Τριήμερο για του Αγ.Πνεύματος...

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αθήνα παιδιά είναι η αφετηρία αλλά όλες οι προτάσεις είναι καλοδεχούμενες!
Εγώ θα χτυπούσα μια Σέριφο για το καλό, ή εναλλακτικά μια Κύθνο.
Απαραίτητο το μεταφορικό μέσο βέβαια.
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. Ποια νησιά πιστεύετε θα έχουν κινητικότητα το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος;
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλησπέρα και από εμένα και για να γράφω εδώ πέρα σημαίνει ότι ενδιαφέρομαι για το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος. Θα ξεκινήσουμε από Δυτική Μακεδονία. Τις μέρες του Πάσχα (από τρίτη μέρα του Πάσχα μέχρι την Κυριακή του Θωμά πήγαμε Πόρο και Πόρτο Χέλι). Ενώ όταν πηγαίναμε γενικά μου άρεσε το ταξίδι, στην επιστροφή είχα βαρεθεί γιατί είναι και πολλά τα χιλιόμετρα. Θα προτιμούσα δηλαδή κάτι πιο κοντά γιατί έτσι κι αλλιώς είναι τρεις μέρες. Εξαιτίας του ότι είναι 3 μέρες, δεν αποκλείω αλλά θεωρώ καλύτερη επιλογή να μην είναι νησί. Για παράδειγμα, αν ξεκινούσαμε από Αθήνα θα ήταν πιο άνετη η κατάσταση για νησί ενώ τώρα θα πρέπει να πάμε από Δυτική Μακεδονία μέχρι Πειραιά και στην επιστροφή την αντίθετη πορεία.
Γενικά έχουμε πάει Πρέβεζα, Κέρκυρα, Πάργα, Λευκάδα, Ναύπακτο, Ασπροβάλτα, Χαλκιδική. Χωρίς να αποκλείουμε κάποιο από αυτά τα μέρη που επισκεφτήκαμε να ξαναπάμε, ίσως θα ήταν καλύτερο να πάμε σε κάποιο καινούριο μέρος. Πέρυσι για παράδειγμα του Αγίου Πνεύματος πήγαμε στον Πλαταμώνα και περάσαμε πολύ ωραία.
Ποια η γνώμη σας για τη Νέα Πέραμο Καβάλας;
Προσωπικά θα ήθελα να έχει κάποια σχετική ζωή το βράδυ να πιούμε και το ποτό μας αλλά να έχει και κάποιο (αν γίνεται) φωτογραφικό ενδιαφέρον καθότι ασχολούμαι και λίγο με τη φωτογραφία.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εννοείς να πάμε Βόρεια Μακεδονία ε; Παρότι σπούδασα πριν χρόνια στη Σερβία, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα εκεί. Έχεις κάποιες πληροφορίες; Είναι ασφαλές να πάμε με το αυτοκίνητο ή να προτιμήσουμε με λεωφορείο κλπ.;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Εννοείς να πάμε Βόρεια Μακεδονία ε; Παρότι σπούδασα πριν χρόνια στη Σερβία, δεν ξέρω πώς είναι τα πράγματα εκεί. Έχεις κάποιες πληροφορίες; Είναι ασφαλές να πάμε με το αυτοκίνητο ή να προτιμήσουμε με λεωφορείο κλπ.;
Με λεωφορειο δεν θα βολευτειτε. Πηγαμε με αυτοκινητο, περασαμε πολυ ωραια. Γραφικοτας ο οικισμος, φιλικος ο κοσμος, πολυ ενδιαφερουσα εκδρομη για 3ημερο.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Μου προτάθηκε από μία φίλη το Πήλιο. Ενώ έχω πάει πολλές φορές στο Βόλο στο Πήλιο μία φορά έχω πάει για φαγητό με τον αδερφό μου. Δεν έχω ιδέα πού να πάμε, πού είναι καλά να μείνουμε για βραδινή διασκέδαση κλπ. Το μόνο που θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει και πολλά χρόνια από τότε) είναι οι στενοί δρόμοι και η δυσκολία στο παρκάρισμα.
Ψάχνοντας άλλους προορισμούς στη συγκεκριμένη σελίδα, έπεσα πολλές φορές πάνω στο Πήλιο οπότε θα αρχίσω να παίρνω πληροφορίες. Αν έχετε υπόψη σας κάποιους συνδέσμους ή προτάσεις φυσικά και είναι πάντα ευπρόσδεκτα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ποια η γνώμη σας για τη Νέα Πέραμο Καβάλας;
Προσωπικά θα ήθελα να έχει κάποια σχετική ζωή το βράδυ να πιούμε και το ποτό μας αλλά να έχει και κάποιο (αν γίνεται) φωτογραφικό ενδιαφέρον
Η Νέα Πέραμος στη Καβάλα είναι κάτι σαν την Ασπροβαλτα ή το πρώτο πόδι της Χαλκιδικής, δηλαδή ένα τουριστικό μέρος που μαζεύει πολύ κόσμο το καλοκαίρι για μπάνια, με ταβέρνες, εστιατόρια κτλ και το χειμώνα επικρατεί νέκρα. Δεν θα έλεγα ότι έχει ιδιαίτερο φωτογραφικό ενδιαφέρον....

Ενώ έχω πάει πολλές φορές στο Βόλο στο Πήλιο μία φορά έχω πάει για φαγητό με τον αδερφό μου. Δεν έχω ιδέα πού να πάμε, πού είναι καλά να μείνουμε για βραδινή διασκέδαση κλπ. Το μόνο που θυμάμαι (γιατί έχουν περάσει και πολλά χρόνια από τότε) είναι οι στενοί δρόμοι και η δυσκολία στο παρκάρισμα.
Στη Ζαγορά να βρείτε κατάλυμα. Είναι ένας πανέμορφος γραφικός οικισμός, που σίγουρα θα σε ανταμείψει φωτογραφικά! Έχει μαγαζιά για φαγητό και ποτό και κατά τη διάρκεια της ημέρας μπορείτε να εξερευνήσετε τη γύρω περιοχή και αν έχει καλό καιρό, γιατί όχι, να κάνετε και μπάνιο.
 
Last edited:

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.
Ώστε δηλαδή καλύτερα είναι να κινηθούμε προς Πήλιο ε;
Για Καλά Νερά και Αγριά, Νέα Αγχίαλο, τι γνώμη έχετε;
Όσο για τη Ζαγορά, δεν ξέρω, σκεφτόμασταν να μείνουμε πιο πολύ σε παραθαλάσσιο μέρος
Τέλος για τη Νέα Πέραμο, οι φωτογραφικές ανησυχίες δεν είναι και αυτοσκοπός, αν και εγώ θα τραβήξω ότι θα μου κινήσει το ενδιαφέρον, δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι ιδιαίτερα γραφικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom