Τροπικό honeymoon για τους ανθρώπους των πάγων

mitsaso

Member
Μηνύματα
5
Likes
24
Χαιρετώ τα πλήθη!
Είμαστε δυο έλληνες που ζουν Ισλανδία, όπου και μόλις παντρευτήκαμε.

Απο καιρό τώρα κάνω τις ερευνες μου για μηνα του μέλιτος, 10-15 μέρες ταξίδι το οποίο θα λάβει χώρα τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη, που εδω που μένουμε θα γίνεται το σώσε...

Το κόνσεπτ είναι φυσικά κάποιο τροπικό μέρος, να βρούμε κάποιο bungalow κοντα στην ακτή και να πλατσουρίζουμε όλη μέρα χωρίς στρες και ταλαιπώριες...!

Δε θα σας κάνω πλάκα, στην έρευνά μου έχω σημειώσει καμιά 20ριά μέρη και θέλω βοήθεια να κατασταλάξω κάπου με βάση τις ανάγκες μας:
1. Χαλαρό μέρος γιατί ο σύζυγος περνάει περίοδο άγχους
2. Οι παραλίες να είναι τέλειες γιατί θα έχουμε συμπληρώσει κάπου ενάμισι χρόνο χωρίς μπανάκι
3. LGBT-friendly περιοχές, κρίμα να μη μπορούμε να πιαστούμε χερι χερι στο μηνα του μελιτος :(((
4. Το μπατζετ μας ειναι αρκετά ελαστικό επειδή μένουμε Ισλανδία αλλά δε θέλουμε και να τα δώσουμε όλα σε overwater villas και τέτοια λούσα αλλά ούτε και να τη βγάλουμε σε ντιβανάκια και πλαστικές καρέκλες.
5. Να σημειωθεί εδώ οτι πέρυσι πήγαμε Γουαδελούπη και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι αλλά θέλω να δω αν υπαρχει κάτι ακόμα πιο όμορφο απο τη φύση που είδαμε εκεί.

Οι μέχρι τώρα επιλογές που πάιζουν πιο πολύ είναι:

1. Νησιά Κουκ, πχ 5 μέρες Rarotonga και 5 μέρες Aitutaki, οι ιστορίες εδώ με έχουν ψησει ΆΓΡΙΑ.
2. Παρομοιώς Φίτζι (πιο φτηνά) ή Γαλλική Πολυνησία (πιο τσουχτερά) που έχουν απευθείας πτήσεις απο Αμερική και θα γλυτωσουμε τα πολλα layovers.
3. Ταυλάνδη (Koh Samui ή Phuket) σαν το υπέρτατο safe choice απο LGBT-friendly άποψη αλλά και οικονομικά. Το κακό είναι οτι είναι πολύ τουριστική και μπορεί να μην χαλαρώσουμε απο την πολυκοσμία. Με την ίδια λογική κοιτάμε και Φιλλιπίνες, ίσως Palawan.
4. . Σευχέλλες ή κάποιο άλλο νησι της Καραιβικής που δεν έχουμε πάει, επειδή είναι πιο κοντα και ευκολα και αν ταξιδέυουμε 3 μερες θα ακουσω κρεβατομουρμούρα :( Απο Καραιβική με ψήνουν Barbados και Curacao πιο πολυ, το κοιτάμε και για Μεξικό αλλά φοβάμαι την πολυκοσμία όπως στην Ταυλάνδη).

Αυτά τα ολίγα είχα να παρεθέσω και ζητώ συγνώμη προκαταβολίκά για το σεντονάκι. Οποιαδήποτε γνώμη, καλοδεχούμενη :)))
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Να ζήσετε! Εύχομαι ότι καλύτερο :)

Δεν γνωρίζω για να σε βοηθήσω, για τα μέρη που ψάχνεις, αλλά όπου και αν πάτε εύχομαι να περάσετε πολύ όμορφα!!!

Τα φιλιά μου στην Ισλανδία :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μιας και ανέφερες τις Σεϋχέλλες, μήπως να δεις το Μαυρίκιο; Μου είχε φανεί εξαιρετικός προορισμός γι'αυτά που θες, και πρέπει να είναι και λιγότερο τουριστικός από τις Σεϋχέλλες.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλημέρα παιδιά! Μαλδίβες; το έχετε σκεφτεί;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Χαιρετώ τα πλήθη!
Είμαστε δυο έλληνες που ζουν Ισλανδία, όπου και μόλις παντρευτήκαμε.

Απο καιρό τώρα κάνω τις ερευνες μου για μηνα του μέλιτος, 10-15 μέρες ταξίδι το οποίο θα λάβει χώρα τέλη Νοέμβρη με αρχές Δεκέμβρη, που εδω που μένουμε θα γίνεται το σώσε...

Το κόνσεπτ είναι φυσικά κάποιο τροπικό μέρος, να βρούμε κάποιο bungalow κοντα στην ακτή και να πλατσουρίζουμε όλη μέρα χωρίς στρες και ταλαιπώριες...!

Δε θα σας κάνω πλάκα, στην έρευνά μου έχω σημειώσει καμιά 20ριά μέρη και θέλω βοήθεια να κατασταλάξω κάπου με βάση τις ανάγκες μας:
1. Χαλαρό μέρος γιατί ο σύζυγος περνάει περίοδο άγχους
2. Οι παραλίες να είναι τέλειες γιατί θα έχουμε συμπληρώσει κάπου ενάμισι χρόνο χωρίς μπανάκι
3. LGBT-friendly περιοχές, κρίμα να μη μπορούμε να πιαστούμε χερι χερι στο μηνα του μελιτος :(((
4. Το μπατζετ μας ειναι αρκετά ελαστικό επειδή μένουμε Ισλανδία αλλά δε θέλουμε και να τα δώσουμε όλα σε overwater villas και τέτοια λούσα αλλά ούτε και να τη βγάλουμε σε ντιβανάκια και πλαστικές καρέκλες.
5. Να σημειωθεί εδώ οτι πέρυσι πήγαμε Γουαδελούπη και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι αλλά θέλω να δω αν υπαρχει κάτι ακόμα πιο όμορφο απο τη φύση που είδαμε εκεί.

Οι μέχρι τώρα επιλογές που πάιζουν πιο πολύ είναι:

1. Νησιά Κουκ, πχ 5 μέρες Rarotonga και 5 μέρες Aitutaki, οι ιστορίες εδώ με έχουν ψησει ΆΓΡΙΑ.
2. Παρομοιώς Φίτζι (πιο φτηνά) ή Γαλλική Πολυνησία (πιο τσουχτερά) που έχουν απευθείας πτήσεις απο Αμερική και θα γλυτωσουμε τα πολλα layovers.
3. Ταυλάνδη (Koh Samui ή Phuket) σαν το υπέρτατο safe choice απο LGBT-friendly άποψη αλλά και οικονομικά. Το κακό είναι οτι είναι πολύ τουριστική και μπορεί να μην χαλαρώσουμε απο την πολυκοσμία. Με την ίδια λογική κοιτάμε και Φιλλιπίνες, ίσως Palawan.
4. . Σευχέλλες ή κάποιο άλλο νησι της Καραιβικής που δεν έχουμε πάει, επειδή είναι πιο κοντα και ευκολα και αν ταξιδέυουμε 3 μερες θα ακουσω κρεβατομουρμούρα :( Απο Καραιβική με ψήνουν Barbados και Curacao πιο πολυ, το κοιτάμε και για Μεξικό αλλά φοβάμαι την πολυκοσμία όπως στην Ταυλάνδη).

Αυτά τα ολίγα είχα να παρεθέσω και ζητώ συγνώμη προκαταβολίκά για το σεντονάκι. Οποιαδήποτε γνώμη, καλοδεχούμενη :)))
Πάντα τέτοιους προβληματισμούς να έχετε στην ζωή σας εύχομαι. Με εξαίρεση την επιλογή 3, όλα εξαιρετικά τα βρίσκω... Βέβαια δεν ξέρω για τον παράγοντα LGBT friendly που θέτεις. Αλλα και τι έγινε; Το πολύ πολύ να ρίξουν κανένα περίεργο βλέμα. So what...
Προσωπικά μάλλον θα κοίταγα καραιβική και μάλλον θα συνδύαζα 2 νησακιά (π.χ St. Lucia-Barbados, Curacao-Aruba) αλλά δεν έχω πάει καθόλου προς τα κει οπότε καλύτερα να μιλήσει κανένας άλλος!
Όπως τα λες δηλαδή, θα υπάρχει και ένα ελεύθερο σπίτι στην Ισλανδία τον Νοέμβρη έτσι;; :haha:
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πρόσφατα είχαμε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ και λέγαμε πως η Κούβα είναι gay friendly.
Ίσως και Μεξικό θα έλεγα εγώ, Τουλούμ και προς εκείνη την πλευρά της Καραιβικης.
Να ζήσετε! Βίον ανθόσπαρτον.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
1. Νησιά Κουκ, πχ 5 μέρες Rarotonga και 5 μέρες Aitutaki, οι ιστορίες εδώ με έχουν ψησει ΆΓΡΙΑ.
Πολύ καλή επιλογή!

2. Παρομοιώς Φίτζι (πιο φτηνά) ή Γαλλική Πολυνησία (πιο τσουχτερά)
Θα προτιμούσα τα Κουκ

3. Ταυλάνδη (Koh Samui ή Phuket)...Με την ίδια λογική κοιτάμε και Φιλλιπίνες, ίσως Palawan.
Θα έλεγα όχι Ταυλάνδη αλλά και Palawan, γίνεται πια χαμός δυστυχώς. Μεξικό είναι κρίμα να πάτε και να μην το γυρίσετε το μέρος...θέλει πιο πολύ περιπέτεια και δραστηριότητες για να το γευτείς.

4. . Σευχέλλες ή κάποιο άλλο νησι της Καραιβικής .. Απο Καραιβική με ψήνουν Barbados και Curacao πιο πολυ, το κοιτάμε και για Μεξικό αλλά φοβάμαι την πολυκοσμία όπως στην Ταυλάνδη).
Αν είναι για καραιβική, κοίταξε Παρθένα νησιά, St, John ή St. Vincent and the Grenadines.

 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.447
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ονειρεμένο Ταξίδι
περου
Είμαστε δυο έλληνες που ζουν Ισλανδία
Δώσε πρώτα όλες τις πληροφορίες που έχεις για κρυφα σημεια στο νησί που μένεις κ που δεν είναι ακόμα γνωστά στους τουρίστες κ μετά θα λάβεις απάντηση στα αιτήματα σου!!!:rolleyes::rolleyes:
 
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ωκεανία
Να ζήσετε και να είστε πάντα ερωτευμένοι!!! Σε περίπτωση που επιλέξετε να πάτε Ταϊλάνδη μπορείτε να επισκεφτείτε λιγότερο τουριστικά νησιά όπως το κο ταο, το κο παγιανγκ αντί για τα κορεσμένα κο Σαμουι κ Πουκέτ! Βέβαια εγώ θα ψήφιζα τα Κουκ κ Γαλλική Πολυνησια κ ας μην έχω πάει ποτέ
 

mitsaso

Member
Μηνύματα
5
Likes
24
Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας! :*


Μιας και ανέφερες τις Σεϋχέλλες, μήπως να δεις το Μαυρίκιο; Μου είχε φανεί εξαιρετικός προορισμός γι'αυτά που θες, και πρέπει να είναι και λιγότερο τουριστικός από τις Σεϋχέλλες.
Πολύ καλή ιδεά, εαν ο καλός μου πιστολιάσει όλα τα πιο μακρινά μέρη παίζει να παιχτεί ανάμεσα σε Μαυρίκιο και Σευχέλλες <3


Καλημέρα παιδιά! Μαλδίβες; το έχετε σκεφτεί;
Ήταν απο τα πρώτα πράγματα που πρότεινε ο καλός μου, αλλά επειδή είναι τίγκα στα overwater villas. Μόλις είδε πόσο κοστίζει μια overwater villa το έκοψε μαχαίρι :p


Πάντα τέτοιους προβληματισμούς να έχετε στην ζωή σας εύχομαι.
Όπως τα λες δηλαδή, θα υπάρχει και ένα ελεύθερο σπίτι στην Ισλανδία τον Νοέμβρη έτσι;; :haha:
Nαι, και μάλιστα στην πιο ακριβη περιοχή του νησιού, στο Vik :p

Πρόσφατα είχαμε ένα θέμα εδώ στο φόρουμ και λέγαμε πως η Κούβα είναι gay friendly.
ήθελα Κούβα με τα χίλια αλλά δεν ήξερα οτι είναι gay friendly, αν είναι όντως θα πρέπει να αναθεωρησω!


Αν είναι για καραιβική, κοίταξε Παρθένα νησιά, St, John ή St. Vincent and the Grenadines.
Τα βάζω στη λίστα μου και ξεκινώ έρευνα! Επειδή κάποια απο αυτά μου βγάζουν υποχρεωτικό layover σε Trinidad, αξίζει να κάτσουμε κι εκει?

Δώσε πρώτα όλες τις πληροφορίες που έχεις για κρυφα σημεια στο νησί που μένεις κ που δεν είναι ακόμα γνωστά στους τουρίστες κ μετά θα λάβεις απάντηση στα αιτήματα σου!!!:rolleyes::rolleyes:
Δεν έχουν μέινει και πολλά άγνωστα, τα έχουν ξεψαχνίσει όλα οι τουρίστες! :D :D :D

Να ζήσετε και να είστε πάντα ερωτευμένοι!!! Σε περίπτωση που επιλέξετε να πάτε Ταϊλάνδη μπορείτε να επισκεφτείτε λιγότερο τουριστικά νησιά όπως το κο ταο, το κο παγιανγκ αντί για τα κορεσμένα κο Σαμουι κ Πουκέτ! Βέβαια εγώ θα ψήφιζα τα Κουκ κ Γαλλική Πολυνησια κ ας μην έχω πάει ποτέ
Kι εγώ τα Κουκ ψηφίζω αλλά αν τσινίσει ο άλλος που θέλουμε 2-3 μέρες απλώς για να φτάσουμε εκεί πρεπει να καλύψω τον ποπό μου με χρήσιμα back ups. Και τα νησιά που μου πρότεινες Ταυλάνδη θα μου φανουν πολυ χρησιμα πιστευω <3
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.621
Likes
50.269
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Fernando de Noroña στη Βραζιλία. Κι αφού έχετε μέρος και ilha grande, πολλά τα κι ένα Ρίο κι είναι άψογα.

Ή Κούβα συνδυάζει πολλά πράγματα, αλλά οι καλύτερες παραλίες της είναι σε all inclusive. Αν δε σας ενοχλεί αυτό, τότε cayo largo και το δεβετεμε Αβάνα, η πόλη είναι ο,τι πρέπει για τέτοια φάση.

Τέλος, θα κάνω και μια αιρετική πρόταση, γιατί καλύτερες παραλίες δεν έχω ματαδει στη ζωή μου: los roques στη Βενεζουέλα. Ναι, θα πρέπει να αλλαξετε αεροπλάνο στο Καράκας, όπου δε θα πρέπει να διανοηθείτε να βγείτε καν. Ναι, θα πρέπει να κάνετε χρήμα στη μαύρη αγορά. Και ναι, ατελείωτα νησάκια όπου σας πανε και σας αφήνουν μόνους για όσες ώρες θέλετε, ο κορυφαίος παράδεισος στον κόσμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom