Ηνωμένο Βασίλειο Τρένα/λεωφορεία από Λονδίνο σε διάφορες πόλεις

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλή μου Vegerazaros θα σου πω μια παρόμοια εμπειρία. Έχω κλείσει εισιτήρια με megatrains 6 λίρες για Λονδίνο και μου έλεγε ότι το δρομολόγιο πραγματοποιείται με east mindlands trains. Το ίδιο δρομολόγιο μέσω των east midlands trains είχε 12 λίρες.
Πήγα με 6 λίρες και ούτε γάτα ούτε ζημιά :)
Αν πας εκεί χωρίς να έχεις κλείσει, οι τιμές θα είναι υπερδιπλάσιες.
Μάλλον είναι κάποιες συμφωνίες που κάνουν οι εταιρίες μαζί τους.
Ας μας πει και κάποιος άλλος την εμπειρία του.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Μέσω megabus κλείσε εφόσον σου βγάζει φθηνότερες τιμές και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
Μάλιστα βλέπω πως για ταξίδια μέχρι 12 φεβρουαρίου έχει αρκετά εισιτήρια με 2 λίρες πήγαινε έλα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Ευχαριστω και τους δυο σας... ;)

Done! :)
 
Last edited by a moderator:

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Καλησπέρα σας, μπήκα στο site του megabus για να κλείσω κάποια εισιτήρια από Λονδίνο για Leeds. Θα ήθελα να ρωτήσω, είναι προτιμότερο να τα κλείσω online από το site του megabus ή είναι το ίδιο από εκεί ? Και κάτι ακόμα, για το πρωινό δρομολόγιο, μου βγάζει εισιτήριο με κόστος 1 λίρα, είναι δυνατόν να ισχύει ή είναι κάτι που προχωρώντας την διαδικασία θα αλλάξει ?
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σας, μπήκα στο site του megabus για να κλείσω κάποια εισιτήρια από Λονδίνο για Leeds. Θα ήθελα να ρωτήσω, είναι προτιμότερο να τα κλείσω online από το site του megabus ή είναι το ίδιο από εκεί ? Και κάτι ακόμα, για το πρωινό δρομολόγιο, μου βγάζει εισιτήριο με κόστος 1 λίρα, είναι δυνατόν να ισχύει ή είναι κάτι που προχωρώντας την διαδικασία θα αλλάξει ?
ισχυει η τιμη και να τα κλεισεις on line απο εκει εδεχεται να ειναι πιο ακριβα, ειδικα αν το δρομολογιο εξυπηρετειτε απο αλλη εταιρεια, μαλιστα πρεπει να εκτυπωσεις κ να εχεις μαζι σου τον αριθμο κρατησης
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
θελω να παω Λονδινο στην Οχφορδη και πισω παω να κλεισω εισιτήρια απο http://uk.megabus.com/JourneyResults.aspx?originCode=56&destinationCode=71&outboundDepartureDate=12/12/2014&inboundDepartureDate=13/12/2014&passengerCount=2&transportType=1&concessionCount=0&nusCount=0&outboundWheelchairSeated=0&outboundOtherDisabilityCount=0&inboundWheelchairSeated=0&inboundOtherDisabilityCount=0&outboundPcaCount=0&inboundPcaCount=0&promotionCode=&withReturn=1 ομως λεει οτι η διαδρομη γινεται απο τα OxfordTube λεωφορεια...εγω θα πληρωσω τα χρηματα που χρεωνει το Megabus? ή τα χρηματα που χρεωνει το OxfordTube? η διαφορα ειναι αρκετη και για δυο ατομα εναι μεγαλύτερη.... Να αγορασω τα εισιτηρια online ή να παω εκει και να δω τι γινεται? ξερει καποιος?.. @Kanel28 ? εσυ μημπως ξερεις? εσυ @tripakias ?
Αφού σου το πουλάνε σε μια Α τιμή, γιατί να πληρώσεις οποιαδήποτε άλλη; Από τη στιγμή που έχεις στα χέρια σου κάτι που λέγεται "εισιτήριο", σε ότι τιμή κι αν το αγόρασες, είσαι εντάξει. Το "operated by" στο λένε για να ξέρεις σε ποιό λεοφωρείο να μπεις και τι service να περιμένεις (στις περιπτώσεις που αυτό ορίζεται).

Εγώ πάντως θα έπαιρνα το τρένο.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
Επειδή έμενα Σκωτία και χρησιμοποιούσα συχνά το Megabus να σου πω ότι δεν υπάρχουν στάνταρ τιμές αλλά πάει ανάλογα με την διαθεσιμότητα και την ημερομηνία κράτησης(φάση 1 λίρα για διαδρομή Ινβερνές-Γλασκώβη έπαιζε πάρα πολύ συχνά..4 ώρες απόσταση!) οπότε από μένα βιάσου. 2ον, οι περισσότερες διαδρομές γίνονται από ''άλλες'' εταιρίες..σαν τσάρτερ λεωφορείων φαντάσου. Αν τα πάρεις από τον γκισέ ναι, θα έχουν την ίδια τιμή που είχαν στο ίντερνετ την προηγούμενη μέρα(κάτω από 24 ώρες δεν γίνεται αγορά online). Και κάτι πολύ σημαντικό, μια διαδρομή με megabus που έτσι και αλλιώς περιλαμβάνει περισσότερα από ένα λεωφορεία(αλλαγή δηλαδή σε κάποια πόλη) αν την κάνεις μεμονωμένα ,πάλι με megabus, το πιο πιθανό είναι να βγεί αρκετά φθηνότερα.. Λόγω τιμής συνήθως οι γραμμές είναι φουλ, ιδίως από/προς Λονδίνο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Και εμένα μου φαινόταν πολύ παράξενο ότι υπάρχουν εισιτήρια με μία λίρα όταν ήθελα να κλείσω για κάτι φίλες από Λονδίνο για Νιουκάστλ και δεν το πίστευα αλλά τελικά έκλεισα και ταξίδεψαν κανονικά οι φίλες μου.
Απλά διαπίστωσα 1ον)Οτι εισιτήριο με τέτοια τιμή μπορείς να κλείσεις ένα.Δεν ξέρω αν στην διάρκεια βγάζουν και άλλο εισιτήριο με τέτοια τιμή αλλά 2 δεν μπόρεσα να κλείσω(και το δεύτερο βέβαια φθηνό ήταν. Έξι λίρες αν θυμάμαι καλά.)
2ον)Υπάρχουν κάποια μικρά έξοδα κράτησης οπότε η τελική τιμή του εισιτηρίου είναι 1,5 λίρα,αν κλείσεις ένα.Αν κλείσεις δύο πάλι μισή λίρα είναι τα έξοδα κράτησης από ότι θυμάμαι.

Μπορείς πάντως να ρωτήσεις και με mail την ίδια την εταιρία βέβαια.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Α οχι, αν ειναι 1,5 λιρα μου φαινεται ακριβο. Βρε τους απατεωνες και τα κολπακια τους με τις κρυφες χρεωσεις!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
εννοείς ένα για μια συγκεκριμένη διαδρομή, δηλαδή ένα πελάτη.. ναι αυτό μπορεί να ισχύει, όπως και να χει μπορεί να το κλείσει ο καθένας ξεχωριστά ώστε να μην γίνει η κράτηση από την ίδια κάρτα(έτσι και αλλιώς τα συγκεκριμένα αφορούν Highlands και Βόρεια Ιρλανδία μόνο), αλλά ναι είναι αρκετά φθηνά! πέραν αυτού οι Βρετανοί είναι τόσο εξυπηρετικοί σε περίπτωση λάθους,καθυστέρησης που ποτέ δεν με άφησαν στα κρύα του λουτρού,ακόμα και σε περιπτώσεις καρα-έφταιγα που έχασα το-σε προσφορά!-λεωφορείο!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
εννοείς ένα για μια συγκεκριμένη διαδρομή, δηλαδή ένα πελάτη.. ναι αυτό μπορεί να ισχύει, όπως και να χει μπορεί να το κλείσει ο καθένας ξεχωριστά ώστε να μην γίνει η κράτηση από την ίδια κάρτα(έτσι και αλλιώς τα συγκεκριμένα αφορούν Highlands και Βόρεια Ιρλανδία μόνο), αλλά ναι είναι αρκετά φθηνά! πέραν αυτού οι Βρετανοί είναι τόσο εξυπηρετικοί σε περίπτωση λάθους,καθυστέρησης που ποτέ δεν με άφησαν στα κρύα του λουτρού,ακόμα και σε περιπτώσεις καρα-έφταιγα που έχασα το-σε προσφορά!-λεωφορείο!
Μη το συζητας καν. Ετσι κι αλλιως ξεφευγουμε πολυ με τις κρυφες χρεωσεις απο 1€ παμε 1,5€. Δεν βγαινω με τετοια τιμη. Κριμα κι ειχα επενδυσει πολλα σε αυτο το ταξιδι.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ναι και εγώ έτσι νόμιζα και έκλεισα ένα εισιτήριο πρώτα και πήγα να κλείσω μετά και δεύτερο και δεν υπήρχε σε τέτοια τιμή. Εκανα και αποσύνδεση για να δω αν θα ξαναβγάλει στην ίδια τιμή και δεν έβγαλε πάλι.

tripakia σε ευχαριστούμε για τα χρήσιμα μηνύματα σου.Η τιμή πάντως είναι σε λίρες και όχι σε ευρώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.727
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom