Τροχόσπιτο αυτοκινούμενο ή ρυμουλκούμενο;

nickolasbab

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
καλημερα φιλοι
ειμαι ο νικος φανατικος φιλος του τροχοσπιτου και γενικοτερα της ελευθερης ζωης στη φυση.ξεκινησα απο σκινακι σκηνη τροχοσπιτο και τωρα εχω το τελειοτερο μεσο για διακοπες -αυτοκινουμενο-.εχω την αποψη οτι σε μια δεκαετια ελαχιστοι ελληνες δεν θα εχουν αυτοκινουμενο.με το απλο σκεπτικο οτι εχουμε την καλιτερη ισως χωρα που μπορει κανεις να χρησιμοποιησει ευκολα τροχοσποτο και αλλωστε αμετρητοι ειναι αυτοι που νοικιαζουν η εχουν ενα για να ερθουν στη χωρα μας η οποια πρεπει να ξερετε οτι ειναι ο παραδεισος του αυτοκινουμενου απλα και μονο επειδη αραζεις πρωτη γραμμη οπου σου αρεσει πραγμα που δεν ισχυει πουθενα στο εξωτερικο.
αλωστε αν εξαιρεσεις το υψηλο κοστος αγορας οι διακοπες με ενα τετοιο οχημα ειναι
σχεδον τζαμπα αν σκεφτεις οτι χαλας οτι θα χαλαγες αν καθοσουν σπιτι σου εκτος φυσικα του πετραιλεου που θα καταναλωσεις.
mr.TRIP σε καλεσα ως φιλο αν θελεις υπαρχει αλλωστε εκδοχη να εχουμε γνωριστει καπου εφ οσον δεν ειμαστε και αμετρητοι οι κατοχοι αυτοκινουμενου ακομη στην ελλαδα και συνηθως οι περισοτεροι εχουμε ηδη γνωριστει.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.306
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
παιδιά από φορολογία τι γίνεται;

τεκμήρια έχουν;
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
παιδιά από φορολογία τι γίνεται;

τεκμήρια έχουν;
καλησπέρα
Τεκμήριο δεν υπαρχει εχει καταργηθεί
Το μονο που ανακοινώθηκε τελευταία είναι τα καινούργια μετρα για φορολογία πάνω από 1800 κυβικά
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
καλημερα φιλοι
ειμαι ο νικος φανατικος φιλος του τροχοσπιτου και γενικοτερα της ελευθερης ζωης στη φυση.ξεκινησα απο σκινακι σκηνη τροχοσπιτο και τωρα εχω το τελειοτερο μεσο για διακοπες -αυτοκινουμενο-.εχω την αποψη οτι σε μια δεκαετια ελαχιστοι ελληνες δεν θα εχουν αυτοκινουμενο.με το απλο σκεπτικο οτι εχουμε την καλιτερη ισως χωρα που μπορει κανεις να χρησιμοποιησει ευκολα τροχοσποτο και αλλωστε αμετρητοι ειναι αυτοι που νοικιαζουν η εχουν ενα για να ερθουν στη χωρα μας η οποια πρεπει να ξερετε οτι ειναι ο παραδεισος του αυτοκινουμενου απλα και μονο επειδη αραζεις πρωτη γραμμη οπου σου αρεσει πραγμα που δεν ισχυει πουθενα στο εξωτερικο.
αλωστε αν εξαιρεσεις το υψηλο κοστος αγορας οι διακοπες με ενα τετοιο οχημα ειναι
σχεδον τζαμπα αν σκεφτεις οτι χαλας οτι θα χαλαγες αν καθοσουν σπιτι σου εκτος φυσικα του πετραιλεου που θα καταναλωσεις.
mr.TRIP σε καλεσα ως φιλο αν θελεις υπαρχει αλλωστε εκδοχη να εχουμε γνωριστει καπου εφ οσον δεν ειμαστε και αμετρητοι οι κατοχοι αυτοκινουμενου ακομη στην ελλαδα και συνηθως οι περισοτεροι εχουμε ηδη γνωριστει.

Σ ευχαριστώ που με κάλεσες γαι φίλο και φυσικά η κινηση σου εγινε αποδεκτή Οι γνωσεις και η εμπειρία σου θα μας βοηθήσουν όλους να κατανοησουμε την ζωή με ενα αυτοκινούμενο τροχόσπιτο.
Αλλωστε οι εμπειριες σου είναι σίγουρα περισσότερες από τις δικες μου.
Εγω βρίσκομαι στα αρχικά στο στάδιο και θα ηθελα να συμμετεχεις στη διαδικασία της ενημερωσης.
Ευχαριστώ
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Εαν και εφοσον καποιος θα ηθελε να αγορασει ενα αυτοκινουμενο για ολους αυτους τους λογους που παρεθεσες σε προηγουμενο μηνυμα σου...και συνυπολογιζοντας την απορια του soudianou πιστευεις οτι θα πρεπει να κανει υπομονη μεχρι να οριστικοποιηθουν τα νεα μετρα??2)Μια μεση τιμη για αγορα παντα αυτοκινουμενου μεσα απο την εμπειρια σου ποια θα προτινες η ποια εσυ θα θεωρουσες λογικη???Επισης αν και εφοσον ξερεις τι κοιτας πρωτα αλλα και δευτερα σε ενα αυτοκινουμενο??Περα απο αυτα που ισχυουν σε ενα επιβατικο.....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μια μεση τιμη για αγορα παντα αυτοκινουμενου μεσα απο την εμπειρια σου ποια θα προτινες η ποια εσυ θα θεωρουσες λογικη??
να συμπληρώσω το παραπάνω ερώτημα:
υπάρχει δυνατότητα εν Ελλάδι για ενοικίαση αυτοκινούμενου τροχόσπιτου?
αν ναι, ξέρουμε ενδεικτικές τιμές;

ξέρουμε ενδεικτικές τιμές ενοικιάσεως αυτοκινούμενου στο εξωτερικό; πχ Ιταλία!
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Εαν και εφοσον καποιος θα ηθελε να αγορασει ενα αυτοκινουμενο για ολους αυτους τους λογους που παρεθεσες σε προηγουμενο μηνυμα σου...και συνυπολογιζοντας την απορια του soudianou πιστευεις οτι θα πρεπει να κανει υπομονη μεχρι να οριστικοποιηθουν τα νεα μετρα??2)Μια μεση τιμη για αγορα παντα αυτοκινουμενου μεσα απο την εμπειρια σου ποια θα προτινες η ποια εσυ θα θεωρουσες λογικη???Επισης αν και εφοσον ξερεις τι κοιτας πρωτα αλλα και δευτερα σε ενα αυτοκινουμενο??Περα απο αυτα που ισχυουν σε ενα επιβατικο.....
Απαντώντας λοιπόν στα ερωτηματά σου και ξεκινώντας από το θέμα της φορολογίας εχω να πώ τα εξής
Οπως ξερουμε όλοι στη χωρα που ζούμε κανείς ποτε δεν ξέρει τι θα μας ξημερώσει.
Σήμερα ανακοινώνουν κατι αύριο πάλι κάτι άλλο και παει λέγοντας.
Επίσης ειναι εντελώς προσωπκό το θέμα αν θα πρεπει να περιμενει κάποιος ή οχι , ξέρω όμως πως αν στα όνειρα σου είναι τα ταξίδια σου με αυτοκινούμενο τροχοσσπιτο τότε δεν νομίζω ότι μπορεί να σε σταματήσει κάτι.
Τωρα σχετικά με τις τιμές εξαρτάται πάντα από τι θέλεις να αγοράσεις για πόσα άτομα -μεγεθος -κυβικά καινούργιο -μεταχειρισμένο κ.α
Ξεκινάς καινούργιο 38.000-40.000 δύο ατόμων και ανεβαίνεις..... για την Ελλαδα, για το εξωτερικό είναι τελείως διαφορετικά. Οι τιμες δεν εχουν καμίασχεση με εδώ.
Ολα εξαρτώνται από τι ανέσεις θελεις τι χρηματα διαθετεις για πόσα ατομα, εξοπλισμό και παει λέγοντας
Εγω λοιπόν όταν εψαχνα ήξερα ότι θέλω αυτοκινούμενο για δύο ατόμα -διπλο κρεβάτι-κουζίνα -μπανιο-θεση για μηχανάκι (κάλυπτω τις δικές μου ανάγκες)
Καπιος άλλος εχει οικογενεια κια θα πρέπει να κινηθεί ανάλογα
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Εχεις απολυτο δικιο στις παραμετρους που εθεσες...Συμφωνω με τα ζητουμενα τα δικα σου 2 ατομα, διπλο κρεβατι και τα σχετικα...Ενταξει και απο καινουργιο. κοιταξες για μεταχειρισμενο??Ξερεις την αγορα αυτη καθολου και τιμες??Επισης μπορω να το φερω απο εξωτερικο?Ιταλια οπως ανεφερες και τι καθεστως επικρατει σε αυτη τη περιπτωση??
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Παρατηρώ ότι έχει πιο πολλες γνωσεις από μενα και χαίρομαι γιατι η βοήθεια σου θα μας είναι πολύτιμη

Και πάλι ευχαριστώ
Ειναι ονειρο ζωης......!!!!!:clap::clap:
 

TRIP

Member
Μηνύματα
46
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Χώρες της Αφρικής
Εχεις απολυτο δικιο στις παραμετρους που εθεσες...Συμφωνω με τα ζητουμενα τα δικα σου 2 ατομα, διπλο κρεβατι και τα σχετικα...Ενταξει και απο καινουργιο. κοιταξες για μεταχειρισμενο??Ξερεις την αγορα αυτη καθολου και τιμες??Επισης μπορω να το φερω απο εξωτερικο?Ιταλια οπως ανεφερες και τι καθεστως επικρατει σε αυτη τη περιπτωση??
Δεν ασχολήθηκα με μεταχειρισμένο.Σαφώς οι τιμές δεν θα εχουν καμια σχέση με τα καινούργια.
Σαφώς επίσης μεγάλη παράμετρος είναι η παλαιότητα και τα χιλιόμετρα Προσωπικά με ενδιέφερε το καινούργιο
Τώρα για το εξωτερικό
Δεν νομίζω μια τα ίδια ερχονται
Γνωρίζω ότι στην Ιταλία όπως και στην γερμανία υπάρχει η δυνατότητα μεσα από τεράστιους μαντρες να επιλέξει από μεγαλύτερη ποικιλία
Δεν εχω την εμπειρία για την διαδικασία για το πως θα το φέρεις και αν αξίζει στο τέλος .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom