Τριημερο Οκτωβρη: Μεσσηνιακη ή Λακωνικη Μανη?

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.469
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν μου επιτρεπεις,η Τορωνη ειναι Χαλκιδικη..Κορωνη ειναι στη Μεσσηνια και ειναι μια κουκλα!
Όταν έκανα οδικό στα μέρη αυτά, και φτάνοντας στη Καλαμάτα, ήταν σαν βλέπω τοπία της Χαλκιδικής :) Μου έμοιαζε αρκετά με την Χαλκιδική χαχαχαχα
Η Κορώνη όντως είναι κούκλα !!!
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν μου επιτρεπεις,η Τορωνη ειναι Χαλκιδικη..Κορωνη ειναι στη Μεσσηνια και ειναι μια κουκλα!
Κορώνη εννοούσα! Και είναι όντως πολύ γραφική! ;)

Όταν έκανα οδικό στα μέρη αυτά, και φτάνοντας στη Καλαμάτα, ήταν σαν βλέπω τοπία της Χαλκιδικής :) Μου έμοιαζε αρκετά με την Χαλκιδική χαχαχαχα
Η Κορώνη όντως είναι κούκλα !!!
Αν και Θεσσαλονικιά, στην Τορώνη δεν έχω πάει ακόμη! Στην Κορώνη όμως έφτασε η χάρη μου! Και θυμάμαι έντονα τη θέα από τη Μονή Τιμίου Προδρόμου προς τις απόκρυμνες ακτές της!!
 
Last edited by a moderator:

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! ψιλομπερδευτηκα ομως λιγο. Κυριως με Μεθωνη, Κορωνη. Ειναι χωρια της Μανης οι συγκεκριμενες περιοχες? Η ειναι απλα εναλλακτικες για τη Μανη για να παμε σε μερη με κοσμο εκεινη την εποχη (δηλαδη αντι για Μανη να παμε εκει)? Επειδη εμεις θελουμε Μανη συγκεκριμενα να δουμε. Πυλο ειχαμε παει παλιοτερα.

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον @Viaggi και την @coco. Με τις προδιαγραφές που θετεις καλύτερη επιλογή είναι η Μεσσηνιακή Μάνη για ένα τριήμερο. Ο δρόμος μέχρι την Καλαμάτα έχει ολοκληρωθεί και η πόλη έχει σίγουρα πολλή ζωή, ειδικα στο παραλιακό της μέτωπο. Μια μέρα θα πάτε μέχρι Καρδαμύλη και μια μέρα Πύλο, Μεθώνη και ίσως Τορώνη.
Από την άλλη η Λακωνική Μάνη είναι μοναδική, αλλά με πιο δύσκολους δρόμους μετά τη Βάθια. Το Γύθειο είναι όμορφο αλλά σίγουρα τον Οκτώβρη δε θα σφύζει από ζωή. Εγώ θα αφιέρωνα περισσότερες μέρες για την Λακωνική Μάνη.
για ποια πολη εννοεις οτι εχει ζωη? Καλαματα? Αξιζει αρα να μεινουμε Καλαματα και τη μια μερα οπως λες να παμε Καρδαμυλη και την αλλη Μεθωνη Κορωνη? Λακωνικη Μανη να συνδυασουμε μεσα σε ολα αυτα δε θα γινεται ε?
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.633
Likes
12.456
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! ψιλομπερδευτηκα ομως λιγο. Κυριως με Μεθωνη, Κορωνη. Ειναι χωρια της Μανης οι συγκεκριμενες περιοχες? Η ειναι απλα εναλλακτικες για τη Μανη για να παμε σε μερη με κοσμο εκεινη την εποχη (δηλαδη αντι για Μανη να παμε εκει)? Επειδη εμεις θελουμε Μανη συγκεκριμενα να δουμε. Πυλο ειχαμε παει παλιοτερα.
Καμία σχέση με Μάνη. Μεσσηνία, σκέτο, είναι. Από Πύλο συνδυάζονται άνετα η Μεθώνη και η Κορώνη. Κρίμα που δεν πήγατε τότε.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Καμία σχέση με Μάνη. Μεσσηνία, σκέτο, είναι. Από Πύλο συνδυάζονται άνετα η Μεθώνη και η Κορώνη. Κρίμα που δεν πήγατε τότε.
Ευχαριστω πολυ! Την επομενη φορα θα παμε!
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας! ψιλομπερδευτηκα ομως λιγο. Κυριως με Μεθωνη, Κορωνη. Ειναι χωρια της Μανης οι συγκεκριμενες περιοχες? Η ειναι απλα εναλλακτικες για τη Μανη για να παμε σε μερη με κοσμο εκεινη την εποχη (δηλαδη αντι για Μανη να παμε εκει)? Επειδη εμεις θελουμε Μανη συγκεκριμενα να δουμε. Πυλο ειχαμε παει παλιοτερα.


για ποια πολη εννοεις οτι εχει ζωη? Καλαματα? Αξιζει αρα να μεινουμε Καλαματα και τη μια μερα οπως λες να παμε Καρδαμυλη και την αλλη Μεθωνη Κορωνη? Λακωνικη Μανη να συνδυασουμε μεσα σε ολα αυτα δε θα γινεται ε?
Στην Καλαμάτα αναφέρομαι ότι έχει ζωή! Εμείς πήγαμε βέβαια καλοκαίρι και έσφυζε από κόσμο η παραλιακή της!
Την Μεθώνη και την Κορώνη στις ανέφερα σας εναλλακτική εκδρομή από Καλαμάτα. Από την Μεσσηνιακή Μάνη το μόνο όμορφο και πολύ γραφικό χωριό είναι η Καρδαμύλη. Από εκεί μπορείς να συνεχίσεις για Αρεόπολη , αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολη η διαδρομή με πολλές στροφές. Δεν την έχω κάνει, αλλά την είχα τσεκάρει στο google maps και είδα ότι έχει συνεχόμενες στροφές.
Εάν θέλεις να δεις οπωσδήποτε την άγρια ομορφιά της Μάνης τότε θα πας στη λακωνική πλευρά της που είναι πολύ πιο όμορφη!! Το γεγονός ότι είστε νέα κορίτσια και η φίλη σου δεν θέλει δύσκολους δρόμους με οδήγησε στο να σε προτρέψω να επισκεφτείς την Μεσσηνιακή Μάνη.
Πάντως, εάν κατεβείτε στο πόδι μέχρι τη Βάθεια, μην κάνετε το λάθος να γυρίσετε από τον παραλιακό δρόμο από την εσωτερική πλευρά του 2ου ποδιού. Μετά τη Λάγια υπάρχει ένας στενός δρόμος που έχει γκρεμό δεξιά και συνεχόμενες στροφές! Δεν ξέρω πως είναι τώρα η κατάσταση του δρόμου, αλλά είναι ο μοναδικός δρόμος που έχει φοβίσει τον άνδρα μου μέχρι τώρα! Δεν αξίζει να τον ακολουθήσετε για να δείτε κάποια επιπλέον χωριά της Μάνης...
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Στην Καλαμάτα αναφέρομαι ότι έχει ζωή! Εμείς πήγαμε βέβαια καλοκαίρι και έσφυζε από κόσμο η παραλιακή της!
Την Μεθώνη και την Κορώνη στις ανέφερα σας εναλλακτική εκδρομή από Καλαμάτα. Από την Μεσσηνιακή Μάνη το μόνο όμορφο και πολύ γραφικό χωριό είναι η Καρδαμύλη. Από εκεί μπορείς να συνεχίσεις για Αρεόπολη , αλλά νομίζω ότι είναι δύσκολη η διαδρομή με πολλές στροφές. Δεν την έχω κάνει, αλλά την είχα τσεκάρει στο google maps και είδα ότι έχει συνεχόμενες στροφές.
Εάν θέλεις να δεις οπωσδήποτε την άγρια ομορφιά της Μάνης τότε θα πας στη λακωνική πλευρά της που είναι πολύ πιο όμορφη!! Το γεγονός ότι είστε νέα κορίτσια και η φίλη σου δεν θέλει δύσκολους δρόμους με οδήγησε στο να σε προτρέψω να επισκεφτείς την Μεσσηνιακή Μάνη.
Πάντως, εάν κατεβείτε στο πόδι μέχρι τη Βάθεια, μην κάνετε το λάθος να γυρίσετε από τον παραλιακό δρόμο από την εσωτερική πλευρά του 2ου ποδιού. Μετά τη Λάγια υπάρχει ένας στενός δρόμος που έχει γκρεμό δεξιά και συνεχόμενες στροφές! Δεν ξέρω πως είναι τώρα η κατάσταση του δρόμου, αλλά είναι ο μοναδικός δρόμος που έχει φοβίσει τον άνδρα μου μέχρι τώρα! Δεν αξίζει να τον ακολουθήσετε για να δείτε κάποια επιπλέον χωριά της Μάνης...
Ωχ σοβαρα? κακα τα μαντατα...Ετσι οπως το κοβω, με τις στροφες, δεν παιζει να παμε Αρεοπολη και γενικως Λακωνικη Μανη. Εξαρτωμαστε εντελως απο το gps καθως σε θεμα προσανατολισμου ειμαστε εντελως ασχετες οποτε αμα παμε Βαθεια και γυρισουμε ετσι κατα λαθος θα τα δουμε ολα νομιζω.
Να ρωτησω και κατι αλλο? Ας υποθεσουμε οτι μενουμε Καλαματα. Υπαρχει τροπος να δουμε την Αρεοπολη χωρις να περασουμε απο δυσκολο δρομο (πχ απο το δρομο της Καρδαμυλης για Αρεοπολη) και κατοπιν να παμε Λιμενι? Η υποχρεωτικα περναμε πρωτα απο Καρδαμυλη? Και τελος, η Καρδαμυλη αξιζει καθολου ως προορισμος?
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Γενικα, αν υποτεθει οτι θα μενουμε Καλαματα, υπαρχει τροπος να δουμε κατι απο Λακωνικη Μανη (εστω και ενα χωριο γραφικο πχ Λιμενι, Αρεοπολη) , χωρις να περασουμε ειτε στον πηγαιμο ειτε στο γυρισμο απο δυσβατο και φοβιστικο δρομο?

Τη δευτερη μερα οντως μας κοβω να πηγαινουμε σε Καρδαμυλη ή Μεθωνη Κορωνη.

Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων, αλλα ειναι και η οδηγηση στη μεση και εγω δυστυχως δε θα μπορω να βοηθησω στο κομματι αυτο.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γενικα, αν υποτεθει οτι θα μενουμε Καλαματα, υπαρχει τροπος να δουμε κατι απο Λακωνικη Μανη (εστω και ενα χωριο γραφικο πχ Λιμενι, Αρεοπολη) , χωρις να περασουμε ειτε στον πηγαιμο ειτε στο γυρισμο απο δυσβατο και φοβιστικο δρομο?

Τη δευτερη μερα οντως μας κοβω να πηγαινουμε σε Καρδαμυλη ή Μεθωνη Κορωνη.

Συγνωμη για τον καταιγισμο ερωτησεων, αλλα ειναι και η οδηγηση στη μεση και εγω δυστυχως δε θα μπορω να βοηθησω στο κομματι αυτο.
Ο δρόμος Καρδαμύλη - Αρεόπολη δεν είναι δύσβατος, αλλά έχει πολλές στροφές . Δεν τον έχω κάνει.
Εάν πας Βάθεια από τον εσωτερικό δρόμο, που είναι μια χαρά, να γυρίσεις από τον ίδιο δρόμο και όχι από τον παραλιακό! Αυτό μόνο να θυμάσαι!
Η @KIKI που είναι από την περιοχή μπορεί να σου πει καλύτερα εάν οι δρόμοι στην Λακωνική Μάνη είναι εύκολοι για νέα γυναίκα οδηγό. Έχει πολλά χρόνια που πήγαμε στην περιοχή και μπορεί να έχει βελτιωθεί το οδικό δίκτυο.
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Ο δρόμος Καρδαμύλη - Αρεόπολη δεν είναι δύσβατος, αλλά έχει πολλές στροφές . Δεν τον έχω κάνει.
Εάν πας Βάθεια από τον εσωτερικό δρόμο, που είναι μια χαρά, να γυρίσεις από τον ίδιο δρόμο και όχι από τον παραλιακό! Αυτό μόνο να θυμάσαι!
Η @ΚΙΚΗ που είναι από την περιοχή μπορεί να σου πει καλύτερα εάν οι δρόμοι στην Λακωνική Μάνη είναι εύκολοι για νέα γυναίκα οδηγό. Έχει πολλά χρόνια που πήγαμε στην περιοχή και μπορεί να έχει βελτιωθεί το οδικό δίκτυο.
ok thanks. Συνεπως περναμε υποχρεωτικα απο Καρδαμυλη για να παμε Αρεοπολη σωστα?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αν εχετε βαση Καλαματα,κανετε μια ημερησια Καρδαμυλη που ειναι πολυ ομορφη και γραφικη,δειτε την παλια πολη και το σπιτι του Φενμορ,συνεχιστε προς Στουπα που εχει κινηση μεχρι Νοεμβρη,ισως τον Αη Νικολα και αν εχετε κουραγια συνεχιστε μεχρι Βαθεια..εκει βεβαια ο δρομος δυσκολευει..μπορειτε μια αλλη ημερησια στην απεναντι μερια του κολπου,στις 2 ομορφιες ΚΟρωνη και την αγαπημενη Μεθωνη.Η Καλαματα ,πολη 70000 κατοικων ,εχει κοσμο παντου και τον χειμωνα...πολυ ζωντανη και χαρουμενη πολη.Η λυση Λακωνικη Μανη τον οκτωβρη κρινω πως δεν θα σας ειναι ευχαριστη και οδηγικα και σαν διαμονη..
 

Kitten25

Member
Μηνύματα
167
Likes
48
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
Αν εχετε βαση Καλαματα,κανετε μια ημερησια Καρδαμυλη που ειναι πολυ ομορφη και γραφικη,δειτε την παλια πολη και το σπιτι του Φενμορ,συνεχιστε προς Στουπα που εχει κινηση μεχρι Νοεμβρη,ισως τον Αη Νικολα και αν εχετε κουραγια συνεχιστε μεχρι Βαθεια..εκει βεβαια ο δρομος δυσκολευει..μπορειτε μια αλλη ημερησια στην απεναντι μερια του κολπου,στις 2 ομορφιες ΚΟρωνη και την αγαπημενη Μεθωνη.Η Καλαματα ,πολη 70000 κατοικων ,εχει κοσμο παντου και τον χειμωνα...πολυ ζωντανη και χαρουμενη πολη.Η λυση Λακωνικη Μανη τον οκτωβρη κρινω πως δεν θα σας ειναι ευχαριστη και οδηγικα και σαν διαμονη..
σ ευχαριστω πολυ!! Φαινεται πολυ καλο το προγραμμα που προτεινεις. Να σε ρωτησω, μιας και μαλλον θα καταληξουμε Μεσσηνιακη Μανη, ξερεις και κανενα αλλο χωριουδακι περα απο Καρδαμυλη που να αξιζει? Ισως αναμεσα σε Καρδαμυλη και Βαθια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.104
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom