Τσιγκουνια

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Το πιο ακραίο που έχω ακούσει από γνωστό μου είναι ότι το αγόρι της, της έλεγε να μην ανοίγει για πολύ ώρα το ψυγείο επειδή καταναλώνει πολύ ρεύμα και να βάζει κατευθείαν το τοστ στην τοστιέρα, και όχι να την αφήνει στην αρχή να "καίει"...:shock:πραγματικά είχα σοκαριστεί γιατί ήταν σε πολύυ καλή οικονομική κατάσταση...
Επίσης, άλλη φίλη μου, 4 χρόνια σχέση τα πληρώνουν όλα και πάντοτε μισά μισά, δηλ. όχι του στυλ, μία κερνάω εγώ μία εσύ..ο καθένας τα δικά του, ακόμα και τα λεφτά από τα τσιγάρα της ζητάει...:roll:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το πιο ακραίο που έχω ακούσει από γνωστό μου είναι ότι το αγόρι της, της έλεγε να μην ανοίγει για πολύ ώρα το ψυγείο επειδή καταναλώνει πολύ ρεύμα και να βάζει κατευθείαν το τοστ στην τοστιέρα, και όχι να την αφήνει στην αρχή να "καίει"...:shock:πραγματικά είχα σοκαριστεί γιατί ήταν σε πολύυ καλή οικονομική κατάσταση...
Αυτά που αναφέρεις είναι εξοικονόμηση ενέργειας, η τσιγκουνιά είναι κάτι διαφορετικό.
Μα να΄ χεις τόσα λεφτά και να κλείνεις το ψυγείο βιαστικά....
 

stellina

Member
Μηνύματα
96
Likes
36
Επόμενο Ταξίδι
Εκουαδορ
Ταξίδι-Όνειρο
παντού
Η φίλη μου το είχε αναφέρει σαν ένα από τα πολλά παραδείγματα τσιγγουνιάς του και όχι οικολογικών ευαισθησιών...:rolleyes: δυστυχώς...
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ωραια συζητηση ανοιξατε! Αυτο το θεμα μπορεις να το δεις απο πολλες πλευρες εγω παντα εχω ενα αγχος... (ειδικα σε περιπτωσεις που δεν εχω λεφτα...)
Ιστορια: Ειμαι σε στενο συγγενικο σπιτι, παραγγελνουμε πιτσες (κυριως απο δικη μου παροτρυνση και επειδη δεν εβγαζαν τιποτα για βραδυνο) Οταν ερχεται το παιδι γινεται κατι με τα χρηματα, ποσα εχει ο ενας ποσα ο αλλος, δινει τελος παντων ο οικοδεσποτης. Μετα απο μερες ερχομενοι σπιτι μου μου θυμιζουν οτι επειδη εγω ειχα την ιδεα να παραγειλουμε πιτσες και επειδη εγω ειχα προτινει να ερθει και ενα αλλο φιλικο προσωπο το δικαιο ηταν να πληρωσω εγω το μεριδιο μου και το δικο του...
Εγω ντρεπομαι και μονο που το λεω γιατι μιλαμε για κοντινο προσωπο...

Και κατι αλλο. Τυχαινει καμια φορα να αγορασουμε με τον αντρα μου εισιτηρια απο ιντερνετ για καποιον αλλον (στην οικογενεια μου) με τους γονεις δεν υπαρχει ποτε προβλημα γιατι παντα δινουν και με το παραπανω!
Τωρα εχουμε πληρωσει για αλλους καποια εισιτηρια τρενου και τελικα μπορει να μη γινει το ταξιδι, μιλαμε για ενα ποσο 120 ευρω. Εσεις τι θα κανατε; Αν δε το πουν οι ιδιοι να πληρωσουν;
(ηθελα απλως μια γνωμη)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αυτά που αναφέρεις είναι εξοικονόμηση ενέργειας, η τσιγκουνιά είναι κάτι διαφορετικό.
Μα να΄ χεις τόσα λεφτά και να κλείνεις το ψυγείο βιαστικά....
OK και εγω οικολογος ειμαι και συμφωνω για την εξοικονομηση ενεργειας αλλα δεν θα τρεχω και σαν δαιμονισμενη για να κλεισω το ψυγειο για να μην πληρωνω στην Δ.Ε.Η
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Ωραια συζητηση ανοιξατε! Αυτο το θεμα μπορεις να το δεις απο πολλες πλευρες εγω παντα εχω ενα αγχος... (ειδικα σε περιπτωσεις που δεν εχω λεφτα...)
Ιστορια: Ειμαι σε στενο συγγενικο σπιτι, παραγγελνουμε πιτσες (κυριως απο δικη μου παροτρυνση και επειδη δεν εβγαζαν τιποτα για βραδυνο) Οταν ερχεται το παιδι γινεται κατι με τα χρηματα, ποσα εχει ο ενας ποσα ο αλλος, δινει τελος παντων ο οικοδεσποτης. Μετα απο μερες ερχομενοι σπιτι μου μου θυμιζουν οτι επειδη εγω ειχα την ιδεα να παραγειλουμε πιτσες και επειδη εγω ειχα προτινει να ερθει και ενα αλλο φιλικο προσωπο το δικαιο ηταν να πληρωσω εγω το μεριδιο μου και το δικο του...
Εγω ντρεπομαι και μονο που το λεω γιατι μιλαμε για κοντινο προσωπο...

Και κατι αλλο. Τυχαινει καμια φορα να αγορασουμε με τον αντρα μου εισιτηρια απο ιντερνετ για καποιον αλλον (στην οικογενεια μου) με τους γονεις δεν υπαρχει ποτε προβλημα γιατι παντα δινουν και με το παραπανω!
Τωρα εχουμε πληρωσει για αλλους καποια εισιτηρια τρενου και τελικα μπορει να μη γινει το ταξιδι, μιλαμε για ενα ποσο 120 ευρω. Εσεις τι θα κανατε; Αν δε το πουν οι ιδιοι να πληρωσουν;
(ηθελα απλως μια γνωμη)
Εννοείται οτι πρέπει να τους το πείτε εσείς, αν δε φιλοτιμηθούν από μόνοι τους. Τους κάνατε μία εξυπηρέτηση και επειδή δε θα γίνει το ταξίδι θα τα χρεωθείτε εσείς;Μην ακούω ΠΑΡΑΛΟΓΑ!:shock:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Λοιπόν...για να γελάσετε θα σας πω τα εξής δύο περιστατικά που μου ήρθαν στο μυαλό λόγω του θέματος της τσιγγουνιάς, τα οποία μου τα έχουν διηγηθεί, ευτυχώς δεν ήμουν παρούσα!
Μία φίλη μου και συνάδελφος πήγε διακοπές το καλοκαίρι στην Πάρο με μία φίλη της που την ήξερε χρόνια και είχαν ξαναπάει μαζί διακοπές και όλα ήταν μια χαρά!Φέτος λοιπόν η φίλη μου λιμοκτόνησε και γύρισε από την Πάρο πεινασμένη...η μάμά της δεν μπορούσε να τη χορτάσει. Μία βδομάδα που έμειναν Πάρο δεν έτρωγαν φαγητό σε ταβέρνα ή εστιατόριο, πέρα από το φτωχό πρωϊνό του ξενοδοχείου και στην καλύτερη ένα σάντουιτς το μεσημέρι!Πείνα...και των γονέων!Με συγχωρείτε φίλοι, αλλά μία από τις απολαύσεις των διακοπών είναι και το φαγητό! Κάθεσαι μετά το μπάνιο σου, ας πούμε σε ένα νησί και χαλαρώνεις...πίνεις το ουζάκι σου ή την παγωμένη μπυρίτσα σου με τα μεζεδάκια και απολαμβάνεις τη θάλασσα...Δε σου πα να τρως κάθε μέρα αστακούς και πανάκριβα ψάρια, αλλά να κάθεσαι τουλάχιστον μια φορά τη μέρα σαν άνθρωπος να τρως ένα φαγητό της προκοπής!
Το άλλο περιστατικό είναι το εξής: Μία παρέα νεαρών φίλων πήγε για γλυκό σε ένα ζαχαροπλαστείο. Μία κοπέλα από την παρέα, αφού μελέτησε διεξοδικά τον κατάλογο με τα γλυκά, θέλησε διευκρινήσεις και φώναξε το σερβιτόρο και του έκανε ερωτήσεις του τύπου:Μπακλαβά έχετε;Πόσο έχει;Είναι μεγάλο κομμάτι;Σοκολατίνα έχετε;Πόσο κάνει;Παγωτό έχετε;Πόσο έχουν οι 2 μπάλες;Αφού τον έπρηξε τον άνθρωπο, αυτός ξεκίνησε να γράφει την παραγγελία και όταν έφτασε σε αυτήν, του είπε πως δε θα πάρει κάτι!Σηκώθηκε από τη θέση της, βγήκε έξω στο περίπτερο, αγόρασε μία MARS,επέστρεψε στο τραπέζι και λέει στους φίλους της όλο χαρά για την εξυπνάδα της..."Και γλυκό και φτηνο", δείχνοντας τη Mars! Φαντάζομαι πως δε θα την κάλεσαν ξανά πουθενά!
Τι έχετε να πείτε;
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Μου έχουν τύχει μπόλικες περιπτώσεις τσιγκουνιάς...
Για παράδειγμα (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω) σε τραπέζι να είμαστε παρέα και ο τσιγκούνης να μετράει τις μπουκιές ολονών προκειμένου να υπολογίσει τι χρωστάει ο καθένας... ο ίδιος τσιγκούνης άλλη φορά έδωσε ακριβώς την τιμή που έκανε το πιάτο του, κάνοντας α-βα-βα το κουβέρ, νερό κ.λ.π. που του αναλογούσαν... άλλος πάλι και ενώ ήμαστε στο εξωτερικό, να κάνει ψοφόκρυο, οι γυναίκες να είμαστε ντυμένες κυριλέ (δηλαδή ψιλά ντυμένες) και με τακούνια λόγω του ότι πηγαίναμε σε όπερα, να επιμένει να μπούμε στο τράμ και όχι να κάνουμε την "υπέρβαση" και να πάρουμε ταξί... και πολλά άλλα...

Η τσιγκουνιά είναι μιζέρια! Και θεωρώ ότι όποιος είναι τσιγκούνης στα οικονομικά του είναι γενικότερα τσιγκούνης στη ζωή του, στα συναισθήματά του και στο πόσο δοτικός είναι με τους άλλους!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Είναι καλοκαίρι, σκάει ο τζίτζικας, είμαι στο κέντρο της Αθήνας με μια φίλη και κάπου στην Πανεπιστημίου αγοράζω ένα μπουκαλάκι νερό να δροσιστώ λιγάκι... Με το που το πληρώνω μου λέει η φίλη: πριν πιεις εσύ να πιω πρώτη εγώ;;; :shock: Αφού διψάς, της λέω, γιατί δεν αγοράζεις ένα μπουκαλάκι κι εσύ; Και μου απαντά: Ε, μια γουλιά θέλω να πιω μόνο, να πάρω ολόκληρο μπουκάλι (!!!) για μια γουλιά; :shock::shock::shock:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Μου έχουν τύχει μπόλικες περιπτώσεις τσιγκουνιάς...
Για παράδειγμα (όπως αναφέρθηκε και παραπάνω) σε τραπέζι να είμαστε παρέα και ο τσιγκούνης να μετράει τις μπουκιές ολονών προκειμένου να υπολογίσει τι χρωστάει ο καθένας... ο ίδιος τσιγκούνης άλλη φορά έδωσε ακριβώς την τιμή που έκανε το πιάτο του, κάνοντας α-βα-βα το κουβέρ, νερό κ.λ.π. που του αναλογούσαν... άλλος πάλι και ενώ ήμαστε στο εξωτερικό, να κάνει ψοφόκρυο, οι γυναίκες να είμαστε ντυμένες κυριλέ (δηλαδή ψιλά ντυμένες) και με τακούνια λόγω του ότι πηγαίναμε σε όπερα, να επιμένει να μπούμε στο τράμ και όχι να κάνουμε την "υπέρβαση" και να πάρουμε ταξί... και πολλά άλλα...

Η τσιγκουνιά είναι μιζέρια! Και θεωρώ ότι όποιος είναι τσιγκούνης στα οικονομικά του είναι γενικότερα τσιγκούνης στη ζωή του, στα συναισθήματά του και στο πόσο δοτικός είναι με τους άλλους!
Είναι απαράβατη αρχή:Ταξίδια πάμε με άτομα που τα ξέρουμε καλά και είμαστε σίγουροι οτι δε θα μας κάνουν νερά...και ξέρουμε πως ταιριάζουμε σε πολλά σημεία!
Το τελευταίο που γράφεις είναι πολύ σοφό και ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί!Οτι κάποιος που είναι τσιγγούνης τα οικονομικά, μπορεί να είναι εξίσου τσιγγούνης και στα συναισθήματα!:)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Είναι απαράβατη αρχή:Ταξίδια πάμε με άτομα που τα ξέρουμε καλά και είμαστε σίγουροι οτι δε θα μας κάνουν νερά...και ξέρουμε πως ταιριάζουμε σε πολλά σημεία!
Το τελευταίο που γράφεις είναι πολύ σοφό και ομολογουμένως δεν το είχα σκεφτεί!Οτι κάποιος που είναι τσιγγούνης τα οικονομικά, μπορεί να είναι εξίσου τσιγγούνης και στα συναισθήματα!:)
Το πάθημα μου έγινε μάθημα...πίστεψέ με!!! :lol:
Άλλωστε, όπως είχαμε συζητήσει παλιότερα σε κάποιο τόπικ "τι μας τι σπάει στους συνταξιδιώτες μας" (δεν το βρίσκω τώρα αλλά είχε πλάκα) ένα από τα βασικότερα ήταν η τσιγκουνιά...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
λοιπον κοριτσια....οταν ημουν 18 είχαμε ένα φιλο-γνωστο...ίσως 2-3 χρονια μεγαλυτερο που.....είχε αυτοκινητο....και εβαζε βενζινη...με δραχμες ακριβως 1 χιλιάρικο...μόλις έμενε το αυτοκινητο....μας ελεγε περιμένετε ερχομαι...και εσκαγε με ενα μπιτονι βενζίνη του ενός χιλιαρικου πάλι....ε ...περασαν τα χρονια και εχω χθες βραδυ μια συζητηση.....
-ο Μ θέλει να παει Ταυλάνδη....λες να παω μαζι του???
-ποοοοοοοοο αυτο δεν το χανουμε με τιποτα
-αμ εγώ το χανω?.......φαντασου εμενα και τον μ στην ταυλάνδη....,ρε τι εχει να γινει...θα βρισκόμαστε ανα 3 μερες και θα χαιρετιόμαστε απο μακρια....θα εχει και τιποτα μωρα στην αγκαλια το παλιολιγουρι.....(τα λεμε και μπροστα του αυτα)
-χαχαχαχαχα ναι ναι
-τι ναι μωρε της λες και συ??????πας καλα???με τον παλιοτσιγκούνη τον μ ....εγω στο λεω θα σου σπασει τα νευρα...ενα πραγμα θα σου πω....προχθες πηγαμε να παρουμε κατι ,μένουμε με τον παλιοτσιγκουνη...και τι κανει ?ξερεις τι κανει????παει και βαζει βενζινη 10 ευρω καθε φορα....εε καθως τσουλάμε το αυτοκίνητο προς το βενζιναδικο...εν τω μεταξύ δεν σου πα..ξερει και ποτε θα μεινει το αυτοκινητο...και ακουω...-εχουμε ακομα λιγο ...εχουμε-..το σπρωχνω που λες προς το βενζιναδικο αφου εχουμε μεινει, και τι μου λεει το ατομο??
-τι σου λεει?(εχουμε ξεραθει στα γελια)
-οχι σε αυτο το βενζιναδικο παμε στο απεναντι....ειναι πιο φθηνό!!
-(αφου εχουμε σκασει στα γελια παλι )και πιστευεις εσυ μετα απο ολα αυτα ότι δεν θα περασω καλα μαζι του???αξεχαστα θα περασω θα το θυμομαστε χρονια ....(και λυνομαστε παλι)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom