Τρομοκρατία και ταξίδια

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ο Νικος Δημου εγραψε πριν 45 περιπου χρονια το εξαιρετικο βιβλιο "Η δυστυχια του να εισαι Ελληνας". Μεταξυ αλλων σοφων γραφει:
"Η ακροτελευτια ελληνικη τραγωδια: Ν' αγαπας τη ζωη περισσοτερο απο οσο αντεχεις"

Εγώ πάντως, καθώς και όλοι στον κύκλο μου που ερχόμαστε τακτικά Παρίσι, δεν έχουμε αλλάξει τίποτα. Ούτε έχω δει κάποια διαφορά στις τιμές αεροπορικών, ξενοδοχείων κλπ που να οδηγεί σε συμπέρασμα ότι μειώθηκε η ζήτηση.
Δεν μιλαω για σενα και την παρεα σου ή για ανθρωπους που αγαπουν το Παρισι και ερχονται καθε χρονο.
Οι τιμες των ξενοδοχειων γιατι να αλλαξουν; Δεν ζουσαν δα κι απο τους Ελληνες. Και τα αεροπλανα ειναι γεματα απο Ελληνες που ζουν στην Γαλλια και επαγγελματιες που μεταβαινουν για δουλεια. Αισθητα πιο λιγοι τουριστες απ' αυτους που θυμαμαι πριν 4-5 χρονια.
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από τα στοιχεία των ελληνικών πρακτορείων γενικώς (δεν έχω συγκεκριμένα για κάθε χώρα), η κίνηση για εξωτερικό έχει αυξηθεί, έστω και λίγο, την περσινή χρονιά και πάει καλά και το 2018. Άρα κρίση έχει όση είχε και πριν και 2 και 3 και 4 χρόνια, ίσως και λιγότερη (ή τη συνηθίσαμε, πια μάθαμε να ζούμε και με τα !##$#@%#% capital controls). Θεωρώ πως αν υπάρχει μείωση της κίνησης συγκεκριμένα για ΠΑρίσι, Λονδινο και Πόλη είναι λόγω των τρομοκρατικών. Γενικά ο Έλληνας τρομοκρατείται πιο εύκολα από άλλους λαούς, ελληνίδα μάνα δεν έχουν όλοι οι λαοί...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Από τα στοιχεία των ελληνικών πρακτορείων γενικώς (δεν έχω συγκεκριμένα για κάθε χώρα), η κίνηση για εξωτερικό έχει αυξηθεί, έστω και λίγο, την περσινή χρονιά και πάει καλά και το 2018. Άρα κρίση έχει όση είχε και πριν και 2 και 3 και 4 χρόνια, ίσως και λιγότερη (ή τη συνηθίσαμε, πια μάθαμε να ζούμε και με τα !##$#@%#% capital controls). Θεωρώ πως αν υπάρχει μείωση της κίνησης συγκεκριμένα για ΠΑρίσι, Λονδινο και Πόλη είναι λόγω των τρομοκρατικών. Γενικά ο Έλληνας τρομοκρατείται πιο εύκολα από άλλους λαούς, ελληνίδα μάνα δεν έχουν όλοι οι λαοί...
Οι ζακέτες δεν ωφελούν στα τρομοκρατικά χτυπήματα;:D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι ζακέτες δεν ωφελούν στα τρομοκρατικά χτυπήματα;:D
Άσε, ε΄γω περνάω τη μισή ζωή μου να απαντάω για το αν έχει σεισμούς στην Κούβα σε γονείς νιόπαντρων. Τιο να φεύγεις απο την Ελλάδα και να ανησυχείς για τους σεισμούς της Κούβας, ε έλεος.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Οι ζακέτες δεν ωφελούν στα τρομοκρατικά χτυπήματα;:D
Μόνο αν είναι αλεξίσφαιρες κι αυτό παίζει...
Κάτι τέτοιο ίσως παρείχε λίγο περισσότερη ασφάλεια...
robocop.jpg
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μπορει να ειναι και ασχετο αλλα το γραφω. Το καλυτερο που εχω ακουσει σε ανησυχια απο θεια μου : "Αχ βρε πουλακι μου, ελατε να ζησετε στην Ελλαδα. Δεν φοβαστε εκει; Ειστε και αθεοι, αν παθετε κατι ποιος θα σας αναβει κερι;"

Το λιγοτερο 10 μποφορ στο μυαλο της.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μπορει να ειναι και ασχετο αλλα το γραφω. Το καλυτερο που εχω ακουσει σε ανησυχια απο θεια μου : "Αχ βρε πουλακι μου, ελατε να ζησετε στην Ελλαδα. Δεν φοβαστε εκει; Ειστε και αθεοι, αν παθετε κατι ποιος θα σας αναβει κερι;"

Το λιγοτερο 10 μποφορ στο μυαλο της.
Χαχαχα μου θύμισες τη τρικυμία της θειας του άντρα μου " Αχ παιδιά μου γιατί να μη πιστεύεται στο θεούλη, μη δηλώνετε άθεοι στην Αγγλία γιατί ξέρετε οι τρομοκράτες χτυπάνε αυτούς που δεν πιστεύουν σε κανέναν πρώτα απ'ολους." :p
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
ΜΗ συνερίζεστε ανθρωπους που ναι μεν το βεληνεκές τους προκύπτει περιορισμένο στη σημερινή εποχή, ο τρόπος σκέψης τους όμως είναι συνεπής με την δική τους. Η ελληνίδα μάνα δεν είναι σπορά της τύχης και πλαστουργός κλπ κλπ κλπ. Τι να κάνουμε τόσο ξέρουν τόσο κάνουν και με τον ίδιο τρόπο που εσείς αναπτύσσετε θεωρητικό υπόβαθρο για την εξωστρέφεια σας έχουν και αυτοί θεωρητικοποιήσει τις φοβίες τους. Εν πάσει περιπτώσει μου φαίνονται το ίδιο άπ-νοες, (άπνοια είναι δεν είναι τρικυμία), με εκείνες που ήθελαν το νόμπελ και δεν μπορώ να γελάσω.
Παραδεχτείτε ότι είναι η μούρλια σας για τα ταξίδια που δεν κόβεται και όχι η πιθανοθεωρία για την οποία είμαι βέβαιος ότι λίγα κατέχετε.
Και γιατί δεν πρέπει να είμαστε σκεπτικοί για το πως σερβίρεται η τρομοκρατία όταν βασιλείς, πολιτικοί, δήμαρχοι και celebrities, που ποτέ φυσικά δεν θα βρεθούν σε μετρό ή ΜΜΜ η θα εκτεθούν καθοιονδήποτε τρόπο, υψώνουν γροθιά τύπου δεν φοβόμαστε δίπλα σε κοινούς πολίτες?
Γιατί εντάχθηκε τελικά το φαινόμενο της τρομοκρατίας στην καθημερινότητα αλλά και στο ταξίδι, ως κίνδυνος ιδίου χαρακτήρα με πχ τα τροχαία και ίσως και πιο υποβαθμισμένος? Ερώτηση είναι, άσχετα από το πώς το αντιμετωπίζουμε ως ταξιδιώτες.
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δηλαδή οι πολιτικοί και οι celebrities προστατεύονται παραπάνω? Ή έχουν κάποια παραπάνω πληροφόρηση?

Και επίσης, "άπνοια είναι δεν είναι τρικυμία"?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΜΗ συνερίζεστε ανθρωπους που ναι μεν το βεληνεκές τους προκύπτει περιορισμένο στη σημερινή εποχή, ο τρόπος σκέψης τους όμως είναι συνεπής με την δική τους. Η ελληνίδα μάνα δεν είναι σπορά της τύχης και πλαστουργός κλπ κλπ κλπ. Τι να κάνουμε τόσο ξέρουν τόσο κάνουν και με τον ίδιο τρόπο που εσείς αναπτύσσετε θεωρητικό υπόβαθρο για την εξωστρέφεια σας έχουν και αυτοί θεωρητικοποιήσει τις φοβίες τους. Εν πάσει περιπτώσει μου φαίνονται το ίδιο άπ-νοες, (άπνοια είναι δεν είναι τρικυμία), με εκείνες που ήθελαν το νόμπελ και δεν μπορώ να γελάσω.
Παραδεχτείτε ότι είναι η μούρλια σας για τα ταξίδια που δεν κόβεται και όχι η πιθανοθεωρία για την οποία είμαι βέβαιος ότι λίγα κατέχετε.
Και γιατί δεν πρέπει να είμαστε σκεπτικοί για το πως σερβίρεται η τρομοκρατία όταν βασιλείς, πολιτικοί, δήμαρχοι και celebrities, που ποτέ φυσικά δεν θα βρεθούν σε μετρό ή ΜΜΜ η θα εκτεθούν καθοιονδήποτε τρόπο, υψώνουν γροθιά τύπου δεν φοβόμαστε δίπλα σε κοινούς πολίτες?
Γιατί εντάχθηκε τελικά το φαινόμενο της τρομοκρατίας στην καθημερινότητα αλλά και στο ταξίδι, ως κίνδυνος ιδίου χαρακτήρα με πχ τα τροχαία και ίσως και πιο υποβαθμισμένος? Ερώτηση είναι, άσχετα από το πώς το αντιμετωπίζουμε ως ταξιδιώτες.
Γιατι η τρομοκρατια ως εννοια, οπως ολες οι εννοιες (βλεπε θρησκεια, κρατος, χρημα, οικογενεια, οικολογια, ανθρωπινα δικαιωματα), συσπειρωνει ανθρωπους υπερ και εναντιον της. Απο τη μια αυτους που θεωρουν που θεωρουν πως οι τρομοκρατες ειναι παντου και ισχυροι και που στο προσωπο καθε μουσουλμανου βλεπουν εναν εν δυναμει τρομοκρατη. Απο την αλλη αυτους που θεωρουν πως δεν προκειται παρα μοναχα για μερικους μουρλους (που πιστευουν πως αν σκοτωσουν απιστους θα γινουν ηρωες ή whatever ), που δεν διαφερουν απο τους κοινους ψυχοπαθης δολοφονους. Ομοιους με τον Αμερικανο που σκοτωσε τα παιδια στη Φλοριντα προχθες.

Οι πρωτοι πιστευουν πως υπαρχει τρομοκρατια, οι δευτεροι οχι.

Πες τωρα την ιστορια για το νομπελ γιατι την αγνοω.
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
κανεις δεν μπορει να αποκλεισει μια τρομοκρατικη επιθεση ποτε και πουθενα, αλλα αυτος δεν ειναι και λογως να αποφυγεις να ταξιδεψει κανεις. με την ιδια λογικη δεν θα πρεπε να βγει κανεις απο το σπιτι.
Μιας και Κων/πολη πηγαινω συχνα για stopover για αλλες πτησεις, συνηθως φροντιζω να εχω χρονο για να βγω στην πολη για μια βολτα η ενα μεσημεριανο πριν απο καποια μεγαλη πτηση, και τελευταια μου εχει κανει και εμενα εντυπωση το ποσο λιγοτεροι ειναι οι συνεπειβατες της πτησης που βγαινουν απο το terminal εν συγκριση με πιο παλια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αισθητα πιο λιγοι τουριστες απ' αυτους που θυμαμαι πριν 4-5 χρονια.
Δεν ξέρω πας γίνεται και δεν τους βλέπεις, αλλά σήμερα από το πρωί έχω πέσει πάνω σε επτά (7) διαφορετικές παρέες Ελλήνων και η μερα έχει δρόμο ακόμα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom