Ρουμανία Τρανσυλβανία!

paparoupa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
μελι σε ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες!θα παω και εγω ρουμανια κ ειμαι πολυ ενθουσιασμενη!θελω να σε ρωτησω αν ξερεις το ονομα αυτου του "αθλητικου κεντρου" η να μου πεις πως μπορω να το βρω!και γενικα αν εχεις να μου προτεινεις καποιο καλο σπα!τρελαινομαι για τετοια!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μετα απο εκει πηγαμε σε ενα -πως να το πω-αθλητικο κεντρο..
Οπου ειχε 3-4 πισινες με διαφορετικη θερμοκρασια,τζακουζι,σαουνες,χαμαμ,ποδοσφαιρο 5Χ5.. Καταπληκτικες εγκαταστασεις!!
Μετα επιστρεψαμε παλι Brasov στο ιδιο σκηνικο,πισινες,σαουνα,χαμαμ,κατι που ευχαριστηθηκα πολυ!!! Κι ολα αυτα με 7 ευρω! Και φαγητο παλι στο ιδιο εστιατοριο,οπυ δοκιμασαμε μια καταπληκτικη σουπα,σερβιρισμενη αντι για πιατο,μεσα σε ενα καρβελι ψωμι!!:roll:
που θα τα βρω αυτα;;:roll::roll:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Renanam

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Προσπαθώ να στείλω προσωπικό μνμ γιαυτο στέλνω τα μνμτα για να συμπληρώσω 20! Σορρυ...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Κι εγώ όσο σπαμάρεις θα στα διαγράφω...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον διευθυνση δεν θυμαμαι να δωσω...
Παντως αν ρωτησεις θα σου πουν,ειναι πολυ γνωστο.
Εμεις το βρηκαμε φευγοντας για εκδρομες.
βασικη προθποθεση να εχεις αυτοκινητο:)
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Λοιπον διευθυνση δεν θυμαμαι να δωσω...
Παντως αν ρωτησεις θα σου πουν,ειναι πολυ γνωστο.
Εμεις το βρηκαμε φευγοντας για εκδρομες.
βασικη προθποθεση να εχεις αυτοκινητο:)
meli, αυτό το κέντρο με τις πισίνες κλπ
είναι έξω απο Βrasov, αν κατάλαβα καλά?

elenara ,εσύ τελικά το βρήκες?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
oχι αλλα δεν εψαξα κιολας:D ποτε πατε;:D
το ψάχνω, κυρίως για τα παιδιά...θα πάμε τέλος Ιουνίου(δυστυχώς όμως τα ξενοδοχεία που έμεινες ,δεν έχουν τετράκλινα:()
 

summer city

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Να προσθέσω και εγώ κάποια πραγματάκια για Τρανσυλβανία. ταξιδέψαμε 2 άτομα τον Σεπτέμβριο του 2013, φτάσαμε Βουκουρέστι με αεροπλάνο αλλά στη συνέχεια πήραμε το τρένο για Μπρασόφ, Σιμπίου και Σιγκισοάρα. Το τρένο πολύ άνετο και φθηνό, μόνο με 22 ευρώ ταξιδεύεις πρώτη θέση, αν ταξιδεύσεις σαβατοκύριακο έχει έκπτωση περίπου 30%. από τον σταθμό του Μπρασόφ μπορείς να πάρεις το λεωφορείο με τον αριθμό 4 για να πας στην πόλη αλλά και τα ταξί είναι οκ, στην επαρχία γενικά τα ταξί συμφέρουν αρκετά, σε αντίθεση με το Βουκουρέστι που είναι μεγάλοι απατεώνες. Με τρένο από Μπρασόφ για Σιμπίου πληρώσαμε 11 ευρώ το άτομο, ενώ το ταξίδι είχε διάρκεια λίγο πάνω από 2 ώρες και 30 λεπτά, ενώ από Σιμπίου για Σιγκισοάρα πληρώσαμε 11 λέι το άτομο (διάρκεια 3:30 ώρες).

όποιος θέλει να πάει Σεπτέμβρη Τρανσυλβανία κάνει αρκετό κρύο, ιδίως το βράδυ σηκώνει ακόμα κασκόλ και γάντια. Μια ημέρα μάλιστα χιόνισε τρελά, εκείνη την ημέρα έτυχε μάλιστα να επισκεφτούμε το "κάστρο του Δράκουλα" στο Μπραν, ωραία δρακουλιάρικη ατμόσφαιρα με ένα μέτρο χιόνι για ντεκόρ. δεν κάτσαμε ωστόσο πολύ, λόγω της εμπειρίας μας από την Ελλάδα φοβηθήκαμε πως θα αποκλειστούμε αλλά καμιά σχέση ακόμα και οι Ρουμάνοι είναι πιο μπροστά σε σχέση με τον ελληνικό κρατικό μηχανισμό.

μην διστάσετε να επισκεφτείτε τα μουσεία είναι πάμφθηνα (γύρω στα 2 ευρώ), η τιμή ανεβαίνει μόνο αν θες να χρησιμοποιήσεις φωτογραφική. μην πάτε στο μεσαιωνικό μουσείο του Μπρασόφ μεγάλη απάτη, 5 όπλα και μια μακέτα της πόλης!
 
Last edited:

summer city

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Σιγκισοάρα πολύ μικρή και γραφική πόλη. Οι τουρίστες συνήθως την επισκέπτονται το πρωί και αποχωρούν το απόγευμα (φτάνει για να τα δεις όλα). εμείς μείναμε 2 ημέρες! τα βράδια τριγυρνάγαμε στα σκοτεινά και παγωμένα γραφικά δρομάκια σχεδόν μόνοι μας. Το σπίτι του δράκουλα δεν μου είπε κάτι, πολύ turist κατάσταση.
Πολύ γραφική η Σιγκισοάρα αλλά για μένα και το Σιμπίου και το Μπρασόφ είναι εξίσου όμορφα, ίσως λίγο περισσότερο το Σιμπίου. Στο Σιμπίου μην λησμονήσετε να επισκεφτείτε το παλάτι Μπρουχενταλ, όπως και το φαρμακείο.

Για φαγητό πήγαμε στο casa sibiu, αρκετά ικανοποιητικό, σερβίρει φασολάδα μέσα σε ψωμί (κλασικό πιάτο της Ρουμανίας). Στο Μπρασόφ, μείναμε 4 ημέρες, επισκεφθήκαμε διάφορα εστιατόρια. Το bella musica είναι όντως καλό αλλά προσωπικά βρήκα το Sergiana (muresenilor 22) πολύ καλύτερο. Το κτίριο που στεγάζεται ήταν παλιά γυναικείες φυλακές, μέσα ο χώρος είναι αρκετά όμορφος ενώ το φαγητό ήταν πολύ καλό, με μεγάλη επιλογή πιάτων. Πολύ καλό φαγητό μπορεί να βρει κάποιος και στο festival 39, ένα vintage εστιατόριο - καφε μπάρ που σερβίρει και πρωινό. Μακράν το πιο ωραίο μέρος για να πιεις τον καφέ σου ή το ποτό σου στο Μπρασόφ και ίσως σ' ολόκληρη την Ρουμανία.

Για το Βουκουρέστι σπαταλήσαμε μια μόνο ημέρα, αναγκαστικά γιατί λόγω του χιονιού το τρένο από Μπράσοφ για βουκουρέστι καθυστέρησε με αποτέλεσμα να χάσουμε την πτήση μας. μπαρ και καφέ μαζεμένα, Ιος κατάσταση για φοιτητές ίσως καλό. ταρίφες μεγάλοι λωποδύτες, διαλέξαμε ένα ταξί στην πιάτσα με φτηνή ένδειξη στην πόρτα αλλά ο απατεώνας ταρίφας μας έβαλε με τρόπο στο αμέσως επόμενο ταξί, δεν προσέξαμε τι έγραφε, και μετά μας ζητούσε 20 ευρώ για μια απόσταση Σύνταγμα - Ομόνοια. καλέσαμε αστυνομία και τελικά πληρώσαμε 8 ευρώ (κλέφτες)

από ξενοδοχεία, στη Σιγισοάρα μείναμε στο casa saseasca, πάνω στην κεντρική πλατεία, κουκλίστικο και φθηνό. Στο Μπρασόφ μείναμε στο casa albert, τίποτα το συγκλονιστικό αλλά ήταν αρκετά καθαρό, φθηνό και σε πολύ κεντρική τοποθεσία. Στο Σιμπίου μείναμε στο Am Ring, πάνω στην κεντρική πλατεία, από τα καλύτερα της περιοχής πληρώσαμε γύρω στα 70 με 75 ευρώ. μοναδικό μειονέκτημα δεν έχει ασανσέρ καθώς πρόκειται για παλιό κτήριο.
 

summer city

Member
Μηνύματα
9
Likes
16
Λοιπόν τώρα που βρήκα λίγο ελεύθερο χρόνο θα ήθελα να χαιρετήσω όλη την κοινότητα και να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μοιράζονται τις ταξιδιωτικές τους ιστορίες. Πραγματικά όλες οι ιστορίες με βοήθησαν πολύ στο ταξίδι μου στη Ρουμανία. Θα προσπαθήσω κι εγώ από τη μεριά μου να βοηθήσω όσο μπορώ. Αυτά είναι τα πρώτα μου post, πιστεύω πως στο μέλλον θα στρώσω και θα γράψω καλύτερα κείμενα. Για την ώρα μερικές φωτογραφίες από Τρανσυλβανία ..
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom