Τουρκία Το Μπαιράμι Εγω και η Ισπανίδα φίλη μου στην Πόλη

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
έχεις δίκιο Χρήστο, αλλά και εσύ έκανες πολύ καλή δουλειά!!!!

Αχ! η πόλη είναι πλανεύτρα!!!!!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Να σαι καλά,που έστω και για λίγο μ έβγαλες απ την κατήφεια μου.:D
Οι φωτό τη νύχτα Καταπληκτικές:clap:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Να σαι καλά,που έστω και για λίγο μ έβγαλες απ την κατήφεια μου.:D
Οι φωτό τη νύχτα Καταπληκτικές:clap:

Ναι σαι καλά Ντίνα μου που έστω και για λίγο τα κατάφερα .;).

Να πώ την αλήθεια δεν είχα σκοπό να γράψω τίποτα απολύτως αλλά το κάνω για να πάω κόντρα στην μιζέρια και στην γκρίνια που μάς εχει όλους κυριεύσει με το θέμα της οικονομίας .

ΥΓ. πάλι βγάζω τα απωθημένα μου ....
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μπραβο μπραβο ..γιαυτο για να χαρουμε και μεις (γιατι μας πικρανες κρυφοχειμωνικε)..γραψε και για καπου αλλου .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
2/9 Τελευταία μέρα

Σήμερα όλα έχουν επανέλθει στα φυσιολογικά τους ,ανοικτά τα πάντα( καταστήματα παζάρια τράπεζες ) και κόσμος πολύς κόσμος στους δρόμους και στα παζάρια.

Ξεκινήσαμε πρωί πρωί να πάμε εντός του Capali Carsi και Spice Bazaar τα οποία όλες τις μέρες πλην της πρώτης ηταν κλειστά και η '' Μαρία " δεν είχε δεί .
Κάναμε τα ψώνια μας μπαχαρικά σαπούνια απο το dervis -Grand bazzar, Jennifer's- Arasta Bazaar και απο ενα μικρό μαγαζί εντός της Αιγυπτιακής Αγοράς , ξηρούς καρπούς και επιστρέψαμε
ξενοδοχείο για check out και επιστροφή ξανά στην πόλη μέχρι τις 7μμ που θα φευγαμε για αεροδρόμιο.

Σήμερα η ''σπανιόλα σύντροφος '' είχε grand σουξέ !!!!.Οπου και αν πήγαμε της μιλούσαν και την πείραζαν μιλώντας της τουρκοισπανικά με αποκορύφωμα την κουβέντα που της άνοιξαν δυο ''Original'' σπανιόλες στο loby του ξενοδοχείου .
Μάλιστα στο άκουσμα οτι είναι απο Ελλάδα είπε σε κουτσουρεμένα Αγγλικά ''i dont believe it!!!! ''
Για μενα μην ρωτήσει κανείς τι πίστευαν !!! Ανατολίτης 100% με Ευρωπαία φιλενάδα :haha::haha::haha:.
 

Attachments

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στην Κωνσταντινούπολη μπορείς να βρείς τα πάντα στους πλανώδιους με τα καροτσάκια στο δρόμο σου για να φάς και να πιείς οταν πεινάς .

Απο κουλούρια φρούτα ,καλαμπόκια ,κάστανα χυμούς ρόδι και πορτοκάλι μέχρι πιλάφι μπιφτεκάκια με ψωμί ,ψαράκι με ψωμί και φυσικά στο τέλος τσαι η σαλέπι( το χειμώνα ).
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι αγορες εχει αυτη η Πολη βρε παιδι μου!!
Αν ζουσα Θεσσαλονικη ,θα πηγαινα στην Πολη με αυτοκινητο και θα το γεμιζα μεχρι επανω στα πραγματα.
Ο φιλος που εφερα στο Μαραθωνα (θυμασαι?) ειναι πολυ καλος μαγειρας και σε οποιον παει Κων-πολη παντα του δινει παραγγελια και του φερνει του κοσμου τα μπαχαρικα.
Φανταζομαι οι νοικοκυρες εκει θα μαγειρευουν θαυμασια πραγματα.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
ζηλεψα μαυτα που ειδα.καταπληκτικες φωτογραφιες που απεικονιζουν τους ρυθμους στην πολη και φυσικα τις υπεροχες γευσεις..

λατρεψα την κωνσταντινουπολη και ειληκρινα θελω οπωσδηποτε θα ξαναπαω και αμεσσα..
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αχχχχ Χρήστο....
Την έχουμε που την έχουμε δαγκώσει τη λαμαρίνα με την Κωνσταντινούπολη.. μας δίνεις και τέτοιες φωτογραφίες... (καταπληκτικές φυσικά)
Εμένα πάντως αλάτι στις πληγές μου έριξες, γιατί δεν προβλέπεται να επιστρέψω στην Πόλη σύντομα..
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Μεταξύ Αγιάς Σοφιάς και Μπλέ τζαμί λειτουργεί ενα ανακαινισμένο πλήρως xamam και στον περίβολο του ενα ωραιότατο εστιατόριο - καφετέρια με υπέροχη θέα την Αγια Σοφιά.
Τον Μάρτη ακόμα ήταν σε φάση ανακαίνισης

Οι τιμές ξεκινούν απο 70 ευρώ και φτάνουν σχεδόν στα διπλά
βέβαια οι εσωτερικοί του χώροι είναι φοβεροί αλλά και τα 70 είναι πολλά !!!!!
Ayasofya H?rrem Sultan Hamam?
Βρήκα ενα σχετικό video για το συγκεκριμένο Χαμάμ ;)


 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom