ΗΠΑ Το D.N.(Y).A μου.....

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο
  3. Κεφάλαιο 3ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7459d1300137608-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010006-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7459d1300137608t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010006-jpg[/IMG][/URL
  4. Κεφάλαιο 4ο
  5. Κεφάλαιο 5ο
  6. Κεφάλαιο 6ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7470d1300171207-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-%ED%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5-146-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7470d1300171207t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-%ED%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5%F5-146-jpg[/IMG][/URL
  7. Κεφάλαιο 7ο
  8. Κεφάλαιο 8ο][URL="http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7483d1300209332-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010180-jpg"][IMG]http://www.travelstories.gr/attachments/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%F3%E5-%E5%EE%DD%EB%E9%EE%E7/7483d1300209332t-%F4%EF-d-n-y-%EC%EF%F5-p1010180-jpg[/IMG][/URL
  9. Κεφάλαιο 9ο
  10. Κεφάλαιο 10ο
  11. Κεφάλαιο 11ο
  12. Κεφάλαιο 12ο
  13. Κεφάλαιο 13ο
  14. Κεφάλαιο 14ο

-Τελευταια μερα σημερα παιδια …αυριο φευγουμε …δε βαζουμε και κανενα ρουχο στη βαλιτσα ..πρεπει να τακτοποιησουμε (aka να πατικωσουμε ..στριμωξουμε …καθησουμε πανω στη βαλιτσα) και όλα τα ψωνια/σουβενιρ που εχουμε κανει….
-Ναι βρε παιδι μου καλη ιδεα αυτό ..ουτως ή αλλως παλι από τα αγρια χαραματα σηκωθηκαμε ,οποτε εχουμε χρονο πριν αρχισουμε τη μερα μας .Εχω αγορασει και 3 ζευγαρια παπουτσια Guess ,ξεσαλωσα παλι ..αντε να δω πως θα τα πατικωσω κι αυτά…
-Εγω δεν βαζω τιποτα μεσα σε καμια βαλιτσα !!!Αν και σημερα δε μου κατσει το πλοιαρακι …δεν επιστρεφω.Να γυρισετε μονες σας !:mad:
-Αμαν βρε Κλεο αυτό το γινατι σου!!Αμαν!:(

Είναι λοιπον Κυριακη πρωι και σημερα θα παμε Αστορια.Μια άλλη ιδεα που επεσε στο τραπεζι ηταν να παρακολουθησουμε στο Χαρλεμ λειτουργια με gospels.Βεβαια δεν ειχα τοτε διαβασει την ιστορια του Yorgos ,στην οποια περιγραφει τοσο ευγλωττα και παραστατικα τι συμβαινει σε αυτές τις λειτουργιες ,ειδαλλως θα ειχαμε παει σιγουρα.Nevermind …next time!

Μπαινουμε στον υπογειο και επιλεγουμε τη γραμμη προς Αστορια στο Queens .Ενα μερος της διαδρομης είναι υπεργειο,οποτε χαζευουμε τη θεα εξω από τα παραθυρα.Ο κοσμος λιγοστος στο βαγονι.Καθως το τρενο εγκαταλειπει το νησι του Μανχατταν και περναει στο Κουινς ,βλεπεις ότι αλλαζουν και τα κτηρια και το στυλ γενικα.Βλεπεις περισσοτερα grafitti στους τοιχους ,χαμηλοτερα σπιτια ..καποια όχι τοσο φροντισμενα,γενικα καποιες εικονες δεν είναι τοσο ωραιες.
Με το που φτανουμε στην αποβαθρα και κατεβαινουμε τα σκαλια …ΤΑΚ …το πρωτο πραγμα που πιανει το ματι μου είναι « Νew York …………..Fan Club». Δε γραφω την ομαδα για να μην προκαλεσω τη μηνυ των φιλαθλων των αντιπαλων ομαδων…χεχεχεχεχε.
Ε ρε χαρες ,γλεντια και πανηγυρια …κοιτα να δεις εδώ στην άλλη ακρη του κοσμου ..βρηκα συνδεσμο φιλαθλων της ομαδας!!Α ρε ………..ρα παντου βρισκεσαι!!!Εβγαλα και την αφεντια μου μια μεγαλοπρεπεστατη φωτο με τη σημαια πανω από το κεφαλι μου να ανεμιζει…..
Κανουμε βολτα στον κεντρικο δρομο της Αστορια .Δεν εχει πολύ κοσμο ..ειναι ακομα νωρις το πρωι και τα περισσοτερα εμπορικα είναι κλειστα.Παντως είναι πολύ ιδιαιτερη αισθηση να βλεπεις πινακιδες καταστηματων με ελληνικα επωνυμα ή τοπονυμια .Καποιοι κατοικοι ακουγοντας μας να μιλαμε ελληνικα ,μας απαντουν στη γλωσσα μας .Καποιοι αλλοι μιλουν σπαστα ελληνικα με ξενικη προφορα ,ενω καποιοι δεν γνωριζουν καθολου τη γλωσσα.
Περναμε εξω από μια εκκλησια ,όχι ορθοδοξη .

-Δεν μπαινουμε μεσα να παρακολουθησουμε τη λειτουργια?
-Και δεν παμε .Κυριακη σημερα.

Μπαινουμε διστακτικα στην αρχη ,μηπως μας διωξουν,αλλα κανεις δεν φαινεται να ασχολειται με μας ή να ενοχλειται από μας .Ακουμε τη μελωδια του εκκλησιαστικου οργανου να αντηχει στο χωρο.Ολο το εκκλησιασμα είναι προσηλωμενο πανω στα βιβλια τους .Καθησαμε και μεις δειλα δειλα και παρακολουθησαμε τη λειτουργια για καμια ωρα.
Σου δημιουργειται δεος , μια ομορφη εσωτερικη ηρεμια και γαληνη από τις μελωδιες του οργανου και την κατανυξη των πιστων,
Βγαινουμε από το ναο νιωθοντας ψυχικη αναταση και συνεχιζουμε την περατζαδα μας .Τα σπιτια στην Αστορια είναι χαμηλα ,συνηθως διοροφα brownstones σε ησυχα δρομακια με δεντροστοιχιες.
Καθησαμε σε μια καφετερια και πιασαμε κουβεντα με τους ανθρωπους εκει.Ηθελαν ολοι να μαθουν νεα από τη μακρινη πατριδα .
Αποχαιρεταμε την Αστορια με βαρια καρδια και επιστρεφουμε με το τρενο στο νησι.
Σειρα εχει το παρκο.Ειναι μια θαυμασια μερα σημερα …τι καλυτερο από το Central Park?
Το παρκο αυτό είναι τεραστιο…τι να πρωτοπει κανεις γιαυτο και που να πρωτοπαει. Εμεις φτασαμε μεχρι τα μισα περιπου ή λιγο πριν τα μισα.Κλεισαμε κανενα τριωρο εκει .Ειχαμε χαρτη του παρκου ,αλλα και παλι χαθηκαμε …τοσα πολλα δρομακια …δρομουλακια ..παραδρομακια ….
Μετα την πρωτη ωρα βεβαια το συνηθιζεις ..αρκει να εχεις παντα στο μυαλο σου την αισθηση του ανατολικα-δυτικα …υπαρχουν παντου πινακιδες που σε κατευθυνουν ως προς τις εξοδους …δηλ αν θα βγεις στην ταδε οδο east ή west.Επιπλεον κεντρικα δρομακια διασχιζουν το παρκο από τη μια μερια μεχρι την άλλη.Απο αυτά ξεκινουν και διακλαδωνονται όλα τα υπολοιπα δρομουλακια.Οποτε αν εχεις παντα στο μυαλο σου να ακολουθησεις τα κεντρικα δρομακια …σιγουρα θα καταληξεις σε καποια εξοδο προς την πολη.
Με το που μπαινουμε στο παρκο πεφτουμε πανω σε ένα γηπεδο ,οπου επαιζαν baseball.Κατσαμε και παρακολουθησαμε …δεν ειχαμε δει ποτε πριν αυτό το αθλημα από κοντα.Αντε ..λεμε ..πηγαμε στο γηπεδο των Γιανκις αλλα δεν ειδαμε τιποτα ..ας δουμε εδώ.Ωραια φαση!
Συνεχισαμε τη βολτα μας φωτογραφιζοντας τα σκιουρακια που ετρεχαν εδώ και κει ,τον κοσμο που εκανε jogging ,εβγαζε βολτα τα παιδια του ..τα σκυλια του…τα καροτσια του …πολλοι εκαναν ποδηλατο ,αλλοι πανω σε roller skates…και σε αλογα νομιζω ..αν δε με γελα η μνημη μου .Παρα πολλες αμαξες για καροτσαδα ….γενικα υπηρχε πολύ κοσμος στο παρκο λογω της ημερας.
Πετυχαμε διαφορα happenings .Υπηρχαν σε πολλες γωνιες του παρκου υπαιθρια συγκροτηματα που επαιζαν μουσικη,πετυχαμε ένα συλλογο ατομων με ειδικες αναγκες που εκανε αγωνες ,υπαιθριους ζωγραφους …ακομα και 3 ζευγαρια νιοπαντρων Κινεζων ειδαμε ,οι οποιοι εβγαζαν τις γαμηλιες φωτογραφιες τους με τα νυφικα και τα σμοκιν.
Ξαπλωσαμε στα meadows ,καναμε καρουζελ σα μικρα παιδια …πηγαμε από δω ..πηγαμε από κει και στο τελος φτασαμε στη λιμνη με το αναψυκτηριο.Πολλοι εκαναν βαρκαδα στη λιμνη.Καθησαμε στο αναψυκτηριο για να ξεκουραστουμε και να φαμε κατι.
Από κει πηραμε πια την εξοδο και αποχαιρετησαμε το Central Park.

It’s The Museum of Natural History time!!!
Τι να πουμε τωρα γιαυτο το μουσειο!!!! Respect !!και γιαυτο .Ξεποδαριαστηκαμε και εννοειται ότι δεν τα προλαβαμε και όλα .Εντομα για παραδειγμα δεν πηγαμε (φανταζεστε το γιατι …χεχεχε),ουτε πετρωματα προλαβαμε …ουτε στο διαστημικο κομματι…δεν θυμαμαι ακριβως πως το λενε. Εγω φανταζομουν ότι ως μουσειο φυσικης ιστοριας θα ειχε μονο ζωα …φυτα …εντομα ..τα γνωστα …
Και όμως υπηρχαν ολοκληρες πτερυγες με ολες τις φυλες του κοσμου οπου εκτιθονται στοιχεια της ζωης ,της καθημερινοτητας τους ,της κουλτουρας και των εθιμων τους ,οπλα ,σκευη,εργαλεια ,ρουχα ….οι κατοικιες και τα παλατια τους ..απιστευτη θεματολογια πραγματικα.
Ξεκινησαμε από τον οροφο με τους δεινοσαυρους .Ακρως εντυπωσιακα τα εκθεματα ! Και κατηφορισαμε προς τα κατω ,βλεποντας ..διαφορα ,ζωα ..φυτα ..οστρακα ..κλπ κλπ
Παει και ένα τετραωρο μεσα στο μουσειο.

Ισα ισα και με την ψυχη στο στομα προλαβαιναμε την απογευματινη κρουαζιερα .Σημερα δεν ειχε μεσημεριανη ,όπως χτες που πηγαμε και μας επιασε βροχη στα μισα .Ειχε στις 730 μ.μ. ,ετσι ώστε να πεφτει σιγα σιγα η νυχτα και να βλεπουμε το αναμα των φωτων στο νησι.
Ολη μερα προσευχομουν να μη βρεξει παλι …και ευτυχως οι προσευχες μου εισακουστηκαν.Καθε εμποδιο για καλο δε λενε?Τελικα καλυτερα που δεν πηγαμε στο μεσημεριανο περιπλου χτες ,γιατι ο βραδυνος ηταν σαφως ανωτερος.
Δωστου λοιπον παλι να ξεποδαριαζομαστε στην 44η west προς το Pier 84 και εγω ακομα να παρακαλαω μεσα μου να μην βρεξει.Φτανοντας στα εκδοτηρια των εισητηριων βλεπουμε παλι μια ουριτσα 1 χιλιομετρου.

-Αμαν παλι !Να δεις θα το χασουμε το καραβι .Δεν θα προλαβουμε.
-Σκασε και περιμενε!:mad:

Ευτυχως το καραβι μας περιμενει ολους .Σιγα μην εχανε την πελατεια.
Επιτελους μπαινουμε μεσα και τρεχουμε να προλαβουμε «εργονομικη» θεση.Ξεκιναμεεεεεε….

-Ειμαι πολύ χαρουμενηηηηηηη!!!Θα κανω την κρουαζιερααααα!!!!:D
-Ειδες που μας επρηξες με τη γκρινια σου 2 μερες τωρα?

Παει ..παει το καραβι …βγαζουμε ..βγαζουμε φωτο …ο ηλιος αρχιζει να βουλιαζει στη θαλασσα και να βαφει τα συννεφα με χρωματα.Κανουμε μια περατζαδα για να αποχαιρετησουμε τη Lady Liberty ,περναμε κατω από τις γεφυρες Μπρουκλιν και Μανχατταν …και αρχιζουν να αναβουν τα φωτα.
Καθως περναει η ωρα ..ολα είναι σκοτεινα ..μονο τα διαμαντια του skyline φεγγοβολανε.
Ισως από τα πιο ωραια θεαματα που εχω δει!Αποζημιωθηκα και με το παραπανω.Δεν προκειται να ξεχασω αυτή την εικονα.
Το καραβακι μας αφηνει παλι στην αποβαθρα .Αν ειχα άλλη μια μερα ..παλι θα το ξανακανα .
Σερνουμε τα κουρασμενα μας κορμια και ποδια προς το κεντρο.
Τα ποδια είναι κουρασμενα ,αλλα η ψυχη εχει φτερα…..
 

Attachments

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η πιο λακωνικη εναρξη ιστοριας. Μ' αρεσει ο τιτλος, μ' αρεσει κι η πολη!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Και μένα μ' αρέσει....Keep on Kleo....Να πάρω σκαμνάκι;;;:cool:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Ωραία έμπνευση ο τίτλος! Εις αναμονή...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.037
Είσια σίγουρη πώς φταίει η ΔΕΗ και δεν είναι καμία δολιοφθορά από τον άντρα σου να μην μπαίνεις το σ/κ στο φόρουμ??? :roll::bleh:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ΛΕς ρε συ?:haha:
Ολο το σκ παντως γκρινιαζε γιαυτο το θεμα.ΜΕγαλη μπλοφα...!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
Είπα κι εγώ, δεν ακούστηκες καθόλου το σκ και σκέφτηκα ότι την έκανες για κανένα μπανάκι!

Για τη συνέχεια, ποια συνέχεια δηλαδή, για την αρχή παίρνω κι εγώ σκαμνάκι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Παιδες ας οψεται η ΔΕΗ που ολο το Σκ εκανε κατι εργα..χαλασε τα καλωδια του τηλεφωνου και ξεμειναμε απο τηλ και ιντερνετ ..δεν ξερω για ποσο.Γραφω πυρετωδως ...ελπιζω αυριο να μπορεσω να ποσταρω την εναρξη.
Τι φταίει η ΔΕΗ για το τηλέφωνο; Μήπως τα έργα τα έκανε ο ΟΤΕ;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ειπαμε παιδι μου οι Δεητζιδες πειραξαν κατι καλωδια του ΟΤΕ πανω στα σκαψιματα.

Εχουν ηδη γραφτει οι πρωτες 4 μερες .
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.253
Μέλη
38.916
Νεότερο μέλος
NioviG

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom