Το μυαλό μου και μια μπίρα

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Η περιγραφές είναι απολαυστικές!!! Τα 5* ξενοδοχεία με spa κλπ. τα βρίσκεις όποτε θέλεις. Αυτά όμως όχι!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
Δν θα επιτρεψω ανακριβειες περι του τροπου κλεισιματος του Ταζ Μαχαλ της Κωνσταντινουπόλεως. Θα ειμαι σαφης για να δωσω και σε άλλους την χαρά να επισκεφτουν το ως άνω για να βιωσουν και αυτοι μια φορα στη ζωή τους τετοια πολυτελεια. Το σαιτ λοιπον (αν και ειναι για λιγους και εκλεκτους) ονομαζεται Byzantium best resort. Δημιουργια του Ιουστινιανου θαρρω. Ξεχασα να αναφερω οτι οι χωροι λειτουργουν και ως μουσείο (εισοδος 10 σόλιδος). Τρομερο ενδιαφερον παρουσιάζει και το αποχετευτικό. Ζουμε μεγαλεια λέμε.... View attachment 280918 View attachment 280918
Πάντως όταν είδα τις φωτό μου ήρθε στο μυαλό μια φωτό πολύ προχωρημένη που ο πατεντίαρης ιδιοκτήτης
έχει μετατρέψει την χεσ...(λεκάνη) σε άλλο επίπεδο.
70556573_522549191889485_4446013143952392192_n.jpg

@dim kyr δίνω ιδέες.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Μεσοτοιχία με το χοστελ/φουρνάκι απο τα λιντλ, ηταν ενας οίκος ανοχής. Λογικό. Οι κοπέλες-κοπέλες
ή κοπέλες-αγόρια (απο ολα έχουμε λέμε) στηνονται όλο το 24ωρο στα παραθυρα με ενα μαξιλαρι
στο στηθος και φωναζουν περαστικούς. Αντρες επίσης όλο το 24ωρο καθονται απέναντι και
έκαναν πλακα, μιλούσαν, τις πείραζαν και γέλαγαν. Τον Γκιουλιβερ κοντεψαν να μου
τον αρπάξουν 4-5 φορες μεσα απο τα χέρια μου (οι διερχομενες οχι οι σπιτωμενες).
Πιο δίπλα ηταν αλλο κτίσμα με τραβεστι στα παραθυρα.
Απέναντι ενα κλάμπ που έκλεινε στις 9-10 το πρωί. Στα 20 μέτρα κι άλλο.
Και ναι, μέχρι αυτην την ωρα βαραγαν βλαχοποπμπαροκοτσιφτετελια στα 200 ντεσιμπελ. Υπόκοσμος μπαινοβγαινε ολη τη νυχτα και μονο η σκέψη να παμε για ενα ποτό θεωρηθηκε αυτοκτονική και
απορριφθηκε με συνοπτικές διαδικασιες.

Δεν ειναι ενας απλος ανεμιστηρας, ειναι: Ο Σωτηρας, ο μπαρμπαρουμπένης!!!
101_3728.JPG




Και η ζέστη? Οι καυγάδες στις 6 το πρωι? Τα ουρλιαχτα? Ας σου διηγηθω ενα περαστικό για να καταλαβεις για το ποσο "ουαου" ήταν η περιοχή. Φωνες κατω απο το παραθυρο. Μεσημερι μάλλον, αν και
με τοσο αλκοολ που κυλούσε στις φλέβες μας δεν ειμαι και βεβαία για την ώρα. Ενας τυπος κυνηγα κάποιον. Αυτος τρεχει, και ξαφνικά απο το πουθενά εμφανιζονται άσχετοι και αρχιζουν και χτυπουν έναν φουκαρα, η συρραξη γενικευεται και ολοι χτυπουν όλους. Αμφιβαλω αν γνωριζονταν μεταξύ τους, αμφιβαλω αν ειχαν κάποιο θεμα ο ενας με τον άλλο, απλά αποφασισαν να παιξουν σε ελληνική
ταινια του'60. Τελος πάντων, πολλοι απο αυτους ειχαν ξυλινα κονταρια. Δεν ξερω που τα βρηκαν.
Αυτο που ειδα ομως μετα μου προξενησε νευρικο γελιο για την επομενη ώρα. Ηταν ενας τυπάκος γυρω στα 20 και απελπισμενος που δεν ηταν οπλισμενος κοιταξε γυρω γυρω, εντοπισε ενα μπακαλικο, ορμησε και βουτηξε μια σφουγγραριστρα.
Οπλισμενος πια, συνεχισε τον καυγα. Αυτα τα περιστατικα σε καθημερινή βάση βεβαια.

Ας αναφερθω και σε άλλη μια θετική πτυχή του Ταζ Μαχάλ. Ολο το σκηνικό με την πορνεία κατω απο το δωμάτιο ο Γκιουλιβερ το στοιχειοθέτησε απο πρακτικής απόψεως με θετικό πρόσημο. Δηλαδή για να σου δωσω να καταλάβεις, μια φορα οταν του ζητησα χρηματα να αγορασω δεν θυμαμαι τι , (αν και μαντευω: μπιρα θα ήταν) μου έδωσε κατι λίρες και μου ειπε "φόρεσε το τζιν το κοντο σορτσακι σου
σε περιπτωση που δεν σε φτασουν τα λεφτά. Δεν θα κάνεις και τιποτε, απλά στησου κάτω απο
το παράθυρό μας. Μένουμε στο σημειο 0".
Αρα υπο αυτη την έννοια του κυνισμού, αλλά και της πρακτικής οπτικής, δε θα ξεμέναμε ποτε απο συνάλλαγμα.
Τελος αφου αναφερθηκα στα τόσα θετικά του δωματίου θα ημουν μεροληπτικη και την περιγραφη θα την χαρακτηριζε ελλειψη αντικειμενικοτητας, αν δεν ανεφερα και κατι μικροαρνητικά.
Οχι σπουδαια και σοβαρα βέβαια , αλλά ας ενημερωσω.
Το πρωτο ήταν ότι κοβοταν το ρευμα. Και οταν κοβόταν το ρευμα 1ον δεν υπηρχε ζεστο νερό και 2ον
ο μπαρμπα Ρουμπένης -που μας βοηθησε να κρατηθούμε στη ζωή με το αέναο ανακάτεμα καυτού αερα- δεν λειτουργούσε. Ως εκ τουτου ειχαμε φροντισει να ειμαστε ετοιμοπόλεμοι και να πεταχτουμε
αστραπιαια απο το δωματιο και να βγούμε εξω διαφορετικά θα επέρχετο μουμιοποιηση και θα εκθέταν δίπλα απο την ιερη παντόφλα.
Το άλλο -ας πουμε- αρνητικό, ηταν ότι μερικές φορες κοβοταν και το νερό. Σου ειπα αναγνωστη.. δεν ειναι τιποτε σπουδαιο να εισαι σε ενα φουρνο αποστειρωσης ιατρικων εργαλειων (κλίβανο) και να μην εχεις ουτε νερό, ούτε ρευμα , ούτε έστω εναν μπαρμπα Ρουμπένη, παρα μόνο φωνες, φασαρία, και μπουζουκομπαροκοτράγουδα.


(μπορει να μοιαζει ελενιτ, να εχει αιθητικη ελενιτ, να ειναι καρκινογονο σαν ελενιτ, να βρωμαει ελενιτ, να θυμιζει ελενιτ τολ σε στρατοπεδο, αλλα μάντεψε: Δεν ειναι ελενιτ, απλά μια μισοξεκολλημενη ταπετσαρια, τυπου ελενιτ)

101_3727.JPG


Εν κατακλείδι: Ζήσαμε αξεχαστες στιγμές. Απόδειξη? Μετα απο 3 εβδομάδες περίπου επιστρεψαμε.
Ναι. επιστρέψαμε στις αγκαλιές του για ακόμη 3 ημέρες. Που το παράξενο?
Ειχαμε εφοδιαστει και ενα μπουκάλι βοτκα απο το Καζακσταν, κάτι φθηνά τσιγαρα απο το Ουζμπεκισταν και περάσαμε φίνα.
Δεν καταλαβαίνω την απορία σου. Καλά τοση ώρα που περιέγραφα τα προτερηματα του εν λόγω χοστελ εσύ που ήσουν?
Δεν θα προσθεσω κάτι άλλο για να μην κουράσω και για να εχω και εγω να παινευομαι οτι ολοκληρωσα μια ιστορια σε ευλογο χρονικό διάστημα.

Και μη νομιζεις οτι δεν εγινες σοφότερος: Σε κοινωνησα με υπουλο και υποχθονιο τρόπο χρησιμοποιώντας απλά μια διαμονη σε ενα χόστελ, στην μη τουριστική και προβαλλόμενη πλευρα της Κωνσταντινούπολης.
Τωρα δεν μπορεις να πεις "μα δεν ήξερα........ μου ειχαν μιλήσει μόνο για τα ντονέρ, τις τουλούμπες και για την Αγια Σοφια.......".


100_5870.jpg





"Προτιμω τα άθλια ξενοδοχεια απο τα αδιάφορα 5αστερα, γιατί οι πάτοι ειναι σαν τους απιστους άντρες: δεν τα ξεχνάς ποτέ" Dim Kyr 2019 μΧ12:08 πμ 26/9/2019
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.631
ή κοπέλες-αγόρια (απο ολα έχουμε λέμε)
μια φορα οταν του ζητησα χρηματα να αγορασω δεν θυμαμαι τι , (αν και μαντευω: μπιρα θα ήταν) μου έδωσε κατι λίρες και μου ειπε "φόρεσε το τζιν το κοντο σορτσακι σου
σε περιπτωση που δεν σε φτασουν τα λεφτά. Δεν θα κάνεις και τιποτε, απλά στησου κάτω απο
το παράθυρό μας. Μένουμε στο σημειο 0".
Την επόμενη φορά,του πετάς το κοντό σου σορτσάκι και του λες,σε περίπτωση και δεν έχεις λεφτά,δεν θα κάνεις
τίποτα.Απλά στήσου κάτω από το παράθυρο.Μένουμε στο σημείο Ο
(Στα κλεφτά δες αν έχει ξυρισμένη γάμπα)
Αν δεν του χωράει το σορτσάκι σου ας βάλει μια φουστίτσα.
Να μην σκύβει όμως και φαίνονται τίποτα καμπάνες!!!!!! :haha::haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Την επόμενη φορά,του πετάς το κοντό σου σορτσάκι και του λες,σε περίπτωση και δεν έχεις λεφτά,δεν θα κάνεις
τίποτα.Απλά στήσου κάτω από το παράθυρο.Μένουμε στο σημείο Ο
(Στα κλεφτά δες αν έχει ξυρισμένη γάμπα)
Αν δεν του χωράει το σορτσάκι σου ας βάλει μια φουστίτσα.
Να μην σκύβει όμως και φαίνονται τίποτα καμπάνες!!!!!! :haha::haha:
Χα χα... Εισαι σατανικός!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Ε,δεν μπορεί να τον πηγαίνεις στα καλύτερα και να μην σου φέρνει την μπύρα αυτός!!!
Βρε θα μου τον βουταγανε...
Α πα πα πα... εγωκαι παλι εγω.. Αλλωστε εγω θα αγοραζα μισολιτρες, οταν πηγε ο Γκιουλιβερ εφερε 330 ml. Ντροπη!
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
ειπες οτι ειχες μεινει ξανα εκει. πως το βρηκες τη πρωτη φορα;; μπαινουν τετοια καταλυμετα σε σαιτ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom