Τρομοκρατία και ταξίδια

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Γιατί αναφέρονται σε οργανωμένα ταξίδια τα στατιστικά;
Τα στατιστικά είναι βγαλμένα από τον ΣΕΤΕ.Πιστεύεις ότι έχουν την δυνατότητα να βρουν ποιοι ταξιδιώτες φεύγουν μεμονωμένοι;

H πραγματική ερώτηση είναι τί ποσοστό αυτής της τερατώδους αύξησης στους μεμονωμένους ταξιδιώτες οφείλεται στο Travelstories :bleh:
Πιστεύω πολύ μεγάλο.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα στατιστικά είναι βγαλμένα από τον ΣΕΤΕ.Πιστεύεις ότι έχουν την δυνατότητα να βρουν ποιοι ταξιδιώτες φεύγουν μεμονωμένοι;
Δεν καταλαβαίνω το νόημα της συζήτησης. Εσύ πιστεύεις ότι επίσημα στατιστικά (που η αρχική τους πηγή είναι η Τράπεζα της Ελλάδος) και τα οποία σαφώς γράφουν επάνω αυτό που είπα, ότι περιλαμβάνουν γκρουπ και μεμονωμένους ταξιδιώτες δηλαδή, λένε ότι νάναι?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Θα το θέσω αλλιώς.Πες ότι μένω στην Θεσσαλονίκη και ένα πρωινό παίρνω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου
και πάμε στην Βουλγαρία.Υπάρχει δυνατότητα να καταγραφεί αυτό από τον ΣΕΤΕ ή από την τράπεζα της Ελλάδος;
Αν υπάρχει η δυνατότητα ναι έχω καραμπινάτο λάθος.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θεωρώ εντελώς ανούσιο το πέρα-δώθε αυτό. Τα στοιχεία υπάρχουν και είναι ξεκάθαρο το τί περιλαμβάνουν. Δε γνωρίζω για ποιο λόγο έχεις όχι απλά αμφιβολίες για την εγκυρότητά τους, αλλά θεωρείς και εξ'αρχήν δεδομένο ότι είναι αδύνατον να καταγράφεται η τουριστική κίνηση, αλλά γνωρίζω ότι δε χρειάζεται να σε πείσω εγώ γι'αυτό.

Moving on.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Θα το θέσω αλλιώς.Πες ότι μένω στην Θεσσαλονίκη και ένα πρωινό παίρνω την γυναίκα μου και τα παιδιά μου
και πάμε στην Βουλγαρία.Υπάρχει δυνατότητα να καταγραφεί αυτό από τον ΣΕΤΕ ή από την τράπεζα της Ελλάδος;
Αν υπάρχει η δυνατότητα ναι έχω καραμπινάτο λάθος.
Γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα;Στα σύνορα δεν μπορεί να γίνει καταγραφή;Ο εισερχόμενος τουρισμός δεν καταγράφεται ανεξάρτητα με ποιό τρόπο ταξιδεύει;Γιατί να μην καταγράφεται και ο εξερχόμενος;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα;Στα σύνορα δεν μπορεί να γίνει καταγραφή;Ο εισερχόμενος τουρισμός δεν καταγράφεται ανεξάρτητα με ποιό τρόπο ταξιδεύει;Γιατί να μην καταγράφεται και ο εξερχόμενος;
Θεωρητικά έχεις δίκιο. Και θα μπορούσε να γίνει με διάφορους τρόπους, π.χ. αριθμό διαβατηρίου, πινακίδα αυτοκινήτου, κλπ. Προσωπικά, όμως, πολύ αμφιβάλλω. Σε κάποια άλλη δυτική Ευρωπαϊκή χώρα, ίσως. Στην Ελλάδα με τις ανεπαρκείς τεχνολογικές υποδομές και τους ακόμη ανεπαρκέστερους λειτουργούς των, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Και για έναν άλλο, πιο χειροπιαστό λόγο: Έχω περάσει πολλές φορές τα σύνορα των γειτονικών χωρών με το αυτοκίνητό μου. Κατά ένα μεγάλο ποσοστό απ' αυτές, σχεδόν ούτε γύρισαν να μας κοιτάξουν - είτε οι δικοί μας, είτε οι γείτονες. Πιστεύεις ότι ένα αυτοκίνητο που βγήκε απ'τη χώρα το πρωί, ξέρουν στα σύνορα ότι επέστρεψε το βράδυ;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Θεωρητικά έχεις δίκιο. Και θα μπορούσε να γίνει με διάφορους τρόπους, π.χ. αριθμό διαβατηρίου, πινακίδα αυτοκινήτου, κλπ. Προσωπικά, όμως, πολύ αμφιβάλλω. Σε κάποια άλλη δυτική Ευρωπαϊκή χώρα, ίσως. Στην Ελλάδα με τις ανεπαρκείς τεχνολογικές υποδομές και τους ακόμη ανεπαρκέστερους λειτουργούς των, το θεωρώ εξαιρετικά απίθανο. Και για έναν άλλο, πιο χειροπιαστό λόγο: Έχω περάσει πολλές φορές τα σύνορα των γειτονικών χωρών με το αυτοκίνητό μου. Κατά ένα μεγάλο ποσοστό απ' αυτές, σχεδόν ούτε γύρισαν να μας κοιτάξουν - είτε οι δικοί μας, είτε οι γείτονες. Πιστεύεις ότι ένα αυτοκίνητο που βγήκε απ'τη χώρα το πρωί, ξέρουν στα σύνορα ότι επέστρεψε το βράδυ;
Ναι έχεις δίκιο για τούς ελέγχους στα σύνορα.Αυτό βέβαια γίνεται και σε πάρα πολλές Ευρωπαικές χώρες.Περνάς τα σύνορα χωρίς έλεγχο ή καταγραφή.Από την άλλη πως όλες οι χώρες ανακοινώνουν τους τουρίστες κάθε χρονιάς;
Βάσει στατιστικής και με όποια λάθη που πιθανόν να υπάρχουν;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Προχθές πέρασα τα Ελληνο-Βουλγαρικα σύνορα. Κατά την είσοδο δείξαμε ταυτότητες και άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και στα δύο σύνορα.
Στην επιστροφή μόνο ταυτότητες πάλι και στα δύο.
Συγκεκριμένα στα Ελληνικά σύνορα ένα όχημα που προπορευονταν, δεν έδειξε κανένα έγγραφο πιστοποίησης και όταν ήρθε η σειρά μας, ο φύλακας μας είπε ότι γνωρίζει το συγκεκριμένο άτομο γιατί μπαινοβγαινει στη Βουλγαρία τρεις φορές την ημέρα ...
Σε κανένα από τα δύο σύνορα δεν μας ρώτησαν ποιος είναι ο σκοπός της εισόδου μας από τη μία στην άλλη χώρα !
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νομιζω μετρανε τις διανυκτερευσεις οπου κι εκει με τα ενοικιαζομενα ξεφευγει το πραμα..παντου στο περιπου υπολογιζουνε..πχ στο λουξεμβουργο δουλευουν πολλοι απο γειτονικες γαλλικες πολεις και πηγαινοερχοντε συνεχεια.Μπορει αυτοι να καταγραφονται ως τουριστες?
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Έχω περάσει πολλές φορές τα σύνορα των γειτονικών χωρών με το αυτοκίνητό μου. Κατά ένα μεγάλο ποσοστό απ' αυτές, σχεδόν ούτε γύρισαν να μας κοιτάξουν - είτε οι δικοί μας, είτε οι γείτονες.
Αυτό!!!
Κατά την είσοδο δείξαμε ταυτότητες και άδεια κυκλοφορίας του οχήματος και στα δύο σύνορα.
Τα οποία βέβαια δεν καταγράφηκαν πουθενά.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα οποία βέβαια δεν καταγράφηκαν πουθενά.
Αμφιβάλλω πολύ. ..Μας κοίταξαν στα Ελληνικά (γιατί στα συγκεκριμένα σύνορα δεν μας είχαν ξαναδεί ) και στα Βουλγαρικα πήραν τις ταυτότητες για λίγο κάτι κοίταξαν στο σύστημα τους και σε 5 λεπτά είχαμε φύγει.
Στον γυρισμο ούτε καν μας κοίταξαν στα Βουλγαρικα σύνορα και στα Ελληνικά πιάσαμε κουβέντα με τον συνοριακο και μας είπε για το προπορευομενο όχημα.
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Παιδια μην το ψαχνετε. Πραγματι τα στοιχεια μπορει και να ειναι οτι να ναι και εντελως βγαλμενα στον αερα. Εδω σε πιο ευκολα πραματα βλεπεις οτι να ναι στοιχεια. Στα πλοια πχ, αλλα νουμερα ανακοινωνει η ΕΛΣΤΑΤ, αλλα τα λιμεναρχεια, αλλα οι εταιριες. Και εκει μιλαμε για επιβατες με εισιτήρια, ποσο πιο ξεκαθαρη και ευκολη θα μπορουσε να ειναι η καταμετρηση; οταν τωρα μιλαμε για οδικα συνορα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.511
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom