι υπερπαραγωγή

Τσάι και γλυκά διάφορα σε πιατέλα = 60 λίρες . Τα έχουμε πεί το περιβάλλον μετράει σε αυτές τις περιτπώσεις και απο περιβάλλον ΄δεν υπάρχουν λόγια !!!

Το καφέ-εστιατόριο είναι στο καινούργιο τμήμα του ξενοδοχείου ,δίπλα στο Saray γινόταν μια γαμήλια δεξίωση .
Τέτοιο γάμο μόνο στην TV και στα παραμύθια πάντως βλέπεις .
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
σαν να μην την πολυγεμισες την πατατα σου ή η ιδεα μου??
η δικια μου θυμαμαι ηταν τουμπανιασμενη!:haha:

το χαμαμ που λες, το θυμαμαι κεγω κλειστο και να ανακαινιζεται το μαρτη..

πες μας, η ισπανιδα φιλη σου ενθουσιαστηκε??θα εχουμε και 3ο χτυπημα στην πολη??:bleh:

Οχι η δικιά μου ήταν αυτή που είδες η άλλη όμως άστα σωστός χαμός !:haha:

Καταπληκτικό χαμάμ Ιωάννα ;).

Ενθουσιασμός είναι το λιγότερο που ένοιωσε μάλλον άρχισε και εκείνη να αγαπάει την Πόλη
Για 3ο χτύπημα απο την άλλη χρονιά θα δούμε :rolleyes:.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Μας πεθανες αγόρι μου μεσημεριατικα!! Τα βλέπω και από το κινητό και δεν έχω φουλ εικόνα ! Αχχχχ
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
31/8/11

Mπαιράμ λίγα λόγια ......


Μπαϊράμ ή Μπαϊράμι χαρακτηρίζεται γενικά από τους μουσουλμάνους σπουδαία και μεγάλη εορτή που μπορεί να είναι εθνική, πολιτική ή θρησκευτική. Αναφέρονται και στον πληθυντικό μπαϊράμια (τουρκ. μπαϊραμλάρ). Γενικά πρόκειται για σπουδαίες φεστιβαλικές γιορτές των Μουσουλμάνων. Σημαντικότερες θρησκευτικές εξ αυτών εορτές είναι δύο. Η μία ονομάζεται «Σεκέρ [1] Μπαϊράμι» ( γιορτή των γλυκισμάτων), και η άλλη «Κουρμπάν Μπαϊράμι» (γιορτή των θυσιών). Η πρώτη γιορτάζεται μετά το τέλος της νηστείας του θρησκευτικού μήνα Ραμαζάν (Ραμαζάνι) και μετά την επίσημη απόφαση του καδή[2] που πιστοποιεί την εμφάνιση της νέας σελήνης. Στη δεύτερη θυσιάζονται ζώα και γιορτάζεται 70 μέρες μετά την πρώτη .

Μπαϊράμ - Βικιπαίδεια

Πρακτικά σημαίνει 3 μέρες αργία και όλοι στους δρόμους .Τέτοια λαοθάλασσα δεν έχει ουτε η oxford street την boxing Day !!!!!.
Σήμερα το πρόγραμμα είχε για αρχή Dolmabahche Saray και window shopping στο Nisantasi που είναι 5 λεπτά δρόμος με ταξί .

Στο Dolma όταν φτάσαμε η ουρά για τα εκδοτήρια εισητήριων ήταν πρίν μπούμε καν στο προάυλιο με τον Πύργο του ρολογιού .
Αμάν πρώτο ΣΟΚ !!!!!!!!!! αυτό ήταν φαγαμε όλη την μέρα στην ουρά και αν ? δεν εξαντληθούν τα εισιτήρια μέχρι να φτάσουμε στο γκισέ .
Καθόμαστε στην ουρά κανα 10' χωρίς να κάνουμε ουτε ενα βήμα !!!!!
Τρώγομαι λεώ δεν μπορεί κάτι πρέπει να κάνω να περάσουμε την λαοθάλασσα .
Φευγω πάω πρός τα ταμεία ,λειτουργεί μόνο το ένα .Ψάχνω για καποιον συνοδό απο group να του δώσω ενα ''δωράκι'' να μου βγάλει 2 επιπλέον ,τ'ιποτα !!!!!!!!!!!
Ξαναγυρνάω κάθολαι για κανα 5' αλλά είπαμε με τρώει ........
Παώ ξανα πρός τα ταμεία απο το πλάι και κάθομαι λες και πέριμενα κανα γνωστό να περάσει !!!!!
Εκεινη των ωρα έρχεται η αλλάγη της φρουράς για τους σκοπούς της κεντρικής πύλης ,ξαφνικά ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οσοι ηταν στην ουρά κάνουν μεταβολή για να τους δούν .
Θελετε να πώ και άλλα ?? κατευθείαν δίνω 30 λίρες στον ταμεία και ενα ταλιράκι για εκείνον και εχω το διπλό πάσο για μέσα στην τσέπη .
Φωνάζω το αμόρε μου και μπαίνουμε απο την πρώτη πύλη .
Στην επόμενη ουρά για μέσα στο Saray αναγκαστικά περιμέναμε αλλά εκει δεν αργήσαμε ιδιαίτερα κανα 20' το πολύ .
Ακολουθήσαμε την ξενάγηση μέχρι την μεγάλη αίθουσα και ξανα έξω .
Το χαρέμι είναι κλειστό λόγω ανακατασκευών .Ετσι εξηγείτε και οι 15 λίρες στην είσοδο μόνο .

Στην συνεχεια με ταξί πήγαμε Nisantasi ( πρώτη φορά και για μένα ) .
Μερος του σύγχρωνου κομματιού της πόλης αλλά και εκεί μόνο τα εμπορικά ήταν ανοικτά .
Το μόνο που πήρα ηταν μια φοβερή ανοξείδωτη σχάρα για λουκάνικα στην τιμή των 2,5 ευρώ .( απο επώνυμο μαγαζί πχ cookshop η κάτι αντίστοιχο ).

Απο εκει με metro ( μια φορά μπήκαμε μόνο ) κατεβήκαμε Taxim και τσακίσαμε κατι ξεγυρισμένα προφιτερόλ στο Inci .

ΤΟ βράδυ για φαγητό κάτσαμε δίπλα σχεδόν στο ξενοδοχείο στο pasazade

www.pasazade.com ( 2η φορά !!! πολύ καλή οθωμανική κουζίνα )
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom