Ινδία Τροπική Ινδία

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ

Φεβρουάριος του 2010 και τα φθηνά εισιτήρια των 390 ευρώ της Airarabia, έδωσαν την αφορμή για το ταξίδι μας στην Ινδία.
Η εποχή κατάλληλη, τι άλλο να περιμένουμε!
Πολύ καιρό περίμενα να κάνω αυτο το ταξίδι στον νότο της Ινδίας με τον τεράστιο πλούτο,εκεί όπου συναντάται η ανατολή με τη δύση και διασταυρώνονται οι τρεις μεγαλύτερες θρησκείες αυτές του χριστιανισμού του ινδουισμού και του ισλάμ.
Συγκεκριμένα σχέδια δεν κάναμε, απλώς αποφασίσαμε να πάμε στην νότια μεριά της χώρας μιας και υπήρχε πτήση προς το Kochi της επαρχίας kerala. Kανενας μας δεν γνώριζε τίποτα για την πόλη αυτή...
Διαβάσαμε βασικά πράγματα,μελετήσαμε στο περίπου τι υπήρχε για να δούμε στην πόλη του Kochi,ξενοδοχεία φυσικά δεν κλείσαμε από εδώ και γενικά το ταξίδι μας το αφήσαμε φλού και θα το πηγαίναμε όπως μας πήγαινε, από μόνο του...κάτι μας έλεγε ότι θα ήταν πάλι μοναδικό!
Στην επαρχία kerala και όχι μονο υπήρχαν αρκετά πράγματα να δούμε, αλλά όπως αποδείχτηκε λόγω των απέραντων αποστάσεων είδαμε τα μισά από όσα θα θέλαμε..
Οι 22 μέρες χώρεσαν μια βδομάδα στο Κοchi,μια βδομάδα στο Hampi και άλλη μία στην Goa.
Επειδή δεν είμαστε του, όσα περισσότερα δούμε τόσο το καλύτερο,αποφασίσαμε να το πάμε βλέποντας και κάνοντας..
Η ιστορία θα συμπεριλάβει τα δύο μέρη Kochi και Goa εν τάχει και θα μείνω περισσότερο στο μέρος που με εντυπωσίασε περισσότερο το παράξενο Hampi!

 

Attachments

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Απλά ... :clap::clap::clap:. Υπέροχο ξεκίνημα.
Καλό μας ταξίδι μέσα από το κείμενό σου αλλά και τις καταπληκτικές & ταξιδιάρικες φωτογραφίες σου.
Αναμένουμε τη συνέχεια...αλλά μη βιαστείς....αργά, αναλυτικά και βασανιστικά!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
πολυ ομορφες φωτο.....ειδικα σημερα ( ακριβως ενα χρονο πριν ειχα πεταξει προς τα κει )σκεφτομουν την ινδια τρελα!!!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Ρενα υπεροχο ξεκινημα, υπεροχες φωτογραφιες, για τον τροπο που αφηγησε δεν εχω λογια....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Επιτέλους αποφάσισες να το γράψεις, να δω και τις θεϊκές φωτο :clap:
Ας δανειστώ το στίχο :
"Ταξίδεψέ με σ΄ένα ταξίδι
που κάνουν λίγοι, μακρύ κι απρόσμενο..."

Δώστα όλα Ρενάτα, να το απολαύσουμε...:D
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Σχετικα με την οδηγηση στην Ινδια μην παρετε θαρρος και νομισετε οτι ειναι ευκολη υποθεση να οδηγησετε μηχανακι.Ειναι πανδεμονιο,γιατι στην Ινδια δεν υπαρχει κωδικας οδικης κυκλοφοριας.
Εμεις το καναμε αλλα εχουμε και μερικα κιλα τρελα παραπανω απο το μεσο ορο.
Μια οδικη ταμπελα που εβλεπα συνεχεια καθως οδηγουσα ειναι αυτη.
Πολυ κορναρισμα στην Ινδια εστω και αν ειναι ενα αμαξι στο δρομο μονο του προχωραει και κορναρη.!!!!
Μαλλον μην πεταχτει καμμια αγελαδα.:rolleyes:
Στην Ινδια κυκλοφορει και πολυ φορτηγο.Τα tata ειναι απειρα.

Ρενατα περιμενω το θεικο Χαμπι!!!!!
 

Attachments

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εχω μια άγνωστη λέξη xene!
αυτο το tata το ειδα και εγώ? περί τινος πρόκειται??
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ όμορφη η ιστορία σου! Σε συνδυασμό με τις υπέροχες φωτογραφίες με ταξίδεψαν...Περιμένω τη συνέχεια!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.780
Πάνω που είχα καταλήξει ότι το Ρατζαστάν είναι όλα τα λεφτά, τσουπ μας πετάς μια τροπική Ινδία και αποδιοργανώνεται η σκέψη μου... Τέλειες φωτο! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom