Γαλλία Ηνωμένο Βασίλειο Τριήμερο από Λονδίνο - Στρασβούργο;

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαίρομαι για εσάς :)
Αν θέλατε να σταματήσετε σε ένα σημείο της αρεσκείας σας κατα την διαδρομή για φώτο πχ, σταματούσαν ή τηρούσαν το πρόγραμμά τους κανονικά ; Αυτό δλδ είναι το free tour;
Oι στάσεις(10-12 αν θυμάμαι) ήταν προγραμματισμένες και σχετικά κοντινές σε απόσταση μεταξύ τους. Σε κάποιες ο χρόνος ήταν 10-15 λεπτά και έφτανε μέχρι τα 45-1 ώρα στο Αberfoyle για ψώνια και φαγητό. Kρατούσαν τον χρόνο αλλά δεν μας ζόρισαν να βιαστούμε ποτέ για φωτογραφίες κλπ.Δεν ζήτησε κανένας να κάνουμε κάποια στάση σε κάποιο άλλο μέρος οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Θέλει πάντως κράτηση γιατί φεύγει 1 βανάκι κάθε μέρα με 20 θέσεις.Το free tour είναι αυτό. Κάνεις το τουρ και τους πληρώνεις σαν φιλοδώρημα όσο νομίζεις. Εμείς νομίζω δώσαμε από 20 λίρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Oι στάσεις(10-12 αν θυμάμαι) ήταν προγραμματισμένες και σχετικά κοντινές σε απόσταση μεταξύ τους. Σε κάποιες ο χρόνος ήταν 10-15 λεπτά και έφτανε μέχρι τα 45-1 ώρα στο Αberfoyle για ψώνια και φαγητό. Kρατούσαν τον χρόνο αλλά δεν μας ζόρισαν να βιαστούμε ποτέ για φωτογραφίες κλπ.Δεν ζήτησε κανένας να κάνουμε κάποια στάση σε κάποιο άλλο μέρος οπότε δεν ξέρω να σου απαντήσω. Θέλει πάντως κράτηση γιατί φεύγει 1 βανάκι κάθε μέρα με 20 θέσεις.Το free tour είναι αυτό. Κάνεις το τουρ και τους πληρώνεις σαν φιλοδώρημα όσο νομίζεις. Εμείς νομίζω δώσαμε από 20 λίρες.
Τώρα το κατάλαβα το concept ! Να φανταστώ οτι κάνατε τη μονοήμερη;; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να συγκρίνω αυτό με κάτι άλλο !
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τώρα το κατάλαβα το concept ! Να φανταστώ οτι κάνατε τη μονοήμερη;; Sorry για τις πολλές ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να συγκρίνω αυτό με κάτι άλλο !
Καναμε την μονοημερη ναι.Ξεκινας 8:30 και εισαι πισω γυρω στις 6.Στη 1 σταση ταιζεις και hairy coo.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καναμε την μονοημερη ναι.Ξεκινας 8:30 και εισαι πισω γυρω στις 6.Στη 1 σταση ταιζεις και hairy coo.
Χαίρομαι που αναφέρεις και την διάρκεια της εκδρομής ! Ευχαριστώ για την υπομονή και το χρόνο σου :)
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Χαίρομαι που αναφέρεις και την διάρκεια της εκδρομής ! Ευχαριστώ για την υπομονή και το χρόνο σου :)
Δεν κανει τίποτα.Τα γραφει νομιζω και στο σαιτ τους αναλυτικα.Οτι αλλο χρειαστεις μου λες.
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα! Πρώην κάτοικος Στρασβούργου εδώ. Ανεξάρτητα από αν αξίζει ή όχι να απομακρυνθείτε τόσο από το Λονδίνο - κατά τη γνώη μου καλύτερα να επισκεφθείτε κάπω κοντινό μέρος - αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε την πανέμορφη αυτήν πόλη, μπορώ να σε βοηθήσω στα πάντα. Εστιατόρια, κρασιά, μπυραρίες, ξενοδοχεία αξιοθέατα κτλ.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα! Πρώην κάτοικος Στρασβούργου εδώ. Ανεξάρτητα από αν αξίζει ή όχι να απομακρυνθείτε τόσο από το Λονδίνο - κατά τη γνώη μου καλύτερα να επισκεφθείτε κάπω κοντινό μέρος - αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε την πανέμορφη αυτήν πόλη, μπορώ να σε βοηθήσω στα πάντα. Εστιατόρια, κρασιά, μπυραρίες, ξενοδοχεία αξιοθέατα κτλ.
Μαλλον θε χρειαστω εγω την βοηθεια σου που σκεφτομαι να παω τον Νοεμβριο που θα ανοιξει και η χριστουγεννιατικη αγορα.
 

VasilikiZed

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα :)
Νομίζω πως καταλήξαμε σε Γλασκόβη - Εδιμβούργο .
Το θέμα είναι πως το αεροδρόμιο Gatwick που μας βολεύει, δεν έχει πτήσεις για καμία από τις δύο αυτές πόλεις.
Νομίζετε πως συμφέρει να πάμε με το λεωφορείο ή με το τρένο? Με την ενοικίαση αυτοκινήτου ξέρετε τι παίζει???
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλημέρα :)
Νομίζω πως καταλήξαμε σε Γλασκόβη - Εδιμβούργο .
Το θέμα είναι πως το αεροδρόμιο Gatwick που μας βολεύει, δεν έχει πτήσεις για καμία από τις δύο αυτές πόλεις.
Νομίζετε πως συμφέρει να πάμε με το λεωφορείο ή με το τρένο? Με την ενοικίαση αυτοκινήτου ξέρετε τι παίζει???
Κάτι κάνετε λάθος, έχει τουλάχιστον 4-5 πτήσεις κάθε μέρα απο Γκάτγουικ. Το λεωφορείο είναι σκότωμα, ενώ το τραίνο σχετικά οκ κυρίως για Εδιμβούργο, καθότι κάνει 4μιση-5 ώρες μέχρι εκεί, όμως μπορεί να βγει και ακριβότερο από το αεροπλάνο αν δεν τα πάρετε απο πριν.

Γνώμη μου πάντως, με τόσα ωραία μέρη γύρω από το Λονδίνο (Οξφόρδη, Cotswolds, Cambridge, Bristol, Bath, Salisbury, Stonehenge, Winchester, Canterbury, Brighton, Windsor, Richmond κλπ.), αμαρτία να τρέχετε για μερικές μέρες εκεί πάνω. Για μένα η Σκωτία ειναι χωριστό ταξίδι από μόνη της.
 

VasilikiZed

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Κάτι κάνετε λάθος, έχει τουλάχιστον 4-5 πτήσεις κάθε μέρα απο Γκάτγουικ. Το λεωφορείο είναι σκότωμα, ενώ το τραίνο σχετικά οκ κυρίως για Εδιμβούργο, καθότι κάνει 4μιση-5 ώρες μέχρι εκεί, όμως μπορεί να βγει και ακριβότερο από το αεροπλάνο αν δεν τα πάρετε απο πριν.

Γνώμη μου πάντως, με τόσα ωραία μέρη γύρω από το Λονδίνο (Οξφόρδη, Cotswolds, Cambridge, Bristol, Bath, Salisbury, Stonehenge, Winchester, Canterbury, Brighton, Windsor, Richmond κλπ.), αμαρτία να τρέχετε για μερικές μέρες εκεί πάνω. Για μένα η Σκωτία ειναι χωριστό ταξίδι από μόνη της.


Η αλήθεια είναι πως όντως έχει αλλά δεν βολεύουν σύμφωνα με το σκεπτικό μας. Δηλαδή είτε να φύγουμε για Σκωτία την ίδια μέρα που θα φτάσουμε στο Λονδίνο , ώστε να μην χρειαστεί να μετακινηθούμε ως το κέντρο , είτε να πάμε τις 4 τελευταίες μέρες ώστε πάλι να μην κάνουμε διπλές διαδρομές για το αεροδρόμιο. Σίγουρα τα μέρη γύρω από το Λονδίνο είναι όμορφα, είδα όλα όσα ανέφερες, αλλά σκεφτήκαμε πως είναι ευκαιρία να πάρουμε και μια γεύση από Σκωτία .
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με τις ενοικιάσεις αυτοκινήτου? κάποια που κοίταξα, φαίνονται πολύ οικονομικά και δεν ξέρω αν κρύβεται κάτι άλλο από πίσω.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Καλησπέρα! Πρώην κάτοικος Στρασβούργου εδώ. Ανεξάρτητα από αν αξίζει ή όχι να απομακρυνθείτε τόσο από το Λονδίνο - κατά τη γνώη μου καλύτερα να επισκεφθείτε κάπω κοντινό μέρος - αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε την πανέμορφη αυτήν πόλη, μπορώ να σε βοηθήσω στα πάντα. Εστιατόρια, κρασιά, μπυραρίες, ξενοδοχεία αξιοθέατα κτλ.
Αν κ μάλλον χαλάω το τόπικ, μιας κ πρωην κάτοικος στρασβούργου δράττομαι της ευκαιρείας να ρωτήσω ποια εποχή κατά τη γνώμη σας πάντα είναι καλύτερη για επίσκεψη στην αλσατία, νοέμβριος ή μάρτιος; περισσότερο ρωτάω από άποψη καιρού, μη βρέχει ολη μέρα το νοέμβριο όπως στο βέλγιο πχ (όλα σχετικά είναι βέβαια)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.572
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom