Τσιγάρο γιοκ!!!

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Μια είδηση που πέρασε στα ψιλά κάπως,
αλλά ας το εχουν υποψιν του οι καπνιστές φιλοι
απο 1η Ιανουαρίου 2008 ισχυουν στην Γερμανια και Γαλλία νεοι νομοι
περι απογορευσης τσιγάρου σε καφέ και μπαρ...

Οσοι λοιπόν εχετε σκοπο να ταξιδέψετε σε Παρίσια και Βερολίνα ενημερωθείτε σχετικά
για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεων!!!

Πχ στη Γαλλία το πρόστιμο ειναι κάπου στα 68 ευρώ για τον επισκέπτη του μπαρ και και 138 για τον ιδιοκτήτη...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καφές και τσιγάρο, ποτέ ξανά
Με απαγόρευση του καπνίσματος βρίσκει ο νέος χρόνος Γάλλους και Γερμανούς

Αλλάζουν τα δεδομένα και οι συνήθειες για Γάλλους και Γερμανούς από την Τρίτη, καθώς τίθεται σε εφαρμογή η απόφαση για την απαγόρευση καπνίσματος σε μπαρ, εστιατόρια και καφετέριες.

Η νέα νομοθεσία έρχεται να ανατρέψει πολυετή παράδοση, προκαλώντας ποικίλες αντιδράσεις στη γερμανική και τη γαλλική κοινωνία.

Σε ό,τι αφορά τη Γαλλία, ειδικότερα, από την 1η Ιανουρίου 2008 το κάπνισμα θα απαγορεύεται σε μπαρ, εστιατόρια, καζίνο και μπαρ.

Πάντως, τουλάχιστον την Πρωτοχρονιά το υπουργείο Υγείας της Γαλλίας εγγυήθηκε πως δεν θα γίνουν έλεγχοι εφαρμογής της απόφασης...

Παρά το γεγονός ότι οι περισσότεροι καπνιστές δεν μπορούν να συμβιβαστούν με την ιδέα της απαγόρευσης, έρευνες δείχνουν πως το 66% της γαλλικής κοινωνίας υποστηρίζει τη νέα νομοθεσία.

Όπως σημειώνει η Herald Tribune, το μέτρο εκτός από δυσαρέσκεια στους καπνιστές δείχνει να προκαλεί και μεγάλο άγχος στους ιδιοκτήτες εστιατορίων και καφέ.

Ο Ολίβιε Κολόμπε, ιδιοκτήτης καφετέριας στο κέντρο του Παρισιού αναρωτήθηκε :«Όλοι οι υπάλληλοί μου καπνίζουν. Όλοι οι πελάτες μου καπνίζουν. Τι θα κάνουμε;»

Για τον ίδιο η απαγόρευση θέτει και πρακτικά ζητήματα: Χωρίς τσιγάρα οι πελάτες δεν θα είναι πρόθυμοι να περιμένουν μέχρι να ετοιμαστεί το φαγητό τους ενώ οι μάγειρες και οι σερβιτόρες θα πρέπει να επιταχύνουν πάρα πολύ τους ρυθμούς της δουλειάς τους...

Δεν φαίνεται όμως να συμμερίζονται όλοι τις ίδιες ανησυχίες. Οι ιδιοκτήτες καταστημάτων στη Γαλλία που αρνούνται κατηγορηματικά να συμμορφωθούν με την απαγόρευση του καπνίσματος μειοψηφούν.

Σύμφωνα με την εφημερίδα Le Monde, η μεγάλη πλειοψηφία των ιδιοκτητών καφετεριών και εστιατορίων είναι αποφασισμένη και πρόθυμη να συμμορφωθεί με το νέο μέτρο.

Όπως δήλωσε ο πρόεδρος του συνδικάτου εστιατόρων και ξενοδόχων στη Γαλλία: «Ένα από τα κλειδιά για τη σωστή εφαρμογή της απαγόρευσης είναι πως αυτή είναι απόλυτη και τελεσίδικη».

πηγη Newsroom ΔΟΛ
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Ασε thanosth ο αδερφος μου εχει φαει φρικες στο Μοναχο με το συγκεκριμενο θεμα!
Σημερα αυτα μου λεγε στο τηλεφωνο...:haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Το τουρκικό κοινοβούλιο υιοθέτησε νόμο με τον οποίο απαγορεύεται το κάπνισμα στα μπαρ και τα εστιατόρια της χώρας.
Ο νόμος, που θα εφαρμοστεί τέσσερις μήνες μετά την έγκρισή του από τον πρόεδρο της χώρας, προβλέπει να υπάρξει μια μεταβατική περίοδος 18 μηνών προκειμένου να συμμορφωθούν τα καφενεία, τα μπαρ και τα εστιατόρια. Για τους παραβάτες προβλέπονται βαριά πρόστιμα.

Με το νόμο αυτό απαγορεύεται το κάπνισμα στα κυβερνητικά κτήρια, στους χώρους εργασίας και στους δημόσιους χώρους, όπως τα εστιατόρια και οι καφετέριες, τα σχολεία, τα γήπεδα και τα νοσοκομεία.

Στα ξενοδοχεία, τις ψυχιατρικές κλινικές, τα γηροκομεία και τις φυλακές οι καπνιστές θα μπορούν να ανάβουν το τσιγάρο τους μόνο στις ειδικές αίθουσες που θα διαμορφωθούν για το σκοπό αυτό. Στις συναυλίες και τις αθλητικές εκδηλώσεις οι οργανωτές θα πρέπει να φροντίσουν ώστε να υπάρχουν ειδικές ζώνες για τους καπνιστές.
Οι ιδιωτικές εταιρείες που θα παραβούν τη νομοθεσία θα υποχρεωθούν, μετά από γραπτή προειδοποίηση, να πληρώσουν πρόστιμο μέχρι και 5.000 λίρες (περίπου 2.900 ευρώ). Για τους ιδιώτες το πρόστιμο φτάνει τις 50 λίρες (29 ευρώ).

Υπολογίζεται ότι στην Τουρκία καπνίζει το 60% των ανδρών και το 20% των γυναικών.

πηγη emea.gr
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Για την Ελλάδα ξέρει κανείς τι ισχύει;
το ανέκδοτο το αλλο με τον τοτό το ξέρεις; :bleh::haha:

@Doug: απο οσο ξέρω στη Βαυαρία έχουν τον πιο αυστήρο αντικαπνιστικό νόμο σε ολη την Γερμανική επικράτεια... Δεν μπορουν να χωνέψουν με τίποτα οτι στο παραδοσιακό τους Oktoberfest, και οχι μονο, δεν θα μπορουν τον καπνιζουν πίνοντας την αγαπημένη τους μπύρα..
;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δηλαδή στην οπισθοδρομική Τουρκία λαμβάνεται αυτό το μέτρο και στην "ευρωπαία" και "πολιτισμένη" Ελλάδα είμαστε νταγλαράδες;
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
το τοπικ το ανοιξα με το σκεπτικό να εχουμε το νου μας, οταν πλεον ταξιδευουμε στο εξωτερικο, σε οτι αφορα το κάπνισμα, μιας και η νομοθεσια εκει εχει αλλάξει αλλα και εφαρμόζεται...

και επειδη Γαλλία και Γερμανία και Τουρκία ειναι ταξιδιωτικοί προορισμοί με μεγάλη απήχηση, ας προσέχουμε!!!

Θυμάμαι που 1 σχεδον χρονο πριν εβλεπα ρεπορτάζ στην δορυφορική ΤV οπου στην Νεα Υόρκη θαμώνες απο μπαρ εβγαιναν εξω για να χαρμανιάσουν. Αληθεια τι ισχύει στο Αμέρικα για το τσιγάρο; Ο Αμερικανολόγος μας ;):), ξερει κατι επ αυτου;

Σε ότι αφορα το Ελλαδιστάν, ας ανοιξουμε άλλο σχετικό τόπικ!:D:cool:
 

Doug

Member
Μηνύματα
518
Likes
2
Μια είδηση που πέρασε στα ψιλά κάπως,
Πχ στη Γαλλία το πρόστιμο ειναι κάπου στα 68 ευρώ για τον επισκέπτη του μπαρ και και 138 για τον ιδιοκτήτη...
O αδερφος μου παντως μου ειπε πως το προστιμο αγγιζει τα 1500 Ε:shock::shock::shock:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Θάνο έχεις δίκιο, παραφέρθηκα. :)

Στις ΗΠΑ λοιπόν, για να διατηρήσουμε τον ταξιδιωτικό χαρακτήρα του θέματος, απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους χώρους, εστιατόρια, μπαρ, καφέ, χώρους εργασίας, παντού. Αυτά στις ανατολικές πολιτείες που έχω επισκεφθεί. Δεν έχω εικόνα για το τι γίνεται στις Μεσοδυτικές πολιτείες για παράδειγμα, οι οποίες όσο γνωρίζω είναι "άλλος πλανήτης" όσον αφορά τέτοια θέματα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Δεν έχω εικόνα για το τι γίνεται στις Μεσοδυτικές πολιτείες για παράδειγμα, οι οποίες όσο γνωρίζω είναι "άλλος πλανήτης" όσον αφορά τέτοια θέματα.

Κάτι σαν το Ελλαδιστάν δηλαδή εεε;:D;)

Πάντως πέρα απο την πλάκα, μου φαίνεται πολυ κουφό να πας σε ενα καφέ στο Παρίσι, η Μόναχο, η στη Νέα Υόρκη η στην Κωνσταντινούπολη να πιείς τον καφέ σου κάνοντας και ενα τσιγάρο, και να βρεθείς να πληρώσεις πρόστιμο για το τσιγάρο..
:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom