Το μεγάλο βήμα και οι πρώτες εντυπώσεις

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία..Γη του Πυρός
πωπω! απίστευτο!
Μας πώς αισθάνεται κανείς ασφάλεια σε ένα τέτοιο οίκημα? Και κυρίως οταν "γέρνει" συν τω χρόνω!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
μου στέλνεις την πηγή σου μήπως μπορώ να βρω διαστάσεις; σε ευχαριστώ...
Την φώτο την ''τράβηξα'' εγώ,η πηγή (προτροπή) ήταν από τον ταξιδιωτικό οδηγό Explorer για το Amsterdam φυσικά!Θα ψάξω να τον βρώ και θα σου δώσω κι άλλες πληροφορίες.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
οχι, δεν χρειαζεται, μην μπαινεις στον κοπο! νομιζω το ειδα τελικά αυτο το σπιτι σε κατι links, οποτε θα το ψαξω στο ιντερνετ.. ευχαριστώ πάντως! αν το βρεις τυχαια βεβαια, και χωρις κοπο, μου λες;)
 

Lachesis

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγορά Πηλίου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τζαμάικα Κόστα Ρίκα Χαβάη
Tita είναι φανταστική η αφήγησή σου. Ευχαριστούμε! Ξέρεις, είναι σπάνιο να μπορεί κάποιος να σου μεταφέρει την ατμόσφαιρα και την καθημερινότητα μιας περιοχής που δεν ξέρεις. Είναι κάτι που λείπει από τα ταξιδιωτικά βιβλία.
Μου αρέσουν οι χώρες με πολιτισμένους, καλοσυνάτους και χαρούμενους ανθρώπους που ζουν χαλαρά και κάνουν ποδήλατο.
Σου εύχομαι τα καλύτερα! :clap:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
ευχαριστώ! Αφού βλεπω τοση ανταποκριση, θα προσπαθησω να συνεχισω με καποιο ρυθμο. Περναω ομως φαση τωρα...δεν ξερω γιατι, ο καιρος μάλλον ή η αλλαγή του βιολογικού ρολογιου, και τα κέφια μου δεν μου επιτρεπουν να καθησω να γραψω. Απο το να γραφω γκρινιες, προτιμω να μη γραφω ;-). Ως εκτουτου, θα κανετε μερικες μερες να ακουσετε τις συνεχειες μου...:roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
όχι, δεν είναι. ειναι στην ιαπωνία νομίζω. ψάξτε στο google. υπάρχουν πολύ ενδιαφέρουσες εικόνες και σελίδες, με τα στενότερα σπίτια στον κόσμο! ειχα πάθει πλάκα!

παρεπιπτόντως, στο αγγλικό μου blog είχα βάλει κάποτε μία φωτογραφία:
Ams5.JPG (image)
που την είχα πάρει από το εξής blog:
Red Nights: Αμστελόδαμου συνέχεια
(αναφέρω πάντα την πηγή, μην αδικώ την κοπέλα του άλλου blog)
είχα δει ότι αυτό ήταν το πιο στενό. έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον ότι εσύ βρήκες κάποιο άλλο. μου στέλνεις την πηγή σου μήπως μπορώ να βρω διαστάσεις; σε ευχαριστώ...
Αυτό είναι απλώς η πίσω είσοδος ενός σπιτιού κανονικών διαστάσεων.

Επίσης σημειώστε ότι, παρότι κάποια από τα κτήρια στο Amsterdam γέρνουν αριστερά, δεξιά κλπ συν το χρόνο, αυτά είναι λίγα. Τα περισσότερα, γέρνουν προς τα μπροστά, ως μέρος από την αρχιτεκτονική τους, για να μπορούν να χρησιμοποιούν την τροχαλία που προεξέχει από το gable της οροφής για να ανεβοκατεβάζουν πράγματα στα σπίτια (π.χ. σε περίπτωση μετακόμισης σαν κι αυτή): afarm2.static.flickr.com_1428_580334437_5e5db99568.jpg
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Επίσης σημειώστε ότι, παρότι κάποια από τα κτήρια στο Amsterdam γέρνουν αριστερά, δεξιά κλπ συν το χρόνο, αυτά είναι λίγα. Τα περισσότερα, γέρνουν προς τα μπροστά, ως μέρος από την αρχιτεκτονική τους, για να μπορούν να χρησιμοποιούν την τροχαλία που προεξέχει από το gable της οροφής για να ανεβοκατεβάζουν πράγματα στα σπίτια (π.χ. σε περίπτωση μετακόμισης σαν κι αυτή)
ναι, θεωρησα (ισως κακως;)) αυτονοητο ότι είναι γνωστό πως αυτά που γέρνουν προς τα μπροστά έχουν συγκεκριμένο λόγο.

μια παρατηρηση ομως: τα "στραβα" δεν ειναι και "λίγα". Απλά δεν φαίνονται εκ πρώτης όψεως. Ειδικα τις τελευταιες δεκαετιες που εχουν επιχωματωθεί πολλά μικρότερα καναλάκια, το πλήθος των κεκλιμένων σπιτιών αυξάνεται.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Χρησιμότατος οδηγός

Για όσους σκοπεύουν να επισκεφτούν ή να έρθουν να ζήσουν στην Ολλανδία, νομίζω ότι βρήκα ένα από τα πιο χρήσιμα pdf.
Πρόκειται για έναν περιεκτικό οδηγό για την Ολλανδία και περιέχει τα πάντα: πού μπορεί κάποιος να μάθει τη γλώσσα, πώς να μετακινηθεί...τα πάντα! Πιστεύω αξίζει να του ρίξετε μια ματιά
 

Attachments

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τιτα μου εξακολουθω να διαβαζω και να απολαμβανω τις περιγραφες σου .Να σαι καλα.
 

LunaDark

Member
Μηνύματα
93
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου
Καλησπερα!!!!!
Το Αμστερνταμ ειναι η αγαπημενη μου πολη και το εχω επισκευθει 2 φορες....
Σκεπτομαι να ερθω για μαστερ παρολο που δεν εχω κανει ακομα αιτηση αλλα υπαρχει σαν σκεψη....
Προβληματιζομαι πολυ με την ευρεση σπιτιου γιατι εχω ακουσει οτι εστια ειναι πολυ δυσκολο να βρεθει...
Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε πληροφορια για την ζωη εκει:)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
καλημέρα!

με το σπίτι εξαρτάται από το πανεπιστήμιο μάλλον. Αλλά και στο UvA και φανταζομαι και στο VU θα ειναι το ίδιο: τον πρώτο χρόνο δικαιούσαι εστία, σε ρωτάνε αυτοι στην αίτησή σου αν θέλεις, οπότε συμφέρει να πεις ναι και μετά για τον επόμενο χρονο -αν το μεταπτυχιακό είναι διετές- πρέπει να βρεις μόνος σου.
Αλλιώς, για να βρεις μόνος σου ένα δωμάτιο/σπίτι μετά που θα έρθεις....δεν θα στο συνιστούσα. Εκτός αν έχεις ήδη γνωστούς εδώ που έχουν δωμάτιο άδειο. Πράγμα που μάλλον ειναι εξαιρετικά απίθανο γενικότερα.

Ό,τι άλλο θες, ρώτα.
"οποιαδήποτε πληροφορία για τη ζωή εκεί":
χμ....με λίγες λέξεις: η ζωή εδώ είναι...τα ζώα μου αργά. Έλα και θα ηρεμήσεις αφάνταστα!
(βεβαια ισως εκνευριστείς με κπ πράγματα που είναι ξένα για εμάς, αλλά γενικότερα οι ρυθμοί είναι πολύ ανθρώπινοι).
Γενικώς η νοοτροπία τους είναι "κοίτα εσύ να είσαι καλά και να μη σκας. Αν εσύ, ηα οικογένειά σου, οι άνθρωποί σου είστε καλά, τότε όλη η κοινωνία είναι καλά, και όλα λύνονται"
αυτά προς το παρόν ;-)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Συνεχισε να μας γραφεις!!!
Ειναι ωραιο να μας περιγραφεις καθημερινες στιγμες!
Οταν βεβαια εχεις ορεξη και σου βγαινει...
Το Αμστερνταμ μου αρεσε πολυ εμενα προσωπικα,ιδιαιτερα ολη η φαση με τα ποδηλατα,ειχα νοικιασει κι εγω και ηταν φοβερα πρακτικο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom