Τσιγκουνια

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
λοιπον κοριτσια....οταν ημουν 18 είχαμε ένα φιλο-γνωστο...ίσως 2-3 χρονια μεγαλυτερο που.....είχε αυτοκινητο....και εβαζε βενζινη...με δραχμες ακριβως 1 χιλιάρικο...μόλις έμενε το αυτοκινητο....μας ελεγε περιμένετε ερχομαι...και εσκαγε με ενα μπιτονι βενζίνη του ενός χιλιαρικου πάλι....ε ...περασαν τα χρονια και εχω χθες βραδυ μια συζητηση.....
-ο Μ θέλει να παει Ταυλάνδη....λες να παω μαζι του???
-ποοοοοοοοο αυτο δεν το χανουμε με τιποτα
-αμ εγώ το χανω?.......φαντασου εμενα και τον μ στην ταυλάνδη....,ρε τι εχει να γινει...θα βρισκόμαστε ανα 3 μερες και θα χαιρετιόμαστε απο μακρια....θα εχει και τιποτα μωρα στην αγκαλια το παλιολιγουρι.....(τα λεμε και μπροστα του αυτα)
-χαχαχαχαχα ναι ναι
-τι ναι μωρε της λες και συ??????πας καλα???με τον παλιοτσιγκούνη τον μ ....εγω στο λεω θα σου σπασει τα νευρα...ενα πραγμα θα σου πω....προχθες πηγαμε να παρουμε κατι ,μένουμε με τον παλιοτσιγκουνη...και τι κανει ?ξερεις τι κανει????παει και βαζει βενζινη 10 ευρω καθε φορα....εε καθως τσουλάμε το αυτοκίνητο προς το βενζιναδικο...εν τω μεταξύ δεν σου πα..ξερει και ποτε θα μεινει το αυτοκινητο...και ακουω...-εχουμε ακομα λιγο ...εχουμε-..το σπρωχνω που λες προς το βενζιναδικο αφου εχουμε μεινει, και τι μου λεει το ατομο??
-τι σου λεει?(εχουμε ξεραθει στα γελια)
-οχι σε αυτο το βενζιναδικο παμε στο απεναντι....ειναι πιο φθηνό!!
-(αφου εχουμε σκασει στα γελια παλι )και πιστευεις εσυ μετα απο ολα αυτα ότι δεν θα περασω καλα μαζι του???αξεχαστα θα περασω θα το θυμομαστε χρονια ....(και λυνομαστε παλι)
Πες του Μ οτι για το καλό της τσέπης του να μην αφήνει και αδειάζει εντελώς το ντεπόζιτο της βενζίνης, διότι πολλές φορές περιέχει νερό και αν το τραβήξει η μηχανή θα τρέχει και δε θα φτάνει!Και τότε τα 10 ευρώ της βενζίνης θα του φαίνονται μικροποσό!Τι πράγματα είναι αυτά...με το ρολόϊ στο χέρι κάθεται...πότε θα αδειάσει το ρεζερβουάρ!Τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
όταν ήμουν γύρω στα 17-18 στην τότε παρέα μας είχαμε και 1 φίλο από κηφισιά, με εργοστάσιο στα οινόφυτα (εμείς περιστεριώτες). βγαίναμε συνεχώς και πηγαίναμε κάθε κυριακή στο εξοχικό μου (αμάρυνθος ευβοίας).
το λοιπόν: πηγαίναμε για φαγητό, παραγγέλναμε και αυτός πάντα μα πάντα ζήταγε μια χωριάτικη σαλάτα:shock:. τιμή 5ευρώ:shock:
εννοείται ότι τσίμπαγε από όλους μας το κατιτίς του αλλα στο τέλος πάντα πλήρωνε τα 5ευρώ του!!
μιζέρια, μιζέρια, μιζέρια!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
το προηγουμενο καλοκαιρι ειχε ερθει η κολλητη μου με την κουμπαρα της να κανουν μπανιο στο χωριο που μενω.η κουμπαρα της λοιπον παραγγειλε ενα ελληνικο καφε να της τον πανε στην παραλια,οταν το πηγε το παιδι τον ρωτα αυτη ποσο κανει και της λεει 1 ευρω......και αρχιζει αυτη να λεει για την ακριβια και ενα καφε δεν μπορεις να πιεις και αλλα τετοια.στο τελος εδωσε στο παιδι το ενα ευρω και του εδωσε και 20 λεπτα μπερμπουαρ και του ειπε οτι κανονικα επρεπε να του δωσει λιγοτερα γιατι δεν ειναι αυτα που αναλογουν με βαση τα προτυπα της αμερικης (εκει ζουσε για χρονια).
το πιο κουλο ομως ηταν που ο ανθρωπος δεν του πηρε λεφτα για τις ξαπλωστες γιατι ηταν γνωστος μου!φανταζεστε να της ζητουσε και 5 ευρω για τις καρεκλες??????χαχαχαχ!
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία [√]
Επειδή η τσιγκουνιά είναι πολύ κοντά με τη γυφτιά, διαβάζοντας αυτά που γράφετε σκέφτομαι ένα ζευγάρι συγγενών που τυχαίνει να βρισκόμαστε έξω 1-2 φορές το χρόνο. Η μια σαρώνει ότι έχει ξεμείνει στο τραπέζι και δεν μιλάμε για κρέας ή φαγητό για τον σκύλο (και καλά) αλλά ακόμη και σαλάτα ή τζατζίκι! Ο άλλος μαζεύει τα μπουκάλια με το κρασί και το ούζο!
Τι να πεις...
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
πιστευω δεν ειναι τοσο μεπτο να εισαι τσιγγουνης ,μερικες φορες μου σπαει τα νευρα αλλα γενικοτερα ειναι ενα ελλατωμα που δεν με ενοχλει ,ισως γιατι δεν εχω τα απαραιτητα παρε δωσε για να ενοχληθω...τωρα αν κατσω σε ενα τραπεζι και δω να τα μαζευουν για το σκυλο...δεν θα μου περασει απο το μυαλο οτι ειναι τσιγγουνης ο αλλος ,θα θεωρησω οτι ειναι για το σκυλο γιατι εχω και γω σκυλο ...και ναι.. τρωει και τζατζικι ,όσο για τα μπουκαλια δεν θα ασχοληθω ...ίσως να χαμογελασω που συλλεγει τα μπουκαλια (εδω να πω οτι αν το εκανε πχ. η μανα μου θα την εκτελουσα)
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Aσε ο σκυλος κοστιζει...κτηνιατρος, τροφη, εκπεδευσει.
Κοριτσια, επειδη εγω το σπορ το εχω εγκαταλειψει, στο πρωτο ραντεβου τι γινεται;
Βγαζουν κομπιουτερακι για το ποσα χρωσταει ο καθενας;
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
κομπιουτεράκι ,κινητό ...
Κάποτε πήγενε "κάπως" και τώρα πηγένει "αλλιώς".
Από ότι ξέρω είναι 50-50, όπως το πες,βέβαια υπάρχει και η παλία σχολή και υπάρχουν και τα ζευγάρια που πάει μόνο του, κοινώς δεν ασχολούνται καν.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Eγραψα ξανα πιο πανω πως δεν μιλαμε για τετοιες περιπτωσεις. Κι εγω θεωρω κοροιδια να δωσω 15 ευρω για ενα ποτο.
Και φυσικα ολοι μπορει να εχουμε περασει η να περναμε μια περιοδο που τα λεφτα δεν μας τρεχουν απο τα μπατζακια αλλα οταν δεν εχουμε παμε καπου που να αντεχει η τσεπη μας. Δεν κανουμε το κοροιδο για να πληρωσουν αλλοι.

Τωρα συζηταω το ιδιο πραγμα με τον φιλο μου και μου λεει πως ενα συναδελφος του κοβει τις χαρτοπετσετες στα 4 και ποτε δεν χρησιμοποιει μια ολοκληρη....Ημαρτον
Μπορει αυτος ο συναδελφος να μην ειναι τσιγκουνησ, αλλα να εχει απλα οικολογικη συνειδηση .Για σκεψου τοσο χαρτι να το ξοδευεις αλογιστα!Πολλες φορες κατι που φαινεται σαν τσιγκουνια ή μιζερια να πηγαζει απο διαφορετικα κινητρα!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.914
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
στο εξωτερικό πχ στην Γερμανία, δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες χώρες, συμβαίνει συχνά το εξής:

οταν βγαίνει μια παρέα για φαγητό οταν έρχεται η ωρα του λογαριασμού ο σερβιτόρος ρωτάει στην παρέα, "ξεχωριστά η μαζί";

ανάλογα με τα ατομα η την περίσταση εισπράττει και την αντίστοιχη απάντηση.

ειναι τσιγκουνιά αν πουν "ξεχωριστά";
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
πίστεψέ με, όπως λες, μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις λένε "όλοι μαζί"και τα μοιράζονται τα έξοδα. Στις 99% των περιπτώσεων, ο καθένας πληρώνει το δικό του. Και εμένα μου αρέσει αυτό, δεν ξέρω τι λέτε.
Στην Ελλάδα βέβαια δεν είναι εύκολο να γίνει, γιατί δεν έχει ο καθένας στάνταρ τιμή. Πας στην ταβέρνα πχ και ακόμα και μερίδα να πάρεις, δεν μπορείς να πληρώσεις μόνο αυτή. Οι μαγαζάτορες προσθέτουν στην τιμή και άλλα, όπως το νερό, ψωμί κλπ. Στο εξωτερικό δεν γινονται αυτά. Ό,τι αναγράφεται σε κάθε μερίδα, αυτό πληρώνεις και τέρμα. Συν το tip που δινεις όσο νομίζεις εσύ κάθε φορά, σύμφωνα με τους κανόνες βέβαια. πχ μας έλεγε Γερμανίδα στο Βερολίνο ότι αν δώσουμε πάνω από 50-70λεπτά ο καθένας θεωρείται πάρα πολύ!
Αλλά κάθε χώρα έχει τα δικά της... Αν πεις στη Γερμανία "όλοι μαζί'", και μάλιστα χωρίς να ρωτήσεις όλους, είναι τεράστια αγένεια! Ο καθένας ξέρει και κάνει το κουμάντο του. Στην Ελλάδα αν πεις "τα δικά μου¨ θεωρείται πάλι αγένεια αφού όλοι μια παρέα είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.832
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom