Γερμανία Τρένα στη Γερμανία

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
Καλησπέρα σας. Το θέμα με το εισητήριο των 9 ευρώ είναι ότι διάβασα πως για παράδειγμα δε μπορείς να έχεις μαζί σου βαλίτσα σε τρένο.Συνεπώς αν πρέπει να πάρω άλλο εισητήριο για να πάω από Νυρεμβέργη που θα χρειαστεί Μόναχο, πιο εισητήριο επιλέγω?γενικά το όλο θέμα με τα εισητήρια και ποιά μεταφορικά μπορείς να πάρεις με αυτά με έχει μπερδέψει απόλυτα. Αν κάποιος γνωρίζει να μου τα εξηγήσει θα το εκτιμούσα αφάνταστα μιας και σε 2 εβδομάδες φεύγω και δε ξέρω ακόμα τι επιλογές μετακίνησης έχω και πως να τα ψάξω
δυστυχως δεν χρησιμοποιω καθολου τα τραινα...και δεν μπορω να βοηθησω
 
Μηνύματα
37
Likes
5
Αυτό με τη βαλίτσα πρώτη φορά ακούγεται.
Που ακριβώς το διάβασες;
Τον Ιούνιο ταξίδεψα με αποσκευή 10 κιλών από Weeze προς Ντίσελντορφ και ανάποδα και δεν ίσχυε κανένας τέτοιος περιορισμός για καμιά αποσκευή.
Από Νυρεμβέργη για Μόναχο ταξιδεύεις με το regio train και εισιτήριο των 9€ και είσαι οκ.
το ειχα διαβάσει σε σχόλια στο google που λεγανε πως γινεται χαμος με το 9 ευρω και πως για να παρεις αποσκευες πληρωνεις εξτρα..πιο είναι το regio train?μπορω να το βρω καπου στο ίντερνετ?γιατι μπαίνω στο site trainline και στο site του DB και βαζω απο Νυρεμβεργη προς Μοναχο και δε μου βγαζει σαν επιλογη το 9ευρω
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Screenshot_20220712_195150_com.android.chrome.jpg

Ενδεικτικά έψαξα για αύριο το πρωί και μου έβγαλε από 9€ δρομολογια

Πρεπει να ψάξεις με το σωστό τρόπο, δηλαδή να σου βγάλει μόνο τα τρενα που δεν είναι intercity και λέγεται nahverkehr.

Screenshot_20220712_195105_com.android.chrome.jpg
Η διαδρομή Νυρεμβέργη Μόναχο θεωρείται nahverkehr δηλαδή κοντινή διαδρομη

Regio train είναι ότι έχει R στην περιγραφή του δρομολογίου σε αντίθεση με τα γρήγορα που γράφουν ice

Αυτό με τις αποσκευές και έξτρα πληρωμή δεν μπορώ να το επιβεβαιωσω.
Σε νομίζω όμως ότι ισχύει.
Αν ίσχυε θα αναφερόταν στις επίσημες ιστοσελίδες των γερμανικών σιδηροδρομων κάτι που δεν συμβαίνει..
 
Μηνύματα
37
Likes
5
View attachment 397924

Ενδεικτικά έψαξα για αύριο το πρωί και μου έβγαλε από 9€ δρομολογια

Πρεπει να ψάξεις με το σωστό τρόπο, δηλαδή να σου βγάλει μόνο τα τρενα που δεν είναι intercity και λέγεται nahverkehr.

View attachment 397925
Η διαδρομή Νυρεμβέργη Μόναχο θεωρείται nahverkehr δηλαδή κοντινή διαδρομη

Regio train είναι ότι έχει R στην περιγραφή του δρομολογίου σε αντίθεση με τα γρήγορα που γράφουν ice

Αυτό με τις αποσκευές και έξτρα πληρωμή δεν μπορώ να το επιβεβαιωσω.
Σε νομίζω όμως ότι ισχύει.
Αν ίσχυε θα αναφερόταν στις επίσημες ιστοσελίδες των γερμανικών σιδηροδρομων κάτι που δεν συμβαίνει..
ααα εγω επελεγα εισιτηρια για 2 ατομα και δεν μου το εβγαζε!!ευχαριστώ πολύ!θα το ψαξω για οσες τοποθεσιες θελω να παω να δω και αν καπου εχω προβλημα θα στειλω μηνυμα!ευχαριστώ πολύ πολύ!!!
 
Μηνύματα
37
Likes
5
Καλησπέρα!!Ξέρει κανείς πώς να πάω από το Μόναχο στο Γκάρμις-Παρτενκίρχεν και από εκεί στο Zugspitse?Στο DB μου λέει να πάρω μέχρι το Γκάρμις το RB6 και μετά το BUS SEV το οποίο είναι εκτός λειτουργείας από όσο διάβασα λόγο ατυχήματος. Διάβασα όμως πως μπορώ να πάω απευθείας με τρένο στο Γκάρμις και μετά να πάρω άλλο τρένο για το zugspitse.Μπορείτε να με κατατοπίσετε παρακαλώ?
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα!!Ξέρει κανείς πώς να πάω από το Μόναχο στο Γκάρμις-Παρτενκίρχεν και από εκεί στο Zugspitse?Στο DB μου λέει να πάρω μέχρι το Γκάρμις το RB6 και μετά το BUS SEV το οποίο είναι εκτός λειτουργείας από όσο διάβασα λόγο ατυχήματος. Διάβασα όμως πως μπορώ να πάω απευθείας με τρένο στο Γκάρμις και μετά να πάρω άλλο τρένο για το zugspitse.Μπορείτε να με κατατοπίσετε παρακαλώ?
Γερμανία - Zugspitze και στην κατηφόρα φαράγγι Partnachklamm
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
412
Likes
234
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπέρα. Διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια και λίγο μπερδεύτηκα. Τελικά με το 9ευρω τι ισχύει;
Το εκτυπώνω από Ελλάδα και μπαίνω στα συγκεκριμένα τρένα (τα τοπικά) και μετακινούμαι όρθιος; Βαλιτσάκια μπορούμε να έχουμε δωρεάν;
Θα είμαι Φρανκφούρτη με σκοπό να πάω αρχικά Χαιδελβέργη και μετά από εκεί στο Στρασβούργο.
Είδα μπορώ με αλλαγές στα τοπικά τρένα να φτάσω κοντά στα σύνορα (π.χ. Appenweier ή Kehl) και από κει να πληρώσω το εισιτήριο για Στρασβούργο.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Καλησπέρα. Διάβασα όλα τα παραπάνω σχόλια και λίγο μπερδεύτηκα. Τελικά με το 9ευρω τι ισχύει;
Το εκτυπώνω από Ελλάδα και μπαίνω στα συγκεκριμένα τρένα (τα τοπικά) και μετακινούμαι όρθιος; Βαλιτσάκια μπορούμε να έχουμε δωρεάν;
Θα είμαι Φρανκφούρτη με σκοπό να πάω αρχικά Χαιδελβέργη και μετά από εκεί στο Στρασβούργο.
Είδα μπορώ με αλλαγές στα τοπικά τρένα να φτάσω κοντά στα σύνορα (π.χ. Appenweier ή Kehl) και από κει να πληρώσω το εισιτήριο για Στρασβούργο.
Δε χρειάζεται να το εκτυπώσεις, μπορείς να το έχεις και στο κινητό σου, πχ στην εφαρμογή της Deutsche Bahn.

Μπαίνεις στα τρένα, με βαλίτσα αν θες, και κάθεσαι όπου βρεις, να κάνεις κράτηση θέσης (νομίζω) δεν μπορείς. Λίγοι κάνουν κράτηση βέβαια σε αυτά τα τοπικά τρένα, ιδίως τώρα που οι πιο πολλοί ταξιδεύουν με το 9 Euro Ticket σε αυτά.

Μέχρι κ τον Αύγουστο είναι, μετά δεν ξέρει κανείς αν θα συνεχιστεί το μέτρο.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
179
Likes
171
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κινα
Χθες επέστρεψα από Βαυαρία και ήθελα να δώσω μερικά tips σε όσους πρόκειται να χρησιμοποιήσουν τα τοπικά τρένα.
1. Πηγαίνετε στο σταθμό ένα τέταρτο πριν για να βρείτε θέση αλλιώς θα πάτε σίγουρα όρθιοι στα δρομολόγια για Σαλτσμπουργκ, Νυρεμβέργη και κάστρα.
2. Σε περίπτωση μετεπιβιβασης καθίστε κοντά στην πόρτα ή σηκωθείτε έγκαιρα και πηγαινετε στην πόρτα ώστε να πάτε γρήγορα στην πλατφόρμα για το επόμενο τρένο η οποία υπόψη μπορεί να είναι κάτω, ώστε να ξαναβρείτε θέση να καθίσετε.
3. Το ίδιο ισχύει και για το λεωφορείο που σε πάει κοντά στο κάστρο στο Schwangau ή στη λίμνη berchtesgaden. Σχηματιζονται τεράστιες ουρές από τους επιβάτες του τρένου.
4. Λόγω του δυστυχήματος το τρένο δεν φτάνει στο garmisch paterkirchen & mittenwald (τα οποία αξίζουν πολύ). Το τρένο φτάνει μέχρι το Murnau και περιμένουν λεωφορεία οπότε κινούμαστε λίγο σβέλτα. Από το garmisch για mittenwald δεν έχει πολύ κόσμο οπότε οκ.
Στην πόλη του Μονάχου δεν υπάρχει πρόβλημα περνάνε όλα πολύ συχνά.
Αυτά και καλά ταξίδια σε όλους!
 

rose_dam

Member
Μηνύματα
65
Likes
147
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
Θα μπορούσατε να με βοηθήσετε για το ποιό τρένο πηγαίνει από Μοναχο στο Σαλτσμπουργκ; δεν με ενδιαφέρει τόσο το 9ευρω εισιτήριο,θα ήθελα να εχω θέση. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει από Innsbruck τρένο για Μόναχο. Και κάθε ποσο έχει δρομολόγια! Είναι συχνά; μέσα στο ΣΚ έχει αρκετά;
Ευχαριστώ!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.677
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom