Ρουμανία Τρανσυλβανία!

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Πάντως αν τελικά αποφασίσετε να πάτε οδικώς ΜΗΝ κάνετε την διαδρομή Βουκουρέστι προς Μπρασόβ Παρασκευή απόγευμα και Σάββατο πρωί όπως επίσης το Μπρασόβ προς Βουκουρέστι Κυριακή απόγευμα. Οι ώρες δεν είναι 2 και 2,5 ειναι χαλαρά 4 λόγω της κίνησης. Καλύτερα καθημερινές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Επειδη εχω κλεισει μονο τα εισιτηρια επιστροφης απο Βουκουρεστι, σκεφτομαι σοβαρα, αν καταληξω στη συγκοινωνια, να κλεισω μεταβαση αεροπορικως προς Cluj, ωστε να "κατεβω" απο πολη σε πολη προς το Βουκουρεστι. Ευτυχως η μερα που φτανουμε Βουκουρεστι ειναι καθημερινη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.115
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Επειδη εχω κλεισει μονο τα εισιτηρια επιστροφης απο Βουκουρεστι, σκεφτομαι σοβαρα, αν καταληξω στη συγκοινωνια, να κλεισω μεταβαση αεροπορικως προς Cluj, ωστε να "κατεβω" απο πολη σε πολη προς το Βουκουρεστι. Ευτυχως η μερα που φτανουμε Βουκουρεστι ειναι καθημερινη.
Εγώ το βρίσκω τέλεια ιδέα! Και εγώ θα το είχα κάνει αν η Aegean είχε βγάλει πιο νωρίς το δρομολόγιο.
Δεν έχω ιδέα για τα μμμ αλλά δεν νομίζω να μην συνδέεται η Κλουζ με τη Σιγκισοαρα και το Μπρασοβ! Εγώ θα το έψαχνα έτσι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Ηδη το εχω ψαξει και συνδεονται ολες οι πολεις. Περιμενω να δω αν θα βγαλει προσφορα στο αεροπορικο η θα σπρωξω παλι μιλια, το οποιο θα ηθελα να αποφυγω.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Επειδη εχω κλεισει μονο τα εισιτηρια επιστροφης απο Βουκουρεστι, σκεφτομαι σοβαρα, αν καταληξω στη συγκοινωνια, να κλεισω μεταβαση αεροπορικως προς Cluj, ωστε να "κατεβω" απο πολη σε πολη προς το Βουκουρεστι. Ευτυχως η μερα που φτανουμε Βουκουρεστι ειναι καθημερινη.
Με ΜΜΜ η καλύτερη περίπτωση είναι αυτή! Δεν είναι χάλια πλεον τα τρένα απλά θέλουν παραπάνω χρόνο.Αν βρίσκεις βολικές ώρες,go for it!Έχουν αναβαθμιστεί πολλές γραμμές,ιδίως οι ''τουριστικές'' διαδρομές.Υπάρχουν και νυχτερινα τρένα με καμπίνες για πιο καλτ εμπειρία και εξοικονόμηση χρόνου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Πιστευω οτι δε θα χρειαστει ολονυκτιο ταξιδι. Οι πολεις απεχουν 3-3.5 ωρες με τρενο. Αν οι μετακινησεις γινονται απογευμα θα ειμαστε απο πολη σε πολη καθε μερα ως το Βουκουρεστι.
 

Sia@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους σας. Με λένε Διονυσία και τρελαίνομαι για τα ταξίδια. Τωρα κανονίζω ένα ταξίδι με την οικογένεια μου για Μάρτιο το τριήμερο της Καθαρά Δευτέρας στο Βουκουρέστι. Έχω ξαναπάει μόνη μου όμως αρχές Νοεμβρίου πριν δύο χρόνια. Τώρα όμως θέλω να πάω να μείνω και στο μπρασοβ μια βραδιά. Οπότε σκέφτομαι το εξής πρόγραμμα : Παρασκευή πρωί άφιξη Βουκουρέστι. Σάββατο πρωί αναχώρηση για Σιναια το βράδυ διανυκτερευση στο μπρασοβ. Κυριακή βράδυ επιστροφή στο Βουκουρέστι και τρίτη πρωί αναχώρηση για Αθήνα. Το έρωτημα μου είναι να νοικιασω αμαξι για να μπορώ να φεύγω οπότε θέλω η θα έχω πρόβλημα με το δρόμο? Θα είναι κλειστοί οι δρομοι?

Με ΜΜΜ η καλύτερη περίπτωση είναι αυτή! Δεν είναι χάλια πλεον τα τρένα απλά θέλουν παραπάνω χρόνο.Αν βρίσκεις βολικές ώρες,go for it!Έχουν αναβαθμιστεί πολλές γραμμές,ιδίως οι ''τουριστικές'' διαδρομές.Υπάρχουν και νυχτερινα τρένα με καμπίνες για πιο καλτ εμπειρία και εξοικονόμηση χρόνου.
villi
Τα ξερω τα τρενα εχω πάει ηδη μια φορα αλλα τωρα θα ξαναερθω με τα παιδιά μου και ελεγα για αυτοκινητο για μεγαλύτερη ανεση. Φεύγω οποτε θελω χωρις αναμονη θα κανω μια διανυκτερευση μπρασοβ. Θα είναι κλειστοί οι δρομοι?
 
Last edited by a moderator:

Sia@

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Νομίζω ότι με την κίνηση που έχει, η συγκοινωνία είναι καλύτερη λύση. Εμείς κάναμε το ίδιο ταξίδι τέλος Φεβρουαριου με την κόρη μας 6 ετών(είχε πάρα πολύ χιόνι οπότε το ψιλοφοβηθήκαμε το αυτοκίνητο) και το τρένο μας εξυπηρέτησε πάρα πολύ. Η ουρά των αυτοκινήτων στο δρόμο (παράλληλα με το τρένο σε κάποια σημεία) ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ τουλάχιστον απ' οσο είδαμε εμείς, οπότε το τρένο ήταν άνετο και στην ώρα του. Απλά φροντίσαμε και κλείσαμε τις διαδρομές πηγαινε-έλα γιατί μετά παίζει και να μη βρεις επιστροφή στην ώρα που θέλεις. Καμία ταλαιπωρία και τα τρένα οκ. Ρίχνεις και κανένα υπνάκο και φτάνεις κομπλε!
Ευχαριστώ πολύ θα το λάβω σοβαρά υπόψη μου.
 
Last edited by a moderator:

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
villi

Τα ξερω τα τρενα εχω πάει ηδη μια φορα αλλα τωρα θα ξαναερθω με τα παιδιά μου και ελεγα για αυτοκινητο για μεγαλύτερη ανεση. Φεύγω οποτε θελω χωρις αναμονη θα κανω μια διανυκτερευση μπρασοβ. Θα είναι κλειστοί οι δρομοι?
Νομίζω ότι με την κίνηση που έχει, η συγκοινωνία είναι καλύτερη λύση. Εμείς κάναμε το ίδιο ταξίδι τέλος Φεβρουαριου με την κόρη μας 6 ετών(είχε πάρα πολύ χιόνι οπότε το ψιλοφοβηθήκαμε το αυτοκίνητο) και το τρένο μας εξυπηρέτησε πάρα πολύ. Η ουρά των αυτοκινήτων στο δρόμο (παράλληλα με το τρένο σε κάποια σημεία) ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ τουλάχιστον απ' οσο είδαμε εμείς, οπότε το τρένο ήταν άνετο και στην ώρα του. Απλά φροντίσαμε και κλείσαμε τις διαδρομές πηγαινε-έλα γιατί μετά παίζει και να μη βρεις επιστροφή στην ώρα που θέλεις. Καμία ταλαιπωρία και τα τρένα οκ. Ρίχνεις και κανένα υπνάκο και φτάνεις κομπλε!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σε όλους σας. Με λένε Διονυσία και τρελαίνομαι για τα ταξίδια. Τωρα κανονίζω ένα ταξίδι με την οικογένεια μου για Μάρτιο το τριήμερο της Καθαρά Δευτέρας στο Βουκουρέστι. Έχω ξαναπάει μόνη μου όμως αρχές Νοεμβρίου πριν δύο χρόνια. Τώρα όμως θέλω να πάω να μείνω και στο μπρασοβ μια βραδιά. Οπότε σκέφτομαι το εξής πρόγραμμα : Παρασκευή πρωί άφιξη Βουκουρέστι. Σάββατο πρωί αναχώρηση για Σιναια το βράδυ διανυκτερευση στο μπρασοβ. Κυριακή βράδυ επιστροφή στο Βουκουρέστι και τρίτη πρωί αναχώρηση για Αθήνα. Το έρωτημα μου είναι να νοικιασω αμαξι για να μπορώ να φεύγω οπότε θέλω η θα έχω πρόβλημα με το δρόμο? Θα είναι κλειστοί οι δρομοι?
Πιστευω χωρις να χω παει στα χωρια αλλα απο μια σχετικη ερευνα που χα κανει οταν ειχα παει κ γω Βουκουρεστι οτι συμφερει αμαξι..ειστε και οικογενεια αρα θα ναι πιο βολικο και για παιδια..ριξε μια ματια να δεις ποσο μακρια ειναι ο σταθμος τρενου ή λεωφορειου απο τη καθε πολη και αναλογως αποφασισε..οσο για το καιρο λογικα καλος θα ναι αλλα δε μπορεις να το προβλεψεις απο τωρα,μπορει να χει χιονια και να μην κινειτε ουτε τρενο ουτε αμαξι
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.115
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
@Sia@ Τα σ/κα υπάρχει πολύ κίνηση μεταξύ Βουκουρεστιου και Μπρασοβ! Έχω δει ουρές ατελείωτες ....
Αφού πρόκειται να πάτε τον ερχόμενο Μάρτιο, προτείνω να περιμένετε, και ένα μήνα πριν την αναχώρηση σας, να ελένξεις το καιρό και αν όλα είναι οκ να χρησιμοποιήσετε τα ΜΜΜ. Πολλά μέλη του φόρουμ μπορούν να σε βοηθήσουν για τη σύνδεση μεταξύ των δύο πόλεων με τρένα και λεωφορεία και υπάρχουν παρόμοιες συζητήσεις πάνω σε αυτό το θέμα!
Είναι κρίμα να χάσεις τόσες ώρες στους δρόμους, όταν πρόκειται να μετακινηθεις μόνο για μία μέρα ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom