Τραβελστορική Συνάντηση Αθήνα 22/05

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μιας και είναι γνωστό το ενδιαφέρον του συνόλου του φόρουμ για την Πόλη, σκεφτήκαμε η επόμενη τραβελστορική συνάντηση να έχει χρώμα, αρώματα και γεύσεις Ανατολής...

Την Κυριακή 22/05/11 θα ξεκινήσουμε λοιπόν με σύντομη επίσκεψη στο Μουσείο Ισλαμικής Τέχνης στην Πλάκα, όπου θα απολαύσουμε ‘έργα ισλαμικού πολιτισμού: πάνω από 8.000 δείγματα κεραμεικής, μεταλλοτεχνίας, χρυσοχοΐας, υφαντικής ξυλογλυπτικής, υαλουργίας, μικρότερες ομάδες από οστέινα αντικείμενα, ενεπίγραφες επιτύμβιες στήλες, και όπλα, καθώς και τον εσωτερικό μαρμαροθετημένο διάκοσμο μιας αίθουσας υποδοχής ενός αρχοντικού του 17ου αιώνα από το Κάιρο, υπομνηματίζουν με συνέπεια τη συνέχεια του ισλαμικού χρόνου από την πρωτοϊσλαμική ως την οθωμανική εποχή και την εξέλιξη της ισλαμικής τέχνης ως το 19ο αιώνα.’
Μουσείο Μπενάκη : ΜΟΝΙΜΕΣ ΣΥΛΛΟΓΕΣ / ΣΥΛΛΟΓΕΣ / ΙΣΛΑΜΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

Θα συνεχίσουμε το μεσημέρι με γευστικό ταξίδι στην Πολίτικη Κουζίνα στο εστιατόριο Ελλήσποντος, δίπλα στο Μετρό της Δάφνης (Παπαναστασίου 19, Δάφνη). Ο χώρος επιλέχθηκε λόγω προσβασιμότητας και γιατί μπορεί να φιλοξενήσει μεγάλο αριθμό ατόμων.
http://www.estiatoria.gr/product.asp?gid=729
http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_qsite7_1_12/04/2010_332370
Μετά από συνεννοήσεις με τους ιδιοκτήτες του εστιατορίου, εξασφαλίσαμε τιμή 20 ευρώ/άτομο για το παρακάτω μενού, το οποίο περιλαμβάνει ζωντανή μουσική:

Ανά 4 άτομα:
α. Σαλάτα Φατούς ή Πολίτικη
β. Τζατζίκι & Πατζαροσαλάτα
γ. Λαχματζούν, Παστουρμαδόπιτα & Μελιτζάνα φούρνου με λιωμένο τυρί
δ. Ποικιλία κρεατικών ( ντονέρ μοσχαρίσιο, κεμπάπ, σουβλάκι κοτόπουλο μαριναρισμένο, σουβλάκι μοσχάρι γάλακτος) σερβιρισμένη με πλιγούρι και πατάτες
ε. Μπακλαβάς & Σεκέρ παρέ
στ. Κρασί και Αναψυκτικά ελεύθερα
(Κρασί λευκό Ζίτσα, Κόκκινο Αγιωργίτικο)
και παραδοσιακά χειροποίητα ατομικά πιτάκια αντί ψωμιού.

Λάτρεις της Πόλης και μη, παλιοί γνώριμοι και εσείς που δε σας έχουμε ακόμη δει, δηλώσατε συμμετοχή έως Κυριακή 15 Μαϊου ! :clap:

ΧΟΡΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΔΗΛΩΣΗ:



[imga="left"]http://www.travelstories.gr/files/orama.jpg[/imga]
Στο εστιατόριο, θα γίνει κλήρωση για 10 πακέτα δώρου προσφορά των Travel Bookstore, των ταξιδιωτικών βιβλιοπωλείων των εκδόσεων ΟΡΑΜΑ, που περιλαμβάνει το καθένα:

  • 1 βιβλίο (ταξιδιωτικό οδηγό ή βιβλίο ταξιδιωτικού ενδιαφέροντος)
  • 1 σχετικό με το βιβλίο χάρτη των εκδόσεων ΟΡΑΜΑ και
  • 1 εκπτωτικό κουπόνι για αγορές από το βιβλιοπωλείο (από τα 2 καταστήματά τους ή online από το e-shop τους)
 
Last edited by a moderator:

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
υπενθυμίζω ότι μπορείτε να χρησιμοποιείτε το ημερολόγιο για να δημιουργείτε εκεί τα event των συναντήσεων και να δηλώνονται εκεί οι συμμετοχές για καλύτερη οργάνωση. :)
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Καλη φαση....
Μεσα εννοειται να σας γνωρισω και απο κοντα αν και δεν θυμαμαι καν nicknames αλλα δεν ειναι δυσκολο. Δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συναντισω ατομα απο forum που δεν τα εχω ξαναδει.

To μαγαζι τα σπαει, εχω φαει πολλες φορες ειναι και κοντα στο σπιτι μου ...
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Καλη φαση....
Μεσα εννοειται να σας γνωρισω και απο κοντα αν και δεν θυμαμαι καν nicknames αλλα δεν ειναι δυσκολο. Δεν θα ειναι η πρωτη φορα που θα συναντισω ατομα απο forum που δεν τα εχω ξαναδει.

To μαγαζι τα σπαει, εχω φαει πολλες φορες ειναι και κοντα στο σπιτι μου ...
Θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε, pastelidis.n.s.!:)
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Επίσης ελπίζω ότι θα χαρείτε που θα ξαναγνωρίσετε και μένα ναι;:bleh:
Μια θέση παράθυρο παρακαλώ.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τι έγινε καλέ που είναι οι συμμετοχές??
Για να μαζευόμαστε!!
Εγώ και η Maria_pap είμαστε μέσα, περιμένουμε αν θα ρθει ο σύζυξ της και το Κλαιράκι :p
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Eγώ ότι θα κατέβω Αθήνα θα κατέβω, αλλά δε ξέρω αν θα γίνει αυτό στις 22/5 ή στις 28/5
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
αμφιταλαντεύομαι γιατί και αν κατεβω 22 δε θα δω δυο αγαπημενα προσωπα
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Mεσα και γω κατα 90% και ο giorgio16:)
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μεσημερι η βραδυ ????:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom