Το τρακτερ με τις σιδερενιες ροδες

mallllias

Member
Μηνύματα
26
Likes
134
Καλησπερα σε ολους!
Ενα μικρο βιντεακι με ενα τρακτερ με σιδερενιες ροδες.
Μια μετατροπη απο, κανονικες ροδες
σε σιδερενιες ,για να μπορει να μπαινει σε εκτασεις με νερο για την καλλιέργεια ρυζιού.
Μια μετατροπη που μερικοι ισως δεν εχετε δει, ισως!
εδω το βιντεακι
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλησπερα σε ολους!
Ενα μικρο βιντεακι με ενα τρακτερ με σιδερενιες ροδες.
Μια μετατροπη απο, κανονικες ροδες
σε σιδερενιες ,για να μπορει να μπαινει σε εκτασεις με νερο για την καλλιέργεια ρυζιού.
Μια μετατροπη που μερικοι ισως δεν εχετε δει, ισως!
εδω το βιντεακι
Πολύ ωραία ιδέα! Δράττομαι της ευκαιρίας για να αναφέρω τους Tzoumakers με έδρα τα Γιάννενα αν δεν κάνω λάθος, όπου παρασκευάζουν/μορφοποιούν εργαλεία με σκοπό τη διευκόλυνση των αγροτικών εργασιών. Πρόκειται για ανοιχτό εργαστήριο, που σημαίνει ότι μπορεί ο καθένας και η καθεμία να συνεισφέρει ή απλά να φτιάξει κάτι για προσωπική ή χρήση από την κοινότητα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
κατι σαν σιδερένιο άλογο.. είμαστε γεμάτοι στο χωριό μου απο αυτά σε μια περιοχή που πλέον παράγει το περισσότερο ρύζι στην Ελλάδα.. κάμπος Θεσσαλονίκης..
 

mallllias

Member
Μηνύματα
26
Likes
134
κατι σαν σιδερένιο άλογο.. είμαστε γεμάτοι στο χωριό μου απο αυτά σε μια περιοχή που πλέον παράγει το περισσότερο ρύζι στην Ελλάδα.. κάμπος Θεσσαλονίκης..
Aπο Χαλαστρα πλευρα φανταζομαι ετσι?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.429
Χερετισμους στα αδερφια Μενιο κ Μενελαο !!
Δεν τους ξέρω.. απο Χαλάστρα πλευρά μεν εγώ αλλά όχι στη Χαλάστρα ..περιξ.. Λείπω βέβαια και χρόνια απο την περιοχή..

Επ ευκαιρία να πω κατι για την εξέλιξη της γεωργίας πως τη βίωσα και ειδικά για τους οριζωνες.. τελη δεκαετίας 60 όταν άρχιζαν δειλά δειλά οι πρωτες θεριζαλωνιστικές (κομπίνες), χώρίζαν τα χωράφια σε τμήματα (τηγανια τα λέγαμε) των 2 ή 3 στρεμμάτων με μικρα αναχώματα ωστε να μπορουν να τα ισοπεδώνουν και μετά να τα γεμιζουν νερό για να τα σπειρουν, μια και το ρύζι οπως ξέρουμε θέλει να είναι μέσα στο νερό....αυτό ομως ηταν αρκετα δύσκολο με αποτελεσμα απο τη μια μεριά να εχει νερό μεχρι τον αστράγαλο και σε κάποια σημεια αρκετα πάνω απο το γόνατο.. μέχρι ψαρια μπορουσες να βρεις.. τωρα ομως ισοπεδώνουν πολύ μεγαλύτερα "τηγάνια" με τετοια τεχνολογία ώστε το νερό να καλύπτει παντου με το ιδιο βάθος και ουτε καν στον αστράγαλο.. αυτο σημαινει πολύ οικονομία στο νερό ... βέβαια τωρα καλλιεργούνται πολύ περισσότερα στέμματα..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom