Βέλγιο Ολλανδία Τρένων Ιστορία … σε Βέλγιο και Ολλανδία

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Σειρά είχαν οι Βρυξέλλες.....

Μετά λοιπόν από τη συγκίνηση αυτή της Ουτρέχτης, βγάλαμε εισιτήριο Α’ θέσης (που έτυχε να έχει προσφορά σήμερα) με προορισμό τις Βρυξέλλες. Ίσως να ήταν η μεγαλύτερη διαδρομή που κάναμε με τρένο. Ύστερα από 1:45’ περίπου φτάσαμε στις Βρυξέλλες. Η υπόθεση δεν σήκωνε σήμερα πολύ ταλαιπωρία, οπότε με ταξί πήγαμε στο ξενοδοχείο μας.
Το ξενοδοχείο μας λεγόταν Noga και ήταν ένα μικρό ξενοδοχείο με διακόσμηση αποικιοκρατικού στυλ, σε απόσταση 10 λεπτών από το κέντρο και πίσω από την όμορφη συνοικία της Sainte Catherine.

Το ξενοδοχείο μας:
IMG_6899.JPG


IMG_6901.JPG


IMG_6849.JPG

Ύστερα από ολιγόλεπτο φρεσκάρισμα βγήκαμε για βραδινή βόλτα στην περίφημη κεντρική πλατεία των Βρυξελλών, την Grand Place. Η πλατεία ως γνωστόν από μόνη αποτελεί ένα αξιοθέατο. Ένα άλλο αξιοθέατο ήταν το περίφημο αγαλματάκι του Manneken Pis. Πρόκειται για to συντριβάνι που εικονίζει ένα αγοράκι που ουρεί. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το θέαμα θεωρείται αξιοθέατο. Είναι και πολύ μικρό. Με το ζόρι το βρίσκεις μέσα στα στενά. Εμένα πάντως αυτό που μου τράβηξε πιο πολύ την προσοχή σαν αξιοθέατο ήταν οι βιτρίνες των σοκολατερί. Προτιμούσα να βλέπω τα συντριβάνια σοκολάτας παρά το συντριβάνι του Manneken Pis. Αργότερα έμαθα ότι στην πόλη υπάρχει και το αντίπαλο δέος του Manneken Pis και αυτό είναι το Jeanneke – Pis που παριστάνει ένα κοριτσάκι που ουρεί! Δεν το έχω διασταυρώσει. Είναι αξιοθαύμαστο να το πω; Το πώς δημιουργούνται κάποια αξιοθέατα! Από το τίποτα.
Δεν θα μπορούσε να λείπει και μια βόλτα στη Gallerie Royale Saint-Hubert, στη στοά με τα μοδάτα μαγαζιά και τις υπέροχες σοκολατερί, που κατά τη γνώμη μου δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την αγορά Vittorio Emanuele του Μιλάνου (αρχιτεκτονικά εννοώ, γιατί από μόδα μάλλον η δεύτερη είναι άπιαστη).

H Grand Place (η οποία ανήκει και στην Unesco list)
IMG_6859.JPG

IMG_6876.JPG

IMG_7281.JPG

IMG_6879.JPG


Το μικροσκοπικό Manneken Pis
IMG_7283.JPG

Υπέροχες βιτρίνες
IMG_6888.JPG


IMG_6890.JPG


IMG_6894.JPG


Ένα πράγμα με «ενόχλησε» σε αυτήν την πόλη. Το «ενόχλησε» το βάζω σε εισαγωγικά για να μην παρεξηγηθώ. Άκουγες παντού ελληνικά. Μα τόσους Έλληνες δεν έχω συναντήσει μαζεμένους σε άλλη πόλη, όπου και αν έχω ταξιδέψει στην Ευρώπη. Και στην Κωνσταντινούπολη είχε, αλλά όχι σε τέτοια συγκέντρωση. Πρόσεχες τι έλεγες γιατί μπορεί να σε άκουγαν, γιατί αν έλεγες καμιά βλακεία και να έπεφτες κατά λάθος πάνω σε κανέναν γνωστό; Σαν να είσαι σε πλατεία στην Ελλάδα Σάββατο βράδυ. Από μιαν άλλη άποψη βέβαια αυτό μπορεί να έχει και τα καλά του.
Τι μας έλειπε από το 4ήμερο; Δεν είχαμε δοκιμάσει φρουτένια μπύρα, ένα από τα οποία είναι γνωστό το Βέλγιο. Καθίσαμε λοιπόν στο Le Roy της Grand Place και με θέα την πλατεία, απολαύσαμε τη μπύρα μας.

IMG_6893.JPG

IMG_6891.JPG



IMG_6895.JPG

Εδώ το ταξίδι μας τελείωνε. Τελευταίες φωτογραφίες στις νυχτερινές Βρυξέλλες και την άλλη ημέρα το πρωί πήραμε την πτήση της επιστροφής.

Συνεχίζεται με ...finale – επίλογο….
 

Attachments

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εύγε!
Κοίτα τώρα τι μας κάνεις. Το ταξίδι για Μπριζ (και μάλλον Γάνδη) έχει κλειστεί. Οκ έχω τρεις μέρες μόνο τις οποίες σκόπευα να περάσω μόνο στην Μπριζ (θέλω χαλάρωση αυτή την φορά) και μία εκδρομή Γάνδη.

Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω μου βάζεις φυτιλιές! Και βλέπω την χαλάρωση να αναβάλλεται....(Όχι τίποτα άλλο, αλλά μπορώ ακόμα να ακυρώσω κάποιες βραδιές στην Μπριζ χωρίς χρέωση....)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Να ακυρώσεις, είναι πολλές 3 μέρες Μπρυζ. Βάλε και Αμβέρσα γιατι θα σου μείνει ανοκληρωτο το ταξίδι. Αναχώρησε απο εκει για επιστροφή να μην πηγαινοέρχεσαι.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ότι είναι πολλές το ξέρω, ουσιαστικά 2 γιατί η μία θα φύγει με Γάνδη. Έχω διαβάσει τα πάντα εδώ μέσα.
Απλά είναι η πρώτη φορά που δεν θέλω να κάνω τίποτα, και απλά να αράξω.
Επιστροφή από Αμβέρσα εννοείς για αεροπορικώς? Αν ναι, δεν γίνεται γιατί είναι κλεισμένα τα αεροπορικά από Σαρλερουά. Όχι ότι θα χάσω πολλά, αλλά χλωμό.

Edit: άσε που οι πτήσεις από εκεί είναι γύρω στα 180-190 και με ανταπόκριση και για ένα άτομο. Όταν έχω κλεισμένα με 55 και οι δύο από Σαρλερουά απευθείας για Αθήνα....
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Φυσικά και δε θα αλλάξεις αεροπορικά. Απλά μείωσε όσο μπορείς τα τρένα για να....αραξετε και λιγο. Προτείνω πρώτη μέρα Γάνδη, 1,5 Μπρυζ και μόνο αν πλακωθεί τς στις ωραίες πινακοθήκες της και τελευταία Αμβέρσα. Απο εκει τρένο για Σαρλερουα.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Εύγε!
Κοίτα τώρα τι μας κάνεις. Το ταξίδι για Μπριζ (και μάλλον Γάνδη) έχει κλειστεί. Οκ έχω τρεις μέρες μόνο τις οποίες σκόπευα να περάσω μόνο στην Μπριζ (θέλω χαλάρωση αυτή την φορά) και μία εκδρομή Γάνδη.

Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω μου βάζεις φυτιλιές! Και βλέπω την χαλάρωση να αναβάλλεται....(Όχι τίποτα άλλο, αλλά μπορώ ακόμα να ακυρώσω κάποιες βραδιές στην Μπριζ χωρίς χρέωση....)

Μου αρέσει να βάζω φιτιλιές!

Η αλήθεια είναι ότι αυτές οι δύο χώρες έχουν πολύ όμορφες πόλεις, οι οποίες είναι πολύ κοντά μεταξύ τους. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία από αυτές σαν ορμητήριο και να κάνεις ημερήσιες εκδρομές. Εγώ το έχω ξανακάνει αυτό στο Βέλγιο. Το περιγράφω σε άλλη ιστορία («Βέλγιο…δεν είναι μόνο οι Βρυξέλλες»), στην οποία πήγα Ieper & Thieu. Ειδικά η Ieper έχει πολλά να δεις. Και είναι κοντά στη Μπριζ…Βάζω και άλλες φιτιλιές…..

Από την άλλη μεριά ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει να αράζω κάπου, νομίζω ότι η Μπριζ είναι μία από τις ελάχιστες πόλεις που θα επέλεγα για τριήμερο χαλάρωμα.

Τι να πω…μάλλον έχεις δίλλημα…
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Διαβάζοντας όμως τα παραπάνω μου βάζεις φυτιλιές! Και βλέπω την χαλάρωση να αναβάλλεται...
Μου αρέσει να βάζω φιτιλιές!
Το φόρουμ έχει αυτό το........... κακό! Βάζει φυτιλιές!
Έχει αρχίσει να μου δίνει στα νεύρα :icon_evil::icon_evil::icon_evil: :haha::haha::haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το περιγράφω σε άλλη ιστορία («Βέλγιο…δεν είναι μόνο οι Βρυξέλλες»), στην οποία πήγα Ieper & Thieu.
Την έχω διαβάσει!
η Μπριζ είναι μία από τις ελάχιστες πόλεις που θα επέλεγα για τριήμερο χαλάρωμα.
Ουσιαστικά δεν είναι τριήμερο. Την πρώτη μέρα φτάνουμε μεσημέρι. Η δεύτερη είναι ολόκληρη και η τρίτη πάει μάλλον για Γάνδη. Οπότε δεν νομίζω να βαρεθούμε....
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Την έχω διαβάσει!


Ουσιαστικά δεν είναι τριήμερο. Την πρώτη μέρα φτάνουμε μεσημέρι. Η δεύτερη είναι ολόκληρη και η τρίτη πάει μάλλον για Γάνδη. Οπότε δεν νομίζω να βαρεθούμε....
Μια χαρά είναι το πρόγραμμά σου. Άφησέ το όπως είναι. Άσε για την επόμενη φορά το tour. Τη δεύτερη φορά που πάμε σε ένα μέρος ΅κλείνουμε΅τις τρύπες.
Καλά να περάσεις.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ωραια ιστορια,προγραμμα και φωτο!Να σαι καλα να ταξιδευεις.Και μια απορια.Ο σκυλακος στη Μπρυζ..εχω σχεδον ιδιες φωτο απο το 14 που πηγα,και στο πανε και στο ελα της βαρκας..περιεργο..
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ονειρεμένο Ταξίδι
μαυρικιος
Τι ωραία... και τι όμορφες φωτογραφίες !! η Brugge είναι στους επόμενους προορισμούς μας αλλά πήρα ιδέες και για Αμβέρσα. Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom