Γερμανία Τρένα στη Γερμανία

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
βασικα ισως ειναι ετσι
δεν το εψαξα καθολου γιατι με μικρα παιδια δεν εχω ορεξη να μπαινω καλοκαιριατικα σε υπερπληρη τραινα
δυο φορες περασα τον ιο...μου φτανει προς το παρον
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να πάω από Νυρεμβεργη στο Μόναχο πως μπορώ να μετακινηθω;είδα πως υπάρχει τρένο στα 47,5€ ωστοσο αυτό το Bayern ticket τι είναι;μπορώ να το πάρω να πάω Μόναχο;
Kann ich mit dem 9-Euro-Ticket durch ganz Deutschland fahren? Die Fahrt mit Bus und Bahn des Nah- und Regionalverkehrs ist mit dem 9-Euro-Ticket durch ganz Deutschland möglich. Reisende dürfen mit dem Ticket allerdings keine Fernverkehrsstrecken –also IC- oder ICE-Linien – fahren.

ως επι το πλειστον ειναι για Nah- und Regionalverkehrs
τωρα ποια περιλαμβανονται σε αυτο δεν ξερω ακριβως. σιγουρα τραμ, μετρο, κλπ
αλλα αν θες να πας απο μια πολη στην αλλη παιζει....
γενικα ειναι να πας π.χ. σε κοντινες αποστασεις...στο κεντρο της πολης, προαστια, κλπ
ισως και απο μια πολη σε αλλη αλλα που , πως κλπ θελει ψαξιμο. και ισως τελικα δεν συμφερει

100% οχι για IC- oder ICE
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
„Die BRB fährt in ihrem Netz Chiemgau-Inntal bis Kufstein und Salzburg. Das 9-Euro-Ticket gilt in unseren Zügen auch bis zu diesen Bahnhöfen“

ισχυει αν παρεις το τοπικο της βαυαριας BRB ως το salzburg
απο οτι λενε θα γινεται τρελος χαμος στα τραινα
Ευχαριστώ πολύ Τurms!!!
Ούτως ή άλλως για εκδρομές έως 2 ώρες από το Μόναχο τα regional trains χωρίς θέση έπαιρναν οι τουρίστες συνήθως με το bayern ticket.
Νομίζω πως οι ντόπιοι θα προτιμήσουν και πάλι τα αυτοκίνητά τους τουλάχιστον όσοι έχουν παιδια ή είναι ηλικιωμένοι. Επίσης σε αυτό το εισιτήριο δεν επιτρέπονται ποδήλατα ή ζώα
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να πάω από Νυρεμβεργη στο Μόναχο πως μπορώ να μετακινηθω;είδα πως υπάρχει τρένο στα 47,5€ ωστοσο αυτό το Bayern ticket τι είναι;μπορώ να το πάρω να πάω Μόναχο;
Γιατί να το πάρεις αφού υπάρχει το 9ευρο?
Το bayern ξεκινάει από τα 26 ευρώ και προσθέτεις 8 ευρώ για κάθε άτομο άνω των 14 που ταξιδεύει μαζί σου, σύνολο έως 5 άτομα για απεριόριστες διαδρομές στη Βαυαρία σε 1 μέρα. Καθημερινές από 9 το πρωί ενώ ΣΚ από τα μεσάνυχτα της προηγούμενης.
Υπάρχει και το nyrnberger που είναι λίγο φτηνότερο και σταματάει μόνο στο Ingolstadt.
Μπες στο Deutche Bahn.de και θα βρεις αναλυτικά όλα τα regional tickets.
Είναι πολύ καλό και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το trip planner για να δεις τα δρομολόγια αρκεί να μαρκάρεις το local transport only για να σου βγάλει τα εκπτωτικα εισιτήρια. Αφορούν μόνο 2η θέση στα τοπικά τρένα τύπου προαστιακού όχι στα γρήγορα αν και για κοντινές διαδρομές σαν αυτή που θέλεις είναι μόνο 15 λεπτά η διαφορά οπότε γιατί να πάρεις γρήγορο
 
Μηνύματα
37
Likes
5
Γιατί να το πάρεις αφού υπάρχει το 9ευρο?
Το bayern ξεκινάει από τα 26 ευρώ και προσθέτεις 8 ευρώ για κάθε άτομο άνω των 14 που ταξιδεύει μαζί σου, σύνολο έως 5 άτομα για απεριόριστες διαδρομές στη Βαυαρία σε 1 μέρα. Καθημερινές από 9 το πρωί ενώ ΣΚ από τα μεσάνυχτα της προηγούμενης.
Υπάρχει και το nyrnberger που είναι λίγο φτηνότερο και σταματάει μόνο στο Ingolstadt.
Μπες στο Deutche Bahn.de και θα βρεις αναλυτικά όλα τα regional tickets.
Είναι πολύ καλό και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το trip planner για να δεις τα δρομολόγια αρκεί να μαρκάρεις το local transport only για να σου βγάλει τα εκπτωτικα εισιτήρια. Αφορούν μόνο 2η θέση στα τοπικά τρένα τύπου προαστιακού όχι στα γρήγορα αν και για κοντινές διαδρομές σαν αυτή που θέλεις είναι μόνο 15 λεπτά η διαφορά οπότε γιατί να πάρεις γρήγορο
Καλησπερα.Διάβασα στο site που μου στείλατε αυτή τη πρόταση οποία με κάνει να πιστεύω πως για να πάω από Νυρεμβέργη στο Μόναχο, μάλλον δεν ισχύει. Ίσως ισχύει για αποστάσεις εντός των ίδιων των περιοχών ή και λίγο πιο μακρινές. Σωστά? ή έχω καταλάβει λάθος?

  • The ticket is not valid on long-distance trains (e.g. IC, EC, ICE) or long-distance buses.

  • Can I combine a 9-Euro-Ticket with a long-distance ticket?
    Yes. You can use the 9-Euro-Ticket before starting and after completing a trip on a long-distance train. However, you need a separate ticket for the long-distance part of your journey.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Ισχύει, βάλε στον trip planner τις πόλεις με τοπική συγκοινωνία μόνο και θα στο δείξει. Τα τρένα είναι RE,BR ,BRB

Το Μόναχο Νυρεμβέργη δεν θεωρείται long distance, πάνε και τα τοπικά τρένα. Τοπικά θεωρούνται της Βαυαριας
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα να πάω από Νυρεμβεργη στο Μόναχο πως μπορώ να μετακινηθω;είδα πως υπάρχει τρένο στα 47,5€ ωστοσο αυτό το Bayern ticket τι είναι;μπορώ να το πάρω να πάω Μόναχο;
Μετακινήθηκα άνετα και υπέροχα πριν δύο βδομάδες από Νυρεμβέργη προς Μόναχο με το διορωφο regio zug και αγοράζοντας το Bayern ticket.

Τότε δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα των 9€ εισιτήριο.
München-Nürnberg-Express/Ring West
 

Attachments

Μηνύματα
37
Likes
5
Μετακινήθηκα άνετα και υπέροχα πριν δύο βδομάδες από Νυρεμβέργη προς Μόναχο με το διορωφο regio zug και αγοράζοντας το Bayern ticket.

Τότε δεν είχε ανακοινωθεί επίσημα των 9€ εισιτήριο.
München-Nürnberg-Express/Ring West
τελεια!ευχαριστω!!μπορω να μαθω λεπτομερειες παρακαλω?δεν εχω ξανα παει.θα παω Γερμανια πρωτη φορα για μερικες ημερες διακοπων και για να καταλαβετε ειχα σκοπο να παρω το γρηγορο τρενο ice που θα εκανε 9 ωρες με μια σταση και σκοπευαμε να κοιμηθουμε στο τρενο γιατι εφευγε 11 παρα το βραδυ και θα φταναμε στις 6 το πρωι στο Μοναχο χαχαχα.Αν δεν σας ειναι κοπος πειτε μου παρακαλω απο που πηρατε το τρενο, αν επρεπε να εχετε κανει κρατηση για τη μετακινηση σας, ποση ηταν η διαρκεια του ταξιδιου,και που αναγραφονται τα δρομολογια του?ευχαριστω παρα παρα πολυ.επισης αν φυσικα γνωριζετε πειτε μου παρακαλω το εισητηριο των 9 ευρω ισχυει και για αποστασεις οπως το να παω να δω το Κάστρο Neuschwanstein ?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Με μπερδέψατε.
Νυρεμβέργη Μόναχο 9 ώρες; δεν νομίζω.
Με το intercity κάνει πλέον μια ώρα περίπου και ναι θέλει κράτηση.
Με το Bayern ticket δεν χρειάζεται κράτηση που σημαίνει πρακτικά ότι το βγάζεις και πέντε λεπτά πριν την αναχώρηση στους αυτόματους πωλητές εισιτηρίων.
Ναι μπορείς να πας κ προς το Neuschanstein με το 9€ εισιτήριο από παντού, Μοναχο ή Νυρεμβεργη

Το τρένο το πήρα από το κεντρικό σταθμό της Νυρεμβέργης.
Ταξίδεψα, με εισιτήριο Bayern ticket που το έβγαλα 15 λεπτά πριν την αναχώρηση από πολύγλωσσο αυτόματο πωλητή.
Το ταξίδι ήταν περίπου δυόμιση ώρες με regio συρμό.
Τα δρομολόγια τα βρίσκει κανείς στο site των γερμανικών σιδηροδρομων όταν κάνεις την αναζήτηση.

Υ. Γ. : Το εισιτήριο των 9 ευρώ θα πωλείται μόνο για το τρίμηνο Ιούνιο Ιούλιο και Αύγουστο
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Και αν κάποιος θέλει να το επισκεφτεί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα την Γερμανια, μπορεί πάντα να συνδυάσει το τικετ με αυτή την προσφορά:
ACHAT Hotels | Sommer-Flatrate
31 διανυκτερεύσεις τον Ιούλιο-Σεπτέμβριο για 389 ευρώ (2 ενήλικες συν παιδιά) - έχουν πάνω από 30 ξενοδοχεία σε (σχεδόν) όλη τη Γερμανία.

Εξώ το ψηνω για Salzburg - Sylt ή Dresden - Sylt.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Και αν κάποιος θέλει να το επισκεφτεί για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα την Γερμανια, μπορεί πάντα να συνδυάσει το τικετ με αυτή την προσφορά:
ACHAT Hotels | Sommer-Flatrate
31 διανυκτερεύσεις τον Ιούλιο-Σεπτέμβριο για 389 ευρώ (2 ενήλικες συν παιδιά) - έχουν πάνω από 30 ξενοδοχεία σε (σχεδόν) όλη τη Γερμανία.

Εξώ το ψηνω για Salzburg - Sylt ή Dresden - Sylt.
Αντε τωρα να κατσει ο αλλος 31 νυχτες σερι με παιδι, αντι να το στειλει διακοπες στη γιαγια.
Ακομη θυμουνται την καραντινα στο ιδιο σπιτι και ξυπνανε ιδρωμενοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom