Τριημερο Οκτωβρη: Μεσσηνιακη ή Λακωνικη Μανη?

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καλησπερα, με τη φιλη μου σκεφτομαστε να ταξιδεψουμε απο Αθηνα στη Μανη για ενα τριημερο (=δυο βραδιες) τον Οκτωβρη. Καθως ειμαστε καινουριες σχετικα στο θεμα εκδρομες στην Ελλαδα, δεν εχουμε σχεδον καμια ιδεα, περα απο καποια αρθρα που διαβασαμε για Μανη. Μαθαμε λοιπον οτι η Μανη χωριζεται σε Μεσσηνιακη και Λακωνικη και τα κυρια χωρια της καθεμιας. Η ερωτηση ειναι, ποια απο τις δυο να προτιμησουμε για μεσα Οκτωβρη? Να πω δυο τρεις περιορισμους που εχουμε.

1) Θελουμε να δουμε δυο τρια χωρια κοντα στο χωριο/περιοχη που θα μεινουμε σε στυλ road trip. Μας ενδιαφερει λοιπον να υπαρχουν σχετικα κοντινα χωρια που να αξιζουν. Δε μας ενδιαφερει να δουμε μεχρι και το τελευταιο χωριο, ουτε απαραιτητα το πιο ιστορικο ( δεν το εχουμε με την παραδοση). Μας ενδιαφερει να δουμε δυο τρια χωριουδακια ομορφα, μεχρι εκει.

2) Η φιλη μου οδηγει, εγω οχι. Ως οδηγος δε θελει στροφες μηδενικη ορατοτητα και υπερβολικα στενα δρομακια τυπου σκοτωστρες πανω σε γκρεμους. Γενικα ομως δεν εχει θεμα με οδηγηση και πηγαινει σχεδον παντου. Επειδη σκεφτομαστε να επισκεφθουμε χωριουδακια, οπως προειπα, θελουμε να υπαρχουν ομορφα χωριουδακια που να εχουν σχετικα βατους δρομους ( σχετικα εννοω για επαρχιακους δρομους).

3) Επειδη θα ειναι μεσα Οκτωβρη, σουπερ σημαντικο για μας ειναι να εχει κοσμο οπου θα παμε. Λεγοντας κοσμο, εννοουμε να μην ειναι αδεια τα μαγαζια/πλατειες ή γεματα μονο με ντοπιους. Με λιγα λογια, να υπαρχει μια τουριστικη κινηση, οσο το επιτρεπει το μερος και η εποχη βεβαια. Πχ απο οσο καταλαβα η Μεσσηνιακη εχει φουλ παραλιες, αρα υποθετω οτι θα ναι dead τον Οκτωβρη?

4) Αξιζει να μεινει καποιος Καλαματα και να επισκεφτει τη μια μερα τα ταδε χωριουδακια και την αλλη τα αλλα ή θα του βγει η γλωσσα στις στροφες κατα το γυρισμο στο ξενοδοχειο στην Καλαματα?

Με ολα αυτα στο μυαλο, ποια θα προτεινατε? Μεσσηνιακη ή λακωνικη Μανη? Ευχαριστω πολυ!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ομορφη και η Λακωνικη ,νομιζω οτι η Μεσσηνιακη σας κανει γι αυτα που ζητατε.Οχι,δεν γινεται ευκολα 2 ημερησιες ολη η Μανη σε 2 μερες μες τις γκρεμιλες και το στροφηλικι..Αν κατσετε Καλαματα,που το συστηνω ,βγαινει μια ημερησια για 2 η 3 χωρια της μεσα μανης..Παρα πολλοι κανουν μπανιο οκτωβρη,τα νερα ειναι ζεστα και υσυχα.Οσο για κινηση,εχω σπιτι καλαματα και ειμαι εδω τωρα..ολα σχεδον καλοκαιρινα.μενοντας καλαματα εχετε πλειστες οσες επιλογες για διασκεδαση..
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν θέλεις να δεις πύργους και παραδοσιακούς οικισμούς θα τα βρεις μόνο στη Λακωνική Μάνη, αν θες κάτι πιο κοσμοπολίτικο τότε θα επισκεφτείς την Μεσσηνιακή. Με τα κριτήρια όμως που έβαλες για το δρόμο νομίζω πως δεν θα ικανοποιηθείτε από το οδικό δίκτυο της περιοχής. Αν προσθέσουμε και πως θέλετε να βρείτε και κόσμο Οκτώβριο μήνα, θα πρότεινα να μείνετε Καλαμάτα και να εξορμήστε σε περιοχές όπως η Πύλος και η Κυπαρισσία που σίγουρα θα υπάρχει περισσότερος κόσμος απ'ότι σε ολόκληρη τη Μάνη και οι δρόμοι είναι λίγο πολύ όπως τους θέλετε.
 
Last edited:

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αν θέλεις να δεις πύργους και παραδοσιακούς οικισμούς θα τα βρεις μόνο στη Λακωνική Μάνη, αν θες κάτι πιο κοσμοπολίτικο τότε θα επισκεφτείς την Μεσσηνιακή. Με τα κριτήρια όμως που έβαλες για το δρόμο νομίζω πως δεν θα ικανοποιηθείτε από το οδικό δίκτυο της περιοχής. Αν προσθέσουμε και πως θέλετε να βρείτε και κόσμο Οκτώβριο μήνα, θα πρότεινα να μείνετε Καλαμάτα και να εξορμήστε σε περιοχές όπως η Πύλος και η Κυπαρισσία που σίγουρα θα υπάρχει περισσότερος κόσμος απ'ότι σε ολόκληρη τη Μάνη και οι δρόμοι είναι λίγο πολύ όπως τους θέλετε.
σ ευχαριστω για την απαντηση! για τους δρομους, εννοεις οτι υπαρχουν πολλοι γκρεμοι χωρις προστατευτικο κιγκλιδωμα πχ? και στροφες χωρις ορατοτητα οπου αναγκαζεσαι να κορναρεις για να σε δουν? Οκτωβριο δηλαδη δεν εχει κοσμο ουτε η Μεσσηνιακη?
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Επειδη μένω Γυθειο μόνιμα σου συνιστω λακωνική Μανη.

Οκτωβριο τα μικρα χωρια ακομα και τα τουριστικα θα ειναι σχεδον αδεια.
Θα ειχα για βαση το Γυθειο που ειναι κωμοπολη με 5000 κατοικους και το βραδυ θα βρεις οτι θελεις απο φαγητό και ποτό και θα εκανα 2 μονοημερες στη Μάνη .
Μια μερα Γυθειο - Αρεοπολη - εως Γερολιμενα και Βαθεια (60 χλμ ) . Μετα την Αεροπολη ειναι τα Σπηλαια του Διρου
με παρακαμψη 5 χλμ , πολυ ομορφα .
Αυτη η εκδρομη βγαινει χαλαρά . Την κανω πολλες φορες κυριως με επισκεπτες φιλους .

Την αλλη μερα κανεις Σκουταρι - Κοτρωνα - Κοκκαλα . (μιση μερα ειναι αρκετη )

Οι δρομοι σε αυτες τις διαδρομες ειναι οκ , η φιλη σου λογικά δεν θα εχει προβλημα .

Αν θες λεπτομερειες στειλε πμ . Χαρα μου να σε βοηθησω και γιατι οχι να βρεθουμε και για καφε στο Γυθειο να σας εξηγησω απο κοντα .
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Επειδη μένω Γυθειο μόνιμα σου συνιστω λακωνική Μανη.

Οκτωβριο τα μικρα χωρια ακομα και τα τουριστικα θα ειναι σχεδον αδεια.
Θα ειχα για βαση το Γυθειο που ειναι κωμοπολη με 5000 κατοικους και το βραδυ θα βρεις οτι θελεις απο φαγητό και ποτό και θα εκανα 2 μονοημερες στη Μάνη .
Μια μερα Γυθειο - Αρεοπολη - εως Γερολιμενα και Βαθεια (60 χλμ ) . Μετα την Αεροπολη ειναι τα Σπηλαια του Διρου
με παρακαμψη 5 χλμ , πολυ ομορφα .
Αυτη η εκδρομη βγαινει χαλαρά . Την κανω πολλες φορες κυριως με επισκεπτες φιλους .

Την αλλη μερα κανεις Σκουταρι - Κοτρωνα - Κοκκαλα . (μιση μερα ειναι αρκετη )

Οι δρομοι σε αυτες τις διαδρομες ειναι οκ , η φιλη σου λογικά δεν θα εχει προβλημα .

Αν θες λεπτομερειες στειλε πμ . Χαρα μου να σε βοηθησω και γιατι οχι να βρεθουμε και για καφε στο Γυθειο να σας εξηγησω απο κοντα .
γεια σου! σ ευχαριστω για την απαντηση! Αρα εσυ συστηνεις να μεινουμε Γυθειο? Ομως, αν ειναι αδεια τα χωρια ουσιαστικα θα παμε για τη φυση σωστα? γιατι σκεφτομασταν να τρωγαμε και σε κανενα παραδοσιακο ταβερνακι εκει ή καφε, αλλα καταλαβαινω οτι θα ειναι κλειστα/αδεια? Εννοειται, σ ευχαριστω πολυ , αν τελικα ερθουμε θα σ πουμε :)
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
γεια σου! σ ευχαριστω για την απαντηση! Αρα εσυ συστηνεις να μεινουμε Γυθειο? Ομως, αν ειναι αδεια τα χωρια ουσιαστικα θα παμε για τη φυση σωστα? γιατι σκεφτομασταν να τρωγαμε και σε κανενα παραδοσιακο ταβερνακι εκει ή καφε, αλλα καταλαβαινω οτι θα ειναι κλειστα/αδεια? Εννοειται, σ ευχαριστω πολυ , αν τελικα ερθουμε θα σ πουμε :)
Στη Μάνη οντως θα πας για το περιεργο μοναδικο τοπιο και την αρχιτεκτονικη .
Οταν λέμε αδεια , δεν εννοουμε οτι δεν θα βρεις φαγητο ή καφε !!

Αρεοπολη , Γερολιμένα , Σκουταρι , Κοκκαλα και Κοτρωνα θα βρεις πολυ ωραιες ταβερνες ανοικτες . Απλα αν μεινεις βραδυ θα εχει "ερημια " .
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αααα συνεπως τη μερα θα εχει καποιο κοσμο (εννοωντας περιηγητες , τουριστες κλπ) που φανταζομαι κανει εκδρομες οπως εμεις? Το βραδυ ειναι σημαντικο αλλα καθομαστε μεχρι δεκα βαρια, οποτε δε μας ενοχλει να μην εχει μαγαζια για πιο αφτερ πραγματα.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
για τους δρομους, εννοεις οτι υπαρχουν πολλοι γκρεμοι χωρις προστατευτικο κιγκλιδωμα
Ο δρόμος από τη Βάθεια μέχρι το Μαρμάρι είναι έτσι όπως δεν θες να είναι, γκρεμός χωρίς προστατευτικές μπάρες, είναι το μόνο κομμάτι που θέλει προσοχή. Φυσικά αν ακολουθήσεις την συμβουλή της KIKI θα φτάσεις στο Μαρμάρι και μέχρι εκεί που τελειώνει ο δρόμος πριν το Ταίναρο από τη Κοκκάλα και δεν θα έχεις πρόβλημα. Κόσμο θα βρεις αν είναι σ/κ στο Λιμένι και φυσικά στο Γύθειο και την Αρεόπολη.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.428
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κάνε αυτό που σου λέει η ΚΙΚΙ και ο Viaggi. Έχω δεί και χειρότερους δρόμους, οπότε οι δρόμοι στη Μάνη είναι μια χαρά. Με προσοχή, όλα θα είναι μια χαρά!
Μην παραλέιψετε το σπήλαιο του Διρού, είναι απο τα ωραιότερα σπήλαια που έχω δεί!
Τα χωριά της Λακωνικής Μάνης είναι ένα και ένα !
Τα χαιρετίσματα μου στα πανέμορφα γαϊδουράκια της Μάνης και να περάσετε πολύ όμορφα!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν θέλεις να δεις πύργους και παραδοσιακούς οικισμούς θα τα βρεις μόνο στη Λακωνική Μάνη, αν θες κάτι πιο κοσμοπολίτικο τότε θα επισκεφτείς την Μεσσηνιακή. Με τα κριτήρια όμως που έβαλες για το δρόμο νομίζω πως δεν θα ικανοποιηθείτε από το οδικό δίκτυο της περιοχής. Αν προσθέσουμε και πως θέλετε να βρείτε και κόσμο Οκτώβριο μήνα, θα πρότεινα να μείνετε Καλαμάτα και να εξορμήστε σε περιοχές όπως η Πύλος και η Κυπαρισσία που σίγουρα θα υπάρχει περισσότερος κόσμος απ'ότι σε ολόκληρη τη Μάνη και οι δρόμοι είναι λίγο πολύ όπως τους θέλετε.
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον @Viaggi και την @coco. Με τις προδιαγραφές που θετεις καλύτερη επιλογή είναι η Μεσσηνιακή Μάνη για ένα τριήμερο. Ο δρόμος μέχρι την Καλαμάτα έχει ολοκληρωθεί και η πόλη έχει σίγουρα πολλή ζωή, ειδικα στο παραλιακό της μέτωπο. Μια μέρα θα πάτε μέχρι Καρδαμύλη και μια μέρα Πύλο, Μεθώνη και ίσως Τορώνη.
Από την άλλη η Λακωνική Μάνη είναι μοναδική, αλλά με πιο δύσκολους δρόμους μετά τη Βάθεια. Το Γύθειο είναι όμορφο αλλά σίγουρα τον Οκτώβρη δε θα σφύζει από ζωή. Εγώ θα αφιέρωνα περισσότερες μέρες για την Λακωνική Μάνη.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν μου επιτρεπεις,η Τορωνη ειναι Χαλκιδικη..Κορωνη ειναι στη Μεσσηνια και ειναι μια κουκλα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom