Ελβετία Ιταλία Τριήμερο σε Μπέργκαμο-Μιλάνο-Κόμο-Λουγκάνο !!!

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά

trifylli1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Κυριές δεσποινίδες και κύριοι, καλησπέρα σε όλους,
σχεδιάζω ενα 4μερο ταξίδι στο Μπεργκαμο μέσα Ιουλίου. ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. Θα μπορούσατε να προτείνετε εσεις οι έμπειροι, περιληπτικα για να μη σας απασχολω κιόλας, κάποιες προτασεις για το τι και που? Υπολογίζω τα 2 βράδια να γίνουν διανυκτερεύσεις Μιλάνο, οποτε πείτε μου τι προτείνετε. ΕΥχαριστώ εκ των προτερων
 

trackbytrack

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Βρεθήκαμε παρέα στο Μιλάνο τον Γενάρη του '14...την Δεύτερη μέρα αποφασίσαμε να πάμε για ψώνια στο Foxtown ένα εμπορικό κέντρο λίγο μετά τα σύνορα Ιταλίας-Ελβετίας...είχαμε νοικιασμένο αυτοκίνητο και μετά απο 40 περίπου λεπτά απο το κέντρο σχεδόν του Μιλάνου βρεθήκαμε στα σύνορα Ελβετίας...εκεί αφού πληρώσαμε 30e για να πάρουμε το ειδικό αυτοκόλλητο για το αυτοκίνητο (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας η κάτι σαν βιλιέτα για κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην Ελβετία με διάρκεια ένα έτος) βρεθήκαμε στο εμπορικό κέντρο σε περίοδο εκπτώσεων μάλιστα...μετά απο καμιά ώρα ψάξιμο και αφού δεν βρήκαμε τίποτα το ενδιαφέρον ψάχναμε εναλλακτική για το υπόλοιπο της ημέρας αφού ήταν μολις 12 η ώρα...και επειδή πάντα έχω σχεδιασμένο και ένα plan b σε περίπτωση που κάτι δεν μας βγεί σε μια εκδρομή κατευθείαν σκέφτηκα μια εκδρομή στα ενδότερα της Ελβετίας μια που είμασταν κοντά στα σύνορα...η πρώτη πόλη που μου ήρθε στο μυαλό ήταν το Λουγκάνο που είναι κοντά στα σύνορα και έιχα διαβάσει τα καλύτερα...μετά οδήγηση σε έναν τυπικό ελβετικό αυτοκινητόδρομο με θέα τα χιονισμένα βουνά πηλραμε την έξοδο για Λουγκάνο.Πρώτη εντύπωση της πόλης εξαιρετική ειδικά οδηγώντας στον παραλιακό δρόμο απίστευτη ομορφιά κάνοντας τον γύρο την λίμνης...επιστροφή στο κέντρο της πόλης παρκάρισμα στο πολυόροφο πάρκινκ και κατευθείαν στους υπέροχους πεζοδρόμους...γεμάτοι απο χαλαρούς ελβετούς οι πεζόδρομοι (ήταν και Σάββατο) οι πιο πολλοί με τους σκύλους τους παρέα,κινείσαι και εσύ σε χαλαρούς ρυθμούς γίνεσαι ένα...βόλτα στα καταστήματα με ρολόγια κυρίως για να πάρουμε μια ιδέα...πήρα και μια κάρτα προπληρωμένη για το κινητό για να έχουμε και internet ( προσοχή στην Ελβετία δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον ελληνικό χρόνο ομιλίας και τα mb ενώ το roaming είναι πανάκριβο) και στάση για καφέ σε ένα απο τα πολύ όμορφα καφέ του κέντρου με πολύ καλό κόσμο...πραγματικά νιώθεις ότι εκεί ο χρόνος κυλάει χαλαρά και οι άνθρωποι δεν έχουν καθόλου προβλήματα...Το βραδάκι μετά απο πολλές βόλτες στο κέντρο πήραμε το αυτοκίνητο και βρεθήκαμε στα ψηλά της πόλης μια περιοχή με πανέμορφα ακριβά σπίτια και με θέα όλη τη λίμνη...βρήκαμε και ένα εστιατόριο ξενοδοχείου στα ψηλά της πόλης και δειπνήσαμε απολαμβάνοντας τα ακριβά μεν αλλά πεντανόστημα ελβετικά κρεατικά...πραγματικά θα έμενα άνετα σ αυτή την πόλη...το βράδυ αργά γυρίσαμε στο ξενοδοχείο που μέναμε στο Μιλάνο κουρασμένοι αλλά χαρούμενοι που απρόσμενα ανακαλύψαμε έναν τέτοιο προορισμό...εννοείται μια μέρα πριν πετάξουμε για Θεσσαλονίκη αλλάξαμε το πρόγραμμα του Μιλάνου,επιστέψαμε στο Λουγκάνο και περάσαμε εκεί την τελευταία μέρα του ταξιδιού μας...δεν μπορέσαμε να αντισταθούμε...αξίζει πραγματικά τον κόπο αν πάτε Μιλάνο μαζί με Μπέργκαμο Κόμο ή Βενετία να αφιερώσετε και μια μέρα για το Λουγκάνο
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
βρεθήκαμε στα σύνορα Ελβετίας...εκεί αφού πληρώσαμε 30e για να πάρουμε το ειδικό αυτοκόλλητο για το αυτοκίνητο (κάτι σαν τέλη κυκλοφορίας η κάτι σαν βιλιέτα για κυκλοφορεί το αυτοκίνητο στην Ελβετία με διάρκεια ένα έτος)
Πιστεύω πως θα μπορούσατε να μην πληρώσετε τα 30 ευρώ για τη βινιέτα αν δεν χρησιμοποιούσατε τον αυτοκινητόδρομο μιας και η απόσταση είναι πολύ μικρή.
Εκτός αν σκοπεύατε να επισκεφτείτε και άλλες περιοχές της Ελβετίας.
 

trackbytrack

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Φίλε Χρήστο επειδή ήταν Σάββατο και είχε πολύ κόσμο στα σύνορα για Ελβετία πηγαίναμε σχεδόν σημειωτόν...έτσι όταν φτάσαμε μπροστά μας οδήγησαν στα δεξιά μας σταμάτησαν κάποιοι υπάλληλοι και όχι αστυνομικοί για να μας "πουλήσουν" την βινιέτα...είδαν και ενοικιαζόμενο αμάξι...εγώ πάντως σκέφτηκα πως σε κάποια πράγματα οι ελβετοί είναι ίςως αυςτηροί και επειδή ήταν και το ενοικιαζόμενο με ιταλικές πινακίδες λέω εντάξει 30e θα τα πληρώσουμε...έτσι και αλλιώς και στο εμπορικό το Foxtown και στο Λουγκάνο μέσω αυτοκινητόδρομου πήγαμε...δεν ξέραμε κάποια άλλη διαδρομή...πάντως και τις δυο φορές που πήγαμε Λουγκάνο δεν μας σταμάτησε κανενας για έλενχο...ίσως επειδή ειχαμε κολλημένη την βινιέτα σε εμφανές σημείο...
 

larnaka

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τέλη Σεπτ θα πάω για 4 μερες στο Μπέργκαμο και με βαση αυτό θα κανω μονοήμερες εκδρομές... Μια εξ αυτών θα ειναι με αυτοκίνητο στο Κόμο και στο Λουγκάνο... μια μέρα μου φτάνει για την επίσκεψη αυτών των δύο? στα σύνορα για Ελβετία πληρώνεις κάποιο ποσό για να μπεις στη χώρα??
θεοδοσια μου μπορεις να μου πεις ακριβως τις μονοημερες εκδρομες που πηγες γιατι λογαριαζω και γω να παω τον ιουλη
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
θεοδοσια μου μπορεις να μου πεις ακριβως τις μονοημερες εκδρομες που πηγες γιατι λογαριαζω και γω να παω τον ιουλη
εχω κανει αυτη ακριβως την εκδρομη τον Απριλιο του 2014. απο Μπεργκαμο μια μερα Μιλανο με τρενο. και την επομενη μερα πηγα Κομο και Λουγκανο παλι με τρενο. εκπληκτικα μερη ολα!
 

Tzeni-Zissis

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δονούσα-Ηρακλειά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα!!!! Έχει κανείς περισσότερες πληροφοριες για λιμνη Κόμο;;;;!!!;;;
 

xenia93

Member
Μηνύματα
20
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA road trip West->East
Παιδια να ρωτησω κατι... θα φτασω μπεργκαμο και δεν θα εχω αυτοκινητο. υπαρχει τραινο για μιλανο? απο μιλανο για κομο? και για λουγκανο? με βαλατε στον πειρασμο για λουγκανο δεν το ειχα καθολου στο προγραμμα...
 

amantzou

Member
Μηνύματα
65
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
κρουαζιερα στο αιγαιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
τοσκάνη
Παιδια να ρωτησω κατι... θα φτασω μπεργκαμο και δεν θα εχω αυτοκινητο. υπαρχει τραίνο για μιλάνο? απο μιλανο για κομο? και για λουγκανο? με βαλατε στον πειρασμο για λουγκανο δεν το ειχα καθολου στο προγραμμα...
Aπό το Μπέργαμο το τρένο σε 50 αν θυμάμαι λεπτακια είναι στο Μιλάνο. Τόση ωρα θέλει και για τη Βαρένα παραθαλάσσιο χωριό στην λίμνη Κόμο. Από εκεί περνάς απέναντι στα χωριά Villagio και Bellagio. Εμείς μέναμε Μπέργκαμο και χρησιμοποιούσαμε το τραίνο πολύ
 

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
Παιδια να ρωτησω κατι... θα φτασω μπεργκαμο και δεν θα εχω αυτοκινητο. υπαρχει τραινο για μιλανο? απο μιλανο για κομο? και για λουγκανο? με βαλατε στον πειρασμο για λουγκανο δεν το ειχα καθολου στο προγραμμα...
εμεις με τρενο ειχαμε παει Κομο απο Μπεργκαμο. αν θυμαμαι καλα αλλαζεις τρενο στην ΜΟΝΖΑ . κ απο Κομο πηγαμε Λουγκανο παλι με τρενο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom