Τσιγκουνια

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ένα άλλο που μου είχε κάνει πάρα πολλή κακή εντύπωση , δεν ξέρω αν ήταν θέμα τσιγκουνιάς η αφηρημάδας.... Θα πηγαίναμε,εγώ, ο φίλος μου και ένα άλλο ζευγάρι σινεμά. Ομως είχαμε κλεισει εμείς και είχαμε πληρώσει τα εισητήρια από την προηγούμενη ημέρα και το ζευγάρι το άλλο θα μας τα έδινε. Τελοσπάντων, έρχεται η επόμενη ημέρα, το κορίτσι πληρώνει κανονικά το εισιτήριο του,μας δίνει τα χρήματα και το αγόρι βγάζει 20 ευρώ να δώσει στον φίλο μου. Και πάει να δώσει ο φίλος μου τα ρέστα, και του λεει ο άλλος ''ασε μωρέ, μην μπλέκουμε με ρέστα τώρα, θα στα φέρω αύριο να είναι ακριβώς στο πανεπιστήμιο''. Ε και απο τότε τίποτα.Δεν το έχει αναφέρει καν και δεν του τα δωσε ποτέ. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν το ξέχασε, αλλά
1) όταν χρωστάς καλό είναι να μην το ξεχνάς και
2) τι τον πείραζε να πάρει ρέστα? Για να μην ''μπλεκει'' και καλα?
Δεν το ήξερα το παιδί , ήταν η δευτερη φορά που βγαίναμε,την πρώτη δεν είχε δείξει κάτι τέτοιο, αλλα την δευτερή που συνέβη αυτό μου έκανε πολυ κακή εντύπωση. Βέβαια αφήνω και μια πισινή ότι ίσως να το ξέχασε....λεμε τώρα.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Χαχα,τέλειο! ναι! Πάντως από τότε έχουν περάσει 3,5 μήνες και να φανταστείς βλέπονται κάθε μέρα σχεδόν στην σχολή . :bleh:
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Ε, ναι για τοσο λιγα χρηματα δεν αξιζει να το κανεις θεμα. Αν ο αλλος το κανει επιτηδες, χαλαλι του. Αν το ξεχασε, πασο. Μου εχει συμβει αρκετες φορες να πληρωσω πραγματα για αλλους (οχι τελειως αγνωστους ομως) και να μην παρω ποτε τα λεφτα μου πισω, ομως θεωρω οτι θα μου το ανταπεδιδαν αν χρειαζοταν και γι αυτο δε χαλιεμαι.;)
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αυτό που λες ισχύει! Δεν είναι φια τα 10 ευρώ,αλλα για τον τρόπο με τον οποίο έγινε. Και εντάξει αν το ανταποδώσεις με έναν καφέ,με κάτι έχει καλώς, αλλα όταν κάνεις τον Κινέζο, και ειδικά όταν ο άλλος δεν είναι και φίλος σου, απλά γνωστός σου,είναι λίγο βλακεία. Τεσπα, χαλάλι του , όπως λες.
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
η τσιγκουνια στο μεγαλειο της...

σε ενα ταξιδι μας στην τουρκια ηρθαν μαζι μας οι κουμπαροι μας, οι οποιοι με την σειρα τους φερανε μαζι ενα ζευγαρι φιλους τους...ο κυριος παρακαλω γιατρος...
καθομαστε να φαμε διαφορα ψαρια κ ψαρομεζε....οταν ερχεται ο λογαρισμος, φυσικα τον μοιρασαμε στα 6....ο κυριος γιατρος ειχε αντιρρησεις...αυτος δεν εφαγε γαριδες, δεν δοκιμασε απο τη σαλατα, ουτε ακουμπησε το χταποδι, οποτε θα πληρωνε το ψαρι το δικο του κ της γυναικας του...να μην πολυλογω, αλλα σε ολο το ταξιδι μετρουσε κ τις μπουκιες μας κ στο τελος εβγαζε το λογαριασμο...ηταν εφιαλτικο...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σημερα μετα απο μια σχετικη συζητηση με μια φιλη καταλαβα πως οι τσιγκουνηδες εκτος απο αυτο το "μικροβιο" εχουν και το "μικροβιο" της βλακειας.
Ο αντρας της φιλης μου την υποχρεωνει να κλεινει το ραδιοφωνο οταν ειναι στο καθιστικο και πεταγεται μεχρι την κουζινα και μετα να το ξανα ανοιγει.
Σημερα λοιπον η κοπελα δεν αντεξε και του φωναζε. "Εισαι ηλιθιος, η συσκευη καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια οταν ανοιγοκλεινουμε τον διακοπτη". Μετα απο αυτην την πληροφορια ελπιζει να την αφησει να ακουει ραδιοφωνο ησυχη
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.887
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολλά, πολλά χρόνια πριν: Τρία ζευγάρια ξεκινάμε για 20ήμερες διακοπές με σκηνή στην Κρήτη. Τα οικονομικά μας πολύ φτωχά αλλά νέοι ήμασταν, αντέχαμε τη στέρηση. Πολλές φορές μαγειρεύαμε, ψωνίζαμε και γενικά κάναμε οικονομία αλλά τουλάχιστον τα δυο ζευγάρια δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε ότι θα στερηθούμε τα πάντα. Αυτό όμως που υποστήκαμε δεν ήταν στέρηση. Ήταν ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!
Εκείνη την εποχή η φέτα δεν είχε κατοχυρωθεί ακόμα. Στην Κρήτη λοιπόν έπαιζε πολύ η "φέτα" Ολλανδίας. Ασβέστης πολυτελείας του χειρότερου είδους. Δεν τρωγόταν με τίποτα. Μια, δυο φορές, νισάφι. Στην Κρήτη ήμασταν, είπαμε να αγοράσουμε γραβιέρα. Ο τρίτος της παρέας ούτε να το ακούσει. "Δεν μου αρέσει η γραβιέρα. Τι έχει η φέτα;" Για να μη χαλάσουμε την παρέα δεν πήραμε για εμάς. Την άλλη μέρα πήγαμε στο χωριό καταγωγής μου. Στο τραπέζι που μας έκανε ο θείος μου ο "φίλος" την τσάκισε την γραβιέρα. Και συνέχισε και με τη λίγη που μας έδωσε για το δρόμο. Από εκεί και πέρα αρχίσαμε να διαχωρίζουμε τη θέση μας. Σε όλη τη διάρκεια των διακοπών τα καβούρια δεν βγήκαν καθόλου από την τσέπη του. Δεν ήταν καθόλου ωραίο και γι αυτό, αν και μου ξαναζήτησε να πάμε μαζί διακοπές δεν.........
Θεωρώ την τσιγκουνιά ίσως τη χειρότερη μιζέρια. Δεν σε αφήνει να ευχαριστηθείς απολύτως τίποτα. Μισθωτός είμαι και τα μετράμε τα έξοδά μας αλλά όχι και αυτό.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μαλλον δε συχναζουμε στα ιδια μπαρ! Το ακριβοτερο που εχω πετυχει για ποτο ηταν 10 ευρω νομιζω και 12 το cocktail. Aλλα συμφωνω οτι αν ξερεις τις τιμες και σου φαινεται ακριβο δεν πας. Η αν δεν τις ξερεις και τις μαθεις εκεινη τη στιγμη και ακριβο να σου φαινεται κανεις μουγγα κ παιρνεις κατι.
τι λέτε ρε παιδιά; τέτοιες τιμές έχουν τα ποτά στην Ελλάδα;;;
συγγνώμη που φαίνομαι κιόλας γκάου..
έλεος δλδ!
δεν μου λέτε, πόσο έχει το baileys στα μπαρ δηλαδή; στο Βερολίνο το πλήρωσα 1.80 το ποτηράκι, διπλή δόση.
το πιο ακριβό οινοπνευματώδες που είχαμε βρει ήταν 5ευρώ.

οι ιστορίες σας ειναι απιστευτες παντως! τι διαβαζουν τα ματακια μου...
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
παραθετω αυτα που ειπα πιο πανω:

νομιζω πως στην ελλαδα εχουμε παρεξηγησει τα πραγματα. Καλο πραγμα να ειναι καποιος γενναιοδωρος, αλλα παρατηρω οτι εχει περασει στη νοοτροπια μας το ''χουβαρτναλικι'' τοσο πολυ που καποιοι σκοπιμως πληρωνουν παραλογα ποσα για δυσαναλογης αξιας παροχες η αγαθα μονο και μονο για να μπορουν να πουν μετα: ''καλα αυτο που βλεπεις ξερεις ποσο το πηρα?'' ή ''καλα πηγαμε στο ταδε μαγαζι και καναμε 1000 ευρω λογαριασμο!''
Φτανουμε πολλες φορες στο σημειο να αποφευγουμε οτιδηποτε φτηνο μονο και μονο για να μη μας πουν φτωχομπινεδες:p
Οταν ο κοσμος εχει τοσο ηλιθια νοοτροπια ειναι επομενο οι επιχειρηματιες να πατησουν πανω σε αυτη και να μας πιουν το αιμα. Οχι μονο στα ποτα αλλα και σε οτιδηποτε αλλο. Το να παρεμβει βεβαια το κρατος για να αποκαταστησει τις ισορροπιες ειναι μαλλον ανεκδοτο. Εξαλλου αυτοι που αποφασιζουν δεν εχουν προβλημα να πληρωνουν κατι παραπανω για το ποτακι τους - αν χρειαστει βεβαια, γιατι συνηθως τους τα κερνανε!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ο αντρας της φιλης μου την υποχρεωνει να κλεινει το ραδιοφωνο οταν ειναι στο καθιστικο και πεταγεται μεχρι την κουζινα και μετα να το ξανα ανοιγει.
Δεν υπάρχει αυτο!:haha: !Χαχα, ειναιν δυνατον?? :bleh:
Καλα εκάνε και του βαλε τις φωνες!
 

FAMEK

Banned
Μηνύματα
418
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
στουτγκαρδη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
θα μπορουσα να γραψω βιβλια με τσιγκουνηδες κυριως αντρες αλλα κ γυναικες... αλλα ισως μια μερα εκδωσω βιβλιο αρα τι να τα γραφω εδω κ να τα δω μετα και σε κανενα facebook .ασε καλυτερα
απλα να θυμαστε αυτοι που ναι τσιγκουνηδες στα λεφτα ειναι κ στα συναισθηματα....η χρηματικη επενδυση εχει σχεση κ με το συναισθημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom