Τρομοκρατία και ταξίδια

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μένοντας σπίτι κινδυνεύεις περισσότερο, ακούγοντας την τηλεόραση να σου λέει "πόσο κινδυνεύεις".
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.520
Likes
7.756
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
δεν με απασχολησε ποτε ουτε ανετρεψα σχεδια και ταξιδια λογω τρομοκρατιας ..... αν τωρα κατι συμβει , θα συμβει την ωρα που θα κανω αυτο που με γεμιζει και με ικανοποιει...να ταξιδευω..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.432
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία γιατι οι ´ελληνες ειναι τοσο φοβητσιάρηδες ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ με @STKF. Αν δεν σου "βγαίνει", δεν το κάνεις. Καταναγκασμοί δεν χωράνε στα ταξίδια. Βέβαια οι πιθανότητες να σου τύχει κάτι είναι πολύ μικρές.
Πιο ανασφαλής νοιώθω στην Αθηνά επειδή είναι <<ανοχύρωτη>>.
Γιατί ανοχύρωτη; Είναι πλήρως εξοπλισμένη με κάγκελα (προφητικός ο Αβραμό), τσιμεντόμπαλες και κολωνάκια, αλλά και τίγκα στα παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και τα φορτηγά που κάνουν τροφοδοσία όποτε τους καπνίσει. Απίθανο να χωρέσει το όχημα των τρομοκρατών :bleh:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Παιδιά μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία γιατι οι ´ελληνες ειναι τοσο φοβητσιάρηδες ;
Δεν ξέρω από που φθάνεις σε αυτό το συμπέρασμα, αλλά αν όντως ισχύει, θεωρείς ότι έχουν άδικο? Αφού ζουν στην χώρα που ειδικεύεται στα ευχολόγια, τα ευχέλαια και τα μνημόσυνα!

Γιατί ανοχύρωτη; Είναι πλήρως εξοπλισμένη με κάγκελα (προφητικός ο Αβραμό), τσιμεντόμπαλες και κολωνάκια, αλλά και τίγκα στα παράνομα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και τα φορτηγά που κάνουν τροφοδοσία όποτε τους καπνίσει. Απίθανο να χωρέσει το όχημα των τρομοκρατών :bleh:
Τώρα που το λες αντολαμβάνομαι το σατανικό σχέδιο της χώρας. Το παίζουμε ανοργάνωτοι και ξέφραγο αμπέλι και είμαστε οι πιο καλά προστατευμένοι!:D
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Συμφωνώ με @STKF. Αν δεν σου "βγαίνει", δεν το κάνεις. Καταναγκασμοί δεν χωράνε στα ταξίδια. Βέβαια οι πιθανότητες να σου τύχει κάτι είναι πολύ μικρές.
Ναι, σ αυτο συμφωνω κι εγω. Αν ειναι ολη την ωρα του ταξιδιου να φοβασαι γι αυτο, μην πας καθολου. Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατιεξ αρχης να υπαρχει αυτη η φοβια ομως. Ειμαι σιγουρος πως πολλοι απ οσους φοβουνται να πανε σ αυτα τα μερη και ζητανε τη γνωμη μας την επομενη μερα που θα πανε με αυτοκινητο σε οικογενειακο τραπεζι πολυ κοντα απο το σπιτι και το παιδι θα βαριεται να βαλει ζωνη θα πουν "ενταξει, δεν πειραζει, κοντα παμε". Εκει δε νοιωθουν φοβια; πριν απο καποιο καιρο συγγενεις τρακαρανε δυο τετραγωνα απο το σπιτι μου επειδη ο αλλος παραβιασε στοπ. ΔΥΟ τετραγωνα απο το σπιτι και εφταιγε ο ΑΛΛΟΣ. γιατι πολλοι νομιζουν πως επειδη ειναι προσεκτικοι δε θα τρακαρουν ποτε. Εκει δε φοβουνται;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ειμαι σιγουρος πως πολλοι απ οσους φοβουνται να πανε σ αυτα τα μερη και ζητανε τη γνωμη μας την επομενη μερα που θα πανε με αυτοκινητο σε οικογενειακο τραπεζι πολυ κοντα απο το σπιτι και το παιδι θα βαριεται να βαλει ζωνη θα πουν "ενταξει, δεν πειραζει, κοντα παμε". Εκει δε νοιωθουν φοβια; πριν απο καποιο καιρο συγγενεις τρακαρανε δυο τετραγωνα απο το σπιτι μου επειδη ο αλλος παραβιασε στοπ. ΔΥΟ τετραγωνα απο το σπιτι και εφταιγε ο ΑΛΛΟΣ. γιατι πολλοι νομιζουν πως επειδη ειναι προσεκτικοι δε θα τρακαρουν ποτε. Εκει δε φοβουνται;
Αναρωτιέμαι από που πηγάζει αυτή η σιγουριά :rolleyes:
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατιεξ αρχης να υπαρχει αυτη η φοβια ομως.
Θεωρώ ότι δεν έχουν άδικο. Χώρες που θεωρούνται σοβαρές έχουν υποστεί απανωτά πλήγματα. Όταν ο καθένας μπορεί να πάρει ένα βανάκι και να κυνηγάει κόσμο στις γέφυρες του Λονδίνου....Συν το γεγονός ότι οι μισοί από αυτούς έχουν περάσει από την Ελλαδάρα...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συν το γεγονός ότι οι μισοί από αυτούς έχουν περάσει από την Ελλαδάρα...
Η συντριπτική πλειοψηφία των τρομοκρατών είναι πολίτες των χωρών που κάνουν τις τρομοκρατικές επιθέσεις.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εκει δε νοιωθουν φοβια;
Ας ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για φόβο ή για φοβία, είναι δηλαδή ένα λογικό συναίσθημα που στηρίζεται σε αντικειμενικά γεγονότα ή σε αδικαιολόγητες απειλές.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ας ξεκαθαρίσουμε αν μιλάμε για φόβο ή για φοβία, είναι δηλαδή ένας λογικό συναίσθημα που στηρίζεται σε αντικειμενικά γεγονότα ή σε αδικαιολόγητες απειλές.
Φοβια ειναι. Φοβος ειναι εκει που υπαρχουν διαρκεις συγκρουσεις και χτυπηματα (πχ Συρια). Ειναι αναλογη με την φοβια για τα αεροπλανα. Αν και ενας ανθρωπος εχει μηδαμινες πιθανοτητες να πεθανει ειτε απο τρομοκρατικο ειτε απο αεροπορικο υπαρχει φοβια γιατι οταν συμβαινουν γινονται παγκοσμιο θεμα συζητησης που διαρκει για πολυ καιρο και δυσκολα ξεχνιεται. Μαθαινουμε τις ιστοριες των θυματων, τις τραγικες συμπτωσεις κι ετσι ειναι σαν να χασαμε καποιους γνωστους μας.

Σε αυτο συνεπικουρει και το γεγονος πως δεν ελεγχουμε εμεις την κατασταση σε αντιθεση με το αυτοκινητο που εμεις κραταμε το τιμονι. Αναλογες ειναι οι φοβιες που αναπτυσσονται σε τουριστες για προορισμους οπου εχουν συμβει φυσικες καταστροφες (σεισμοι, τυφωνες, τσουναμι) ή πυρκαγιες και παιρνουν εκταση σε ΜΜΕ και social media. Ειναι πολλοι εκεινοι οπου αρκετο καιρο μετα (ακομη και μετα την πληρη αποκατασταση των ζημιων) φοβουνται να τους επισκεφθουν.

Δεν νομιζω πως ειναι προβλημα μονο των Ελληνων.

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου λύσει την απορία γιατι οι ´ελληνες ειναι τοσο φοβητσιάρηδες ;
<3
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Saint Tropez
καλημέρα σας! διαβάζοντας το Post και ακούγοντας στις ειδήσεις τις απειλές για ΄χριστουγεννιάτικα κτυπήματα" ...μμμ ένας φόβος με κατάκλησε...γιατί εμείς πάμε στο "στόμα του λύκου" Βερολίνο...! πρωτοχρονιάτικα!! μμμ να αλλάξω προορισμό ή να ακύρώσω...λίγο δύσκολο τα πλήρωσαμε...ουφ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.809
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom