Τσιγκουνια

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αφού είσαι από κει, καταλαβαίνεις από παραξενιές... και δεν εννοώ τσιγκουνιά ή γυφτιά αλλά περισσότερο κάτι σαν εμμονές.
Ένας ξάδελφος για παράδειγμα, που μου θύμισε αυτόν που αναφέρει η Lyda, γενικά ανοιχτοχέρης και άνετος, δεν αντέχει να βλέπει σπατάλες στο χαρτί. Για την υπόλοιπη γραφική ύλη δεν τον νοιάζει αλλά αν πάρει κάποιος στο γραφείο ή στο σπίτι του μια κόλλα χαρτί, γράψει 5-10 σειρές και μετά το πετάξει ολόκληρο, παθαίνει κάτι. Ε, τι είναι αυτό τώρα;
Ή μια θεία, πραγματικά ανοιχτοχέρα σε όλα και πάντα με διάθεση να προσφέρει, έχει κόλλημα με το τηλεφώνημα, ειδικά παλιά με τον οτε νόμιζε ότι αν μιλήσει περισσότερο από 1 λεπτό θα πληρώσει μια περιουσία. Τώρα ας πούμε, δεν χρησιμοποιεί ποτέ το σταθερό και μας καλεί μόνο από το κινητό της! Και δεν αλλάζει γνώμη με τίποτα!
travelina μου (συμπατριώτισσα),
δεν ξέρω αν τα παραπάνω είναι τσιγγουνιές, αλλά εμμονές σίγουρα είναι.
Ασε που έχω την εντύπωση ότι όσο μεγαλώνουμε, αν έχουμε και την τάση, δημιουργούμε κάποιες εμμονές παράξενες που δεν ξεκολλάμε από αυτές ...

Τώρα το άλλο που προσέχω με αυτούς που κατ΄εμέ είναι τσιγγούνιδες, είναι ότι εμφανίζονται σπάταλοι σε χαζοπράγματα π.χ. αγοράζουν εις διπλούν-τριπλούν την προσφορά του σουπερμάρκετ, που μπορεί τελικά να μην τα χρειάζονται ή να μην τα χρησιμοποιούν και να τα πετούν στο τέλος γιατί έληξαν ....
Και εδώ το σοφότατο "η φθήνια τρώει τον παρά"
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
τσιγκουνιά malysa και όχι τσιγγουνιά

:clap::clap::clap:


Τι σε ενοχλεί στους ανθρώπους;
Η τσιγκουνιά. Της καρδιάς η τσιγκουνιά, η στέγνα των ανθρώπων, ο φόβος της παραδοχής των αισθημάτων τους. (Μαίρη Χρονοπούλου, ηθοποιός)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ένα άλλο που μου είχε κάνει πάρα πολλή κακή εντύπωση , δεν ξέρω αν ήταν θέμα τσιγκουνιάς η αφηρημάδας.... Θα πηγαίναμε,εγώ, ο φίλος μου και ένα άλλο ζευγάρι σινεμά. Ομως είχαμε κλεισει εμείς και είχαμε πληρώσει τα εισητήρια από την προηγούμενη ημέρα και το ζευγάρι το άλλο θα μας τα έδινε. Τελοσπάντων, έρχεται η επόμενη ημέρα, το κορίτσι πληρώνει κανονικά το εισιτήριο του,μας δίνει τα χρήματα και το αγόρι βγάζει 20 ευρώ να δώσει στον φίλο μου. Και πάει να δώσει ο φίλος μου τα ρέστα, και του λεει ο άλλος ''ασε μωρέ, μην μπλέκουμε με ρέστα τώρα, θα στα φέρω αύριο να είναι ακριβώς στο πανεπιστήμιο''. Ε και απο τότε τίποτα.Δεν το έχει αναφέρει καν και δεν του τα δωσε ποτέ. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν το ξέχασε, αλλά
1) όταν χρωστάς καλό είναι να μην το ξεχνάς και
2) τι τον πείραζε να πάρει ρέστα? Για να μην ''μπλεκει'' και καλα?
Δεν το ήξερα το παιδί , ήταν η δευτερη φορά που βγαίναμε,την πρώτη δεν είχε δείξει κάτι τέτοιο, αλλα την δευτερή που συνέβη αυτό μου έκανε πολυ κακή εντύπωση. Βέβαια αφήνω και μια πισινή ότι ίσως να το ξέχασε....λεμε τώρα.
Συμφωνω με αυτο που λες και ειναι κατι που ,οταν γινεται ,σε φερνει σε πολυ δυσκολη θεση .
Καποιες φορες μου εχει τυχει να πληρωσω εγω και να μου πουν οτι θα μου τα δωσουν τις επομενες μερες .
Εννοειται οτι μετα ουτε φωνη ουτε ακροαση.
Και εκει ειναι που μπαινει το ερωτημα "..να τα ζητησεις και να γινεις κακος η να μην τα ζητησεις ...?"
Εμενα παντως μια φορα φιλος μου απαντησε ..."Μα το ειχα στο μυαλο μου οτι θα σου τα εδινα (και μιλαμε για 50 ευρο -οχι λιγα)..γιατι προτρεχεις?"( και ειχαν περασει 7 μερες)
Ντοινγκκκκκκκκ
Βγηκε και απο πανω το ατομο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Λοιπόν...για να γελάσετε θα σας πω τα εξής δύο περιστατικά που μου ήρθαν στο μυαλό λόγω του θέματος της τσιγγουνιάς, τα οποία μου τα έχουν διηγηθεί, ευτυχώς δεν ήμουν παρούσα!
Μία φίλη μου και συνάδελφος πήγε διακοπές το καλοκαίρι στην Πάρο με μία φίλη της που την ήξερε χρόνια και είχαν ξαναπάει μαζί διακοπές και όλα ήταν μια χαρά!Φέτος λοιπόν η φίλη μου λιμοκτόνησε και γύρισε από την Πάρο πεινασμένη...η μάμά της δεν μπορούσε να τη χορτάσει. Μία βδομάδα που έμειναν Πάρο δεν έτρωγαν φαγητό σε ταβέρνα ή εστιατόριο, πέρα από το φτωχό πρωϊνό του ξενοδοχείου και στην καλύτερη ένα σάντουιτς το μεσημέρι!Πείνα...και των γονέων!Με συγχωρείτε φίλοι, αλλά μία από τις απολαύσεις των διακοπών είναι και το φαγητό! Κάθεσαι μετά το μπάνιο σου, ας πούμε σε ένα νησί και χαλαρώνεις...πίνεις το ουζάκι σου ή την παγωμένη μπυρίτσα σου με τα μεζεδάκια και απολαμβάνεις τη θάλασσα...Δε σου πα να τρως κάθε μέρα αστακούς και πανάκριβα ψάρια, αλλά να κάθεσαι τουλάχιστον μια φορά τη μέρα σαν άνθρωπος να τρως ένα φαγητό της προκοπής!
Το άλλο περιστατικό είναι το εξής: Μία παρέα νεαρών φίλων πήγε για γλυκό σε ένα ζαχαροπλαστείο. Μία κοπέλα από την παρέα, αφού μελέτησε διεξοδικά τον κατάλογο με τα γλυκά, θέλησε διευκρινήσεις και φώναξε το σερβιτόρο και του έκανε ερωτήσεις του τύπου:Μπακλαβά έχετε;Πόσο έχει;Είναι μεγάλο κομμάτι;Σοκολατίνα έχετε;Πόσο κάνει;Παγωτό έχετε;Πόσο έχουν οι 2 μπάλες;Αφού τον έπρηξε τον άνθρωπο, αυτός ξεκίνησε να γράφει την παραγγελία και όταν έφτασε σε αυτήν, του είπε πως δε θα πάρει κάτι!Σηκώθηκε από τη θέση της, βγήκε έξω στο περίπτερο, αγόρασε μία MARS,επέστρεψε στο τραπέζι και λέει στους φίλους της όλο χαρά για την εξυπνάδα της..."Και γλυκό και φτηνο", δείχνοντας τη Mars! Φαντάζομαι πως δε θα την κάλεσαν ξανά πουθενά!
Τι έχετε να πείτε;

:shock::shock::shock::shock::shock:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Έχουμε βγει για φαγητό με την ξαδέρφη μου και τον φίλο της. Κάποια στιγμή τον βλέπω αυτόν, σηκώνεται και, πριν καλά καλά τελειώσουμε εμείς το φαγητό μας, πάει και πληρώνει. Τα δικά του μόνο βέβαια...μη φανταστείτε ότι πήγε να μας κεράσει :)
Για να μην πω για το γεγονός ότι εκεί που τρώγαμε ήρθε ένας ζητιάνος, βγάζει ο λεγάμενος 50 λεπτά να του δώσει και περίμενε από τον ζητιάνο να του δώσει ρέστα! :shock: Ναι, δεν κάνω πλάκα, μιλάω πολύ σοβαρά... δεν ήξερα πού να πάω να κρυφτώ από την ντροπή μου...
λοιπον κοριτσια....οταν ημουν 18 είχαμε ένα φιλο-γνωστο...ίσως 2-3 χρονια μεγαλυτερο που.....είχε αυτοκινητο....και εβαζε βενζινη...με δραχμες ακριβως 1 χιλιάρικο...μόλις έμενε το αυτοκινητο....μας ελεγε περιμένετε ερχομαι...και εσκαγε με ενα μπιτονι βενζίνη του ενός χιλιαρικου πάλι....ε ...περασαν τα χρονια και εχω χθες βραδυ μια συζητηση.....
-ο Μ θέλει να παει Ταυλάνδη....λες να παω μαζι του???
-ποοοοοοοοο αυτο δεν το χανουμε με τιποτα
-αμ εγώ το χανω?.......φαντασου εμενα και τον μ στην ταυλάνδη....,ρε τι εχει να γινει...θα βρισκόμαστε ανα 3 μερες και θα χαιρετιόμαστε απο μακρια....θα εχει και τιποτα μωρα στην αγκαλια το παλιολιγουρι.....(τα λεμε και μπροστα του αυτα)
-χαχαχαχαχα ναι ναι
-τι ναι μωρε της λες και συ??????πας καλα???με τον παλιοτσιγκούνη τον μ ....εγω στο λεω θα σου σπασει τα νευρα...ενα πραγμα θα σου πω....προχθες πηγαμε να παρουμε κατι ,μένουμε με τον παλιοτσιγκουνη...και τι κανει ?ξερεις τι κανει????παει και βαζει βενζινη 10 ευρω καθε φορα....εε καθως τσουλάμε το αυτοκίνητο προς το βενζιναδικο...εν τω μεταξύ δεν σου πα..ξερει και ποτε θα μεινει το αυτοκινητο...και ακουω...-εχουμε ακομα λιγο ...εχουμε-..το σπρωχνω που λες προς το βενζιναδικο αφου εχουμε μεινει, και τι μου λεει το ατομο??
-τι σου λεει?(εχουμε ξεραθει στα γελια)
-οχι σε αυτο το βενζιναδικο παμε στο απεναντι....ειναι πιο φθηνό!!
-(αφου εχουμε σκασει στα γελια παλι )και πιστευεις εσυ μετα απο ολα αυτα ότι δεν θα περασω καλα μαζι του???αξεχαστα θα περασω θα το θυμομαστε χρονια ....(και λυνομαστε παλι)
Εχω ξεκαρδιστει στα γελια σας λεω!!!!! :haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

niax

Member
Μηνύματα
255
Likes
800
Ταξίδι-Όνειρο
βολτα με τον υπερσiβηρικο
Χμμμ.. Το συγκεκριμενο δεν ξερω αν ειναι θεμα τσιγκουνιας η νοοτροπιας αλλα εμενα μου φαινεται τσιγκουνια.. Τη 10ετια του 70 ειχε ερθει ενας Αγγλος και τον ειχε φιλοξενισει ενας γνωστος μου καποιες μερες κατα τις οποιες δεν τον αφηνε να πληρωσει τιποτα(ετρωγαν σπιτι ως φοιτητες και απενταροι αλλα τον εβγαζε εξω καθε μερα για καφε και ποτο). Ο Αγγλος ενθουσιαστηκε απο τη φιλοξενια και του ειπε να ερθεις οπωσδηποτε να σε φιλοξενισω κι εγω! Πηγε λοιπον μετα απο καποιους μηνες και την πρωτη κιολας μερα παει ο σπιτονοικοκυρης στο σουπερ μαρκετ και οταν γυρναει του δινει την αποδειξη και του λεει αυτο ειναι το μεριδιο σου (τα μισα). Και ο τυπος ειχε παρει ζαχαρη, καφε, κωλοχαρτο και αλλα δυο τρια αντιστοιχα πραγματα..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Χμμμ.. Το συγκεκριμενο δεν ξερω αν ειναι θεμα τσιγκουνιας η νοοτροπιας αλλα εμενα μου φαινεται τσιγκουνια.. Τη 10ετια του 70 ειχε ερθει ενας Αγγλος και τον ειχε φιλοξενισει ενας γνωστος μου καποιες μερες κατα τις οποιες δεν τον αφηνε να πληρωσει τιποτα(ετρωγαν σπιτι ως φοιτητες και απενταροι αλλα τον εβγαζε εξω καθε μερα για καφε και ποτο). Ο Αγγλος ενθουσιαστηκε απο τη φιλοξενια και του ειπε να ερθεις οπωσδηποτε να σε φιλοξενισω κι εγω! Πηγε λοιπον μετα απο καποιους μηνες και την πρωτη κιολας μερα παει ο σπιτονοικοκυρης στο σουπερ μαρκετ και οταν γυρναει του δινει την αποδειξη και του λεει αυτο ειναι το μεριδιο σου (τα μισα). Και ο τυπος ειχε παρει ζαχαρη, καφε, κωλοχαρτο και αλλα δυο τρια αντιστοιχα πραγματα..
Όχι είναι ΤΣΙΓΚΟΥΝΙΑ. Καλά σου φαίνεται. Ο παλιοματζίρης!

Ευχαριστώ σε όποιον ανακίνησε το θέμα, δεν το είχα δει παλιότερα και μου χαρίσατε πολλά γέλια!
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Eμεις φιλοξενουσαμε καποιον απο τη Σουηδια και πηγε καποια στιγμη στο σουπερ και πηρε κατι πραγματα που ηθελε. Μεχρι να φυγει τα ειχε καταναλωσει ολα εκτος απο ενα κουτακι μπυρα. Το πρωι που θα εφευγε την εβαλε στη βαλιτσα του και μας χαιρετησε...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Eμεις φιλοξενουσαμε καποιον απο τη Σουηδια και πηγε καποια στιγμη στο σουπερ και πηρε κατι πραγματα που ηθελε. Μεχρι να φυγει τα ειχε καταναλωσει ολα εκτος απο ενα κουτακι μπυρα. Το πρωι που θα εφευγε την εβαλε στη βαλιτσα του και μας χαιρετησε...
στειλε του με email το λογαριασμο του ρευματος και την αναλογια του για το διαστημα που φιλοξενηθηκε, το θελει ο κ_λος του!!!
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
χα! τσιγγουνια? εχουμε παει με ζευγαρι διημερο σε καμπινκ, και παμε να φαμε σε μια ταβερνα και οταν ηρθε ο λογαριασμος λενε εμεις δε φαγαμε σαλατα, φαγαμε απο μια μπριζολα, κοιτανε την αποδειξη και λενε θα πληρωσουμε αυτα που φαγαμε..... :haha::haha::haha:

και επισης ο θειος μου ειναι πολυ πολυ φραγκατος, εχει ποσα ακινητα ,γενικα σπιτια, διαμερισματα, οικοπεδα παραθαλασσια, μιλαμε πολλα φραγκα και ολα τα εχει αγορασει μετρητοις δεν εχει παρει ουτε ενα ευρω δανειο ΠΟΤΕ και πρεπει να χει και ποσα στη τραπεζα και τα ξαδερφακια μου που πανε τριτη γυμνασιου τωρα παει η θεια και παιρνει παπουτσια και ρουχα απο τα παιδια φιλων τους που ειναι μεγαλυτερα για να μην αγορασει, και τωρα με την απογραφη πηγε η θεια μου να δουλεψει για να παρει τα 600 ευρω και την εκραζα και μου ελεγε γιατι ρε 600 ευρω ειναι αυτα.....
 

Baroness

Member
Μηνύματα
22
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Παρατηρηση: Εχω την αισθηση πως πολλα απο τα περιστατικα που αναφερονται στο ποστ δεν εχουν να κανουν τοοοσο με την τσιγκουνια, αλλα πιο πολυ με αντιδραση στην αλλογιστη σπαταλη (χειροτεροι απο τους Αμερικανους γιναμε). Ο πραγματικα τσιγκουνης συνηθος πρεπει με καποιον τροπο να καταπιεζει τον εαυτο του (συνηθως) η τους γυρω του. Επισης ο πραγματικα τσιγκουνης συχνα στο τελος πληρωνει τα διπλα. (το ιδιο ισχυει για τον τεμπελη-συχνα δουλευει παραπανω).
Τελος παρατήρησης.



Γνωστος που σπουδαζε Nottingham και όταν έφταναν γιορτές και αργιες επρεπε οπως καθε Ελληνας φοιτητης να επισκεφτεί τα πάτρια εδαφη για να φαει την ελληνιδα γαλοπουλα του. Γνωστος σπαγκοραμμένος ομως και επειδη τα πονούσε και τα ευρω του οσο τις λιρες του προτιμουσε να να ταξιδευει μια μερα ολοκληρη για να παει και αλλη μια να γυρισει για να γλιτωσει κατι cents. Συγκεκριμενα ειχε βρει κατι φθηνες πτησεις που ειχε εκεινο τον καιρο, η air Scotland αν δεν με απατα η μνημη μου, αλλα εφευγαν βεβαιως απο Γλασκωυη. Ο ανθρωπος αυτος λοιπον, προτιμουυσε να παρει το πιο αργο/φτηνο τραινο να κανει ποσο χιλιομετρα (που δεν ειναι λιγα-5-6 ωρες δεν θα ειναι?), να φτασει Γλασκωβη απο εκει να παρει λεωφορείο για το αεροδρόμιο και μετα να κανει και 30 λεπτα παραπανω πτηση…και ολα αυτα για να κερδισει ποσα τυπου 50Ε.

Ιστορια δευτερη, και μακραν οτι πιο καμένο εχω ακούσει ποτε μου απο θεμα τσιγκουνιας. 4μελης οικογενεια μεσαιας οικονομικης καταστασης (σιγουρα οχι φτωχοι) κατοικεί σε κλασικο αθηναικο 3αρι. Στο ενα δωματιο μενουν οι γονεις και και το αλλο μοιραζονται τα 2 αδελφια. Τα δυο δωματια τα χωριζει ενας τοιχος. Καποια στιγμη αποφασιζουν οτι η ζεστη της Αθηνας εχει γινει ανυποφορη και οτι πρεπει να βαλουν air condition. Οι θεοι λοιπον ανοιγουν μια τρυπα στον τοίχο, σφινωνουν το κλιματιστικο καθετα μεσα στην τρυπα, παραγγελνουν 2 χειριστήρια και…αρχοντες!!! Με ενα κλιματιστικο δροσιζονται 2 δωματια! Αυτο θα πει πατεντα...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συγκεκριμενα ειχε βρει κατι φθηνες πτησεις που ειχε εκεινο τον καιρο, η air Scotland αν δεν με απατα η μνημη μου, αλλα εφευγαν βεβαιως απο Γλασκωυη. Ο ανθρωπος αυτος λοιπον, προτιμουυσε να παρει το πιο αργο/φτηνο τραινο να κανει ποσο χιλιομετρα (που δεν ειναι λιγα-5-6 ωρες δεν θα ειναι?), να φτασει Γλασκωβη απο εκει να παρει λεωφορείο για το αεροδρόμιο και μετα να κανει και 30 λεπτα παραπανω πτηση…και ολα αυτα για να κερδισει ποσα τυπου 50Ε.
Δε βλέπω που είναι η τσιγκουνιά στο παράδειγμα που παραθέτεις, εκτός και αν απ' το East Midlands υπήρχε απευθείας πτήση για Ελλάδα.

Αν δεν υπήρχε ίσως και να τον συνέφερε να φτάσει μέχρι τη Γλασκώβη (ίσως καλύτερα με μια φτηνή πτήση) και από εκεί να πάρει την Air Scotland που νομίζω ήταν απευθείας.

Επίσης, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που τους αρέσει να πετάνε με διάφορες εταιρείες και να κάνουν τρελούς συνδυασμούς απλά για τη χαρά της πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom