Το μεγάλο βήμα και οι πρώτες εντυπώσεις

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμ..οκ. τώρα που έχω χρόνο, θα κανω επικόλληση κπ καθημερινές στιγμες :lol:
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
ευχαριστω για την απαντηση....
θα πρεπει να ψαχτω στο αντικειμενο...δεν εχω αποφασισει ακομα....εχω τελειωσει κοινωνιολογια στην ελλαδα κ ψαχνω κατι με που να μπορει να εχει μια καποια απορροφηση...
παντως σαν πολη μου αρεσει πολυ...
το ολλανδικο κρατος δινει καποια βοηθεια στους φοιτητες?
στην γαλλια επαιρνα 200 ευρω το μηνα
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ναι, πολύ βοήθεια. να μην πληρωνουμε φορους :p
Περα απο την πλακα, εξαρταται. πχ εχω ακουσει, και δει στην πραξη, οτι δεν θελουν να σπουδαζεις και να δουλευεις, και προσπαθουν να σε αποτρεψουν με διαφορους τροπους. αν εισαι international βεβαια. Αν εισαι Ολλανδος, ειναι άλλες οι συνθήκες. Οι περισσότεροι σε εμάς, οι Ολλανδοι εννοώ, δουλευουν και part time. Οι ξένοι κανείς. Για παραδειγμα, αν δουλεψεις εστω και 1 ωρα, εισαι υποχρεωμενος να αλλαξεις ασφαλιση, και πολλες φορες δεν συμφερει, γιατι οσα βγαζεις τα δινεις εκει. το ειχα αναφερει και παλιοτερα νομιζω.

τωρα, σε εμας, θεωρητικά, στο δευτερο ετος που κανεις το master project, επειδή δουλευεις, δικαιούσαι κάποιο ποσό. Από ό,τι μου είπαν τα παιδιά πάντως, κανείς τους δεν πήρε τπτ παρά μία ολλανδεζα που είχε θείο στο μεταπτυχιακό. Τώρα αν θα πάρουν όταν τελειωσουν..δεν το ξέρω.

υπαρχουν βεβαια και οι υποτροφιες γενικοτερα. Το ολλανδικο κρατος δινει μια, ψαξτο στο ιντερντετ, αλλα θελει κπ προϋποθεσεις που ειλικρινά, δεν ξερω πόσο εύκολο είναι να τις πληροί κάποιος. Εξαρτάται βεβαια και απο τη σχολή, το άτομο κλπ
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
σε ευχαριστω παρα πολυ για τις χρησιμες πληροφοριες....
κολλαω να κανω το βημα αλλα νομιζω οτι ειναι θεμα χρονου...
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
κοιτα, και μονο που το σκεφτεσαι, ειναι ενα βημα. από εδω και περα η λυση ειναι μια: μην κοιτάς πισω:D
 

savvas1987

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
TITA χαίρομαι που ειναι ολα καλά.Θέλω αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις λίγες πληροφορίες για την διαμονή. Σκέφτομαι να φύγω από την Ελλάδα και να έρθω μόνιμα στην Ολλανδία. Πόσο εύκολο είναι να βρώ σπίτι και περίπου πόσα λεφτά χρειάζομαι για ενοίκιο? Είναι εφικτό να βρώ κάποια δουλειά εκεί?Τι γινεται με το αμάξι μου, να το φέρω να το έχω εκεί? Αν μπορείς και ξέρεις θα με βοηθούσες πολύ.
Ευχαριστώ
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου
 

natife

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
'Αμστερνταμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Πολύ χαίρομαι που βρήκα αυτή την ανάρτηση!!
Θα φύγω κι εγώ για μαστερ στο Άμστερνταμ :)
Δώσε μας τα φώτα σου τιτα!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
TITA χαίρομαι που ειναι ολα καλά.Θέλω αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις λίγες πληροφορίες για την διαμονή. Σκέφτομαι να φύγω από την Ελλάδα και να έρθω μόνιμα στην Ολλανδία. Πόσο εύκολο είναι να βρώ σπίτι και περίπου πόσα λεφτά χρειάζομαι για ενοίκιο? Είναι εφικτό να βρώ κάποια δουλειά εκεί?Τι γινεται με το αμάξι μου, να το φέρω να το έχω εκεί? Αν μπορείς και ξέρεις θα με βοηθούσες πολύ.
Ευχαριστώ
Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου
συγγνωμη για την καθυστέρηση αλλα ήμουν εκτος για κάποιο διάστημα.
και συγγνώμη για τα greeklish αλλα γράφω από linux ως non-root χρηστης και δεν μπορώ να το γυρίσω στα ελληνικά.

περί σπιτιού: αν έχεις κομπόδεμα, και μπορείς να αποδείξεις στον σπιτονοικύρη ότι μπορείς να πληρώνεις τα νοίκια, τότε ok. αλλιώς είναι λίγο ταλαιπωρία.

ενοίκιο: εξαρτάται. ποσα άτομα θα είστε. μονος σου*χωρίς οικογένεια) σε ένα δωμάτιο, από 400 και πάνω συνήθως. και κατά πασα πιθανότητα στην αρχή θα πρέπει να συμβιβαστείς με συγκατοίκηση..

δουλειές: θεωρητικά υπάρχουν αλλα οι δουλειές που δεν απαιτούν γνώση της ολλανδικής πλέον αρχίζουν και μειώνονται τραγικά. με ολλανδικά, θα βρείς σίγουρα κάτι!

αυτοκίνητο: τι να το κανεις? στην ολλανδία κυκλοφορείς με το ποδήλατο και τα MMM, τρένα κλπ. είναι και θέμα προσωπικής απόφασης. Εγώ προσωπικά το θεωρώ περιττό έξοδο. καύσιμα, συντήρηση κλπ υπερβολικά πολλά και επίσης άβολο μέσα στην πόλη. καλύτερα ποδηλατάκι

συγγνώμη που δεν μπορώ να γράψω πολλά στην παρούσα φάση, αλλα είμαι προ εξετάσεων και είμαι κάπως :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom