Ηνωμένο Βασίλειο Τρένα/λεωφορεία από Λονδίνο σε διάφορες πόλεις

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Γεια σας, προγραμματίζω ένα ταξίδι στο Λονδίνο την περίοδο της Πρωτοχρονιάς και κάποιες μέρες πιο μετά.
Θα χρειαστεί να ταξιδέψω σε 4 πόλεις είτε με τρένο είτε με λεωφορείο, με τον οικονομικότερο δυνατό τρόπο. Διάβασα κάποια παρόμοια άρθρα, το έψαξα και μόνη μου, αλλά τελικά άκρη δεν έβγαλα. Μπήκα σε κάποια site για τα τρένα αλλά μου έβγαλε κάτι εξωφρενικές τιμές (κοντά στις αεροπορικές τιμές :shock: ). Οι πόλεις που πρέπει να πάω είναι οι ακόλουθες : Manchester, Leeds, Bristol, Nottingham. Και στις 4, τα ταξίδια θα είναι αυθημερόν, τα απογεύματα δηλαδή θα επιστρέφω στην βάση όπου θα είναι στο Λονδίνο. Θα ήθελα την βοήθεια σας για τα μεταφορικά είτε μέσω τρένου είτε μέσω λεωφορείου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Manchester αυθημερόν με λεωφορείο δεν γίνεται. Το έκανα πριν χρόνια σε ταξίδι που είχα χρόνο στη διάθεσή μου και πήρε άπειρες ώρες. Με τρένο μόνο, αλλά θα τα σκάσεις γερά για το εισιτήριο. Αν κάνεις όλες τις διαδρομές με τρένο, εξέτασε και την περίπτωση του interail ή ειδικής εκπτωτικής κάρτας ενός έτους.
 
Last edited:

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλώς όρισες :)

Eγώ κλείνω τραίνα από εδώ. Αλλά τώρα βγάζει δρομολόγια μέχρι τις 14 Δεκεμβρίου. Θα πρέπει να περιμένεις λιγάκι.

Η mega bus που έχει πιο οικονομικά λεωφορεία δεν έχει βγάλει ούτε αυτή δρομολόγια για τη περίοδο που θες http://uk.megabus.com/

Η national express έχει βγάλει δρομολόγια για τη συγκεκριμένη περίοδο οπότε ψάξτο και από εκεί http://www.nationalexpress.com/home.aspx

Γενικά οι μεταφορές εδώ είναι πολύ ακριβές,(ειδικά τα τρένα) να είσαι προετοιμασμένη ψυχολογικά!!!

Για Νοτιγχαμ και για Bristol δεν νομίζω ότι θα σου βγει τρομερό το ποσό αλλά για τα υπόλοιπα χμμμ. Είναι και περίοδος εορτών βλέπεις.

Ισχύει γενικά το όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά και πάντα μέσω ιντερνετ.

Οι εκ Λονδίνου μπορεί να έχουν να σου προτείνουν καμιά ακόμη λύση.

edit. Έχει δίκιο η paefstra για το Μάντσεστερ. Είναι λίγο σκότωμα!
 
Last edited:

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα :) paefstra πόσες ώρες περίπου ? θα βόλευε ,επειδή είδα στον χάρτη ότι είναι σχετικά κοντά manchester & leeds σε μια μέρα? συνδέονται κάπως? kanel28 το megabus δεν μου βγάζει ημερομηνίες για τότε που θέλω γιατί δεν θα έχει ή επειδή είναι νωρίς ακόμα?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Πάει πολύς καιρός που το έκανα, αλλά θυμάμαι ότι ξεκίνησα πρωί και έφτασα απόγευμα. Επίσης είχε καθυστέρηση λόγω κίνησης. Νομίζω πάνω από 6 ώρες έκανε.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το καλωσόρισμα :) paefstra πόσες ώρες περίπου ? θα βόλευε ,επειδή είδα στον χάρτη ότι είναι σχετικά κοντά manchester & leeds σε μια μέρα? συνδέονται κάπως? kanel28 το megabus δεν μου βγάζει ημερομηνίες για τότε που θέλω γιατί δεν θα έχει ή επειδή είναι νωρίς ακόμα?
Είναι νωρίς ακόμη για το megabus. Ο συνδυασμός Leeds και Manchester σε ημερήσια μόνο σκότωμα μπορείς να το πεις. Πιο πολύ χρόνο θα φάτε στις μετακινήσεις πάρα στις πόλεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.755
Βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να επιστρέφεις Λονδίνο- ο μόνος λόγος θα ήταν αν είχες δωρεάν διαμονή. Αλλιώς κλείσε μια διανυκτέρευση εκεί. Και φυσικά η μετακίνηση με τρένο είναι επιβεβλημένη- εγώ με λεωφορείο δεν το επανέλαβα, ήταν συνολικά δυσάρεστη εμπειρία.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Εγω ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι να κανεις αυθημερον εκδρομες τοσο μακρυα; Εχεις δει στο χαρτη που ειναι;
Και στην τελικα παρε μια Ryanair για leeds μεινε εκει και πηγαινε και στο manchester βολτα.
Βασικα σεν μενεις μονο Λονδινο και τσεκαρε megabus για τιμες σε bath και bristol για καμια ημερησια ή cambridge που ειναι και το καλυτερο καο φθηνο αλλα με τρενο.
 

Nicole mar

Member
Μηνύματα
56
Likes
7
Στις πόλεις που ανέφερα δεν θέλω να πάω για εκδρομή, αλλιώς δεν θα το είχα τόσο πιεστικά. Θα επισκεφθώ κάποια πανεπιστήμια, όπου βρίσκονται σε αυτές τις πόλεις. Για να κάνω συνδυασμό ημερών, πιο κοντά στο Λονδίνο είναι το Bath και το Nottingham ? Ώστε να μείνω Leeds ή Manchester για αυτά τα δυο .

και κάτι ακόμα επειδή δεν το βρίσκω, ξέρει κάποιος για ποιες ζώνες του μετρό αφορούν οι κάρτες αυτές της National rail http://www.daysoutguide.co.uk/off-peak-fares ?
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Στις πόλεις που ανέφερα δεν θέλω να πάω για εκδρομή, αλλιώς δεν θα το είχα τόσο πιεστικά. Θα επισκεφθώ κάποια πανεπιστήμια, όπου βρίσκονται σε αυτές τις πόλεις. Για να κάνω συνδυασμό ημερών, πιο κοντά στο Λονδίνο είναι το Bath και το Nottingham ? Ώστε να μείνω Leeds ή Manchester για αυτά τα δυο .
Επειδή ανέφερες ότι θα πας σε περίοδο εορτών, έχε υπόψη πως τα πανεπιστήμια μπορεί να είναι κλειστά μέχρι και μία βδομάδα μετά την πρωτοχρονιά, λόγω των διακοπών Χριστουγέννων. οπότε έλεγξε το με τις ημερομηνίες που θέλεις να τα επισκεφτείς.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
θελω να παω Λονδινο στην Οχφορδη και πισω παω να κλεισω εισιτήρια απο http://uk.megabus.com/JourneyResults.aspx?originCode=56&destinationCode=71&outboundDepartureDate=12/12/2014&inboundDepartureDate=13/12/2014&passengerCount=2&transportType=1&concessionCount=0&nusCount=0&outboundWheelchairSeated=0&outboundOtherDisabilityCount=0&inboundWheelchairSeated=0&inboundOtherDisabilityCount=0&outboundPcaCount=0&inboundPcaCount=0&promotionCode=&withReturn=1 ομως λεει οτι η διαδρομη γινεται απο τα OxfordTube λεωφορεια...εγω θα πληρωσω τα χρηματα που χρεωνει το Megabus? ή τα χρηματα που χρεωνει το OxfordTube? η διαφορα ειναι αρκετη και για δυο ατομα εναι μεγαλύτερη.... Να αγορασω τα εισιτηρια online ή να παω εκει και να δω τι γινεται? ξερει καποιος?.. @Kanel28 ? εσυ μημπως ξερεις? εσυ @tripakias ?
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.541
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom