Τριήμερο για του Αγ.Πνεύματος...

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις.
Ώστε δηλαδή καλύτερα είναι να κινηθούμε προς Πήλιο ε;
Για Καλά Νερά και Αγριά, Νέα Αγχίαλο, τι γνώμη έχετε;
Όσο για τη Ζαγορά, δεν ξέρω, σκεφτόμασταν να μείνουμε πιο πολύ σε παραθαλάσσιο μέρος
Τέλος για τη Νέα Πέραμο, οι φωτογραφικές ανησυχίες δεν είναι και αυτοσκοπός, αν και εγώ θα τραβήξω ότι θα μου κινήσει το ενδιαφέρον, δεν είναι ανάγκη να είναι κάτι ιδιαίτερα γραφικό.
Στη Νέα Αγχίαλο δεν έχει και πολλά να δείτε και να κάνετε, Αγριά και Καλά Νερά είναι ωραία αλλά για εμένα αξίζει πολύ περισσότερο το (ανατολικό) Πήλιο, είναι πολύ πιο όμορφο. Όμως όπως αναφέρθηκε, οι δρόμοι σίγουρα είναι σχετικά δύσκολοι, στενοί μερικές φορές και έχει πολλές στροφές. Αν θέλετε πχ να επισκεφθείτε πολλά χωριά, ίσως σας κουράσει ο δρόμος, οπότε μην φορτώσετε πολύ το πρόγραμμά σας. Επίσης, να έχετε κατά νου ότι λογικά θα έχει πολύ κόσμο. Αν θέλετε να πάτε σε παραλίες πχ Άι-Γιάννης, Άγιοι Σαράντα κτλ, καλό θα είναι να ξεκινάτε νωρίς για να βρείτε να παρκάρετε.
Τώρα, αν θέλετε κάτι πιο έυκολο και ξεκούραστο, τότε ναι, Αγριά είναι σίγουρα καλύτερα (είναι πολύ κοντά στον Βόλο), και ίσως Καλά Νερά.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Το ζητούμενο είναι να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε πιο πολύ. Δηλαδή επειδή ήδη διαβάζω για Πήλιο αρκετά πράγματα και έχει μεγάλο ενδιαφέρον, πιστεύω ότι χρειάζονται περισσότερες μέρες για να οργανωθούμε. Γιατί λόγω υποχρεώσεων θα φτάσουμε προς το βράδυ της Παρασκευής και μετά μένει Σάββατο και Κυριακή και μισή Δευτέρα γιατί πρέπει να επιστρέψουμε και σχετικά νωρίς.
Οπότε μάλλον καλύτερα βλέπω να είναι η Αγριά. Δηλαδή εκεί έχει και ξενοδοχεία και μπορούμε να μείνουμε εκεί ε; Επίσης να υποθέσω ότι είναι καλύτερη η επιλογή της Αγριάς από των Καλών Νερών
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Το ζητούμενο είναι να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε πιο πολύ. Δηλαδή επειδή ήδη διαβάζω για Πήλιο αρκετά πράγματα και έχει μεγάλο ενδιαφέρον, πιστεύω ότι χρειάζονται περισσότερες μέρες για να οργανωθούμε. Γιατί λόγω υποχρεώσεων θα φτάσουμε προς το βράδυ της Παρασκευής και μετά μένει Σάββατο και Κυριακή και μισή Δευτέρα γιατί πρέπει να επιστρέψουμε και σχετικά νωρίς.
Οπότε μάλλον καλύτερα βλέπω να είναι η Αγριά. Δηλαδή εκεί έχει και ξενοδοχεία και μπορούμε να μείνουμε εκεί ε; Επίσης να υποθέσω ότι είναι καλύτερη η επιλογή της Αγριάς από των Καλών Νερών
Στην Αγριά έχει πολλά τσιπουράδικα, αν σας αρέσουν τότε πραγματικά θα το απολαύσετε. Έχει μερικές παραλίες εκεί κοντά αλλά για να πω την αλήθεια, δεν αξίζουν τόσο πολύ. Ειδικά αν έχει κόσμο, τότε δεν ξέρω αν θα σας αρέσουν και τόσο. Οπότε αν θέλετε να κάνετε μπάνιο, θα πρέπει να πάτε λίγο πιο μακριά και παλι θα έχει αρκετή κίνηση στον δρόμο. Η Αγριά πάντως δεν έχει έντονη νυχτερινή ζωή, εκτός από μερικές καφετέριες και μπαράκια. Αν όμως θέλετε απλά να χαλαρώσετε και να κάνετε βόλτες, άντε να πάτε και μια εκδρομή προς Γατζέα/Καλά Νερά, τότε θα είναι οκ.

Για εμένα πάντως το Πήλιο αξίζει περισσότερο (αν και δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική δυστυχώς γιατί μεγάλωσα στις παραλίες του Πηλίου :p ). Δεν χρειάζεται να το γυρίσετε ολόκληρο. Μένετε σε ένα χωριό, πχ Κισσό, Τσαγκαράδα, που είναι σχετικά κοντά σε παραλίες και σε άλλα χωριά. Μένετε κυρίως σε αυτό το χωριό και κάνετε μερικές εξορμήσεις σε κοντινά μέρη, ώστε να μην κουραστείτε.
Αν θέλετε να μείνετε σε παραθαλάσσιο μέρος, προτείνω Άι Γιάννη, με πολλά μέρη για φαγητό και ποτό, και είναι επίσης κοντά στην παραλία του Παπά Νερό (φτάνετε με τα πόδια), της Πλάκας (υπήρχε ένα μονοπάτι, αν είναι ακόμα σε καλή κατάσταση τότε πάλι φτάνετε με τα πόδια) και λίγο πιο μακριά είναι η Νταμούχαρη και οι Άγιοι Σαράντα.
Αλλιώς μπορείτε να μείνετε Τσαγκαράδα, είναι πιο γραφική και νομίζω έχει πιο εύκολη πρόσβαση σε Μυλοπόταμο και Φακίστρα.
Καλή επιλογή είναι και ο Κισσός, σε περίπτωση που δεν βρείτε αλλού. Είναι κοντά στον Άι Γιάννη και στις παραλίες του, αλλά και κοντά στην Τσαγκαράδα.

Το μόνο πρόβλημα με το Πήλιο είναι ότι αν ξεκινάτε από δυτική Μακεδονία και έχεε οδηγήσει ήδη μερικές ωρες ως τον Βόλο, τότε ίσως οι στροφές μέχρι να φτάσετε στο χωριό που θα μείνετε, να σας κουράσουν. Έσείς ξέρετε τις αντοχές σας.
Καλό είναι να αποφασίσετε νωρίς, όπως και να'χει, γιατί συνήθως όλα αυτά τα μέρη μαζεύουν πολύ κόσμο την περίοδο του Αγίου Πνεύματος.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες. Για την Αγριά πριν χρόνια είχα πάει, νομίζω Αύγουστο μήνα και είχαν μια γιορτή ψαριού και γινόταν χαμός. Επίσης με προκαλεί λίγο έκπληξη το γεγονός ότι είχα μάθει ότι η νυχτερινή ζωή του Βόλου είχε μεταφερθεί από τις Αλυκές προς την Αγριά. Δεν ξέρω πλέον κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει αλλάξει. Φυσικά δεν έχω λόγο να σας αμφισβητήσω, απλά αναφέρω τις πληροφορίες που είχα παλιότερα. Γιατί τα τελευταία 4-5 χρόνια όταν περνάω από τον Βόλο είναι για να ταξιδέψω προς τις Σποράδες. Βλέπω ότι Γατζέα - Καλά Νερά είναι κοντά, οπότε θα ήταν καλή επιλογή βόλτα προς τα εκεί. Επίσης κάτι άλλο, το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος είναι 10-13 Ιουνίου. Αυτήν την εποχή είναι αρκετά ζεστή η θάλασσα στη Μαγνησία ή ακόμα είναι χαμηλή η θερμοκρασία όπως στη βόρεια Ελλάδα;
Διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά που γράφετε για το ταξίδι μας στο Πήλιο. Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι θα είμαι κουρασμένος και μετά το Βόλο θα έχουμε στροφές, απλά επειδή θα ταξιδέψουμε απόγευμα, δε θα ήθελα να φτάσουμε βράδυ και να οδηγούμε σε δρόμο που δεν τον γνωρίζουμε με πολλές στροφές το βράδυ. Κάτι παρόμοιο μου έτυχε το καλοκαίρι του 2020 στη Λακωνία για να φτάσουμε στη Νεάπολη και δυσκολευτήκαμε λίγο.
Όσο το να μείνουμε σε Τσαγκαράδα ή άλλα χωριά του Πηλίου, δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση και κατά πόσο θα βαρεθούμε το βράδυ που μας αρέσει να κυκλοφορούμε και να ανακαλύπτουμε πράγματα. Δηλαδή επειδή είδα λίγο τον πληθυσμό τους, αν έχουν δύο καφετέριες και άλλα δύο φαγάδικα, το βλέπω το βράδυ να περιοριζόμαστε.
Όσο για το πότε θα κλείσουμε, ναι, είναι ένα θέμα αυτό και δεν ξέρω πόσο νωρίς κλείνουν δωμάτια στο Πήλιο για το τριήμερο. Αλλά κάτι μου λέει ότι και λόγο κορωνοϊού, σε όλη την Ελλάδα θα γίνεται χαμός από κόσμο.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις υπερπολύτιμες πληροφορίες. Για την Αγριά πριν χρόνια είχα πάει, νομίζω Αύγουστο μήνα και είχαν μια γιορτή ψαριού και γινόταν χαμός. Επίσης με προκαλεί λίγο έκπληξη το γεγονός ότι είχα μάθει ότι η νυχτερινή ζωή του Βόλου είχε μεταφερθεί από τις Αλυκές προς την Αγριά. Δεν ξέρω πλέον κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο ή έχει αλλάξει. Φυσικά δεν έχω λόγο να σας αμφισβητήσω, απλά αναφέρω τις πληροφορίες που είχα παλιότερα. Γιατί τα τελευταία 4-5 χρόνια όταν περνάω από τον Βόλο είναι για να ταξιδέψω προς τις Σποράδες. Βλέπω ότι Γατζέα - Καλά Νερά είναι κοντά, οπότε θα ήταν καλή επιλογή βόλτα προς τα εκεί. Επίσης κάτι άλλο, το τριήμερο του Αγίου Πνεύματος είναι 10-13 Ιουνίου. Αυτήν την εποχή είναι αρκετά ζεστή η θάλασσα στη Μαγνησία ή ακόμα είναι χαμηλή η θερμοκρασία όπως στη βόρεια Ελλάδα;
Διάβασα με μεγάλη προσοχή αυτά που γράφετε για το ταξίδι μας στο Πήλιο. Το πρόβλημά μου δεν είναι ότι θα είμαι κουρασμένος και μετά το Βόλο θα έχουμε στροφές, απλά επειδή θα ταξιδέψουμε απόγευμα, δε θα ήθελα να φτάσουμε βράδυ και να οδηγούμε σε δρόμο που δεν τον γνωρίζουμε με πολλές στροφές το βράδυ. Κάτι παρόμοιο μου έτυχε το καλοκαίρι του 2020 στη Λακωνία για να φτάσουμε στη Νεάπολη και δυσκολευτήκαμε λίγο.
Όσο το να μείνουμε σε Τσαγκαράδα ή άλλα χωριά του Πηλίου, δεν ξέρω πώς είναι η κατάσταση και κατά πόσο θα βαρεθούμε το βράδυ που μας αρέσει να κυκλοφορούμε και να ανακαλύπτουμε πράγματα. Δηλαδή επειδή είδα λίγο τον πληθυσμό τους, αν έχουν δύο καφετέριες και άλλα δύο φαγάδικα, το βλέπω το βράδυ να περιοριζόμαστε.
Όσο για το πότε θα κλείσουμε, ναι, είναι ένα θέμα αυτό και δεν ξέρω πόσο νωρίς κλείνουν δωμάτια στο Πήλιο για το τριήμερο. Αλλά κάτι μου λέει ότι και λόγο κορωνοϊού, σε όλη την Ελλάδα θα γίνεται χαμός από κόσμο.
Αν εχει καλό καιρό και ζεστη να ξέρεις θα γίνεται ένας χαμός κυρίως στην επιστροφή την Δευτέρα.. Μέσα στον Κόλπο η θάλασσα είναι πιο ζεστή απο οτι Αιγαιο γύρω στους 2 βαθμούς παραπάνω.. Απο κόσμο τα Καλά Νερά θα έχουν αρκετό αλλά νυχτερινή ζωή (κλάμπ και τέτοια) δεν θα βρεις 1 μόνο (ο θεός να το πει κλάμπ).. αλλά απο καφέ ταβέρνες και φαγάδικα δεν θα εχεις πρόβλημα.. Στα παραθαλάσσια Κάτω Γατζέα, Καλά Νερά, Άφησσος ειναι ομορφα το βραδυ για φαγητό και ποτό αλλά και λίγο πιο πάνω απο αυτά (κανα εικοσάλεπτο) για πρωινή-μεσημεριανή επίσκεψη σε Μηλιές (Τρενάκι, πλατεια)-Βυζίτσα ... Οτι πληροφορία θες γι αυτά ρώτα μιας και κατοικοεδρεύω στην περιοχή ...

Η Τσαγκαράδα και τα περιξ Αι Γιάννης, Κισσός, Ζαγορά, Νταμούχαρη κλ πανέμορφα μεν αλλά θέλουν περισσότερες μέρες και δεν θα το συνιστούσα για 3ημερο και για κάποιον που ερχεται απο μακρυά..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Αν ισχύουν αυτά που δείχνει το accuweather για κάτι 30-31 βαθμούς μάλλον θα γίνεται πανικός σε όλη την Ελλάδα. Ωραία, άρα αποκλείουμε Τσαγγαράδα και Αι Γιάννη, ουσιαστικά αυτά που είναι στο ανατολικό Πήλιο. Για να συνεννοηθούμε, όταν λέω νυχτερινή ζωή, πρώτα από όλα δεν είμαι πιτσιρικάς να ψάχνω κλαμπ σε τρελούς ρυθμούς, αλλά να μπούμε στο κλίμα του καλοκαιριού, να τρως ή να πίνεις το ποτό σου και να έχει κόσμο, να κάνει βόλτα και γενικά να μην είμαστε εμείς και εμείς.
Από τα παραθαλάσσια κοντά στο Βόλο, μεταξύ των: Αλυκές, Νέα Αγχίαλο, Αγριά, Καλά Νερά, ποιο είναι αυτό με τη μεγαλύτερη κίνηση για να μείνουμε ώστε να μη χρησιμοποιούμε αμάξι το βράδυ και τη μέρα να κινούμαστε περισσότερο;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αλυκες και Αγριά σίγουρα θα έχει κόσμο παρα πολύ γιατί μιλάμε για Βόλο στην ουσία (5-10 λεπτα με το αυτοκίνητο) αλλά αν θες και μπάνιο με κάπως καλύτερη θάλασσα τοτε θα πας Καλά νερά, Γατζέα και Άφησσο που σίγουρα θα έχει και κόσμο .. μονοι σας δεν θα ειστε πουθενά.. Αγχίαλο δεν θα στο συνιστούσα παρολο που και κει θα τα εχεις ολα..

Εννοείται βέβαια οτι οι παραλίες του Παγασητικού ειναι υποδεέστερες του Αιγαιου που ομως ειναι μακρυά κάπως (πανω απο ωρα η κοντινότερη απο Βόλο)..

Μιλάμε για πανω απο μήνα και οτι και να λέει το κάθε weather μην το πιστευεις... οι προβλέψεις πέφτουν μέσα το πολύ για 4-5 μέρες μπροστά και αν...
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Αν ισχύουν αυτά που δείχνει το accuweather για κάτι 30-31 βαθμούς μάλλον θα γίνεται πανικός σε όλη την Ελλάδα. Ωραία, άρα αποκλείουμε Τσαγγαράδα και Αι Γιάννη, ουσιαστικά αυτά που είναι στο ανατολικό Πήλιο. Για να συνεννοηθούμε, όταν λέω νυχτερινή ζωή, πρώτα από όλα δεν είμαι πιτσιρικάς να ψάχνω κλαμπ σε τρελούς ρυθμούς, αλλά να μπούμε στο κλίμα του καλοκαιριού, να τρως ή να πίνεις το ποτό σου και να έχει κόσμο, να κάνει βόλτα και γενικά να μην είμαστε εμείς και εμείς.
Από τα παραθαλάσσια κοντά στο Βόλο, μεταξύ των: Αλυκές, Νέα Αγχίαλο, Αγριά, Καλά Νερά, ποιο είναι αυτό με τη μεγαλύτερη κίνηση για να μείνουμε ώστε να μη χρησιμοποιούμε αμάξι το βράδυ και τη μέρα να κινούμαστε περισσότερο;
Ναι και εγώ Καλά Νερά, Γατζεα και Άφησσο θα πρότεινα. Ίσως Καλά Νερά. Η Άφησσος έχει πολύ ωραία παραλία αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει από νυχτερινή ζωή, νομίζω όμως ότι έχει μερικά μαγαζιά. Αγχιαλο με τίποτα, δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, Αλυκές επίσης όχι, έχουν ανοίξει μερικά μαγαζιά αλλά γενικά σαν μέρος δεν λέει και πολλά, η παραλία επίσης δεν είναι και η καλύτερη.
Οι παραλίες μέσα στον Παγασητικο είναι πάντα πιο ζεστές από αυτές στο Αιγαίο πάντως, οποτε από αυτή την άποψη καλύτερα να τις προτιμήσετε. Όμως φυσικά δεν συγκρίνονται σε ομορφια με αυτές του Αιγαίου.
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Άρα λοιπόν μάλλον προς Καλά Νερά συγκλίνουμε με την προοπτική και για κόσμο αλλά και για θάλασσα. Εκεί πέρα πώς είναι; Έχει κάποιο πεζόδρομο; Κάποια παραλία που βγαίνει ο κόσμος; Γιατί όπως το είδα από το google maps μου φάνηκε σχετικά μεγάλο μέρος. Τέλος η όλη κατάσταση είναι καλύτερα από Αγριά;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Σε τμημα της παραλίας της Αγριάς (οπου ειναι η πλειονότητα των μαγαζιων, τσιπουραδικα, καφε κλ) περνάει ο επαρχιακός δρόμος που πάει προς Αν. Πήλιο (δηλαδή Καλά Νερά Αφησσο, Αργαλαστη, Μηλίνα, Πλατανιά, Τρικερι κλ αλλά και για Τσαγκαραδα) αλλά το βραδυ εκείνες τις μέρες κλείνει (τους στέλνουν απο τον πρωτο πάραλληλο προς της παραλία δρόμο) και γίνεται πεζόδρομος.. για μπάνιο πάνε στην προέκταση της παραλίας (Σουτραλί).. μέτρια παραλία, μεγαλη, πας με το αμάξι άνετα..

Αγριά.jpg



Καλά Νερά σε όλη και εδω την παραλία περνάει δρομος (τοπικος ομως) και εδω το βραδυ ενα μεγάλο κομμάτι, που ειναι τα περισσότερα μαγαζιά, κλεινει .. και σχεδόν σε όλο το μήκος της μπορείς να κάνεις μπάνιο.. Το πιο κεντρικό ειναι γεμάτο ξαπλώστρες αλλά αν περπατησεις πιο κάτω (νότια) υπάρχει και ελεύθερος χώρος (πριν φθάσεις στο ΕΔΕΜ) ... μέτρια και δω η παραλία αλλά μεγάλη..


Καλά Νερά.jpg
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Το να πω ότι σε υπέρ ευχαριστώ είναι λίγο. Μου θύμισες πράγματα τώρα. Παλιότερα που πήγαινα πιο συχνά στον Βόλο, θυμάμαι την Αγριά την είχαμε τόπο συνάντησης μετά τον Βόλο για να συνεχίσουμε (μια φορά ήμασταν αναποφάσιστοι για μπάνιο και φτάσαμε μέχρι το Τρίκερι), αλλά έχει πολλά χρόνια που πήγα και δε θυμάμαι τίποτα.
Τότε θυμάμαι ότι όλα τα μαγαζιά ήταν προς τις Αλυκές (και θυμάμαι και την πιάτσα των ταξί στο Ξενοδοχείο Γαλαξίας αν θυμάμαι καλά. Μετά από χρόνια έμαθα ότι τα μπαράκια κλπ μεταφέρθηκαν προς Αγριά και πλέον δεν ξέρω πώς έχει η κατάσταση, για αυτό αναφέρω ξανά και ξανά την Αγριά.
Γενικά που έχει περισσότερη κίνηση για βράδυ, Αγριά ή Καλά Νερά; Δεν είναι ότι ντε και καλά θέλουμε την τρελή νύχτα, απλά να ξέρουμε που είναι πιο ωραία.
Όσο για μπάνιο ίσως πάμε και παραπέρα. Είμαστε στη φάση να σταματάμε (κατά τη διάρκεια της μέρας για θάλασσα) όπου μας αρέσει.
Τέλος, επειδή αναφέρθηκε ότι θα γίνεται χαμός εκείνες τις μέρες, μήπως να μείνουμε καλύτερα Αγριά ώστε στην επιστροφή τη Δευτέρα να είμαστε πιο κοντά προς Βόλο και άρα εθνική;
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Αμα φυγεις κοντά στις 5 με 6 μμ δεν νομιζω να εχεις πρόβλημα.. συνηθως στις 7με 10 μμ γινεται ο χαμός..

Απο κίνηση και κόσμο τα ιδια ισως λίγο παραπανω στην Αγριά αλλά αυτο θα εξαρτηθεί γενικά και απο τον καιρό.. Αν έχει ζεστη θα υπάρχει πολύς κόσμος και λόγω των σχολείων που κλείνουν κοντα σε αυτες τις ημερομηνίες..

Οπως και ναχει Αγριά Καλά Νερά ειναι ενα τεταρτο με αμάξι σε νορμάλ καταστάσεις..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.810
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom