Ιταλία Το ιταλικό Road trip ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΡΗ.

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264

Καλησπερα σε ολους.Διαβαζω εδω και χρονια τις καταπληκτικές ιστοριες ολων σας και τολμησα πρωτη φορα και εγω να γραψω μια δικη μου ιστορια. Πρωτο λοιπον ταξιδι στο εξωτερικό Αυγουστος 2016 εγω ο καλος μου και το καινούργιο αμαξακι μας. Αρχικα να πω οτι υστερα απο εναν πολυ δυσκολο χειμώνα, μας εκλεψαν το σπιτι... Και μετα απο λιγους μηνες ενα ρεμα υστερα απο καταρρακτωδη βροχη μας παρεσυρε το παλιο μας αμαξακι κυριολεκτικα καταστρεφοντας το βρεθηκαμε να μαζεύουμε τα κομματια μας. Αγορασαμε νεο αμαξακι πολυμορφικο με χωρους κτλ και ειπαμε πριν περασει το επομενο ρεμα να το χαρουμε. Οποτε το ταξιδι καθορίστηκε road trip λοιπον. Για να μην πολυλογώ το πλανο ηταν βαλκανια και επιστροφη απο Ιταλια αλλα για διαφορους λογους περιοριστηκαμε στην Ιταλια. Ειχα βγαλει εισητηρια επιστροφης απο Ανκονα αλλα οχι εισητηρια για να παμε . Ειπαμε πρωτο ταξιδι θα ηταν αυτο. Τελικα οτι πιο οικονομικο ηταν Ηγουμενιτσα-Μπαρι με Βεντουρις γυρω στα 200 ευρω 2 ατομα ΙΧ και δικλινη καμπινα εσωτερικη οπου μας αναβάθμισαν μονη τους σε εξωτερικη.
ΠΡΩΤΗ ΗΜΕΡΑ ταξιδι απο Αθηνα σε Ηγουμενιτσα και διανυκτερευση εν πλω. Ωραια εμπειρια. Αυτο που μου εχει μεινει στην μνηνη ειναι η στιγμη που το καραβι απο Ηγουμενιτσα εκανε μια συντομη σταση στην Κερκυρα. Ακουγαμε ενα ποδοβολητο μαζι με φωνες σπρωξιες και τι να δουμε ενα τσουρμο νεαροι Ιταλοι να τρεχουν σαν τρελοι να επιβιβαστούν και το πληρωμα να μας λεει ααα ετσι κανουν παντα για να πιασουν θεσεις καλες. Στο πλοιο ειμασταν δηλαδη εμεις . Μερικες νταλικες και οι Ιταλοι πιτσιρικάδες που ευτυχως ξεράθηκαν στον υπνο.Ουτε που καταλαβαμε ποτε φτασαμε.

 
Last edited by a moderator:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Το Polignano a mare ειναι ενα τουριστικο θερετρο περιπου μιση ωρα απο Μπαρι όπου ουσιαστικα το ιδιαίτερο του εινα ότι σχεδον ολη η κωμοπολη κρέμεται στην θαλασσα. Παρκαραμε στο δημοτικο παρκινγκ οχι δωρεαν φυσικα, σχεδον σε ολη την Ιταλια παρκαρεις επι πληρωμή αλλα απο οτι θυμαμαι δεν ηταν κατι εξωφρενικο. Βολταραμε στα στενα και παραθαλασσια δρομακια της περιοχης και αφου ειχαμε πεθανει απο την πεινα κατσαμε σε ενα μαγαζι να δοκιμασουμε επιτελους ιταλικη foccacia. Ο γλυκουλης μου ομως δεν επαυε να γκρινιαζει γιατι απο την ωρα που παρκαραμε ειχε εντοπισει ενα χωμενο μαγαζακι με πιτσα και με ειχε ζαλισει. Οποτε οπως καταλαβατε μετα απο foccacia ΚΑΙ πιτσα.
20160808_120326.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Οποτε οπως καταλαβατε μετα απο foccacia ΚΑΙ πιτσα.
θα ήθελα να κάνω καλοπροαίρετα στο σημείο αυτό μια παρατήρηση. εμείς εδώ στο τραβελστόρις έχουμε ένα....... χούι, δεν τρώμε τίποτα προτού το.... φωτογραφίσουμε:haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
θα ήθελα να κάνω καλοπροαίρετα στο σημείο αυτό μια παρατήρηση. εμείς εδώ στο τραβελστόρις έχουμε ένα....... χούι, δεν τρώμε τίποτα προτού το.... φωτογραφίσουμε:haha::haha:
Χαχαχα καλο, θα το εχω υπόψη αλλα ειχαμε τετοια πεινα που τα κατεβαζαμε αμασητα.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Επομενη σταση Αλμπερομπελο.
Φαντάζομαι οι περισσοτεροι θα ξερετε για τα περιφημα σπιτακια τρουλι νομιζω λέγονται.

20160808_135341.jpg


Η φωτο δεν ειναι τοσο καλη. Γενικα ειναι μια ομορφη βολτα καποια απο τα σπιτακια λειτουργουν και σαν τουριστικα μαγαζια. Πολυ ζεστη ομως και ειχαμε αρχίσει να ρεταρουμε λιγο οποτε ενα παγωτακι στο χερι και συνεχίζουμε. Απο τις πιο ωραίες γευσεις παγωτο που εχω φαει, σύκο ηταν λες και ετρωγες το συκο απο το δέντρο, καταπληκτικο.
Ανακεφαλαιώνοντας.
Μπαρι - polignano a mare ( 30 λεπτά) .
Polignano a mare- Αλμπερομπελο ( 30 λεπτα ).
Και επομενη στάση οπου θα κανουμε και διαμονη η καταπληκτικη Ματερα.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Επομενη σταση Αλμπερομπελο.
Φαντάζομαι οι περισσοτεροι θα ξερετε για τα περιφημα σπιτακια τρουλι νομιζω λέγονται.

View attachment 217706

Η φωτο δεν ειναι τοσο καλη. Γενικα ειναι μια ομορφη βολτα καποια απο τα σπιτακια λειτουργουν και σαν τουριστικα μαγαζια. Πολυ ζεστη ομως και ειχαμε αρχίσει να ρεταρουμε λιγο οποτε ενα παγωτακι στο χερι και συνεχίζουμε. Απο τις πιο ωραίες γευσεις παγωτο που εχω φαει, σύκο ηταν λες και ετρωγες το συκο απο το δέντρο, καταπληκτικο.
Ανακεφαλαιώνοντας.
Μπαρι - polignano a mare ( 30 λεπτά) .
Polignano a mare- Αλμπερομπελο ( 30 λεπτα ).
Και επομενη στάση οπου θα κανουμε και διαμονη η καταπληκτικη Ματερα.
Ουτε το παγωτο φωτογραφία; Αποβάλεσαι, χαχα!
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Ουτε το παγωτο φωτογραφία; Αποβάλεσαι, χαχα!
Εξαφανιστηκε σε χρονο dt , τι να σου κανει μια μπαλιτσα παγωτο. Επιφυλάσσομαι ομως και σε επομενο ταξιδι θα ειναι food trip αφιέρωμα.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
ΜΑΤΕΡΑ:
Πραγματικα δεν βρίσκω λόγια για την πανέμορφη αυτη πόλη. Ειναι μια υποσκαφη πολη, δηλαδη ολα ειναι λες κ ειναι σκαμμενα σε λοφους και βουνα. Απλα Υπέροχη. Ολη η παλια πολη που λεγετε σασι ειναι πολη κόσμημα.
20160809_114344_Pano.jpg

Η φωτο δεν απεικονίζει τιποτα στην πραγματικοτητα.
Τακτοποίηση στο δωματιο που παρεπιπτοντως ηταν εξισου φανταστικό το συστήνω σε οποιον ενδιαφέρεται και ετοιμαζόμαστε για την βραδυνη μας έξοδο.
Ειχα την φαεινή ιδεα ομως να ρωτησω την σπιτονοικοκυρά μας να μας προτείνει ενα εστιατόριο για δείπνο και φυσικα οχι μονο μας πρότεινε αλλα πηρε και μας εκανε κράτηση. Μας προέκυψε όμως λιγο πιο κυριλέ για τα δικα μας γουστα αλλα μια εμπειρία ειναι και αυτο. Γενικα η κουλτούρα των Ιταλών στο φαγητο εχει διαφορες απο την δικη μας, πρωτο πιατο ζαμπιν και τυρια , δευτερο πιατο πάστα (2 πιρουνιες μακαρονια) και τριτο πιατο κρεας με λαχανικα medium ψημένα , που δεν ειναι και του γουστου μας. Απο τις πρωτες ιταλικες λεξεις που εμαθα ειναι το molto bien cotto (πολυ καλα ψημένο).

Αφου κουτσοφαγαμε ειπαμε να ευχαριστηθούμε τον βραδυνο περιπατο μας στην παλιά πολη. Αρκει να ακολουθήσετε τις φωνες και ανεβαίνοντας βγαίνεις σε ενα φανταστικό ξέφωτο με υπέροχη θεα και μια πλατεία με παγκακια και αρκετο κόσμο. Εκει φαγαμε και το δευτερο παγωτακι μας :clap:.
Και πλεον ηρεμοι και χορτατοι αναχωρούμε για το δωματιο.... Στην διαδρομη συνειδητοποιούμε οτι εχουμε χασει το τσαντακι μας :cry:. Τρέλα, αγωνία και τρεξιμο πισω για να ψάξουμε ενας θεος ξερει που. Φτανοτμε στο παγκακι που τρωγαμε το παγωτο και για ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΤΥΧΗ ενα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΙΤΑΛΩΝ το ειχε βρει και καθόταν εκει περιμένοντας μας να το αναζητήσουμε. Ουτε που θυμαμαι ποσα gracia τος ειπα. Τελος μιας γεματης επεισοδιακής ημερας.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Τριτη Ημέρα:
Η τριτη μέρα μας ξεκίνησε με ενα καλο πρωινό (εννοείτε και πιτσα.) και συνεχίστηκε με μια πρωινη βόλτα στην ΜΑΤΕΡΑ. Δεν εχω κατι συγκεκριμένο να σας προτείνω να κάνετε ή να δείτε, απλα περπατήστε την και δεν χρειαζετε τιποτα άλλο.
Μετα την Ματερα το σχεδιο έλεγε Ακτη Αμαλφι. Βέβαια αντε να κλείσεις αξιοπρεπές κατάλυμα στην ακτη Αμαλφι μεσα στομ Αύγουστο! !! Οποτε και περιοριστήκαμε στην αδιάφορη αλλα κοντινή περιοχή CAVA DE TIRRENI. Απο Ματερα ηταν μια απόσταση περιπου 2,5 ωρών, οχι κατι αξιόλογο σαν διαδρομή παρα μονο μια καλή πρωτη επαφή με την Ιταλικη autostrada. Περιμεναμε και εμεις να δουμε ferrari στους δρομους κ.τ.λ Ιταλια ήμαστε τι στο καλό ; αλλα μάταια , το χρήμα μάλλον ειναι οπως πάντα στον Βορρά.
Μετα απο αρκετο περπατημα και πολυ οδήγηση ειπαμε για το υπολοιπο της ημέρας να αραξουμε στο ξενοδοχείο μας. Μια βουτια στην πισινα με ενα καπουτσινο και πιο αργά δείπνο με τι άλλο ; Ιταλικη μακαρονάδα, αξιοπρεπεστατη μπορω να πω. Και μετα στο μπαλκονακι μας να θαυμασουμε την θέα σε ολη την ακτη Αμαλφι.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Τεταρτη ημέρα:
Πρωινο κλασσικα στο ξενοδοχειο και βουρ για ΑΚΤΗ ΑΜΑΛΦΙ.
Καταρχην να πω ότι ότι εχετε διαβασει για τους δρομους στην ακτη Αμαλφι ειναι αλήθεια, αποτομοι, στενοί, γκρεμος και θάλασσα. Ωραια εμπειρία αλά μονο για τον συνοδηγό. Λεωφορεία και τρελοι Ιταλοι με βεσπες παντου. Ηταν τοσες πολλές οι βεσπες που ειχαν φτιάξει αυτοσχέδια γκαράζ για να παρκάρουν οι βεσπες επι πληρωμή.
Πρωτη σταση RAVELLO η αλλιώς το μπαλκόνι της ακτής Αμαλφι.
20160810_145737.jpg

Ωρα για ενα καφεδάκι στην γνωστη πλατεία του Ravello. Πετυχαμε και έναν πολυ lux καθολικο γάμο οπου το ζευγαρι είχε φωτογράφο με super επαγγελματικο drone. Ηταν λιγο γκροτέσκο κατάσταση ο κυριλε γάμος και γυρω γύρω τουρίστες με σαγιονάρες και ολο περιέργεια.

Συνεχιζουμε λοιπον το road trip μας στην ακτη η ετσι τουλάχιστον νομιζα. Γιατι μετα απο αρκετα χιλιόμετρα ο οδηγος άρχισε να χανει την υπομονή του οποτε αναγκαστικη στάση ουτε που θυμαμαι που σε ενα πανάκριβο πάρκινγκ που βρήκαμε. Νευρα και εκνευρισμός γιατι έπρεπε να αφήσουμε και το κλειδί του αυτ/του κατι το οποιο ο καλός μου δεν μπορει με τίποτα τεσπα το ξεπερνάμε και συνεχίζουμε by foot.
Εγω να θελω να κανω μπανιο , εκείνος να ειναι μεσα στα νευρα και να πεινάει .... Φαΐ λοιπον και ακυρο το μπάνιο γιατι θα με ετρωγε ζωντανή. Κατσαμε σε ενα παραθαλάσσιο εστιατόριο και παραγγείλαμε τι άλλο ; πιτσα για 2 ατομα. Λοιπον οταν παραγγέλνετε στην Ιταλια πιτσα για 2 αυτο σημαίνει οτι η πιτσα θα ερθει με καροτσάκι, και το εννοώ, εννοείτε οτι η μισή έμεινε αλλα ειχαν την καλοσύνη να μας την βάλουν σε κουτί για το σπίτι. Συνέχεια με παγωτο στο χέρι και επιστροφή.
Να σας πω σε αυτο το σημείο οτι η Ακτη Αμαλφι (οσο πρόλαβα να δω) δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, ήταν λιγο σαν το ξυλοκαστρο την δεκαετια του 80 με 90. Λες και ηταν ενα πολυ παλιο τουριστικό θέρετρο με παλιές δόξες που τωρα ειναι στην παρακμη του. Πολυκατοικίες με ενοικιαζόμενα σαν το Λουτράκι , παραθαλάσσια εστιατόρια παλιας κοπής και παραλίες γεμάτες ομπρέλες. Σιγουρα θα υπάρχουν και ενδιαφέροντα σημεία αλλα εμείς δεν είχαμε την υπομονή να τα ανακαλύψουμε.
Με την πιτσα που ειχε περισσέψει και λιγο κρασακι χαλαρώσαμε στην μπαλκοναρα του ξενοδοχείου μας , για να ηρεμησουν και λιγο τα πνεύματα :haha:.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αγορασαμε νεο αμαξακι πολυμορφικο με χωρους κτλ και ειπαμε πριν περασει το επομενο ρεμα να το χαρουμε.
Εγώ αυτό το λέω δύναμη: Σηκώνομαι και Συνεχίζω!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.576
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom