Τσιγκουνια

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Πως αντιμετωπιζετε το θεμα τσιγκουνια; Εχετε συναναστραφει ποτε με καποιον που θα τον χαρακτηριζαται ως κλασσικο τσιγκουνη;

Αποψε για παραδειγμα ειχαμε βγει με μια παρεα για φαγητο, μαζι και καποιος φιλος φιλου που πρωτη φορα εβλεπα. Εγω με τον φιλο μου εχουμε παει με τα ποδια αφου το σπιτι μας ειναι πολυ κοντα και θελαμε να περπατησουμε. Καθως βγαινουμε απο το μαγαζι σπαει το τακουνι μου. Ο φιλος μου παει να φερει ταξι γιατι δεν μπορουσα να περπατησω, ο κυριος λοιπον που ηταν στην παρεα με ρωταει να μενουμε κοντα. Ναι, εδω πιο κατω απανταω εγω και προσπαθει να πεισει τον φιλο μου πως το ταξι ειναι πεταμενα λεφτα και πως δεν θα παθω τιποτα να περπατησω ξυπολητη μεχρι εκει. Πως αυτα τα 5 ευρω μπορουμε να τα γλιτωσουμε, πως ολοι πρεπει να κανουμε μια σωστη οικονομικη διαχειρηση και να μην σπαταλαμε χρηματα εκει που δεν χρειαζετε. Και να σκεφτητε πως πρωτη φορα μας εβλεπε.

Επειδη δεν μου εχει ξανα τυχει ποτε κατι τετοιο απορω υπαρχουν τετοιοι ανθρωποι; Εχω ακουσει για παρεες που οταν ερχεται ο λογαριασμος καποιος απο ολους κλειδωνεται στην τουαλετα για να αποφηγει την πληρωμη αλλα μεχρι σημερα νομιζα πως ηταν αστικος μυθος
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ε οχι και αστικος μυθος!αυτο συμβαινει και πολυ συχνα μαλιστα και δεν φταιει η οικονομικη κριση.......αλλα το μυαλο των ανθρωπων!
καποιος νομιζω γενιεται τσιγκουνης δεν προσπαθει να το κανει επιτηδες,ειναι οπως καποιον αλλο που γενιεται σπαταλος η' τζογαδορος οτι και να κανει δεν θα το ξεπερασει ποτε.
ας μας βοηθησει ο θεος να κρατηθουμε μακρια απο τετοιους τυπους.....:p
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ποπο είναι πολύ άσχημο!!Ακου εκεί ξυπόλητη!!!!!Δεν έχω συναναστραφεί άμεσα με κάποιον τσιγκούνη αλλα έχω τύχει και γω σε παρέα όπου ένα παιδι, που δεν ήξερα τότε, είχαμε πάει σε ένα μπαράκι και ρωτούσε τον σερβιτόρο πόσο έχει το ποτό και πόσο είχε το κοκτέιλ!!!Και τελικα δεν πήρε τίποτα!!!! Και δεν είναι ότι δεν έχει χρήματα, απλά έβρισκε ανούσιο να πάρει ένα ποτό με 12 -15 ευρώ ενώ με αυτά τα χρήματα θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο η πιο χορταστικό η δεν ξέρω και εγώ τι. Ήθελα να ξερα τι ήρθε τότε μαζί μας για ποτο?? Νομιζε πως θα κοστίζουν 5-6 ευρώ ή ήρθε για να πιει μόνο το νερο?? :haha:Όπως είπε το παιδί και στην Lyda , θελουν να κάνουν σωστή διαχείριση χρημάτων.Χαχα.:bleh:
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Εγω δεν λεω πως το να διαχειρηζεσαι σωστα τα χρηματα ειναι κακο και να μην εισαι σπαταλος αλλα αυτο ειναι αρωστεια.
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
οντως ειναι ασε που εγω ντρεπομαι οταν ειμαι με ενα τσιγγουνη στην παρεα γιατι τις περισσοτερες φορες σε φερνει σε δυσκολη θεση.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Bρε κοριτσια αφου εχετε εμπειριες πανω στο θεμα, πειτε να γελασουμε
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μονο 2 πραγματα θα πω:
1) Τσιγγουνης δε γεννιεσαι, γινεσαι. Δεν ειναι δυνατο να ειναι στα γονιδια κατι τετοιο.
2) Θεωρω κοροιδια να πληρωσω 12-15 ευρω για ενα ποτο. Ειμαι τσιγγουνης ή αυτοι ειναι κλεφτες? Να υπενθυμισω οτι με 12-15 ευρω αγοραζεις το μπουκαλι ολοκληρο...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μονο 2 πραγματα θα πω:
1) Τσιγγουνης δε γεννιεσαι, γινεσαι. Δεν ειναι δυνατο να ειναι στα γονιδια κατι τετοιο.
2) Θεωρω κοροιδια να πληρωσω 12-15 ευρω για ενα ποτο. Ειμαι τσιγγουνης ή αυτοι ειναι κλεφτες? Να υπενθυμισω οτι με 12-15 ευρω αγοραζεις το μπουκαλι ολοκληρο...
Eγραψα ξανα πιο πανω πως δεν μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις. Κι εγω θεωρω κοροιδια να δωσω 15 ευρω για ενα ποτο.
Και φυσικα ολοι μπορει να εχουμε περασει η να περναμε μια περιοδο που τα λεφτα δεν μας τρεχουν απο τα μπατζακια αλλα οταν δεν εχουμε παμε καπου που να αντεχει η τσεπη μας. Δεν κανουμε το κοροιδο για να πληρωσουν αλλοι.

Τωρα συζηταω το ιδιο πραγμα με τον φιλο μου και μου λεει πως ενα συναδελφος του κοβει τις χαρτοπετσετες στα 4 και ποτε δεν χρησιμοποιει μια ολοκληρη....Ημαρτον
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μα οταν πας σε ένα μπαρ το πιθανότερο είναι να ξέρεις ότι το ποτό κοστίζει κάπου εκεί . (να σημειώσω ότι το ποτό είχε 12 το κοκτέιλ 15 :bleh: στην συγκερκιμένε περίπτωση ). Αφού το θεωρούσε ανούσιο να πληρώσει, γιατί ήρθε?? Το ήξερε ότι κάπου εκεί παίζουν οι τιμές! Ας έπαιρνε έστω μια κόκα κόλα για τα μάτια του κόσμου, αλλα βολεύτηκε με το νεράκι. :cool:
Όπως λέει η Lyda,αν ξέρεις ότι δεν μπορείς να πληρώσεις δεν πας η παίρνεις κάτι πιο φθηνό.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Τωρα συζηταω το ιδιο πραγμα με τον φιλο μου και μου λεει πως ενα συναδελφος του κοβει τις χαρτοπετσετες στα 4 και ποτε δεν χρησιμοποιει μια ολοκληρη....Ημαρτον
καλα μιλαμε για παθολογικη περιπτωση!:shock:
ανεφερα το παραπανω λογω του οτι νομιζω πως στην ελλαδα εχουμε παρεξηγησει τα πραγματα. Καλο πραγμα να ειναι καποιος γενναιοδωρος, αλλα παρατηρω οτι εχει περασει στη νοοτροπια μας το ''χουβαρτναλικι'' τοσο πολυ που καποιοι σκοπιμως πληρωνουν παραλογα ποσα για δυσαναλογης αξιας παροχες η αγαθα μονο και μονο για να μπορουν να πουν μετα: ''καλα αυτο που βλεπεις ξερεις ποσο το πηρα?'' ή ''καλα πηγαμε στο ταδε μαγαζι και καναμε 1000 ευρω λογαριασμο!''
Φτανουμε πολλες φορες στο σημειο να αποφευγουμε οτιδηποτε φτηνο μονο και μονο για να μη μας πουν φτωχομπινεδες:p
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Μα οταν πας σε ένα μπαρ το πιθανότερο είναι να ξέρεις ότι το ποτό κοστίζει κάπου εκεί . (να σημειώσω ότι το ποτό είχε 12 το κοκτέιλ 15 :bleh: στην συγκερκιμένε περίπτωση ). Αφού το θεωρούσε ανούσιο να πληρώσει, γιατί ήρθε?? Το ήξερε ότι κάπου εκεί παίζουν οι τιμές! Ας έπαιρνε έστω μια κόκα κόλα για τα μάτια του κόσμου, αλλα βολεύτηκε με το νεράκι. :cool:
Όπως λέει η Lyda,αν ξέρεις ότι δεν μπορείς να πληρώσεις δεν πας η παίρνεις κάτι πιο φθηνό.
Μαλλον δε συχναζουμε στα ιδια μπαρ! Το ακριβοτερο που εχω πετυχει για ποτο ηταν 10 ευρω νομιζω και 12 το cocktail. Aλλα συμφωνω οτι αν ξερεις τις τιμες και σου φαινεται ακριβο δεν πας. Η αν δεν τις ξερεις και τις μαθεις εκεινη τη στιγμη και ακριβο να σου φαινεται κανεις μουγγα κ παιρνεις κατι.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μαλλον δε συχναζουμε στα ιδια μπαρ! Το ακριβοτερο που εχω πετυχει για ποτο ηταν 10 ευρω νομιζω και 12 το cocktail. Aλλα συμφωνω οτι αν ξερεις τις τιμες και σου φαινεται ακριβο δεν πας. Η αν δεν τις ξερεις και τις μαθεις εκεινη τη στιγμη και ακριβο να σου φαινεται κανεις μουγγα κ παιρνεις κατι.
Δεν ήταν ακριβώς μπαράκι , είχε και ζωντανή μουσική, ήταν και καλοκαίρι σε όμορφο μέρος και όσο να ναι τα χτυπάνε.. Και ξαναλέω καλά έκανε και δεν πήρε,αλλά έστω μια κόκα, μια πορτοκαλάδα, ένα περιέ στην τελική, ίσα ίσα να μην φανεί..:bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.731
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom