Τσιγαροαπαγόρευσης...συνέχεια

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Φίλοι μου...
Μετά την εφαρμογή της απαγόρευσης, ας δούμε πώς εξελίσσεται η κατάσταση στα "χαρακώματα" :D

Σας παραθέτω αποσπάσματα, από σημερινό δημοσίευμα της εφημερίδας "τα Νέα"
------------------------------------------------------------------------------

"
Τσιγάρο ατέλειωτο... παρά την απαγόρευση

Για «αντίσταση» των νυχτερινών κέντρων κάνουν λόγο στο υπουργείο Υγείας και απειλούν με πρόστιμα




aimages_tanea_gr_assetservice_Image_ashx_9f884d3e078efa2963202fc33efe1973._.jpg
Τα τασάκια έφυγαν, τα ποτήρια έρχονται με τον αντικαπνιστικό νόμο: οι καταστηματάρχες δηλώνουν πως δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, αλλά «κλείνουν το μάτι» στους θεριακλήδες πελάτες, οι οποίοι ανάβουν τσιγάρο. Κι έτσι τα ποτήρια σε μπαρ και νυχτερινά κέντρα αποτελούν πλέον τα αυτοσχέδια τασάκια!

Κενό γράμμα παραμένει η εφαρμογή των αντικαπνιστικών μέτρων, γεγονός που κάνει το υπουργείο Υγείας να προσανατολίζεται στην υιοθέτηση της πλήρους απαγόρευσης του καπνίσματος σε όλους τους χώρους. «Υπάρχει συγκεκριμένη και οργανωμένη αντίσταση από τα νυχτερινά κέντρα», σχολιάζουν στελέχη του υπουργείου, επισημαίνοντας πως δεν αποκλείεται ακόμη και πριν από τις εκλογές να ανακοινωθεί το μέτρο της καθολικής απαγόρευσης...

Το «πρώτο χτύπημα»
Από το υπουργείο Υγείας ετοιμάζονται πάντως να αρχίσουν την επιβολή προστίμων στους παραβάτες καταστηματάρχες αλλά και πελάτες, καθώς μέχρι τις αρχές Σεπτεμβρίου ίσχυε περίοδος χάριτος. «Αναμένεται το πρώτο χτύπημα» ανέφερε χαρακτηριστικά ο Αλέξης Ζορμπάς, συντονιστής Μονάδας Στρατηγικής και Πολιτικών aimages_tanea_gr_assetservice_Image_ashx_fc2fded6a3f2769ca049f5830c7b7a94._.jpg Υγείας του υπουργείου Υγείας, σημειώνοντας πως ήδη έχει προωθηθεί υπουργική απόφαση για τον καθορισμό και τον τρόπο συλλογής των προστίμων. Ωστόσο, ακόμη δεν έχουν δοθεί από μεγάλους δήμους ούτε καν τα απαραίτητα σήματα για τα καταστήματα στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισμα. «Εμείς ακολουθούμε τη γραμμή του υπουργείου: δεν καπνίζει κανένας μέχρι να τακτοποιηθούν οι εκκρεμότητες που υπάρχουν» αναφέρει ο αρμόδιος αντιδήμαρχος Αθηναίων Ανδρέας Παπαδάκης.

Ανέφικτη η χωριστή είσοδος
Επισημαίνει πως για να μπορέσει ένα μαγαζί να προχωρήσει σε διαχωρισμό του χώρου απαιτείται να υπάρχει ξεχωριστή είσοδος. «Πρέπει να στο επιτρέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας και η πολεοδομία» λέει. Δεύτερον, «απαιτείται έγκριση της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας», ενώ σε τρίτο στάδιο εμπλέκονται και οι υγειονομικές υπηρεσίες, καθώς κάθε τροποποίηση του χώρου συνιστά υπέρβαση της άδειας λειτουργίας. Αδιευκρίνιστο παραμένει κατά τον κ. Τσάκο και το καθεστώς για τα συστήματα εξαερισμού. «Θα πρέπει να δούμε εάν θα μας επιτρέψει το ΥΠΕΧΩΔΕ να βάλουμε φουγάρο», αναφέρει....

Το ντουμάνι καλά κρατεί
ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ καλά κρατεί σε αρκετά μπαρ και καφέ του κέντρου της Αθήνας μολονότι έχουν περάσει δύο μήνες από τότε που άρχισε να ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος. Πολλοί ιδιοκτήτες υποστηρίζουν ότι ακόμη περιμένουν διευκρινίσεις για το πώς πρέπει να διαμορφώσουν τους χώρους των καταστημάτων τους. Και μέχρι να τις πάρουν, όπως λένε, θα επιτρέπουν το κάπνισμα στους πελάτες τους...

ολόκληρο το άρθρο TA NEA On-line - Τσιγάρο ατέλειωτο... παρά την απαγόρευση
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Για πείτε και σε μας που δεν είμαστε στην Ελλάδα, τι γίνετε μέχρι τώρα; Να υποθέσω πως είναι σαν να μην υπάρχει καν ο νόμος και όλοι συνεχίζουν να καπνίζουν παντού αλλά χωρίς τασάκια ή κάποιοι τον εφαρμόζουν; Σε bar, cafe, clubs, μπουζούκια το ίδιο;
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ολοι συνεχιζουν να καπνιζουν κανονικα απλα οι ιδιοκτητες εχουν αφαιρεσει τα τασακια ετσι ωστε να μην εχουν ευθυνη οταν θα του γινει καποιος ελενχος.
οσο για τους ελεγχους θα αργησουν πολυ ακομα να ξεκινησουν-και καλυτερα για μας τους καπνιστες-γιατι ο καθε δημος θα πρεπει να φτιαξει ειδικη επιτροπη ελεγχων για τους χωρους οπου ακομα ουτε οι ιδιοι οι δημοι δεν ξερουν λεπτομερειες.
αποψη μου ειναι οτι απλα βγαλαμε ενα νομο απλα για να υπαρχει χωρις αυτος στο τελος να υλοποιηθει.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για πείτε και σε μας που δεν είμαστε στην Ελλάδα, τι γίνετε μέχρι τώρα; Να υποθέσω πως είναι σαν να μην υπάρχει καν ο νόμος και όλοι συνεχίζουν να καπνίζουν παντού αλλά χωρίς τασάκια ή κάποιοι τον εφαρμόζουν; Σε bar, cafe, clubs, μπουζούκια το ίδιο;
Ακόμα, φίλε μου mpiftex, δεν έχουμε κλειστεί μέσα, καπνίζουμε έξω γιατί βοηθάει ο καιρός...;)
Στα δικά μου στέκια, στον κλειστό χώρο, σε σχετικές ερωτήσεις λένε "θα δούμε...,ο νόμος είναι ασαφής..., τα σχέδια του μαγαζιού..." και άλλα τέτοια...Μέσα όμως, δεν υπάρχει τασάκι για δείγμα!!!!
Μάλλον έχω πέσει σε νομοταγείς :haha:

Τους βλέπω όλους, πολύ χαλαρούς...ίσως πιστεύουν, πως δεν θα εφαρμοστεί ο νόμος !

Το "τσίτωμα" το έχουμε εμείς, φίλε μου, τώρα που αρχίζει να χαλάει ο καιρός :(
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ήμουν σίγουρος! :p
Έτσι δεν είχε γίνει και πριν λίγα χρόνια με τα μαγαζιά που έπρεπε να είναι μισά-μισά (καπνίζοντες, μη καπνίζοντες);
Εδώ το τσιγάρο έχει απαγορευτεί σε όλους τους κλειστούς χώρους, παρόλο που σε πάρα πολλά bar, cafe, εστιατόρια δεν επιτρεπόταν ούτε πριν. Ακόμα και στα πιο σκοτεινά και underground bars δεν μπορείς να διανοηθείς καν να ανάψεις τσιγάρο, όποιος θέλει βγαίνει έξω. Κάποια μαγαζιά φρόντισαν να φτιάξουν patios με σόμπες για τους καπνιστές. Και όλα αυτά χωρίς να υπάρχει αστυνόμευση ή έλεγχοι στα μαγαζιά. Έλεγχοι γίνονται μονάχα όταν υπάρξει καταγγελία από πελάτη! Εξαίρεση στο νόμο αποτελούν κάποια cigar bars που όμως μπορείς να καπνίσεις μόνο πούρο και όχι τσιγάρο.

Στην Ελλάδα πιστεύω θα συνεχιστεί το "κρυφτούλι" για λίγο καιρό και στη συνέχεια θα επιστρέψουν και τα τασάκια!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Στην Ελλάδα πιστεύω θα συνεχιστεί το "κρυφτούλι" για λίγο καιρό και στη συνέχεια θα επιστρέψουν και τα τασάκια!
και γω κατι τετοιο πιστευω.ειδικα στα μπουζουκια,μπορει να το κρατησουν σε εστιατορια το μετρο αλλα οχι στα μπουζουκια η' στα μπαρ.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ακόμα, φίλε μου mpiftex, δεν έχουμε κλειστεί μέσα, καπνίζουμε έξω γιατί βοηθάει ο καιρός...;) Το "τσίτωμα" το έχουμε εμείς, φίλε μου, τώρα που αρχίζει να χαλάει ο καιρός :(
Και τους φίλους μου που ρώτησα το ίδιο μου είπαν, πως ακόμα κάθονται έξω και έτσι δεν έχουν πρόβλημα. Πάντως δεν είδα κανέναν να αγχώνετε ιδιαίτερα! Νομίζω πως όλοι ξέρουν (ή ελπίζουν) πως δεν θα εφαρμοστεί ποτέ ο νόμος! Σε αντίθεση με φίλους (καπνιστές πάντα) που ζουν στην Αγγλία και μόλις απαγορεύτηκε το κάπνισμα εκεί σταμάτησαν να βγαίνουν! :lol:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Στην Ελλάδα πιστεύω θα συνεχιστεί το "κρυφτούλι" για λίγο καιρό και στη συνέχεια θα επιστρέψουν και τα τασάκια!
Μμμμ! Αυτή τη φορά, δεν είμαι τόσο σίγουρη...:roll:

Εκείνο βέβαια, που ενισχύει την άποψή σου είναι ότι δεν υπάρχουν σαφείς οδηγίες για την κατασκευή των χώρων, ανακατεύονται πολλοί φορείς και ως συνήθως, επικρατεί η ανοργανωσιά και η προχειρότητα ...
Αρκεί να εξαγγέλουμε νόμους, το κατά πόσον θα εφαρμοστούν είναι μια άλλη ιστορία...:cool:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Σε μία επαρχία της Βορ. Ελλάδας, όπου μένω ο νόμος δεν έχει φτάσει ακόμη μάλλον...καπνίζουμε παντού κανονικά, ακόμη και σε εστιατόρια και μέσα...
στην Γερμανία, όπου ισχύει ο νόμος εδώ και 2 χρόνια περίπου απαγορεύεται στα εστιατόρια, αφού τα περισσότερα μπαρ και καφέ τα έχουν ονομάσει κλάμπ καπνιστών και αφού σου δίνουν μία κάρτα με την οποία γίνεσαι μέλος στο κλαμπ, καπνίζεις κανονικά... μου έκανε εντύπωση η αυστηρότητα του νόμου στην Ινδία...απαγορεύεται το κάπνισμα σε όλους τους κλειστούς χώρους αυστηρά, ακόμη και στα δωμάτια κάποιων ξενοδοχείων!!!
 

sotiria

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ελλαδα αλλα που?
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΡ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ
εγω παντως παιδες για να πω την μαυρη μου αληθεια, οντας καπνιστρια, θα ηθελα κατα βαθος να απαγορευτει παντου το τσιγαρο γιατι πιστευω πως ετσι θα ζοριζομουν να το ελαττωσω κατα πολυ, πραγμα που δεν εχω καταφερει ακομα:( ας καπνιζαμε μονο στα σπιτια κ αντε βια εξω σε υπαιρθριους χωρους. με λιγα λογια θα ημουν υπερ μιας ολικης απαγορευσης!! για παραδειγμα στην δουλεια οπου δεν ισχυει το μετρο, καπνιζω δυτυχως ενω αν ισχυε θα γλιτωνα αρκετο μονοξειδιο του ανθρακα ;)
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Είμαι και εγώ καπνιστής. Εντάξει είναι σπαστικός ο ''νέος'' νόμος για μας τους καπνιστές, αλλά τουλαχιστον για καλό μας θα είναι. Τώρα στα μπουζούκια αποκλείεται να μην καπνίσεις. Νόμος-ξενόμος τα μπουζούκια έχουν άλλη χάρη...hehe:p
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Για πείτε και σε μας που δεν είμαστε στην Ελλάδα, τι γίνετε μέχρι τώρα; Να υποθέσω πως είναι σαν να μην υπάρχει καν ο νόμος και όλοι συνεχίζουν να καπνίζουν παντού αλλά χωρίς τασάκια ή κάποιοι τον εφαρμόζουν; Σε bar, cafe, clubs, μπουζούκια το ίδιο;
Μάγος είσαι....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom