Τσιπουράδικα στο Βόλο

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Βόλος χωρίς επίσκεψη σε τσιπουράδικο δεν λέει...

Κάθε πρόταση και πληροφορία ευπρόσδεκτη!
:cool:


Υ.Γ.: αληθεύει η πληροφορία οτι απαγορεύεται σε τσιπουράδικο να παραγγέλνουμε πατάτες τηγανιτές;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Η Σκάλα του Μιλάνου (όπου Μιλάνος ο ιδιοκτήτης), το τσιπουράδικο στο κτήριο Τσαλαπάτα (αν δεν αληθεύουν οι φήμες ότι έκλεισε).
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Γειά σου φίλε μου,
βρήκες τον σωστό άνθρωπο, καθώς είμαι από το Βόλο. Λοιπόν, αν θέλεις να πας σε τσιπουραδικο με πολυ καλό φαί και σε πολύ καλές τιμές σου προτείνω πρώτα τον Μπόκο και μετά το Κοχύλι(το έχει επισκεφτεί και ο Μαμαλάκης) τα οποία όμως δεν βρίσκονται κοντά στην θάλασσα αλλά ουτε και ιδιαιτερα κοντα στο κέντρο, αλλά σε παραδρόμους. Η άλλη επιλογή είναι σε αυτά που βρίσκονται στην παραλιακή τα οποία είναι αρκετά ποιο τσιμπιμένα στις τιμές και με όχι τόσο καλό φαί, πληρώνεις την τοποθεσία κυρίως. Από αυτά θα σ πρότεινα τον Βόλο και την Ναυτιλία που βρίσκονται προς το τέλος.

Όσον αφορά τις πατάτες δεν το έχω ξαναακούσει αυτό κάπου αλλά και από την άλλη δεν έχω δει ποτέ σε κάποιο τραπέζι τηγανητές πατάτες οπότε μάλλον δίκιο θα έχουν:D.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Η Σκάλα του Μιλάνου (όπου Μιλάνος ο ιδιοκτήτης), το τσιπουράδικο στο κτήριο Τσαλαπάτα (αν δεν αληθεύουν οι φήμες ότι έκλεισε).
Η σκάλα του Μιλάνου δεν ήταν ποτέ κλασικό τσιπουράδικο άσε που έκλεισε εδώ και χρόνια και ο Μιλάνος μέχρι πρόπερσι έπαιζε μπουζουκάκι σε μια ταβέρνα δίπλα στο δημαρχείο μέσα στο παρκάκι (τώρα δεν ξέρω αν παίζει).
Γενικά στα τσιπουράδικα να αποφεύγετε τα τηγανητά, όταν παραγγέλνετε εξτρά και να παραγγέλνετε εφιαλωμένο τσίπουρο, θεσσαλικό, τυρνάβου, τοκαλή, αποστολάκη κλπ.
Τα καλά τσιπουράδικα χρησιμοποιούν περισσότερο ψησταριά όπως του Καβούρα, όπου και να ρωτήσεις στη παραλία θα σου πούν,αλλά μόνο μεσημέρι.
Στην παραλία τα κλασσικά ευρωτσιπουράδικα.
Εγώ πάω Ράδα (εκκλησία Μεταμόρφωση), Καρακτσάνη Ν. Ιωνία κλ....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Η σκάλα του Μιλάνου ήταν ταβέρνα όπου και τα αδέρφια Μιλάνο έπαιζαν (εκτός απο μπουζούκι ) και με τα κουτάλια .Πολύ αυθεντικοί και αν τύχαινε και τραγουδούσες ή έκανες φασαρία όταν έπαιζαν σταματούσαν να παίζουν (ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε ότι πετούσαν έξω απο το μαγαζί όποιον δεν έκανε ησυχία).Η ταβέρνα έκλεισε (τελευταία την επισκέφθηκα πριν απο 15 χρόνια).
Ανάμεσα στις γιορτές όταν κατέβηκα στον Βόλο με τον Babaduma καθίσαμε στον Διονύση δίπλα στην Ναυτιλία (και τα δύο μαγαζιά ήταν γεμάτα απο κόσμο) και μείναμε ευχαριστημένοι.Οι τιμές ήταν λογικές (6 τσίπουρα -είχαμε και επιστροφή βλέπετε-με 9 πιάτα 25 ευρό ).
Στον Καρακατσάνη στην Ιωνία πήγαινα εκεί την περίοδο 94/96 και εκτός απο την μεγάλη ποικιλία πιάτων είχε και καλές τιμές.
Δυστυχώς εκτός απο τον Διόνυσο που επισκέφθηκα τελευταία οι εμπειρίες μου απο τον Βόλο είναι πολύ παλιές.
ΥΓ η Αρχόντισα και η Ψάθα υπάρχουν ακόμη ? ας απαντήσει κανένας Βολιώτης.
 

Michael

Member
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Συρία - 19/4/11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
Η σκάλα του Μιλάνου ήταν ταβέρνα όπου και τα αδέρφια Μιλάνο έπαιζαν (εκτός απο μπουζούκι ) και με τα κουτάλια .Πολύ αυθεντικοί και αν τύχαινε και τραγουδούσες ή έκανες φασαρία όταν έπαιζαν σταματούσαν να παίζουν (ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε ότι πετούσαν έξω απο το μαγαζί όποιον δεν έκανε ησυχία).Η ταβέρνα έκλεισε (τελευταία την επισκέφθηκα πριν απο 15 χρόνια).
Ανάμεσα στις γιορτές όταν κατέβηκα στον Βόλο με τον Babaduma καθίσαμε στον Διονύση δίπλα στην Ναυτιλία (και τα δύο μαγαζιά ήταν γεμάτα απο κόσμο) και μείναμε ευχαριστημένοι.Οι τιμές ήταν λογικές (6 τσίπουρα -είχαμε και επιστροφή βλέπετε-με 9 πιάτα 25 ευρό ).
Στον Καρακατσάνη στην Ιωνία πήγαινα εκεί την περίοδο 94/96 και εκτός απο την μεγάλη ποικιλία πιάτων είχε και καλές τιμές.
Δυστυχώς εκτός απο τον Διόνυσο που επισκέφθηκα τελευταία οι εμπειρίες μου απο τον Βόλο είναι πολύ παλιές.
ΥΓ η Αρχόντισα και η Ψάθα υπάρχουν ακόμη ? ας απαντήσει κανένας Βολιώτης.
Την Αρχόντισα δεν την γνωρίζω,όσο για την Ψάθα αν εννοείς αυτην που βρίσκεται στην παραλιακή δίπλα στα goodies είναι ακόμα ανοιχτή.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
(ανεπιβεβαίωτες φήμες λένε ότι πετούσαν έξω απο το μαγαζί όποιον δεν έκανε ησυχία).
Αυτό δεν το ξέρω αλλά σίγουρα θα σε αγριοκοίταζαν άν έλεγες καλή κουβέντα για τον Μητσάκη...

Στον Καρακατσάνη στην Ιωνία πήγαινα εκεί την περίοδο 94/96 και εκτός απο την μεγάλη ποικιλία πιάτων είχε και καλές τιμές.

Ο Καρακατσάνης πέθανε πέρσι αλλά το μαγαζί το κρατάει η γυναίκα και τα παιδιά του, ούτως η άλλως αυτοί το κρατάγανε τα τελευταία χρόνια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
και τα τσιπουραδικα στη πλατεια στα παλια μη τα ξεχναμε :) Τη Κερασια εννοω, λιτο αλλα καλο....
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
και τα τσιπουραδικα στη πλατεια στα παλια μη τα ξεχναμε :)
Δεν ξεχνάμε ....όποιος έχει πάει κάπου και έμεινε ευχαριστημένος να μας το λέει για να ξέρουμε, όχι όμως μία φορά μόνο γιατί δεν γβάζεις εύκολα συμπέρασμα με μια φορά.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Δεν ξεχνάμε ....όποιος έχει πάει κάπου και έμεινε ευχαριστημένος να μας το λέει για να ξέρουμε, όχι όμως μία φορά μόνο γιατί δεν γβάζεις εύκολα συμπέρασμα με μια φορά.
8 χρονια βολο, πιστεψε με εχω παει σε ολα πολλες φορες :)

Τωρα θυμηθηκα, ενα συμπαθητικο τσιπουραδικο που μερικες φορες εχει και ζωντανη μουσικη ειναι ο Κυκλος, Ερμου με Μακρυνιτσης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom